Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenky dětem, Hadrové panenky pomáhají dětem v nemocnicích

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Panenka dětem je projekt, který pomáhá nemocným dětem překonávat strach z neznámého. Používají ji také lékaři například pro vysvětlení zákroků. Podrobnosti už Eva Pastušková, prezidentka organizace. Dobrý den, vítejte.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, jak se daří projektu panenek?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Jak bych to řekla? Teď při té pandemii, která byla ty dva roky, tak je to takové trošičku horší. Ale zase musím říct, že Panenka tady s námi a s dětmi byla 20 let jako Kiwanis panenka a teď nově po dvaceti letech jako Panenka dětem, protože jsme si řekli, že bychom tu panenku přiblížili více dětem trošičku ji vymódili tak, aby byla pro holčičky i pro kluky, protože se nám někdy stávalo, že kluci řekli: "já nechci panenku", takže je to vlastně panáček a panenka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jen pro diváky bychom možná mohli přiblížit, jak se z té panenky z látky stane ta panenka, kdy ji šijí a jak dlouho už?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, v roce 2001 jsem požádala věznice, jestli by nezkusil šít panenku ve věznici. Jestli by to vlastně vůbec šlo, protože to byla Heřmanická věznice, kde byli jenom muži a já jsem si nedokázala představit šicí stroj, takového nějakého muže, který by šil panenky. Takže to odzkoušeli a ten projekt se strašně ujal, protože ti odsouzení ty panenky šijí dodnes už dvacet let. Šijí to s nadšením, s elánem a dokonce se přidali potom i ostatní věznice, vazební věznice Ostrava, věznice Opava ženská a věznice v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik jich potřebujete, abyste tu poptávku nemocnic uspokojili?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: My to máme tak nějak spočítané, že na jedno dětské oddělení bychom během toho měsíce spotřebovali 90 panenek. To je docela hodně. Proto jsem šťastná a ráda za ty věznice, protože my bychom to nijak nedali nezvládli ušít a musela bych ubrat nemocnice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli vysvětlit ten princip. Panenka je bílá a vyzdobená. Má botičky, mašličku, chlapeček má botičky s mašličkami a jedná se o to, že obdarované dítě si tu panenku podle své fantazie může vyzdobit a namalovat jak chce.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, může. Právě proto jsme to rozdělili na panenku a panáčka. Může si ji vyzdobit pojmenovat. Je to hlavně i pro lékaře, kteří ukazují na panen, co se bude dít při zákroku, třeba před operací nebo při nějakém drobnějších zákroků, je to pro sestřičky a herní terapeutky, které vlastně připravují to dítě na ten zákrok, který bude přes tu panenku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do nemocnice přivážíte panenky i s nějakou známou osobností a to udělá takový bonus i pro ty děti.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Jeden takový příklad, kdy přišel pan Čenský. Přijel za dětmi do nemocnice. My jsme přišli do pokoje a zrovna měli ty děti v pokoji opuštěnou Ordinaci a tam byl ten pan Čenský. Otevřely se dveře a pan Čenský stál ve dveřích. Oni nevěřícně koukali první na televizi, potom na něj, potom zpátky na televizi. Vůbec nevěděli, kde se tam vzal. Bylo to takové krásné, úžasné. On byl velice milý a s dětma si povídal, tak jim vysvětlil proč je v televizi a proč je zrovna tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte i nějaký takový příklad toho, kdy Panenka pomohla lékařům obměkčit dítě a připravit na ten jeho zákrok?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Na ty konkrétní příklady si nemůžu teď vzpomenout, ale zrovna jeden bylo to, kdy i dítě mělo diabetes a strašně se bálo injekcí. Takže na té panence se vyzkoušelo jak, že to nebolí, že panenka to vydrží tu injekci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty panenky by mohly pomáhat a také už jste to i zkoušeli i jiným dětem než hospitalizaci.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, my jsme to vyzkoušeli u autistického dětí a tam to bylo velice pozitivní, protože to autistické dítě normálně běžně nekomunikuje, ale přes tu panenku se podařilo, že přes tu panenku začali komunikovat s tou druhou osobou a bylo to úžasné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste v prosinci předávali panenky ve Frýdecko-Místecké nemocnici spolu s krajem. Vzpomínali jste dvacet let zpátky a odstartovali jste novou éru.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano bylo to před dvaceti lety a teď jsme odstartovali novou éru panenek, možná dvacetiletou, to teda fakt nevím, jestli to tak dlouho bude. Ale je to díky i tomu, že je pandemická doba, je to díky paní Lindě Šůsové z jedné organizace, která nám strašně pomáhá. Díky ní můžeme pokračovat dál s panenkami. Tak jsem poprosila Mirae Navrátila, protože on je patriot Frýdku, já jsem patriot Frýdku i té nemocnice, tam jsme začínali. Já jsem se tam narodila, on říkal, že tam ležel, tak hned i když měl strašně nabitý program, tak přijel. Opravdu moc děkuji za to, byl s těma dětma pomaloval panenku a vlastně to byla první panenka, tahle panenka dětem, která se dostala dětem do rukou, a hlavně s tím Miraem Navrátilem, protože za to byly šťastné, nejvíce sestřičky samozřejmě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je poptávka v nemocnicích po panenkách?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Je velká. Vždycky si zavolají, když jim docházejí pomalu panenky, tak si zavolají a já jim panenky dovezou. Máme šest nemocnic, musela jsem nemocnice ubrat díky tomu, že nám odpadli nějací sponzoři, takže jsem musela ubrat šest nemocnic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co by vám teda pomohlo, pokud bychom vám chtěli nějak pomoct? A teď nás diváci sledují, tak co by vám pomohlo?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Nejvíc by to bylo, kdyby nás zase nějaké firmy začaly podporovat ne velkou částkou, ale nějakou částkou. Hodně by nám pomohlo kdyby někdo měl doma i šicí stroj, ale funkční, protože my jsme koupili do věznic šicí stroje, ale bohužel i tak je to muži a šicí stroje. Oni tam vydrží tak maximálně dva roky. Takže kdyby měl někdo doma šicí stroj, byli bychom rádi, kdyby nám třeba daroval šicí stroj nebo bílé nitě, kdo by měl doma. Bílou látku nemůžeme, tu musíme opravdu kupovat čistou, novou, tam to nejde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou náklady na pořízení jedné panenky?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: V této době při tom zdražení, které bylo, tak ta panenka vyjde do sedmdesáti korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejdražší je asi ta látka?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, nejdražší je ta bílá látka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná když jste několikrát zmínila věznici, s jakou chutí vězni šijí ty panenky?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Oni jsou opravdu neuvěřitelný, protože my když jsme si řekli, že uděláme po dvaceti letech novou panenku, abychom se více přiblížili dětem, aby byla taková barevnější, tak ve vazební věznici stačilo říct paní Valentová. Ta to řekla těm svým klientům a oni hned začali vymýšlet a posílat mi fotky různých panenek, tak jsme se nakonec dohodli tady s tímhle tím a začala to šít vazební věznice a Heřmanice hned taky. Panenka úžasná, začali také honem šít. Oni jsou nadšení z toho myslím si proto, že mají doma určitě taky děti. Myslím si, že je to v rámci resocializace, že jim to něco přináší a možná nějaké vzpomínky, že se někdy ty panenky můžou dostat i jejím dětem do rukou někde v nemocnici. Oni to berou asi jinak než my běžně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dozví se děti, že tu panenku šili vězni?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, já jsem měla z toho ze začátku strach to říct v těch nemocnicích, protože věznice si představují, jak to tam vypadá. Ale oni mají šicí dílnu, čistou pěkně vybavenou, takže to není o tom, ale měla jsem strach z toho, že když řeknu v nemocnicích i lékařům, ale i těm rodičům, že to šijí vězni, tak nevěděla jsem jak budou reagovat. Ale naopak, úplně fantasticky reagovali. Nejenom lékaři, ale hlavně vlastně rodiče těch dětí říkali: "No to je úžasné! Dělají něco pořádného."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Myslíte si, že někdo má třeba těch dvacet let tu svojí panenku schovanou, když byl hospitalizován a vlastně ta panenka mu pomohla?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ta panenka se dá vyprat, takže mají ji doma. Nevím jestli 20 let, ale stalo se mi několikrát, že mi napsali že panenka jim doma už taková dost vřed ch jestli bych jim nemohla poslat novou a my ji posíláme, když teda si to přejí rodiče a jsou s tím spokojeni, tak posíláme i panenky na adresu domů, že neslouží a když poprosí rodiče, buď sestřičku nebo paní herní, jestli by nemohli dostat domů ještě jednou panenku, tak řekneme, že jo. Ať dávají domů tu panenku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vašemu celému týmu a projektu, ať dělá radost hospitalizovaným dětem, ale i lékařům pomáhá.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Já Vám také moc děkuji a budu také ráda, když tenhle ten projekt bude pokračovat dále, protože opravdu už jsem chtěla skončit, ale manžel mi řekl: "Jak můžeš skončit po dvaceti letech? To nechápu." Takže jsem si řekla dobře, budeme pokračovat dále, ať už je to, jak už je to. Jestli máme těch sponzorů víc nebo míň, tak to ještě odzkouším dalších 20 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Držím palce.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenky dětem, Hadrové panenky pomáhají dětem v nemocnicích
19. ledna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Panenka dětem je projekt, který pomáhá nemocným dětem překonávat strach z neznámého. Používají ji také lékaři například pro vysvětlení zákroků. Podrobnosti už Eva Pastušková, prezidentka organizace. Dobrý den, vítejte.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, jak se daří projektu panenek?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Jak bych to řekla? Teď při té pandemii, která byla ty dva roky, tak je to takové trošičku horší. Ale zase musím říct, že Panenka tady s námi a s dětmi byla 20 let jako Kiwanis panenka a teď nově po dvaceti letech jako Panenka dětem, protože jsme si řekli, že bychom tu panenku přiblížili více dětem trošičku ji vymódili tak, aby byla pro holčičky i pro kluky, protože se nám někdy stávalo, že kluci řekli: "já nechci panenku", takže je to vlastně panáček a panenka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jen pro diváky bychom možná mohli přiblížit, jak se z té panenky z látky stane ta panenka, kdy ji šijí a jak dlouho už?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, v roce 2001 jsem požádala věznice, jestli by nezkusil šít panenku ve věznici. Jestli by to vlastně vůbec šlo, protože to byla Heřmanická věznice, kde byli jenom muži a já jsem si nedokázala představit šicí stroj, takového nějakého muže, který by šil panenky. Takže to odzkoušeli a ten projekt se strašně ujal, protože ti odsouzení ty panenky šijí dodnes už dvacet let. Šijí to s nadšením, s elánem a dokonce se přidali potom i ostatní věznice, vazební věznice Ostrava, věznice Opava ženská a věznice v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik jich potřebujete, abyste tu poptávku nemocnic uspokojili?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: My to máme tak nějak spočítané, že na jedno dětské oddělení bychom během toho měsíce spotřebovali 90 panenek. To je docela hodně. Proto jsem šťastná a ráda za ty věznice, protože my bychom to nijak nedali nezvládli ušít a musela bych ubrat nemocnice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli vysvětlit ten princip. Panenka je bílá a vyzdobená. Má botičky, mašličku, chlapeček má botičky s mašličkami a jedná se o to, že obdarované dítě si tu panenku podle své fantazie může vyzdobit a namalovat jak chce.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, může. Právě proto jsme to rozdělili na panenku a panáčka. Může si ji vyzdobit pojmenovat. Je to hlavně i pro lékaře, kteří ukazují na panen, co se bude dít při zákroku, třeba před operací nebo při nějakém drobnějších zákroků, je to pro sestřičky a herní terapeutky, které vlastně připravují to dítě na ten zákrok, který bude přes tu panenku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do nemocnice přivážíte panenky i s nějakou známou osobností a to udělá takový bonus i pro ty děti.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Jeden takový příklad, kdy přišel pan Čenský. Přijel za dětmi do nemocnice. My jsme přišli do pokoje a zrovna měli ty děti v pokoji opuštěnou Ordinaci a tam byl ten pan Čenský. Otevřely se dveře a pan Čenský stál ve dveřích. Oni nevěřícně koukali první na televizi, potom na něj, potom zpátky na televizi. Vůbec nevěděli, kde se tam vzal. Bylo to takové krásné, úžasné. On byl velice milý a s dětma si povídal, tak jim vysvětlil proč je v televizi a proč je zrovna tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte i nějaký takový příklad toho, kdy Panenka pomohla lékařům obměkčit dítě a připravit na ten jeho zákrok?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Na ty konkrétní příklady si nemůžu teď vzpomenout, ale zrovna jeden bylo to, kdy i dítě mělo diabetes a strašně se bálo injekcí. Takže na té panence se vyzkoušelo jak, že to nebolí, že panenka to vydrží tu injekci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty panenky by mohly pomáhat a také už jste to i zkoušeli i jiným dětem než hospitalizaci.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, my jsme to vyzkoušeli u autistického dětí a tam to bylo velice pozitivní, protože to autistické dítě normálně běžně nekomunikuje, ale přes tu panenku se podařilo, že přes tu panenku začali komunikovat s tou druhou osobou a bylo to úžasné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste v prosinci předávali panenky ve Frýdecko-Místecké nemocnici spolu s krajem. Vzpomínali jste dvacet let zpátky a odstartovali jste novou éru.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano bylo to před dvaceti lety a teď jsme odstartovali novou éru panenek, možná dvacetiletou, to teda fakt nevím, jestli to tak dlouho bude. Ale je to díky i tomu, že je pandemická doba, je to díky paní Lindě Šůsové z jedné organizace, která nám strašně pomáhá. Díky ní můžeme pokračovat dál s panenkami. Tak jsem poprosila Mirae Navrátila, protože on je patriot Frýdku, já jsem patriot Frýdku i té nemocnice, tam jsme začínali. Já jsem se tam narodila, on říkal, že tam ležel, tak hned i když měl strašně nabitý program, tak přijel. Opravdu moc děkuji za to, byl s těma dětma pomaloval panenku a vlastně to byla první panenka, tahle panenka dětem, která se dostala dětem do rukou, a hlavně s tím Miraem Navrátilem, protože za to byly šťastné, nejvíce sestřičky samozřejmě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je poptávka v nemocnicích po panenkách?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Je velká. Vždycky si zavolají, když jim docházejí pomalu panenky, tak si zavolají a já jim panenky dovezou. Máme šest nemocnic, musela jsem nemocnice ubrat díky tomu, že nám odpadli nějací sponzoři, takže jsem musela ubrat šest nemocnic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co by vám teda pomohlo, pokud bychom vám chtěli nějak pomoct? A teď nás diváci sledují, tak co by vám pomohlo?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Nejvíc by to bylo, kdyby nás zase nějaké firmy začaly podporovat ne velkou částkou, ale nějakou částkou. Hodně by nám pomohlo kdyby někdo měl doma i šicí stroj, ale funkční, protože my jsme koupili do věznic šicí stroje, ale bohužel i tak je to muži a šicí stroje. Oni tam vydrží tak maximálně dva roky. Takže kdyby měl někdo doma šicí stroj, byli bychom rádi, kdyby nám třeba daroval šicí stroj nebo bílé nitě, kdo by měl doma. Bílou látku nemůžeme, tu musíme opravdu kupovat čistou, novou, tam to nejde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou náklady na pořízení jedné panenky?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: V této době při tom zdražení, které bylo, tak ta panenka vyjde do sedmdesáti korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejdražší je asi ta látka?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, nejdražší je ta bílá látka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná když jste několikrát zmínila věznici, s jakou chutí vězni šijí ty panenky?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Oni jsou opravdu neuvěřitelný, protože my když jsme si řekli, že uděláme po dvaceti letech novou panenku, abychom se více přiblížili dětem, aby byla taková barevnější, tak ve vazební věznici stačilo říct paní Valentová. Ta to řekla těm svým klientům a oni hned začali vymýšlet a posílat mi fotky různých panenek, tak jsme se nakonec dohodli tady s tímhle tím a začala to šít vazební věznice a Heřmanice hned taky. Panenka úžasná, začali také honem šít. Oni jsou nadšení z toho myslím si proto, že mají doma určitě taky děti. Myslím si, že je to v rámci resocializace, že jim to něco přináší a možná nějaké vzpomínky, že se někdy ty panenky můžou dostat i jejím dětem do rukou někde v nemocnici. Oni to berou asi jinak než my běžně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dozví se děti, že tu panenku šili vězni?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ano, já jsem měla z toho ze začátku strach to říct v těch nemocnicích, protože věznice si představují, jak to tam vypadá. Ale oni mají šicí dílnu, čistou pěkně vybavenou, takže to není o tom, ale měla jsem strach z toho, že když řeknu v nemocnicích i lékařům, ale i těm rodičům, že to šijí vězni, tak nevěděla jsem jak budou reagovat. Ale naopak, úplně fantasticky reagovali. Nejenom lékaři, ale hlavně vlastně rodiče těch dětí říkali: "No to je úžasné! Dělají něco pořádného."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Myslíte si, že někdo má třeba těch dvacet let tu svojí panenku schovanou, když byl hospitalizován a vlastně ta panenka mu pomohla?

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Ta panenka se dá vyprat, takže mají ji doma. Nevím jestli 20 let, ale stalo se mi několikrát, že mi napsali že panenka jim doma už taková dost vřed ch jestli bych jim nemohla poslat novou a my ji posíláme, když teda si to přejí rodiče a jsou s tím spokojeni, tak posíláme i panenky na adresu domů, že neslouží a když poprosí rodiče, buď sestřičku nebo paní herní, jestli by nemohli dostat domů ještě jednou panenku, tak řekneme, že jo. Ať dávají domů tu panenku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vašemu celému týmu a projektu, ať dělá radost hospitalizovaným dětem, ale i lékařům pomáhá.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Já Vám také moc děkuji a budu také ráda, když tenhle ten projekt bude pokračovat dále, protože opravdu už jsem chtěla skončit, ale manžel mi řekl: "Jak můžeš skončit po dvaceti letech? To nechápu." Takže jsem si řekla dobře, budeme pokračovat dále, ať už je to, jak už je to. Jestli máme těch sponzorů víc nebo míň, tak to ještě odzkouším dalších 20 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Držím palce.

Eva Pastušková, prezidentka organizace Panenka dětem: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-19-01-2022-17-14