Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hudební festival Leoše Janáčka se rychle blíží a letos si jeho pořadatelé připravili několik novinek. Vážná hudba se rozezní na mnoha místech celého kraje, a to nejen v klasických sálech, i v kostelích industriálních budovách nebo pod širým nebem. Na co vše se letos můžete od prvního června těšit, se dozvíte už za chvíli od ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Dobrý den pane řediteli, vítejte u nás.
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme se o festivale nebo o vážné hudbě bavili zrovna tak před rokem, stejně tak jako letos se budeme bavit o úžasném festivalu Leoše Janáčka. Rozjezdová otázka, co se za ten rok v oblasti vážné hudby tady v Moravskoslezském kraji nebo v Ostravě událo?
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Na rozjezd je to hned komplikovaná otázka, respektive komplikovaná odpověď. Asi to nejdůležitější, nejvýznamnější a na první pohled nejviditelnější je uzavření Domu kultury města Ostravy, který čeká velkou rekonstrukci. Celý ten prostor by měla završit stavba nové koncertní síně. Je to v historii Ostravy sedmý pokus. Věřme, že tentokrát sedmička bude šťastné číslo a věřme, že nebudeme sedm let čekat, než ta nová koncertní síň bude postavena. Samozřejmě, že to pro nás jako pro organizátory festivalu znamená obrovskou komplikaci. Asi ta nejmenší komplikace byla, že jsme se museli přestěhovat. Museli jsme opustit ten Dům kultury města Ostravy, na který jsme byli za ty roky zvyklí. Lidé byli zvyklí nás tam nacházet a ti, kteří nás chtějí najít nyní, najdou nás na Denisově ulici, což je v samotném centru Ostravy dvě minuty od Domu umění, tři minuty od hotelu Imperial. Takže jsme v centru na Denisově ulici. Ale to není to nejpodstatnější, co se v Ostravě za ten rok ještě změnilo. Janáčkova konzervatoř se připravila na oslavy svého 70. Výročí založení. Příští rok, respektive na podzim začne 70. sezonu Janáčkova filharmonie Ostrava. Moravskoslezské Národní divadlo připravilo na tuto sezonu, respektive příští sezonu, kompletní provedení oper Bedřicha Smetany. To si myslím, že jsou takové stěžejní události. Já věřím, že náš letošní festival výroční se zaskví jako vždy v plné kráse, byť v jiných prostorách.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se ještě přece jenom trošičku pozdržím u těch prostor, protože Vy jste mi prozradil, že to pro Vás byla trošku taková komplikace jako pro pořadatele, protože najednou se snížila kapacita míst pro návštěvníky, posluchače, diváky.
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Ano, výrazně se snížila. Jenom připomenu, že ten velký sál Domu kultury měl 850 míst. My symfonické koncerty budeme hrát v krásně opraveném divadle. Opravdu ta rekonstrukce se moc povedla. Je tam zázemí pro účinkující, pro posluchače, je tam sál s výbornou akustikou, leč pouze se čtyřmi sty místy. Zahajovací koncert se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka, což bylo velice příznivě přivítáno posluchači, protože nic hezčího v Ostravě nemáme. Nicméně tam je kapacita pět set dvacet míst. Ta ostravská katedrála, ve které zazní Dvořákovo Stabat Mater, je sice velká, leč není zase, řekl bych, úplně ideálním prostorem, přestože ho využijeme pro pořádání koncertů klasické hudby. Takže ano, jdeme do industriálního prostředí. Osvědčený Brick House, výborné prostředí, skvělá akustika. Poprvé vyzkoušíme Zemědělské muzeum také v Dolních Vítkovicích. Janáčkova konzervatoř si přála ten svůj slavnostní koncert v Gongu, takže třikrát budeme v Dolních Vítkovicích. Katedrálu Božského Spasitele jsem zmínil a symfonické koncerty, tedy v Domu kultury Poklad. Samozřejmě jsme festival, který se nekoná jenom v Ostravě. Takže klasické Ludgeřovice, kde pořád jsou nejkrásnější nejlepší varhany v naší ostravsko-opavské diecézi. Letos dva koncerty se uskuteční v Opavě. Po obrovském úspěchu i posluchačském ohlasu se letos vrátíme do Příbora.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Varhanní koncerty budou dva. Já na Vás navážu, oba dva věnujete zesnulému biskupu a panu Lobkowiczovi. Je to tak?
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to tak. František Václav Lobkowicz byl obrovskou osobností, a to nejen v duchovním světě. Nikdy nezapřel svůj šlechtický původ, aniž by ho dával na odiv. Byl velice všeobecně vzdělán a měl rád klasickou hudbu. Skutečně, kdyby mohl tady s námi dnes být, začátek toho Dvořákova Stabat Mater by Vám zazpíval. Skutečně on tu hudbu vnímal nesmírně citlivě a s obrovským prožitkem.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste dneska dvě výročí zmínil a také festival se připojil k oslavám několika stých nebo dvou stých narozenin. Dvakrát stovka, Je to tak?
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Ano, dvakrát stovka. Ta první stovka je sto let vysílání Českého rozhlasu, což je neuvěřitelné, protože představte si, že Český rozhlas byl teprve třetí nebo už třetí na světě. Nikde jinde ještě rozhlasové pravidelné vysílání nebylo, takže to je ohromné. Pražští rozhlasoví symfonikové jsou naším rezidenčním orchestrem, takže tady došlo k nádhernému propojení. Jinak samozřejmě festival není stavěn jenom na výročích skladatelů, nicméně opomenout sté výročí narození György Ligetiho by asi nebylo v pořádku. Takže ano, vzpomínáme tyto skladatele a navíc hrajeme hudbu skladatelů, kteří měli blízko k Ostravě, ať už svou prací nebo svými návštěvami. Takže ještě jednou k varhanách zazní dílo Vladimíra Svatoše, který sice v Ostravě se nenarodil, pocházel z jižních Čech, ale celý život potom žil v Ostravě. Byl vyhledávaným pedagogem na konzervatoři, vynikajícím varhaníkem, skladatelem. Vrací se do Ostravy díky festivalu, který díky Jaroslavu Foglarovi byl třikrát v Ostravě. Uvedeme opět dílo, byť komorní, Krzysztof Pendereckého, který hostoval osobně v Ostravě v předvečer svých pětaosmdesátých narozenin.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás doplním, protože do festivalu jste tradičně zařadili i jiné žánry, například Jazzový večer s Nikol Bókovou, která je nositelkou ceny Anděl a také Jantarové ceny. Proč jdete tou cestou a zařizujete do té klasiky i jiné žánry?
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Budu se opakovat, já se snažím, aby ten festival nezkameněl. Aby to nebyla nějaká vykopávka, zkamenělina, aby ten festival byl živý, aby zůstal festivalem klasické hudby, ale s určitými přesahy. Od roku 2000, pravidelně jeden podvečer a na přání posluchačů jsme to změnili na večer, že přece jenom ten jazz se večer lépe vnímá, lépe vstřebává. Od roku 2000 máme pravidelné jazzové koncerty v rámci festivalu a už tady účinkovala celá česká a slovenská špička, ale také třeba mladé soubory z Polska nebo z Maďarska jazzové soubory.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do programu jste také zařadili doprovodné programy, teda pro děti a rodiny. Já tady mám poznačeno, že jde například o operní představení Peřiny a Perníková chaloupka.
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to poprvé, kdy v rámci festivalu v jednom dni uvedeme dvě dětské opery, které byly skutečně napsány pro děti. Ty Peřiny napsal dokonce absolvent ostravské konzervatoře, potom brněnské JAMU Jiří Najvar, který se snaží uplatnit jako sbormistr, jako skladatel. Je to taková komická padesáti minutová scénka. Opravdu se odehrává v peřinách a hrají to a zpívají peřiny. Potom ta známá pohádka o Perníkové chaloupce v tom převyprávění Boženy Němcové nebo v tom, jak to zapsala Božena Němcová, zhudebnil ji Jan Kučera. Zase to bude premiéra dvojí. Jednak toto dílo poprvé uvedeme a jednak poprvé na festival zavítá Dětská opera Praha.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas pomalu se chýlí ke konci. Nicméně měli bychom připomenout našim divákům, že začínáme 1. června a končíme 1. července. Zatímco jsme zmínili zahajovací koncert, festival bude ukončen 1. července. Jakým koncertem?
Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to už tradiční epilog a začínáme symfonietou a končíme mládím. Zase, řekl bych, symbolicky začínáme v Ostravě, kde Janáček zemřel končíme v Hukvaldech, kde se narodil. A to mládí, Dechový sextet, hraje každý rok jiný soubor a je to taková pozvánka už na ten další ročník, protože ta Janáčkova hudba nezestárla ani o den. Ta je neustále, hlavně ve světě neskutečně žádaná a velice ctěna. Bylo by dobré, kdyby si nenechali posluchači a příznivci klasické hudby ujít oba dva rozhlasové orchestry. Pražské rozhlasové už jsem zmínil. Přijedou poprvé norští rozhlasoví symfonikové. Oba dva koncerty budou v Domu kultury Poklad a určitě by měli přijít. Už také jsem zmínil Stabat Mater Antonína Dvořáka, které já osobně považuji za vůbec nejkrásnější Stabat Mater, které kdy bylo napsáno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za krásnou tečku za naším rozhovorem. Přeji Vám hodně spokojených nejenom účinkujících, ale také diváků, návštěvníků, posluchačů.
Redakčně upraveno / zkráceno.