Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Co čeká Lékařskou fakultu bez akreditace?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lékařská fakulta Ostravské univerzity nezískala akreditaci pro studijní program všeobecného lékařství. Co to pro fakultu a celou univerzitu znamená se budu ptát rektora Ostravské univerzity Jana Laty. Dobrý den., pane rektore, tím, že lékařská fakulta nemá akreditaci ztratila možnost přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství pro letošní rok. Zmiňme ty hlavní důvody, které vedly k tomu, že Národní akreditační úřad rozhodl nevydat Lékařské fakultě Ostravské univerzity akreditaci.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ten hlavní důvod byl, že lékařská fakulta nemá dostatečně dle Národního akreditační úřadu obsazený garant jednotlivých oborů. To znamená, nejsou tam docenti nebo profesoři, případně někteří garanti, kteří mají titul docent. Například nemají dostatečnou publikační aktivitu v posledních letech, případně jsou vyššího věku, což pochopitelně obecně není špatně. Nás starších se bude ve světě pohybovat čím dál tím víc. Nicméně požadavky Národního akreditační úřadu jsou, aby ten garant měl před sebou ještě možnost nějaké vědecké práce, čili toto jsou hlavní důvody. My to akceptuje, ale na druhou stranu si myslíme, že garanti jsou důležití, ale fakticky profesor nebo docent - garant toho oboru, kterých jsou desítky, tak přednáší 1x - 2x za semestr. Ale hlavní je výuka u lůžka, kterou provádějí lékaři jednotlivých oddělení a tady ta výuka je velmi dobrá. Fakultní nemocnice v Porubě je velmi dobrá, dělá se tam dobrá medicína a nikdy nebyly zpochybněny kvality absolventů. To znamená, na jednu stranu rozumíme národnímu akreditační úřadu, že má nějaké formální požadavky a ty se budeme snažit respektovat. Lékařská fakulta je napraví. Na druhou stranu z mého pohledu je opravdu důležitější ta samotná výuka a tam nikdy žádné výtky nebyly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle toho co říkáte, neměly by se třeba i změnit nároky té akreditační komise?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: O tom nechci spekulovat. Protože to jsou požadavky obecně na garanty předmětů v rámci vysokého školství. To znamená já nezpochybňuji ten jejich požadavek. Myslím si, že v rámci akademického prostředí je patrně správný. Ale z mého pohledu by neměl být jediný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu možná přispělo i to, že lékařská fakulta byla v minulosti kritizována za to, že nebo respektive byly zpochybňovány přijímací řízení, byť lékařská fakulta už udělala kroky, že všechno napravila. Nicméně to možná byla jedna z věcí, která ještě přidala.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Já si upřímně řečeno myslím, že to zcela jistě roli hrálo. Protože členové akreditační úřadu jsou normální lidé, kteří nežijí ve vzduchoprázdnu a bohužel v posledním roce a půl se opakovaně setkávali s informacemi, že na lékařskou fakultu byli v minulosti přijati studenti, kteří neudělali přijímací zkoušky. To je naprosto neakceptovatelné, jak pro naši univerzitu, tak pochopitelně pro ty členy národního akreditačního úřadu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už jste zmínil děkana Martínka, tak s ním proběhl soud a Ostravská univerzita se s ním soudila kvůli jeho odvolání.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Je to naopak. Já jsem navrhl akademického senátu jeho odvolání. Akademický senát to schválil a docent Martínek podal žalobu na neplatnost. Ten soud proběhl teď v těchto dnech. Ostravská univerzita ho prohrála, což z mého pohledu fakticky příliš neznamená, protože děkan Martínek už byl předtím soudem navrácen do pozice, takže lékařskou fakultu řídí a je zodpovědný za jejich oči, tam se nic nového nepřihodí. Nicméně, také jsme o tom mluvili před chvílí. Myslím si, že i samotná osoba děkana, který jednak nebyl schopen připravit a zabezpečit to, aby tam byli ti správní garanti a jednak přece jenom je určitým způsobem negativně vnímán, tak rozhodně to nepřispěje k tomu, aby tu akreditaci jsme získali. Náš názor je jednoznačný tím, že jsem navrhl i jeho odvolání z vedení ostravské univerzity a většina Ostravské univerzity mohu říct, tak je přesvědčena o tom, že změna ve vedení lékařské fakulty by pomohlo i nové žádosti o akreditaci, respektive úpravě té žádosti, kterou jsme nyní pozastavili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To rozhodnutí je nepravomocné. Sama Ostravská univerzita úřad ještě před rozhodnutím požádala o přerušení projednávání žádosti o akreditaci. To znamená, že získala jakýsi čas.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ano, z toho důvodu o kterém jsem mluvil. My předpokládáme, že sama lékařská fakulta a už jsou požadavky ze senátu Lékařské fakulty aby došlo ke změně děkana. Tak sama lékařská fakulta si toto uvědomí dojde ke změně vedení a my chceme umožnit tomu novému vedení napravit to, co se děkanu Martínkovi za poslední léta nepodařilo. To znamená, zlepšit personální obsazení garantů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom zopakuji, že se to netýká stávajících studentů. Ti studují dál v magisterském oboru. Jen univerzita nebo lékařská fakulta tedy nemůže přijímat nové studenty.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ano přesně tak. Ta stávající akreditace ještě má platnost následujících několik let, ale už neumožňuje přijmout nové studenty k tomu je potřeba ta akreditace nová.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď k těm dopadům. Na lékařskou fakultu minimálně to, že nepřijímá nové studenty a obecně pro Ostravskou univerzitu to nevrhá dobré světlo, že lékařská fakulta nebo jedna z fakult nezískala akreditaci.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Pochopitelně jak jsem říkal, je to jeden z mnoha nebo z desítek oborů, ale velmi důležitý. A pochopitelně to je špatně. To je bez diskuze a ty dopady jsou dvojí. Jednak dejme tomu prestižní, to o čem mluvíte, zcela jistě pokud fakulta není schopna získat akreditaci tohoto oboru, tak to vrhá špatné světlo na fakultu. Další problém je faktický, protože bude problém s financováním studentů, kteří nenastoupí. Já jsem požádal dopisem ministra Plagu o jednání, aby nám umožnil nějakým způsobem, byť ten první ročník se neotevře, tak nějakým způsobem financovat. Protože jestliže máme zlepšit pozice garantů, potřebujeme nové docenty a profesory, tak pochopitelně jsou tu třeba nějaké finanční prostředky. Tak co se týče celé univerzity, tak tam je především ten dopad nějaké pověsti nebo prestiže univerzity. Obecně univerzita je úspěšná jak z hlediska počtu garantů, nové výstavby, nejsou to jenom ty nové budovy, ale rekonstrukce filozofické fakulty, například příprava na rekonstrukci přírodovědecké fakulty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je složité pro lékařskou fakultu získat garanty toho všeobecného lékařství tohoto oboru nebo v čem to tkví ten problém?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Je to složité, protože v některých oborech ti lidé fakticky nejsou. Například v anatomii existuje akutně nedostatek profesorů a docentů a na některých ostatních univerzitách je garantem třeba nehabilitovaný člověk, ale pochopitelně pokud je to jeden nebo jednotky z těch desítku garantů tak národní akreditační úřad to akceptuje. U nás ta situace je jiná. Opravdu tam je ten počet dle jejich názoru vyšší. Druhý problém je, že do určité míry v nemocnici byla tato stránka podceněna. Bohužel mnoho našich kolegů argumentovalo tím, že mají hodně zdravotnické práce a nemají čas na to, dělat vědu. Tomu rozumím, ale v tom případě nemohou být univerzitním pracovištěm. Ale to si myslím, že se mění a dohoda v posledních měsících, kterou zahájil pan docent Procházka, který byl chvíli pověřen vedením a ve kterém pokračuje stávající docent s ředitelem fakultní nemocnice si uvědomují nezbytnost toho a už vyhlásili celou řadu výběrových řízení právě na místa přednostů, kteří buďto nemají titul nebo nemají publikační aktivitu anebo tedy mají věk, který negarantuje to, že následujících deset let budou moci na fakultě působit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď možná ještě k budoucnosti lékařské fakulty. Moravskoslezský kraj nebo vedení Moravskoslezského kraje i Ostravy podporuje určitě i vy jako rektor Ostravské univerzity, aby lékařská fakulta tady setrvala ne jen na deset let, jak už teď ji tady máme, ale dalších desítky let. Tak jak vidíte budoucnost vy?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Já jsem stále optimista. Ale je to skutečně z mého pohledu podmíněno výměnou vedení lékařské fakulty a především tedy děkana. Pevně věřím, že k tomu dojde a jsem si jist, že lékařská fakulta obhájí své místo. Protože je nezbytná bez diskuze, že v Moravskoslezském kraji je akutní nedostatek lékařů a v následujících letech bude se ještě zvyšovat. Protože když se podíváme na věkovou strukturu některých specialistů, tak je opravdu velmi alarmující a je známo že 70 - 80 procent absolventů nejenom lékařských fakult, ale všech fakult zůstává v místě, kde studuje. Já si myslím, že toto si pochopitelně uvědomuje jak pan hejtman, tak pan primátor. Jsem velmi vděčný jim oběma a městu i kraji za pomoc. Uvědomuje si to univerzita i ostatní fakulty, které v minulosti i finančně podporovaly lékařskou fakultu a uvědomuje si to i ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství, takže věřím tomu, že společným úsilím se to podaří a jsem o tom přesvědčen, že lékařská fakulta v Ostravě bude.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Děkuji na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno. 

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Co čeká Lékařskou fakultu bez akreditace?
22. července 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lékařská fakulta Ostravské univerzity nezískala akreditaci pro studijní program všeobecného lékařství. Co to pro fakultu a celou univerzitu znamená se budu ptát rektora Ostravské univerzity Jana Laty. Dobrý den., pane rektore, tím, že lékařská fakulta nemá akreditaci ztratila možnost přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství pro letošní rok. Zmiňme ty hlavní důvody, které vedly k tomu, že Národní akreditační úřad rozhodl nevydat Lékařské fakultě Ostravské univerzity akreditaci.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ten hlavní důvod byl, že lékařská fakulta nemá dostatečně dle Národního akreditační úřadu obsazený garant jednotlivých oborů. To znamená, nejsou tam docenti nebo profesoři, případně někteří garanti, kteří mají titul docent. Například nemají dostatečnou publikační aktivitu v posledních letech, případně jsou vyššího věku, což pochopitelně obecně není špatně. Nás starších se bude ve světě pohybovat čím dál tím víc. Nicméně požadavky Národního akreditační úřadu jsou, aby ten garant měl před sebou ještě možnost nějaké vědecké práce, čili toto jsou hlavní důvody. My to akceptuje, ale na druhou stranu si myslíme, že garanti jsou důležití, ale fakticky profesor nebo docent - garant toho oboru, kterých jsou desítky, tak přednáší 1x - 2x za semestr. Ale hlavní je výuka u lůžka, kterou provádějí lékaři jednotlivých oddělení a tady ta výuka je velmi dobrá. Fakultní nemocnice v Porubě je velmi dobrá, dělá se tam dobrá medicína a nikdy nebyly zpochybněny kvality absolventů. To znamená, na jednu stranu rozumíme národnímu akreditační úřadu, že má nějaké formální požadavky a ty se budeme snažit respektovat. Lékařská fakulta je napraví. Na druhou stranu z mého pohledu je opravdu důležitější ta samotná výuka a tam nikdy žádné výtky nebyly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle toho co říkáte, neměly by se třeba i změnit nároky té akreditační komise?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: O tom nechci spekulovat. Protože to jsou požadavky obecně na garanty předmětů v rámci vysokého školství. To znamená já nezpochybňuji ten jejich požadavek. Myslím si, že v rámci akademického prostředí je patrně správný. Ale z mého pohledu by neměl být jediný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu možná přispělo i to, že lékařská fakulta byla v minulosti kritizována za to, že nebo respektive byly zpochybňovány přijímací řízení, byť lékařská fakulta už udělala kroky, že všechno napravila. Nicméně to možná byla jedna z věcí, která ještě přidala.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Já si upřímně řečeno myslím, že to zcela jistě roli hrálo. Protože členové akreditační úřadu jsou normální lidé, kteří nežijí ve vzduchoprázdnu a bohužel v posledním roce a půl se opakovaně setkávali s informacemi, že na lékařskou fakultu byli v minulosti přijati studenti, kteří neudělali přijímací zkoušky. To je naprosto neakceptovatelné, jak pro naši univerzitu, tak pochopitelně pro ty členy národního akreditačního úřadu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už jste zmínil děkana Martínka, tak s ním proběhl soud a Ostravská univerzita se s ním soudila kvůli jeho odvolání.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Je to naopak. Já jsem navrhl akademického senátu jeho odvolání. Akademický senát to schválil a docent Martínek podal žalobu na neplatnost. Ten soud proběhl teď v těchto dnech. Ostravská univerzita ho prohrála, což z mého pohledu fakticky příliš neznamená, protože děkan Martínek už byl předtím soudem navrácen do pozice, takže lékařskou fakultu řídí a je zodpovědný za jejich oči, tam se nic nového nepřihodí. Nicméně, také jsme o tom mluvili před chvílí. Myslím si, že i samotná osoba děkana, který jednak nebyl schopen připravit a zabezpečit to, aby tam byli ti správní garanti a jednak přece jenom je určitým způsobem negativně vnímán, tak rozhodně to nepřispěje k tomu, aby tu akreditaci jsme získali. Náš názor je jednoznačný tím, že jsem navrhl i jeho odvolání z vedení ostravské univerzity a většina Ostravské univerzity mohu říct, tak je přesvědčena o tom, že změna ve vedení lékařské fakulty by pomohlo i nové žádosti o akreditaci, respektive úpravě té žádosti, kterou jsme nyní pozastavili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To rozhodnutí je nepravomocné. Sama Ostravská univerzita úřad ještě před rozhodnutím požádala o přerušení projednávání žádosti o akreditaci. To znamená, že získala jakýsi čas.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ano, z toho důvodu o kterém jsem mluvil. My předpokládáme, že sama lékařská fakulta a už jsou požadavky ze senátu Lékařské fakulty aby došlo ke změně děkana. Tak sama lékařská fakulta si toto uvědomí dojde ke změně vedení a my chceme umožnit tomu novému vedení napravit to, co se děkanu Martínkovi za poslední léta nepodařilo. To znamená, zlepšit personální obsazení garantů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom zopakuji, že se to netýká stávajících studentů. Ti studují dál v magisterském oboru. Jen univerzita nebo lékařská fakulta tedy nemůže přijímat nové studenty.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Ano přesně tak. Ta stávající akreditace ještě má platnost následujících několik let, ale už neumožňuje přijmout nové studenty k tomu je potřeba ta akreditace nová.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď k těm dopadům. Na lékařskou fakultu minimálně to, že nepřijímá nové studenty a obecně pro Ostravskou univerzitu to nevrhá dobré světlo, že lékařská fakulta nebo jedna z fakult nezískala akreditaci.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Pochopitelně jak jsem říkal, je to jeden z mnoha nebo z desítek oborů, ale velmi důležitý. A pochopitelně to je špatně. To je bez diskuze a ty dopady jsou dvojí. Jednak dejme tomu prestižní, to o čem mluvíte, zcela jistě pokud fakulta není schopna získat akreditaci tohoto oboru, tak to vrhá špatné světlo na fakultu. Další problém je faktický, protože bude problém s financováním studentů, kteří nenastoupí. Já jsem požádal dopisem ministra Plagu o jednání, aby nám umožnil nějakým způsobem, byť ten první ročník se neotevře, tak nějakým způsobem financovat. Protože jestliže máme zlepšit pozice garantů, potřebujeme nové docenty a profesory, tak pochopitelně jsou tu třeba nějaké finanční prostředky. Tak co se týče celé univerzity, tak tam je především ten dopad nějaké pověsti nebo prestiže univerzity. Obecně univerzita je úspěšná jak z hlediska počtu garantů, nové výstavby, nejsou to jenom ty nové budovy, ale rekonstrukce filozofické fakulty, například příprava na rekonstrukci přírodovědecké fakulty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je složité pro lékařskou fakultu získat garanty toho všeobecného lékařství tohoto oboru nebo v čem to tkví ten problém?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Je to složité, protože v některých oborech ti lidé fakticky nejsou. Například v anatomii existuje akutně nedostatek profesorů a docentů a na některých ostatních univerzitách je garantem třeba nehabilitovaný člověk, ale pochopitelně pokud je to jeden nebo jednotky z těch desítku garantů tak národní akreditační úřad to akceptuje. U nás ta situace je jiná. Opravdu tam je ten počet dle jejich názoru vyšší. Druhý problém je, že do určité míry v nemocnici byla tato stránka podceněna. Bohužel mnoho našich kolegů argumentovalo tím, že mají hodně zdravotnické práce a nemají čas na to, dělat vědu. Tomu rozumím, ale v tom případě nemohou být univerzitním pracovištěm. Ale to si myslím, že se mění a dohoda v posledních měsících, kterou zahájil pan docent Procházka, který byl chvíli pověřen vedením a ve kterém pokračuje stávající docent s ředitelem fakultní nemocnice si uvědomují nezbytnost toho a už vyhlásili celou řadu výběrových řízení právě na místa přednostů, kteří buďto nemají titul nebo nemají publikační aktivitu anebo tedy mají věk, který negarantuje to, že následujících deset let budou moci na fakultě působit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď možná ještě k budoucnosti lékařské fakulty. Moravskoslezský kraj nebo vedení Moravskoslezského kraje i Ostravy podporuje určitě i vy jako rektor Ostravské univerzity, aby lékařská fakulta tady setrvala ne jen na deset let, jak už teď ji tady máme, ale dalších desítky let. Tak jak vidíte budoucnost vy?

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Já jsem stále optimista. Ale je to skutečně z mého pohledu podmíněno výměnou vedení lékařské fakulty a především tedy děkana. Pevně věřím, že k tomu dojde a jsem si jist, že lékařská fakulta obhájí své místo. Protože je nezbytná bez diskuze, že v Moravskoslezském kraji je akutní nedostatek lékařů a v následujících letech bude se ještě zvyšovat. Protože když se podíváme na věkovou strukturu některých specialistů, tak je opravdu velmi alarmující a je známo že 70 - 80 procent absolventů nejenom lékařských fakult, ale všech fakult zůstává v místě, kde studuje. Já si myslím, že toto si pochopitelně uvědomuje jak pan hejtman, tak pan primátor. Jsem velmi vděčný jim oběma a městu i kraji za pomoc. Uvědomuje si to univerzita i ostatní fakulty, které v minulosti i finančně podporovaly lékařskou fakultu a uvědomuje si to i ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství, takže věřím tomu, že společným úsilím se to podaří a jsem o tom přesvědčen, že lékařská fakulta v Ostravě bude.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Děkuji na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-22-07-2020-17-14