Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: FNO pozastavuje operativu kvůli covidové situaci

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj je na předních místech v rámci republiky s počtem nakažených i hospitalizovaných s covidem. Podrobnosti se dozvíte od mého dnešního hosta, ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlant. Dobrý den pane řediteli, vítejte.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den Vám i televizním divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli už jsem řekla, že Moravskoslezský kraj je na tom téměř nejhůř nebo patří mezi kraje, kde je ta situace s covid pacienty nejhorší. Jaká je aktuální situace ve Fakultní nemocnici Ostrava?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Ta situace v nemocnici postupně od začátku října do poloviny listopadu má vzrůstající tendenci. Co se týče hospitalizovaných pacientů v posledních dnech je to zhruba asi 130-140 pacientů, kteří leží ve Fakultní nemocnici. Z toho 10 až 12 jsou pacienti, kteří jsou v horším zdravotním stavu. To znamená, že jsou buď na lůžkách jednotky intenzivní péče anebo přímo na klinice ARO. Buď jsou napojeni právě na umělou plicní ventilaci anebo na podporu přímo přístrojem. My si porovnáváme jaká byla situace v loňském roce o tomto čase a ty čísla jsou možná důležitá v tom, že ten počet zhruba těch pacientů hospitalizovaných je stejně, ale v té době zhruba v té polovině listopadu jsme už měli hospitalizováno asi 45 pacientů s těžkým stavem, buď na JIPce anebo na ARU, kdežto v dnešních dnech je to zhruba 10 až 12 pacientů. Je to až čtyřikrát méně. To znamená, že to očkování, které loni nebylo, tak chrání před tím těžkým stavem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte ještě nějaké volné kapacity, kde byste v případě potřeby mohli zřizovat covid lůžka?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Vzhledem k té situaci bychom samozřejmě museli reagovat už během těchto dnů a znovu jsme otevřeli jednání krizového štábu. Máme dneska tu kapacitu lůžkovou, která je důležitá, ale nejdůležitější je samozřejmě ta kapacita lidská. Takže máme zhruba sto padesát lůžek pro tyto pacienty, ale jak bude potřeba, tak umíme je rozšířit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct jaký je počet očkovaných a neočkovaných teď myslím těch hospitalizovaných pacientů?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je dobrá otázka, protože jak jsem říkal s tím těžkým stavem, tak ti pacienti, kteří jsou za ty poslední týdny hospitalizováni na intenzivním lůžku, tak v zásadě buď nejsou očkováni vůbec anebo tam je občas pacient, který má za sebou třeba jednu dávku. V těchto dnech jsou to všechno pacienti neočkovaní a u pacientů, kteří jsou na standardním lůžku s tím slabším průběhem nebo ne tak těžkým, tak zpočátku to byli pacienti zhruba 80% neočkovaní, ale nyní to je tak, že asi 60% jsou už očkování a 40% jsou neočkováni. Ale je to je to dáno také tím, že jednak 80% zase z tohoto počtu, nechci moc zahlcovat čísly, ale jsou to pacienti nad šedesát pět let věku. Nějaká je proočkovanost, to znamená, že se samozřejmě dostávají na ta lůžka pacienti očkovaní, protože zase ta ochrana tím imunitním systémem díky proběhlému očkování po nějakých měsících klesá, takže i dostává se do nemocnice i samozřejmě ten pacient oslabený. Ale jsou to většinou pacienti, kteří buď mají nějakou přidanou nemoc, ať už je to ischemická choroba srdeční nebo je to cukrovka nebo je to obezita, protože jsou tam i obézní pacienti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ta situace je srovnatelná jako v loňském roce. Jen těch pacientů, kteří jsou v tom těžkém stavu je daleko méně. Jak jsou na tom zdravotníci? Protože ta doba je asi odlišná letošní od té loňské.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: V loňském roce nebo v té vlně, která byla i letos na jaře. Tak měli jsme zhruba nemocných asi dvě stě v tom vrcholu někdy v únoru. Než se začalo očkovat, tak jsme měli asi dvě stě padesát nemocných zdravotníků, sestřiček a lékařů. Po očkování, které bylo zahájeno na začátku letošního kalendářního roku, tak to razantně po očkování kleslo desetinásobně. V současné době, protože je poměrně vysoká proočkovanost zdravotníků, tak myslím, že jsme se bavili na tom krizovém štábu bylo 90 zdravotníků celkem, co jsou na nemocenské, ale s lehčím průběhem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se ta situace, ve které se teď nacházíme tady v Moravskoslezském kraji a to, co nás čeká označit jako kritická?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Neřekl bych, že kritické, protože ty zkušenosti s tím jsou. To znamená, že umíme reagovat na vývoj epidemie, která tady probíhá v té další vlně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sám jste říkal, že už se začnou scházet nebo začnete scházet v krizovém štábu a řešit tu situaci covidovou napříč asi nemocnicemi v Moravskoslezském kraji. Jaké máte zprávy z ostatních pracovišť? Jak jsou na tom?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Náš potenciál jako zdravotnický v Moravském kraji je poměrně robustní. Máme tady 18 nemocnic. My jsme v pravidelném kontaktu, protože máme tady v kraji tři infekční oddělení a jedno je v Havířově, v Opavě a tady v Porubě. My jsme v tom kontaktu z tohoto pohledu, že jsme nejdříve obsazovali lůžka na infekčním oddělení, což jsou základy těch covidových jednotek. No a postupně jak roste počet pacientů nutných pro hospitalizaci, tak jsme domluveni s tím, že jednotlivé nemocnice taky otevírají covidová pracoviště, abychom nezahltili některé ty nemocnice, které mají jakoby tu infekci. Samozřejmě, že to znamená pro některé nemocnice odkládání plánovaných výkonů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A u vás ve Fakultní nemocnici?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Víte vy jste říkala, že ta situace je kritická z toho pohledu kritická řekl bych, že ta situace je udržitelná, ale samozřejmě nevíme jak dlouho, protože záleží jen na těch číslech, které dostáváme pravidelně z centrálního řídícího týmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná k očkování. Jak se změnily poměry v očkovacích centrech? Protože dokonce se uvažovalo, že v září se na černé louce to největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji uzavře, ale situace se obrátila a začínají také lidé více o očkování přemýšlet a začíná narůstat počet těch lidí, kteří mají o očkování zájem. Můžete nám říct nějaká čísla?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Ano, velkokapacitní očkovací centrum jsme otevřeli prvního března letošního roku ve spolupráci s městem Ostrava a krajským úřadem. Toto centrum od počátku mělo kapacitu zhruba tři tisíce očkování denně. Bylo tam asi osmnáct očkovacích míst. Ta kapacita byla využívaná na jaro, kdy se očkovalo po jednotlivých věkových skupinách, tak bylo využíváno zhruba denně asi dva a půl tisíce lidí. Jak víme všichni, jak procházelo očkování během jednotlivých měsíců, tak ten zájem potom někde poklesl až na těch pět set denně, to jsme někde v letních měsících. Ale vzhledem k té situaci, která je postupně na podzim s kritickou situací, tak ten zájem o to očkování se zvýšil, což je naprosto v pořádku. Takže v těchto dnech na černé louce se očkuje asi zhruba osm set až devět set občanů denně. Využívá se samozřejmě dvojsložkové schéma. Je tam poměrně slušný počet těch provakcinovaných. Ale už se tam objevují posilovací třetí dávky. Mimo to ještě tady funguje v obchodním domě Karolina je očkovací centrum pro neregistrované, kde je přímý vstup. Tam se očkuje tou jednosložkovou vakcínou. Ten zájem byl taky od toho července zhruba asi čtyři sta denně, pak ten zájem poklesl někde na nějakých 60-80 občanů a zase v těchto dnech je ten zájem vyšší u tady té jednosložkové vakcíny a jsme někde na číslo asi tři sta, tři sta padesát očkovaných denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli Dovolíte si říct našim divákům, co nás v nejbližších dnech čeká? Jaký bude vývoj? Budeme stále na špici v rámci celé České republiky, kdy máme tady nejnižší proočkovanost a nejvíce covid nakažených a nejvíce hospitalizovaných?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je složitá otázka. Myslím si, že je to spíš otázka na analytiky. My dostáváme od těchto lidí, co znamená se ÚZIS a Centrálního řídícího týmu tyto čísla, to znamená ty predikce bych nechal opravdu spíš na nich, ale máte pravdu v tom, že náš kraj patří možná díky regionům volnosti patří ke krajům, kde je nižší proočkovanost oproti průměru v ČR. Je to i dáno tím, že koncentrace aglomerací jako měst Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, tak tam není problém. Je to samozřejmě otázka i dostupnosti spíše v okrajových částech našeho kraje, kde je to nižší, ale využili jsme během tady letních měsíců i teď na podzim a využíváme dodnes mobilních týmů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Děkuji Vám. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: FNO pozastavuje operativu kvůli covidové situaci
16. listopadu 2021, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj je na předních místech v rámci republiky s počtem nakažených i hospitalizovaných s covidem. Podrobnosti se dozvíte od mého dnešního hosta, ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlant. Dobrý den pane řediteli, vítejte.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den Vám i televizním divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli už jsem řekla, že Moravskoslezský kraj je na tom téměř nejhůř nebo patří mezi kraje, kde je ta situace s covid pacienty nejhorší. Jaká je aktuální situace ve Fakultní nemocnici Ostrava?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Ta situace v nemocnici postupně od začátku října do poloviny listopadu má vzrůstající tendenci. Co se týče hospitalizovaných pacientů v posledních dnech je to zhruba asi 130-140 pacientů, kteří leží ve Fakultní nemocnici. Z toho 10 až 12 jsou pacienti, kteří jsou v horším zdravotním stavu. To znamená, že jsou buď na lůžkách jednotky intenzivní péče anebo přímo na klinice ARO. Buď jsou napojeni právě na umělou plicní ventilaci anebo na podporu přímo přístrojem. My si porovnáváme jaká byla situace v loňském roce o tomto čase a ty čísla jsou možná důležitá v tom, že ten počet zhruba těch pacientů hospitalizovaných je stejně, ale v té době zhruba v té polovině listopadu jsme už měli hospitalizováno asi 45 pacientů s těžkým stavem, buď na JIPce anebo na ARU, kdežto v dnešních dnech je to zhruba 10 až 12 pacientů. Je to až čtyřikrát méně. To znamená, že to očkování, které loni nebylo, tak chrání před tím těžkým stavem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte ještě nějaké volné kapacity, kde byste v případě potřeby mohli zřizovat covid lůžka?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Vzhledem k té situaci bychom samozřejmě museli reagovat už během těchto dnů a znovu jsme otevřeli jednání krizového štábu. Máme dneska tu kapacitu lůžkovou, která je důležitá, ale nejdůležitější je samozřejmě ta kapacita lidská. Takže máme zhruba sto padesát lůžek pro tyto pacienty, ale jak bude potřeba, tak umíme je rozšířit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct jaký je počet očkovaných a neočkovaných teď myslím těch hospitalizovaných pacientů?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je dobrá otázka, protože jak jsem říkal s tím těžkým stavem, tak ti pacienti, kteří jsou za ty poslední týdny hospitalizováni na intenzivním lůžku, tak v zásadě buď nejsou očkováni vůbec anebo tam je občas pacient, který má za sebou třeba jednu dávku. V těchto dnech jsou to všechno pacienti neočkovaní a u pacientů, kteří jsou na standardním lůžku s tím slabším průběhem nebo ne tak těžkým, tak zpočátku to byli pacienti zhruba 80% neočkovaní, ale nyní to je tak, že asi 60% jsou už očkování a 40% jsou neočkováni. Ale je to je to dáno také tím, že jednak 80% zase z tohoto počtu, nechci moc zahlcovat čísly, ale jsou to pacienti nad šedesát pět let věku. Nějaká je proočkovanost, to znamená, že se samozřejmě dostávají na ta lůžka pacienti očkovaní, protože zase ta ochrana tím imunitním systémem díky proběhlému očkování po nějakých měsících klesá, takže i dostává se do nemocnice i samozřejmě ten pacient oslabený. Ale jsou to většinou pacienti, kteří buď mají nějakou přidanou nemoc, ať už je to ischemická choroba srdeční nebo je to cukrovka nebo je to obezita, protože jsou tam i obézní pacienti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ta situace je srovnatelná jako v loňském roce. Jen těch pacientů, kteří jsou v tom těžkém stavu je daleko méně. Jak jsou na tom zdravotníci? Protože ta doba je asi odlišná letošní od té loňské.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: V loňském roce nebo v té vlně, která byla i letos na jaře. Tak měli jsme zhruba nemocných asi dvě stě v tom vrcholu někdy v únoru. Než se začalo očkovat, tak jsme měli asi dvě stě padesát nemocných zdravotníků, sestřiček a lékařů. Po očkování, které bylo zahájeno na začátku letošního kalendářního roku, tak to razantně po očkování kleslo desetinásobně. V současné době, protože je poměrně vysoká proočkovanost zdravotníků, tak myslím, že jsme se bavili na tom krizovém štábu bylo 90 zdravotníků celkem, co jsou na nemocenské, ale s lehčím průběhem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se ta situace, ve které se teď nacházíme tady v Moravskoslezském kraji a to, co nás čeká označit jako kritická?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Neřekl bych, že kritické, protože ty zkušenosti s tím jsou. To znamená, že umíme reagovat na vývoj epidemie, která tady probíhá v té další vlně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sám jste říkal, že už se začnou scházet nebo začnete scházet v krizovém štábu a řešit tu situaci covidovou napříč asi nemocnicemi v Moravskoslezském kraji. Jaké máte zprávy z ostatních pracovišť? Jak jsou na tom?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Náš potenciál jako zdravotnický v Moravském kraji je poměrně robustní. Máme tady 18 nemocnic. My jsme v pravidelném kontaktu, protože máme tady v kraji tři infekční oddělení a jedno je v Havířově, v Opavě a tady v Porubě. My jsme v tom kontaktu z tohoto pohledu, že jsme nejdříve obsazovali lůžka na infekčním oddělení, což jsou základy těch covidových jednotek. No a postupně jak roste počet pacientů nutných pro hospitalizaci, tak jsme domluveni s tím, že jednotlivé nemocnice taky otevírají covidová pracoviště, abychom nezahltili některé ty nemocnice, které mají jakoby tu infekci. Samozřejmě, že to znamená pro některé nemocnice odkládání plánovaných výkonů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A u vás ve Fakultní nemocnici?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Víte vy jste říkala, že ta situace je kritická z toho pohledu kritická řekl bych, že ta situace je udržitelná, ale samozřejmě nevíme jak dlouho, protože záleží jen na těch číslech, které dostáváme pravidelně z centrálního řídícího týmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná k očkování. Jak se změnily poměry v očkovacích centrech? Protože dokonce se uvažovalo, že v září se na černé louce to největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji uzavře, ale situace se obrátila a začínají také lidé více o očkování přemýšlet a začíná narůstat počet těch lidí, kteří mají o očkování zájem. Můžete nám říct nějaká čísla?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Ano, velkokapacitní očkovací centrum jsme otevřeli prvního března letošního roku ve spolupráci s městem Ostrava a krajským úřadem. Toto centrum od počátku mělo kapacitu zhruba tři tisíce očkování denně. Bylo tam asi osmnáct očkovacích míst. Ta kapacita byla využívaná na jaro, kdy se očkovalo po jednotlivých věkových skupinách, tak bylo využíváno zhruba denně asi dva a půl tisíce lidí. Jak víme všichni, jak procházelo očkování během jednotlivých měsíců, tak ten zájem potom někde poklesl až na těch pět set denně, to jsme někde v letních měsících. Ale vzhledem k té situaci, která je postupně na podzim s kritickou situací, tak ten zájem o to očkování se zvýšil, což je naprosto v pořádku. Takže v těchto dnech na černé louce se očkuje asi zhruba osm set až devět set občanů denně. Využívá se samozřejmě dvojsložkové schéma. Je tam poměrně slušný počet těch provakcinovaných. Ale už se tam objevují posilovací třetí dávky. Mimo to ještě tady funguje v obchodním domě Karolina je očkovací centrum pro neregistrované, kde je přímý vstup. Tam se očkuje tou jednosložkovou vakcínou. Ten zájem byl taky od toho července zhruba asi čtyři sta denně, pak ten zájem poklesl někde na nějakých 60-80 občanů a zase v těchto dnech je ten zájem vyšší u tady té jednosložkové vakcíny a jsme někde na číslo asi tři sta, tři sta padesát očkovaných denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli Dovolíte si říct našim divákům, co nás v nejbližších dnech čeká? Jaký bude vývoj? Budeme stále na špici v rámci celé České republiky, kdy máme tady nejnižší proočkovanost a nejvíce covid nakažených a nejvíce hospitalizovaných?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je složitá otázka. Myslím si, že je to spíš otázka na analytiky. My dostáváme od těchto lidí, co znamená se ÚZIS a Centrálního řídícího týmu tyto čísla, to znamená ty predikce bych nechal opravdu spíš na nich, ale máte pravdu v tom, že náš kraj patří možná díky regionům volnosti patří ke krajům, kde je nižší proočkovanost oproti průměru v ČR. Je to i dáno tím, že koncentrace aglomerací jako měst Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, tak tam není problém. Je to samozřejmě otázka i dostupnosti spíše v okrajových částech našeho kraje, kde je to nižší, ale využili jsme během tady letních měsíců i teď na podzim a využíváme dodnes mobilních týmů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Děkuji Vám. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-16-11-2021-17-13