Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ, Dechové fúze zavedou do hlubších frekvencí vědomí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem dnešního dílu pořadu je dýchání. Dýchání jako proces, jako kaskáda chemických reakcí v buňkách. Jak je pro náš organismus důležité správně dýchat a co znamená dechová fúze. To i mnohé další se dozvíte od mého hosta Rostislava Václavka. Rosti ahoj, vítej.

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Zdravím tě taky, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak na začátek řekni našim divákům, proč je pro nás tak důležité správné dýchání?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Spousta lidí si vlastně neuvědomuje, že dýchání je spojeno se vším, naprosto se vším. S veškerými chemickými reakcemi v těle. Ne nadarmo dýcháme vlastně každý den dvaadvacet tisíckrát v průměru a z nějakého důvodu je toho tolik. Je důležité si uvědomit, že každý nádech a výdech je součást vlastně toho dýchacího procesu. Nádech má nějakou funkci a také výdech má nějakou funkci. Pokud si někdo myslí, že vlastně jenom automaticky dýchá, nemůže to ovlivnit, je to největší chiméra, která vlastně v životě existuje. Redukované dýchání, které vlastně děláme, dýchání nosem, je jedna z možností jakým způsobem změnit vlastně ten tok chemických reakcí v těle. Není to související jenom s dýchání nosem, ale s tím jak objemově rychlost nebo objem vlastně toho vzduchu vtéká, kam a jakým způsobem potom, v jakém množství v těle funguje a jaké chemické reakce potom spouští.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Většina z nás během dne dýchá povrchově, tak nějak neslučitelně možná. Četla jsem někde, že když už si to uvědomujeme, tak alespoň několikrát za den se máme zhluboka nadechnout a vydechnout. Co na to říkáš?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Je to trošku jinak. Veškeré východní filozofie jako je tchaj-či jako je čchi-kung, tisíce let staré vlastně techniky vycházejí z jemného pelového dechu, který ale není plytký. On neviditelný, neslyšitelný, ale je nosem a je do oblasti vlastně bránic, orgánové oblasti, kde se potom nadechujete do celého prostoru beder, boků i bříška. Není to o tom, že bych měl dýchat tak, abych se slyšel. Právě mám dýchat tak, abych se neslyšel, abych neslyšel a neviděl ten dech. Dýchat funkčně a kvalitně. Hluboké dýchání má potom jiné spektrum, jiný vliv. Slouží potom třeba k meditačním technikám, k relaxační technikám, jak si za chvíli třeba řekneme duchové fúze Delta. Takže je to o tom, že hluboce dýchat určitě by se nemělo celý den tedy 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Mělo by se dýchat právě velmi jemně nosem do brániční oblasti, redukovaně, aby tam vznikala reakce takzvaného bor efektu. Je to taková zajímavá reakce v krvi, kdy vlastně se jemně zakyselíme. Zase lidi si myslí, že kyselost je špatná a zásaditost je dobrá. Obojí je na prd, když je velké, když je prostě vysoké, ale jemná kyselost a jemná přítomnost CO2 v krvi nám potom pomáhá v tom, aby ten kyslík v tom krevním řečišti doputoval tam, kam má do tkání a orgánů a díky tomu sníženého tlaku při té jemné kyselosti dochází k tomu, že on se odlepí, ta molekula kyslíku se odlepí od hemoglobinu a sklouzne do těch tkání okysličí je, prokrví je a člověku je potom lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, co je důležitější? Jestli hluboký nádech nebo hluboký vyjde nebo dá se to vůbec srovnat?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Když se vlastně nadechnu pokaždé, třeba se leknete, tak vlastně způsobíte okamžitou reakci, miliony reakcí v těle, kdy jdete do stavu tzv. aktivity. Spustíte sympatickou část svého nervového systému, tedy aktivitu tzv. Fight or flight efekt, to znamená bojuj nebo uteč. To je aktivita výdech, když se potřebujete vlastně uvolnit, tak vydechnete, prodloužíte vlastně výdechovou část. Automaticky tím tedy z logiky věci vyplývá, že nádech způsobuje aktivitu, výdech způsobuje relaxaci. Tedy Zvýším-li obsah nádechu, zvyšuji aktivitu v těle a nervový systém aktivuje endokrinní soustavu. Ta spustí adrenalinovou reakci, vpustí tam hormony stresové, kdežto výdech, když prodloužím, tak aktivuji úplně jinou hormonální reakci, uvolňuji ten systém, spustí se mi slinové žlázy, které mi dávají najevo, že jsem v relaxaci a můžu se dostat hluboko, hluboko, hluboko do sebe sama. Uvolnit se, což lidi ani neumí v současné době. Míra kortizolu v krvi vlastně stresového hormonu je taková, že uvolnění už dneska je neznámý pojem. Lidi si myslí, že se uvolní, ale neuvolní. Až vlastně, když zjistí, že třeba v dechové fúzi Delta to jde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už si zmínil dechovou fúzi Delta. Jsi nositelem myšlenky, tak o co jde? Co to znamená?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Dechová fúze je pojem, který jsem vytvořil. Je to vlastně systém jednotlivých dechových technik, které vlastně jsou různě zfúzovány do sebe díky tomu, že se zajímám o chemii, zajímá mě vliv právě toho rácia a té chemie toho těla a ty duchovní roviny propojení tedy těch dvou světů, které jsou bohužel odděleny a díky tomu vlastně, že se daří v tom principu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ toho našeho projektu vlastně propojovat různé věci dohromady, tak i to dýchání v tom nese ty komponenty jednotlivé, které v souvislostech potom utvoří nový prostor, vytvoří novou chemickou reakci. A proto vlastně jsem vytvořil postupně šest dechových fúzí, které každá slouží vlastně k něčemu jinému. Mají své opodstatnění a dechová fúze Delta, kterou tady budeme zmiňovat, tak je právě pro absolutní uvolnění. Jde tam o naprosté uvědomění si toho, že z toho Beta bdění, z toho vědomí vlastně hercové hodnoty nějakých 20 až 35 Hz jdeme postupně přes Alfu, Thétu až do Delty, což je vlastně hluboký spánek. Ale my se tam v té dechové fúzi můžeme ocitnout vědomě. Můžeme tam být vlastně v tom prostoru toho prázdna a uvědomovat si jak hluboký prostor ničeho v sobě máme. A tam v tom tichu a prázdnu začíná právě ta možnost reálně něco změnit. Já v tom bdění nemůžu, mám tam tisíce myšlenek každý den, nemám šanci to prostě změnit. Ale v tom prázdno, kdy se frekvenčně dostanu daleko níže, najednou vzniká prostor příčinný a tam nádherným způsobem můžu začít pracovat. A reálně opravdu v tom podvědomí potom v těch devadesáti pěti procentech svého já začít něco měnit. Je to prostě úžasná záležitost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to vlastně způsob jakési relaxace nebo meditace?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Ano, je to velmi, velmi hluboká meditace a na rozdíl od klasických meditací, kde to musíte třeba dělat hodiny a řešit to prostě jako nějakým způsobem se na to soustředit, tak tady je to vlastně vedeno pouze vaším dechem. Díky tomu, že jde o chemické reakce, tak je to věc, kterou tam máme všichni. Příroda nám to tam dala a můžeme s tím pracovat. Samozřejmě každý jsme v různých nastavení a jsou tam určitá omezení jako třeba pro těhotné ženy díky tomu, že ty fúze obsahují třeba i zadržet dechové atd. Nicméně jsou to stejně jako u toho Oxygen Advantage a Buteyko techniky, které pracují s chemií organismu, s chemií dechu a s funkčností vlastně té stránky dechového aparátu. Proto je to prokazatelné i na té vědecké půdě, ne jenom na té duchovní, že vlastně opravdu reálně ta reakce probíhá. Můžete zastavit rýmu. Můžete vlastně velice rychle se zbavit otoků edémů, můžete pracovat se záněty, velmi jednoduše se dostat ze stresu, z úzkostí, z fobií, ze strachu a je to věc, která funguje na principu toho, že si to vytvoříte sami. To je ten fór, že nikomu nechci pomoct, ale chci, aby si lidi pomáhali sami. V tom je ten základ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nechceš pomoc, vlastně přivedeš je k tomu, aby si uměli ti lidé nebo my všichni pomoct sami.

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Určitě, v rámci toho, že například člověk ve sto kilech, v obrovském množství zánětů, ve stavu, který prostě neměl vůbec v otěžích, takzvaně v rukou, tak je možno inspirovat, motivovat, takzvaně jako naťuknout. To je věc, která když mi funguje, tak proč bych to neudělal z přebytku té energie. A stejně tak to můžeme tak, jak to děláme on-line třeba v našich facebookových skupinách 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ nebo zdravé dýchání buteyko a Oxygen Advantage, tak teďka bude právě 3. 10. na kongresu inteligentního pohybu v Rožnově pod Radhoštěm vlastně workshop Dýchání a imunita v 16:45 v neděli, všichni jste zváni samozřejmě. Pořadatel Terezka Winklerová a budeme rádi, když přijdete i tam, protože face to face to bude poprvé. Úplně poprvé to bude veřejně takto dechová fúze v praxi, včetně techniky funkčního dýchání Oxygen Advantage a Buteyko nabídnuto.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já to možná trošku laicky jenom našim divákům nastínil. O co jde. Je to řízené dýchání několika fázové, které nás dostane v té druhé části do meditace, kdy se dostaneme do stavu Delta. Říkám to správně?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Meditace vlastně má určité konotace u určitých typů lidí a prostě nemají to slovo třeba rádi. Já proto používám, že je to prostě stav, který si přivodím. Je to relaxační stav, velmi hluboký, ale který za normálních okolností není možný. A vlastně vy tím dechový postupem dojdete do určitého stavu těla, kdy vnímá chemickou reakci a potom vlastně v tom období teď toho klidu po tom nějakých deseti minut, tak vlastně ta chemická reakce se dostane do stavu vědomí a vy tam zažíváte opravdu něco, co není za normálních okolností možné. Je to prostě stav hlubokého, velmi hlubokého pocitu sebe sama. A zjištění, kdo je tam vlastně doma. Je to vlastně opravdu takové zaklepání si na dveře jako: "ty bláho, já mám tady nějaký smysl", je to tady prostě opravdu něco, co by mě mohlo, mě jako samotného zajímat, nezajímat se jenom o ten prostor vnější, ale že ta dovolená směrem dovnitř prostě stojí za to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když to někdo zažije s tebou, ať už na dálku nebo face to face, jak říkáš, může je tohle aplikovat častěji sám doma nebo je zejména u začátečníků potřeba, aby někdo byl na blízku? Může se mi to zdát?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Funkční techniku Oxygen Advantage a Buteyko, když začnu dýchat nosem, tak dýchání nosem samozřejmě v tom prvopočátku je jenom o té jemnosti. Tam člověk to může dělat samozřejmě sám, permanentně udělá nejlépe, jak pro sebe může. V momentě, kdy se bavíme o dechových fúzích, které mají opravdu jasný smysl a účel v tom, že mají nějaký efekt, v tom momentě, kdy to provedete jste v nějakém stavu a máte nástroj svůj vlastní dechový, který ten stav změní, proto v tom stavu vlastně, když vám nevyhovuje ho použijete ten nástroj, neděláte to ale každý den, protože jsou to hluboké dechové techniky, které prostě chemicky mění nastavení toho těla a měly by se tudíž používat vědomě v momentě, kdy jsou potřeba a zacházet s nimi jako šafránu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rosti já ti děkuji za zajímavé a inspirativní informace o dýchání

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Rádo se děje. Mějte se krásně.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ, Dechové fúze zavedou do hlubších frekvencí vědomí
22. září 2021, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem dnešního dílu pořadu je dýchání. Dýchání jako proces, jako kaskáda chemických reakcí v buňkách. Jak je pro náš organismus důležité správně dýchat a co znamená dechová fúze. To i mnohé další se dozvíte od mého hosta Rostislava Václavka. Rosti ahoj, vítej.

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Zdravím tě taky, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak na začátek řekni našim divákům, proč je pro nás tak důležité správné dýchání?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Spousta lidí si vlastně neuvědomuje, že dýchání je spojeno se vším, naprosto se vším. S veškerými chemickými reakcemi v těle. Ne nadarmo dýcháme vlastně každý den dvaadvacet tisíckrát v průměru a z nějakého důvodu je toho tolik. Je důležité si uvědomit, že každý nádech a výdech je součást vlastně toho dýchacího procesu. Nádech má nějakou funkci a také výdech má nějakou funkci. Pokud si někdo myslí, že vlastně jenom automaticky dýchá, nemůže to ovlivnit, je to největší chiméra, která vlastně v životě existuje. Redukované dýchání, které vlastně děláme, dýchání nosem, je jedna z možností jakým způsobem změnit vlastně ten tok chemických reakcí v těle. Není to související jenom s dýchání nosem, ale s tím jak objemově rychlost nebo objem vlastně toho vzduchu vtéká, kam a jakým způsobem potom, v jakém množství v těle funguje a jaké chemické reakce potom spouští.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Většina z nás během dne dýchá povrchově, tak nějak neslučitelně možná. Četla jsem někde, že když už si to uvědomujeme, tak alespoň několikrát za den se máme zhluboka nadechnout a vydechnout. Co na to říkáš?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Je to trošku jinak. Veškeré východní filozofie jako je tchaj-či jako je čchi-kung, tisíce let staré vlastně techniky vycházejí z jemného pelového dechu, který ale není plytký. On neviditelný, neslyšitelný, ale je nosem a je do oblasti vlastně bránic, orgánové oblasti, kde se potom nadechujete do celého prostoru beder, boků i bříška. Není to o tom, že bych měl dýchat tak, abych se slyšel. Právě mám dýchat tak, abych se neslyšel, abych neslyšel a neviděl ten dech. Dýchat funkčně a kvalitně. Hluboké dýchání má potom jiné spektrum, jiný vliv. Slouží potom třeba k meditačním technikám, k relaxační technikám, jak si za chvíli třeba řekneme duchové fúze Delta. Takže je to o tom, že hluboce dýchat určitě by se nemělo celý den tedy 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Mělo by se dýchat právě velmi jemně nosem do brániční oblasti, redukovaně, aby tam vznikala reakce takzvaného bor efektu. Je to taková zajímavá reakce v krvi, kdy vlastně se jemně zakyselíme. Zase lidi si myslí, že kyselost je špatná a zásaditost je dobrá. Obojí je na prd, když je velké, když je prostě vysoké, ale jemná kyselost a jemná přítomnost CO2 v krvi nám potom pomáhá v tom, aby ten kyslík v tom krevním řečišti doputoval tam, kam má do tkání a orgánů a díky tomu sníženého tlaku při té jemné kyselosti dochází k tomu, že on se odlepí, ta molekula kyslíku se odlepí od hemoglobinu a sklouzne do těch tkání okysličí je, prokrví je a člověku je potom lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, co je důležitější? Jestli hluboký nádech nebo hluboký vyjde nebo dá se to vůbec srovnat?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Když se vlastně nadechnu pokaždé, třeba se leknete, tak vlastně způsobíte okamžitou reakci, miliony reakcí v těle, kdy jdete do stavu tzv. aktivity. Spustíte sympatickou část svého nervového systému, tedy aktivitu tzv. Fight or flight efekt, to znamená bojuj nebo uteč. To je aktivita výdech, když se potřebujete vlastně uvolnit, tak vydechnete, prodloužíte vlastně výdechovou část. Automaticky tím tedy z logiky věci vyplývá, že nádech způsobuje aktivitu, výdech způsobuje relaxaci. Tedy Zvýším-li obsah nádechu, zvyšuji aktivitu v těle a nervový systém aktivuje endokrinní soustavu. Ta spustí adrenalinovou reakci, vpustí tam hormony stresové, kdežto výdech, když prodloužím, tak aktivuji úplně jinou hormonální reakci, uvolňuji ten systém, spustí se mi slinové žlázy, které mi dávají najevo, že jsem v relaxaci a můžu se dostat hluboko, hluboko, hluboko do sebe sama. Uvolnit se, což lidi ani neumí v současné době. Míra kortizolu v krvi vlastně stresového hormonu je taková, že uvolnění už dneska je neznámý pojem. Lidi si myslí, že se uvolní, ale neuvolní. Až vlastně, když zjistí, že třeba v dechové fúzi Delta to jde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už si zmínil dechovou fúzi Delta. Jsi nositelem myšlenky, tak o co jde? Co to znamená?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Dechová fúze je pojem, který jsem vytvořil. Je to vlastně systém jednotlivých dechových technik, které vlastně jsou různě zfúzovány do sebe díky tomu, že se zajímám o chemii, zajímá mě vliv právě toho rácia a té chemie toho těla a ty duchovní roviny propojení tedy těch dvou světů, které jsou bohužel odděleny a díky tomu vlastně, že se daří v tom principu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ toho našeho projektu vlastně propojovat různé věci dohromady, tak i to dýchání v tom nese ty komponenty jednotlivé, které v souvislostech potom utvoří nový prostor, vytvoří novou chemickou reakci. A proto vlastně jsem vytvořil postupně šest dechových fúzí, které každá slouží vlastně k něčemu jinému. Mají své opodstatnění a dechová fúze Delta, kterou tady budeme zmiňovat, tak je právě pro absolutní uvolnění. Jde tam o naprosté uvědomění si toho, že z toho Beta bdění, z toho vědomí vlastně hercové hodnoty nějakých 20 až 35 Hz jdeme postupně přes Alfu, Thétu až do Delty, což je vlastně hluboký spánek. Ale my se tam v té dechové fúzi můžeme ocitnout vědomě. Můžeme tam být vlastně v tom prostoru toho prázdna a uvědomovat si jak hluboký prostor ničeho v sobě máme. A tam v tom tichu a prázdnu začíná právě ta možnost reálně něco změnit. Já v tom bdění nemůžu, mám tam tisíce myšlenek každý den, nemám šanci to prostě změnit. Ale v tom prázdno, kdy se frekvenčně dostanu daleko níže, najednou vzniká prostor příčinný a tam nádherným způsobem můžu začít pracovat. A reálně opravdu v tom podvědomí potom v těch devadesáti pěti procentech svého já začít něco měnit. Je to prostě úžasná záležitost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to vlastně způsob jakési relaxace nebo meditace?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Ano, je to velmi, velmi hluboká meditace a na rozdíl od klasických meditací, kde to musíte třeba dělat hodiny a řešit to prostě jako nějakým způsobem se na to soustředit, tak tady je to vlastně vedeno pouze vaším dechem. Díky tomu, že jde o chemické reakce, tak je to věc, kterou tam máme všichni. Příroda nám to tam dala a můžeme s tím pracovat. Samozřejmě každý jsme v různých nastavení a jsou tam určitá omezení jako třeba pro těhotné ženy díky tomu, že ty fúze obsahují třeba i zadržet dechové atd. Nicméně jsou to stejně jako u toho Oxygen Advantage a Buteyko techniky, které pracují s chemií organismu, s chemií dechu a s funkčností vlastně té stránky dechového aparátu. Proto je to prokazatelné i na té vědecké půdě, ne jenom na té duchovní, že vlastně opravdu reálně ta reakce probíhá. Můžete zastavit rýmu. Můžete vlastně velice rychle se zbavit otoků edémů, můžete pracovat se záněty, velmi jednoduše se dostat ze stresu, z úzkostí, z fobií, ze strachu a je to věc, která funguje na principu toho, že si to vytvoříte sami. To je ten fór, že nikomu nechci pomoct, ale chci, aby si lidi pomáhali sami. V tom je ten základ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nechceš pomoc, vlastně přivedeš je k tomu, aby si uměli ti lidé nebo my všichni pomoct sami.

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Určitě, v rámci toho, že například člověk ve sto kilech, v obrovském množství zánětů, ve stavu, který prostě neměl vůbec v otěžích, takzvaně v rukou, tak je možno inspirovat, motivovat, takzvaně jako naťuknout. To je věc, která když mi funguje, tak proč bych to neudělal z přebytku té energie. A stejně tak to můžeme tak, jak to děláme on-line třeba v našich facebookových skupinách 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ nebo zdravé dýchání buteyko a Oxygen Advantage, tak teďka bude právě 3. 10. na kongresu inteligentního pohybu v Rožnově pod Radhoštěm vlastně workshop Dýchání a imunita v 16:45 v neděli, všichni jste zváni samozřejmě. Pořadatel Terezka Winklerová a budeme rádi, když přijdete i tam, protože face to face to bude poprvé. Úplně poprvé to bude veřejně takto dechová fúze v praxi, včetně techniky funkčního dýchání Oxygen Advantage a Buteyko nabídnuto.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já to možná trošku laicky jenom našim divákům nastínil. O co jde. Je to řízené dýchání několika fázové, které nás dostane v té druhé části do meditace, kdy se dostaneme do stavu Delta. Říkám to správně?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Meditace vlastně má určité konotace u určitých typů lidí a prostě nemají to slovo třeba rádi. Já proto používám, že je to prostě stav, který si přivodím. Je to relaxační stav, velmi hluboký, ale který za normálních okolností není možný. A vlastně vy tím dechový postupem dojdete do určitého stavu těla, kdy vnímá chemickou reakci a potom vlastně v tom období teď toho klidu po tom nějakých deseti minut, tak vlastně ta chemická reakce se dostane do stavu vědomí a vy tam zažíváte opravdu něco, co není za normálních okolností možné. Je to prostě stav hlubokého, velmi hlubokého pocitu sebe sama. A zjištění, kdo je tam vlastně doma. Je to vlastně opravdu takové zaklepání si na dveře jako: "ty bláho, já mám tady nějaký smysl", je to tady prostě opravdu něco, co by mě mohlo, mě jako samotného zajímat, nezajímat se jenom o ten prostor vnější, ale že ta dovolená směrem dovnitř prostě stojí za to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když to někdo zažije s tebou, ať už na dálku nebo face to face, jak říkáš, může je tohle aplikovat častěji sám doma nebo je zejména u začátečníků potřeba, aby někdo byl na blízku? Může se mi to zdát?

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Funkční techniku Oxygen Advantage a Buteyko, když začnu dýchat nosem, tak dýchání nosem samozřejmě v tom prvopočátku je jenom o té jemnosti. Tam člověk to může dělat samozřejmě sám, permanentně udělá nejlépe, jak pro sebe může. V momentě, kdy se bavíme o dechových fúzích, které mají opravdu jasný smysl a účel v tom, že mají nějaký efekt, v tom momentě, kdy to provedete jste v nějakém stavu a máte nástroj svůj vlastní dechový, který ten stav změní, proto v tom stavu vlastně, když vám nevyhovuje ho použijete ten nástroj, neděláte to ale každý den, protože jsou to hluboké dechové techniky, které prostě chemicky mění nastavení toho těla a měly by se tudíž používat vědomě v momentě, kdy jsou potřeba a zacházet s nimi jako šafránu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rosti já ti děkuji za zajímavé a inspirativní informace o dýchání

Rostislav Václavek, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ: Rádo se děje. Mějte se krásně.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-22-09-2021-17-13