Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

David Moravec, pořadatel festivalu, Štěrkovna Open Music se vrací k Hlučínskému jezeru

Renata Eleonora Orlíková: Oblíbený festival Štěrkovna Open Music se vrací domů do areálu Hlučínského jezera. Zve na třídenní hudební program s mnoha hvězdami, ale i novinkami. Více už David Moravec. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu.

David Moravec, ředitel festivalu: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renata Eleonora Orlíková: Davide, můžeme na začátek ještě vzpomenout na covidové roky a na dobu, kdy jste na Hlučínském jezeře ještě nemohli se svým oblíbeným festivalem Štěrkovnou být. Z různých důvodů - covidová omezení a také opravy, úpravy a revitalizace jezera.

David Moravec, ředitel festivalu: Byla to nelehká doba, ale zároveň velká výzva a načerpali jsme spoustu inspirace. Covid bych znovu zažívat nechtěl, protože kulturní sektor byl postižen zdaleka nejdříve, nejrychleji, nejvíce a i nejdéle. Podnikatelská omezení trvala skoro dva roky. První rok byl podle mě nejdrastičtější. Chtěli jsme zachovat tradici a to, co nám tenkrát hygienici dovolili, byla akce pro 1000 lidí. Udělali jsme ji pod názvem Skoroštěrkovna v září roku 2020 v době, kdy opět začínala vrcholit podzimní vlna onemocnění. Nicméně jsme se ponaučili, že v září už je u toho jezera zima a i s teplými bundami jsme se museli zahřívat teplými nápoji. Takže jsme rádi, že jsme se mohli vrátit zpátky na jezero a jsme rádi, že to můžeme dělat v létě. Jezero se dva roky rekultivovalo a my jsme festival pořádali v náhradních prostorech ostravského Landek Parku, kde jsme získali trošku jiné zázemí a jiné možnosti. Jak je Štěrkovna více otevřená, tak Landek byl více jako park. Mělo to své výhody i nevýhody, ale jak říkám, jsme rádi a velmi se těšíme na to, že letos roztančíme naše návštěvníky znovu u břehu Hlučínského jezera.

Renata Eleonora Orlíková: Heslo Hlučínského festivalu je "Festival mimořádných projektů". V čem jsou tyhle projekty mimořádné?

David Moravec, ředitel festivalu: My se tímto heslem a obsahem, který přinášíme, snažíme odlišit od konkurence, protože si každý všimne, že český rybníček s hudebními hvězdami je poměrně omezený a pořád se to točí dokola. My se snažíme na to dívat z výšky, z perspektivy a vybírat nebo i vymýšlet projekty, které budou nad rámec klasického koncertu známé populární kapely. Třeba jsme spojili Tomáše Kluse s ostravským sborem Permoník nebo jsme v minulosti uspořádali koncert Symphony dance music, což bylo přímo v naší režii a Janáčkova filharmonie hrála s DJ a s doprovodnou kapelou největší hity taneční hudby. V podobných projektech chceme pokračovat. Je pravda, že v době covidu, kdy byly rozpočty hodně napnuté, jsme nic takového nechystali, nebo jsme měli omezeně jen některé věci. Ale letos se k tomu vracíme a jako mimořádný projekt je to, že se nám konečně podařilo po dvanácti letech oslovování a pokusů dojednat kapelu Lucie, která přijede s mimořádným hodinu a půl dlouhým koncertem. Speciální koncert bude i vystoupení Pokáče, který letos vystoupí mimořádně s šestičlennou kapelou a jeden z těch koncertů bude právě u nás. Potom je tu další mimořádný projekt. Přijede kapela Tata Bojs, která jenom pro nás a speciálně pro letošní Štěrkovnu znovu nacvičí a zahraje jejich Nanoalbum z roku 2004, což je konceptuální album a lidi, kteří mají rádi Tata Bojs, určitě ví a znají příběh z Nanoalba. To je jedna z věcí, na které se letos opravdu moc těšíme a chystáme už i speciální projekty na příští rok a chceme v téhle linii určitě pokračovat.

Renata Eleonora Orlíková: Já se zastavím u kapely Tata Bojs. Vy jste řekl, že speciálně pro Štěrkovnu nacvičí album z roku 2004. Proč si vybrali zrovna Štěrkovnu, aby se vrátili s albem skoro po dvaceti letech mezi lidi?

David Moravec, ředitel festivalu: To byla moje iniciativa, protože to album mám velmi rád a s Milanem Caisem, protože u nás hráli, se trošku známe. A právě v roce 2021, kdy u nás vystupovali po první velké covidové uzávěrce, jsme byli jeden z největších festivalů v republice a jedna z akcí, která opravdu fungovala jako festival. Spousta kapel, které v roce 2021 u nás hráli, zažívali tu atmosféru po roce, protože rok nezažili něco takového. Říkal nám to jak Milan Cais i Tomáš Klus a další kapely a bylo to vidět i na jejich výkonech a koncerty byly energické. Právě díky tomu, že se to tenkrát povedlo, jsme se s Milanem Caisem bavili, jestli by to pro nás neudělali. On ze začátku moc nechtěl, protože měl obavy, jestli to bude někoho zajímat a já myslím, že se mi ho podařilo přesvědčit. Takže v tuto chvíli se to v Praze nacvičuje a nebude to jenom Nanoalbum. Odehrají koncert z tohoto alba a pak budu mít ještě 20-30 minut času na své největší hity. Bude to velký průřez tvorbou kapely Tata Bojs.

Renata Eleonora Orlíková: Co lidi ještě na festivalu čeká? Festival by měl být čistě nebo maximálně ekologický a to je také součást i hesla. Má tam být trvale udržitelná zábava. Vysvětlete, jak to bude fungovat.

David Moravec, ředitel festivalu: Přesně tak. My se už dlouhodobě zabýváme tím, jakou ekologickou stopu festival za sebou zanechává a snažili jsme se dílčí věci řešit průběžně v posledních 4-6 letech. Jako jedni z prvních jsme například zaváděli vratné kelímky, o kterých si myslíme, že pro festival naší velikosti je to ta nejlepší varianta. V loňském roce jsme to dotáhli tak daleko, že jsme uspořádali v Karviné v areálu dolu Barbora festival Rebarbora Open music, který byl vyloženě postavený na tom hesle "trvale udržitelná zábava". Vyzkoušeli jsme si všechny věci až do úplně absurdních detailů, jak to dělat co nejekologičtěji. Zjistili jsme, že některé věci nefungují, některé naopak fungují a ty teď budeme aplikovat v rámci Štěrkovny. Rebarbora byla malá akce pro tisíc lidí, takže se to dalo mnohem lépe vyzkoušet, než to rovnou aplikovat do festivalu, který je mnohonásobně větší. Je to už rozjetý vlak, který má za sebou už navázané vagonky a je složité implementovat něco navíc. Ale vyzkoušeli jsme to a teď pod tímto heslem budeme mnohem detailnější. Jde především o odpad, mít dopředu jasné, co můžeme vyprodukovat a co s tím uděláme. V tomto směru spolupracujeme s Vysokou školou báňskou, se kterou jsme navázali velmi úzkou spolupráci s mnohými doktorandy. Zavedli jsme letos poprvé funkci ekologa festivalu, kterým je právě doktorand z Vysoké školy báňské a náš dlouhodobý fanoušek. Navíc se zabývá plasty a mikroplasty, takže mu to všechno pěkně zapadlo. K tomu jsou pak navázané i další věci. Cílem hlavně je, aby si návštěvník vůbec ničeho nevšiml, jenom toho, že uvidí koše na tříděný odpad. Všechno se má odehrávat vzadu tak, aby samotný zážitek z festivalu nebyl nějakým způsobem omezený tím, co návštěvník může nebo nesmí.

Renata Eleonora Orlíková: Pojďme ještě dál. Také se dost zabýváte dopravou, ať okolí Štěrkovny není zavaleno přijíždějícími auty s návštěvníky. Jak jste to letos vyřešili?

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, to je pravda, protože chápu, že každý chce přijet co nejblíže, zaparkovat a zase odjet. My se snažíme to udělat úplně naopak, aby lidí jezdících autem bylo co nejméně. Máme vymyšlený speciální vlak, který pojede po trase Krnov-Opava-Hlučín. V odpoledních hodinách nám bude návštěvníky přivážet. V té době bude ve vlaku i kulturní program a potom je v nočních hodinách opět bude odvážet zpátky a ten zpáteční spoj bude velmi rychlý. Myslím si, že pětatřicet minut to potrvá do Opavy a pětapadesát minut do Krnova, takže lidé se velmi rychle dostanou domů. Věříme, že toho budou hojně využívat, než aby cestovali autem. Pokud nechtějí, mohou v areálu Hlučínského jezera přespat v kempu. Budeme se snažit je odbavit a co nejpohodlněji dostat k nám. Co se týče návštěvníků z Hlučínska, protože přece jenom je to největší návštěvnická skupina, máme posilové spoje, které budou odbavovat obce Hlučínska. Je jich asi šestnáct, od Píště, Bohuslavic až po Ludgeřovice, Petřkovice. To jsou ty speciální linky, které budou v nočních hodinách posílené tak, aby návštěvníky odvezly domů. Ještě v rámci přívozu budou posíleny některé linky z Poruby a my ještě nad rámec toho budeme odvážet návštěvníky v noci do Poruby našimi speciálními autobusy.

Renata Eleonora Orlíková: Paráda, já jenom doplním Štěrkovna Open music 27.-29. července, 5 pódií a na 50 účinkujících. Děkuji za rozhovor.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
David Moravec, pořadatel festivalu, Štěrkovna Open Music se vrací k Hlučínskému jezeru
19. července 2023, 17:14

Renata Eleonora Orlíková: Oblíbený festival Štěrkovna Open Music se vrací domů do areálu Hlučínského jezera. Zve na třídenní hudební program s mnoha hvězdami, ale i novinkami. Více už David Moravec. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu.

David Moravec, ředitel festivalu: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renata Eleonora Orlíková: Davide, můžeme na začátek ještě vzpomenout na covidové roky a na dobu, kdy jste na Hlučínském jezeře ještě nemohli se svým oblíbeným festivalem Štěrkovnou být. Z různých důvodů - covidová omezení a také opravy, úpravy a revitalizace jezera.

David Moravec, ředitel festivalu: Byla to nelehká doba, ale zároveň velká výzva a načerpali jsme spoustu inspirace. Covid bych znovu zažívat nechtěl, protože kulturní sektor byl postižen zdaleka nejdříve, nejrychleji, nejvíce a i nejdéle. Podnikatelská omezení trvala skoro dva roky. První rok byl podle mě nejdrastičtější. Chtěli jsme zachovat tradici a to, co nám tenkrát hygienici dovolili, byla akce pro 1000 lidí. Udělali jsme ji pod názvem Skoroštěrkovna v září roku 2020 v době, kdy opět začínala vrcholit podzimní vlna onemocnění. Nicméně jsme se ponaučili, že v září už je u toho jezera zima a i s teplými bundami jsme se museli zahřívat teplými nápoji. Takže jsme rádi, že jsme se mohli vrátit zpátky na jezero a jsme rádi, že to můžeme dělat v létě. Jezero se dva roky rekultivovalo a my jsme festival pořádali v náhradních prostorech ostravského Landek Parku, kde jsme získali trošku jiné zázemí a jiné možnosti. Jak je Štěrkovna více otevřená, tak Landek byl více jako park. Mělo to své výhody i nevýhody, ale jak říkám, jsme rádi a velmi se těšíme na to, že letos roztančíme naše návštěvníky znovu u břehu Hlučínského jezera.

Renata Eleonora Orlíková: Heslo Hlučínského festivalu je "Festival mimořádných projektů". V čem jsou tyhle projekty mimořádné?

David Moravec, ředitel festivalu: My se tímto heslem a obsahem, který přinášíme, snažíme odlišit od konkurence, protože si každý všimne, že český rybníček s hudebními hvězdami je poměrně omezený a pořád se to točí dokola. My se snažíme na to dívat z výšky, z perspektivy a vybírat nebo i vymýšlet projekty, které budou nad rámec klasického koncertu známé populární kapely. Třeba jsme spojili Tomáše Kluse s ostravským sborem Permoník nebo jsme v minulosti uspořádali koncert Symphony dance music, což bylo přímo v naší režii a Janáčkova filharmonie hrála s DJ a s doprovodnou kapelou největší hity taneční hudby. V podobných projektech chceme pokračovat. Je pravda, že v době covidu, kdy byly rozpočty hodně napnuté, jsme nic takového nechystali, nebo jsme měli omezeně jen některé věci. Ale letos se k tomu vracíme a jako mimořádný projekt je to, že se nám konečně podařilo po dvanácti letech oslovování a pokusů dojednat kapelu Lucie, která přijede s mimořádným hodinu a půl dlouhým koncertem. Speciální koncert bude i vystoupení Pokáče, který letos vystoupí mimořádně s šestičlennou kapelou a jeden z těch koncertů bude právě u nás. Potom je tu další mimořádný projekt. Přijede kapela Tata Bojs, která jenom pro nás a speciálně pro letošní Štěrkovnu znovu nacvičí a zahraje jejich Nanoalbum z roku 2004, což je konceptuální album a lidi, kteří mají rádi Tata Bojs, určitě ví a znají příběh z Nanoalba. To je jedna z věcí, na které se letos opravdu moc těšíme a chystáme už i speciální projekty na příští rok a chceme v téhle linii určitě pokračovat.

Renata Eleonora Orlíková: Já se zastavím u kapely Tata Bojs. Vy jste řekl, že speciálně pro Štěrkovnu nacvičí album z roku 2004. Proč si vybrali zrovna Štěrkovnu, aby se vrátili s albem skoro po dvaceti letech mezi lidi?

David Moravec, ředitel festivalu: To byla moje iniciativa, protože to album mám velmi rád a s Milanem Caisem, protože u nás hráli, se trošku známe. A právě v roce 2021, kdy u nás vystupovali po první velké covidové uzávěrce, jsme byli jeden z největších festivalů v republice a jedna z akcí, která opravdu fungovala jako festival. Spousta kapel, které v roce 2021 u nás hráli, zažívali tu atmosféru po roce, protože rok nezažili něco takového. Říkal nám to jak Milan Cais i Tomáš Klus a další kapely a bylo to vidět i na jejich výkonech a koncerty byly energické. Právě díky tomu, že se to tenkrát povedlo, jsme se s Milanem Caisem bavili, jestli by to pro nás neudělali. On ze začátku moc nechtěl, protože měl obavy, jestli to bude někoho zajímat a já myslím, že se mi ho podařilo přesvědčit. Takže v tuto chvíli se to v Praze nacvičuje a nebude to jenom Nanoalbum. Odehrají koncert z tohoto alba a pak budu mít ještě 20-30 minut času na své největší hity. Bude to velký průřez tvorbou kapely Tata Bojs.

Renata Eleonora Orlíková: Co lidi ještě na festivalu čeká? Festival by měl být čistě nebo maximálně ekologický a to je také součást i hesla. Má tam být trvale udržitelná zábava. Vysvětlete, jak to bude fungovat.

David Moravec, ředitel festivalu: Přesně tak. My se už dlouhodobě zabýváme tím, jakou ekologickou stopu festival za sebou zanechává a snažili jsme se dílčí věci řešit průběžně v posledních 4-6 letech. Jako jedni z prvních jsme například zaváděli vratné kelímky, o kterých si myslíme, že pro festival naší velikosti je to ta nejlepší varianta. V loňském roce jsme to dotáhli tak daleko, že jsme uspořádali v Karviné v areálu dolu Barbora festival Rebarbora Open music, který byl vyloženě postavený na tom hesle "trvale udržitelná zábava". Vyzkoušeli jsme si všechny věci až do úplně absurdních detailů, jak to dělat co nejekologičtěji. Zjistili jsme, že některé věci nefungují, některé naopak fungují a ty teď budeme aplikovat v rámci Štěrkovny. Rebarbora byla malá akce pro tisíc lidí, takže se to dalo mnohem lépe vyzkoušet, než to rovnou aplikovat do festivalu, který je mnohonásobně větší. Je to už rozjetý vlak, který má za sebou už navázané vagonky a je složité implementovat něco navíc. Ale vyzkoušeli jsme to a teď pod tímto heslem budeme mnohem detailnější. Jde především o odpad, mít dopředu jasné, co můžeme vyprodukovat a co s tím uděláme. V tomto směru spolupracujeme s Vysokou školou báňskou, se kterou jsme navázali velmi úzkou spolupráci s mnohými doktorandy. Zavedli jsme letos poprvé funkci ekologa festivalu, kterým je právě doktorand z Vysoké školy báňské a náš dlouhodobý fanoušek. Navíc se zabývá plasty a mikroplasty, takže mu to všechno pěkně zapadlo. K tomu jsou pak navázané i další věci. Cílem hlavně je, aby si návštěvník vůbec ničeho nevšiml, jenom toho, že uvidí koše na tříděný odpad. Všechno se má odehrávat vzadu tak, aby samotný zážitek z festivalu nebyl nějakým způsobem omezený tím, co návštěvník může nebo nesmí.

Renata Eleonora Orlíková: Pojďme ještě dál. Také se dost zabýváte dopravou, ať okolí Štěrkovny není zavaleno přijíždějícími auty s návštěvníky. Jak jste to letos vyřešili?

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, to je pravda, protože chápu, že každý chce přijet co nejblíže, zaparkovat a zase odjet. My se snažíme to udělat úplně naopak, aby lidí jezdících autem bylo co nejméně. Máme vymyšlený speciální vlak, který pojede po trase Krnov-Opava-Hlučín. V odpoledních hodinách nám bude návštěvníky přivážet. V té době bude ve vlaku i kulturní program a potom je v nočních hodinách opět bude odvážet zpátky a ten zpáteční spoj bude velmi rychlý. Myslím si, že pětatřicet minut to potrvá do Opavy a pětapadesát minut do Krnova, takže lidé se velmi rychle dostanou domů. Věříme, že toho budou hojně využívat, než aby cestovali autem. Pokud nechtějí, mohou v areálu Hlučínského jezera přespat v kempu. Budeme se snažit je odbavit a co nejpohodlněji dostat k nám. Co se týče návštěvníků z Hlučínska, protože přece jenom je to největší návštěvnická skupina, máme posilové spoje, které budou odbavovat obce Hlučínska. Je jich asi šestnáct, od Píště, Bohuslavic až po Ludgeřovice, Petřkovice. To jsou ty speciální linky, které budou v nočních hodinách posílené tak, aby návštěvníky odvezly domů. Ještě v rámci přívozu budou posíleny některé linky z Poruby a my ještě nad rámec toho budeme odvážet návštěvníky v noci do Poruby našimi speciálními autobusy.

Renata Eleonora Orlíková: Paráda, já jenom doplním Štěrkovna Open music 27.-29. července, 5 pódií a na 50 účinkujících. Děkuji za rozhovor.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-19-07-2023-17-14