Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

  • Jan Rejman, starosta Frenštátu p/R: Frenštátská radnice chce více komunikovat s lidmi
  • Elektronizace radnice
  • Schodiště k můstkům radnice zaplatí z dotací

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám starostu Frenštátu pod Radhoštěm Jana Rejmana. Dobrý den, vítejte.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, jdeme hned na to. Vracím se k podzimním komunálním volbám. Změna pro Frenštát, Vy jste vyhráli volby, je to politický subjekt, který vy reprezentujete. Koalici jste vytvořili s hnutím ANO a nezávislými. Co Vás k tomu vedlo? Protože jste vlastně úplně převrátili i politické smýšlení možná na radnici, anebo je to ve Frenštátě o tom, že se spíš cílíte na lidi než na to, pod jakou značkou jdou do voleb a jaký subjekt politický reprezentují?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : V našem případě to bylo zejména o těch lidech, ale ti lidé reprezentovali i tu změnu toho politického uskupení na té radnici. Takže tady se to sešlo. To, proč jsme šli, dá se říct s opozičními stranami plus my jako nová strana do koalice, bylo to, abychom doopravdy měli možnost uskutečnit tu změnu. Pokud bychom tam nechali kohokoli z té původní garnitury politické, ono už tedy definice, že jsou stávající, nebude generovat tu změnu. Oni budou chtít zachovat to, co bylo, protože si mysleli, že to je správně. My jsme šli do voleb s tím, že jsme chtěli věci měnit, proto bylo potřeba i změnit celé to obsazení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás navážu, to znamená Změna pro Frenštát. Už teda z názvu napovídá, že chcete cosi ve Frenštátě měnit. Z toho, co říkáte, vypadá to, že toho je hodně. Vyjmenujte, co mají lidé ve Frenštátě očekávat pod vaším vedením.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Pro nás byla alfa omega celé změny komunikace s veřejností. Protože původní vedení nekomunikovalo s veřejností, nesnažili se projekty komunikovat, ptát se lidí na názor, dělat ankety. Komunikace byla doopravdy jako zkamenělá. Takže my, to prvotní, co jsme chtěli nastavit, aby to fungovalo ve městě, byla komunikace a potom kulturní akce, aby obsahovaly širší spektrum těch návštěvníků. Předtím to byla zejména střední a starší vrstva a my cílíme i na tu mládež. Tak, jak jste si určitě všimla, ten průměrný věk našeho uskupení je nižší než bývalo zvykem, takže chceme dopřát i tu zábavu mladé generaci. Ale co bych ještě rád dodal, v rámci té změny my chceme koncepčně plánovat. My nechceme dělat projekty jeden vlevo, druhý vpravo, ale chceme se pobavit o tom, co Frenštát potřebuje, až na základě té potřeby potom vytvářet ten koncept toho, co se bude dělat, v jakých časových rozestupech, v jakém rozsahu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se tady k tomu poslednímu, co jste řekl, dostaneme, zajímá mě, jak jste nastavili komunikaci s občany, když na to kladete takový velký důraz.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My, jako rada města i zastupitelstvo, jakékoli naše jednání probíhá, zveřejňujeme zápisky například z té rady města nebo ze zastupitelstva, kde popisujeme, co jsme projednali, proč jsme se tak rozhodli a jaký to bude mít dopad na ten veřejný život. Tady o to se snažíme teď skrze sociální sítě a ještě jinými mediálními kanály. Máme i vlastní Frenštátský zpravodaj, ve kterém jsme omezili reklamy na různé firmy, ale dali jsme tam tady ty zápisky, aby se vlastně vědělo, co se v tom městě děje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte už nějakou zpětnou vazbu od občanů, že jdete tou správnou cestou, že to čtou, že se zajímají, že jsou rádi, že ví, co se na té radnici a ve vedení města děje?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Tím, že jsme ještě před Vánoci vytvořili novou kulturní zónu, a to byl adventní trh, udělali jsme čtyři takové větší akce venku, za námi ti občané chodili a říkali, že to je super, že konečně jde vidět, že s těmi lidmi chceme komunikovat, že nastala ta změna. Takže ano, já to vnímám od té veřejnosti, že i oni vnímají, že ty věci se dějí jinak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také jste řekl, že chcete v rámci kulturních akcí pořádat takové akce, na které by chodili i mladší lidé, mladší generace, možná děti. Jaké by to mohly být akce?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Ono je to teď zase o tom konceptu. Bavíme se o tom, teď to sestavujeme, ale určitě bychom chtěli rozšířit den dětí jak pro ty nejmladší, tak pak nastavit i koncerty pro mladou generaci, což je dejme tomu 16 až 25 let. Tady se bavíme o nějakém R&B, hip hop. Potom máme střední generaci, tam se bavíme o nějakých rockových festivalech. Takže doopravdy to rozdělit, ať každá ta generace má pro sebe tu kulturu, která k tomu patří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo ve Frenštátě zajišťuje kulturu? Máte nějakou kulturní organizaci?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My jsme měli městské kulturní středisko, ale v rámci změny jsme tady tyhle organizační složky, dá se říct, všechny zrušili a teď jsme to sloučili a máme odbor vnějších vztahů, který to má na starosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, úředníci budou pořádat akce ve městě?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My jsme celou tu organizační složku i se zaměstnanci začlenili pod úřad. Takže ono to zní, že úředníci budou pořádat ty akce, ale ono to tak není. Ve své podstatě my jsme ušetřili místo toho vedoucího organizační složky, tu funkci vedoucího jsme přehodili na nás interně, na toho dá se říci úředníka. To však nemění nic na tom, že ten personál, který tam byl, ten tam zůstal a ten pořád tvoří ten dramaturgický plán a realizuje ty kulturní akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste, že chcete budovat nebo chcete investice řešit, aby to nebylo tak, jak u předchozího vedení. Jednou vpravo a jednou vlevo. To jsou Vaše slova. Co Frenštátu chybí? Co tam teda plánujete? Teď myslím ty větší investice.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Například Frenštát se vůbec nezabýval energetikou. Vezměme to, že tam 6 let se nesáhlo na energetiku. Takže pro nás teď potřebujeme řešit koncepčně energetiku a není to jenom fotovoltaika, o které se všude mluví, ale je to o regulaci těch otopných soustav, nastavení provozu těch budov, oddělení těch topných větví. Takže primárně bychom se bavili teď o energiích, abychom snížili ty provozní náklady. Až budeme mít snížené provozní náklady, což jsou investice s návratností, budeme řešit investice do takových takzvaně "zábav" jak pro veřejnost. Ale i u těch zábav, neříkáme, že nebudou žádné, ale budeme realizovat jenom to, na co seženeme dotační prostředky, a to zejména na cestovní ruch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že v rámci vašeho rozpočtu nemáte vyčleněné peníze na investice, ale budete pořád spoléhat jenom na dotace. Rozumím tomu dobře?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Nebudeme to financovat plně z vlastních zdrojů. Akce, které by nám generovaly další výdaje a musely by být hrazeny plně z našich zdrojů, tak do těch hned teď v tomto stávajícím volebním období pravděpodobně nepůjdeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy ve státní správě pracujete přes deset let, razíte elektronizaci. Znamená to, že ve Frenštátě se na úřadě nepapíruje nebo papíruje jen v malém množství? Jak to u vás vypadá?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Když jsem nastoupil do funkce vedoucího zhruba před pěti lety, vedoucího financí, to, co jsem chtěl dokázat, bylo ta elektronizace. Nám se to zhruba do dvou let povedlo a dnes ve Frenštátě v rámci finančních věcí neexistují papíry na stolech, všechno jde elektronicky. Tak bychom chtěli pokračovat i v těch dalších sekcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak třeba budete tu elektronizaci nastavovat ve vztahu k občanům?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Portál občana, ale ne takový ten klasický, jak znají všichni, ale chceme si vytvořit vlastní aplikaci, do které si dáme ty činností, které víme, že ti lidé je chtějí, že je používají a budeme si ten systém tvořit sami. Takže zase je to ta komunikace s veřejností formou elektronizace. Potřebuju přihlásit psa, potřebuju přihlásit odpady, potřebuju zaplatit poplatek anebo se potřebuju podívat na mapové vrstvy na inženýrské sítě. Tady to všechno bychom chtěli dát do webového prostředí formou Portálu občana.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frenštát je městem v podhůří. Určitě také profitujete z turismu, myslím teď na lyžování, letos moc sněhu nemáme moc, asi to tomuto sportu počasí moc nepřeje. Je to poznat? A ještě taková pod otázka, pomáháte třeba provozovatelům sjezdovek, aby opravdu ti návštěvníci ta návštěvnost byla u vás?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Ono paradoxně Frenštát žádnou sjezdovku nemá. Vůbec pro nás lyžování není cílová oblast cestovního ruchu. Frenštát jako takový, jeho cílová oblast je spíš jaro, léto, podzim, ale ta zima jako taková je úplně minimálně. Ale navážu na Vás, na Váš dotaz, a to je ten, že my chceme spolupracovat po směru toho železničního koridoru, kde ty sjezdovky jsou. Jestli je to Čeladná, směr Frýdlant, Malenovice a chceme spolupracovat i s krajem a rozvíjet ten cestovní ruch tak, aby i my jsme přilákali do Frenštátu více těch návštěvníků. Jedním z pilotních projektů tohoto roku je revitalizace lokality Horečky, kde chceme čerpat dotační prostředky na obnovu schodiště okolo areálu můstků skokanských. Jak všichni víte, pan Jiří Raška pochází z Frenštátu pod Radhoštěm. Máme tam skokanské můstky, které byly postaveny jenom díky jeho a jeho úspěchům. Ale ty schody tak, jak vypadají dnes, tak to prostě nechcete. Takže my doopravdy cílíme na to, abychom obnovili tady to schodiště a ve spolupráci s obcí Trojanovice a krajem bychom chtěli revitalizovat i tu věž skokanského můstku a vytvořit z toho Muzeum Jiřího Rašky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste mi vzal tu otázku z úst. Chtěla jsem se na skokanský areál Jiřího Rašky zeptat. Kolik vás to bude stát, ta investice do toho, aby vzniklo muzeum a jak jsou ty skokanské můstky využívány, pakliže jsou využívány vůbec?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Pro skoky jako takový, jako sport už bohužel minimálně, protože všichni víme, že v ČR ty skoky už jsou v úpadku, ale pořád tam máme ten odkaz na historii Jiřího Rašky. Takže když bude muzeum, tak věřím, že bude doopravdy využívané. My máme aktuálně rozpočet z roku 2018, který teď revidujeme tak, abychom ho mohli dát do nové žádosti o dotaci. Kalkulována bylo cirka z pěti milionů na obnovu schodiště. Samotná ta věž a to muzeum bylo kalkulována v rozsahu sedm milionů. Víme, že při dnešních cenách to bude úplně jinde, ale IROP má v harmonogramu výzvu, která by měla z osmdesáti procent krýt tuto investici. Takže pokud bychom to nějakým způsobem participovali s okolními obcemi, případně s krajem, tak se můžeme dostat třeba na 1 až 2 miliony za městem Frenštát v rámci téhle revitalizace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy budete žádat o dotaci? V jakém horizontu časovém?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Do konce února.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže letos pak budete čekat, jestli získáte dotaci a pak by eventuálně jste mohli celou akci rozjet?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Přesně tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Také děkuji. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
24. ledna 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám starostu Frenštátu pod Radhoštěm Jana Rejmana. Dobrý den, vítejte.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, jdeme hned na to. Vracím se k podzimním komunálním volbám. Změna pro Frenštát, Vy jste vyhráli volby, je to politický subjekt, který vy reprezentujete. Koalici jste vytvořili s hnutím ANO a nezávislými. Co Vás k tomu vedlo? Protože jste vlastně úplně převrátili i politické smýšlení možná na radnici, anebo je to ve Frenštátě o tom, že se spíš cílíte na lidi než na to, pod jakou značkou jdou do voleb a jaký subjekt politický reprezentují?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : V našem případě to bylo zejména o těch lidech, ale ti lidé reprezentovali i tu změnu toho politického uskupení na té radnici. Takže tady se to sešlo. To, proč jsme šli, dá se říct s opozičními stranami plus my jako nová strana do koalice, bylo to, abychom doopravdy měli možnost uskutečnit tu změnu. Pokud bychom tam nechali kohokoli z té původní garnitury politické, ono už tedy definice, že jsou stávající, nebude generovat tu změnu. Oni budou chtít zachovat to, co bylo, protože si mysleli, že to je správně. My jsme šli do voleb s tím, že jsme chtěli věci měnit, proto bylo potřeba i změnit celé to obsazení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás navážu, to znamená Změna pro Frenštát. Už teda z názvu napovídá, že chcete cosi ve Frenštátě měnit. Z toho, co říkáte, vypadá to, že toho je hodně. Vyjmenujte, co mají lidé ve Frenštátě očekávat pod vaším vedením.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Pro nás byla alfa omega celé změny komunikace s veřejností. Protože původní vedení nekomunikovalo s veřejností, nesnažili se projekty komunikovat, ptát se lidí na názor, dělat ankety. Komunikace byla doopravdy jako zkamenělá. Takže my, to prvotní, co jsme chtěli nastavit, aby to fungovalo ve městě, byla komunikace a potom kulturní akce, aby obsahovaly širší spektrum těch návštěvníků. Předtím to byla zejména střední a starší vrstva a my cílíme i na tu mládež. Tak, jak jste si určitě všimla, ten průměrný věk našeho uskupení je nižší než bývalo zvykem, takže chceme dopřát i tu zábavu mladé generaci. Ale co bych ještě rád dodal, v rámci té změny my chceme koncepčně plánovat. My nechceme dělat projekty jeden vlevo, druhý vpravo, ale chceme se pobavit o tom, co Frenštát potřebuje, až na základě té potřeby potom vytvářet ten koncept toho, co se bude dělat, v jakých časových rozestupech, v jakém rozsahu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se tady k tomu poslednímu, co jste řekl, dostaneme, zajímá mě, jak jste nastavili komunikaci s občany, když na to kladete takový velký důraz.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My, jako rada města i zastupitelstvo, jakékoli naše jednání probíhá, zveřejňujeme zápisky například z té rady města nebo ze zastupitelstva, kde popisujeme, co jsme projednali, proč jsme se tak rozhodli a jaký to bude mít dopad na ten veřejný život. Tady o to se snažíme teď skrze sociální sítě a ještě jinými mediálními kanály. Máme i vlastní Frenštátský zpravodaj, ve kterém jsme omezili reklamy na různé firmy, ale dali jsme tam tady ty zápisky, aby se vlastně vědělo, co se v tom městě děje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte už nějakou zpětnou vazbu od občanů, že jdete tou správnou cestou, že to čtou, že se zajímají, že jsou rádi, že ví, co se na té radnici a ve vedení města děje?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Tím, že jsme ještě před Vánoci vytvořili novou kulturní zónu, a to byl adventní trh, udělali jsme čtyři takové větší akce venku, za námi ti občané chodili a říkali, že to je super, že konečně jde vidět, že s těmi lidmi chceme komunikovat, že nastala ta změna. Takže ano, já to vnímám od té veřejnosti, že i oni vnímají, že ty věci se dějí jinak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také jste řekl, že chcete v rámci kulturních akcí pořádat takové akce, na které by chodili i mladší lidé, mladší generace, možná děti. Jaké by to mohly být akce?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Ono je to teď zase o tom konceptu. Bavíme se o tom, teď to sestavujeme, ale určitě bychom chtěli rozšířit den dětí jak pro ty nejmladší, tak pak nastavit i koncerty pro mladou generaci, což je dejme tomu 16 až 25 let. Tady se bavíme o nějakém R&B, hip hop. Potom máme střední generaci, tam se bavíme o nějakých rockových festivalech. Takže doopravdy to rozdělit, ať každá ta generace má pro sebe tu kulturu, která k tomu patří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo ve Frenštátě zajišťuje kulturu? Máte nějakou kulturní organizaci?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My jsme měli městské kulturní středisko, ale v rámci změny jsme tady tyhle organizační složky, dá se říct, všechny zrušili a teď jsme to sloučili a máme odbor vnějších vztahů, který to má na starosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, úředníci budou pořádat akce ve městě?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : My jsme celou tu organizační složku i se zaměstnanci začlenili pod úřad. Takže ono to zní, že úředníci budou pořádat ty akce, ale ono to tak není. Ve své podstatě my jsme ušetřili místo toho vedoucího organizační složky, tu funkci vedoucího jsme přehodili na nás interně, na toho dá se říci úředníka. To však nemění nic na tom, že ten personál, který tam byl, ten tam zůstal a ten pořád tvoří ten dramaturgický plán a realizuje ty kulturní akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste, že chcete budovat nebo chcete investice řešit, aby to nebylo tak, jak u předchozího vedení. Jednou vpravo a jednou vlevo. To jsou Vaše slova. Co Frenštátu chybí? Co tam teda plánujete? Teď myslím ty větší investice.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Například Frenštát se vůbec nezabýval energetikou. Vezměme to, že tam 6 let se nesáhlo na energetiku. Takže pro nás teď potřebujeme řešit koncepčně energetiku a není to jenom fotovoltaika, o které se všude mluví, ale je to o regulaci těch otopných soustav, nastavení provozu těch budov, oddělení těch topných větví. Takže primárně bychom se bavili teď o energiích, abychom snížili ty provozní náklady. Až budeme mít snížené provozní náklady, což jsou investice s návratností, budeme řešit investice do takových takzvaně "zábav" jak pro veřejnost. Ale i u těch zábav, neříkáme, že nebudou žádné, ale budeme realizovat jenom to, na co seženeme dotační prostředky, a to zejména na cestovní ruch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že v rámci vašeho rozpočtu nemáte vyčleněné peníze na investice, ale budete pořád spoléhat jenom na dotace. Rozumím tomu dobře?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Nebudeme to financovat plně z vlastních zdrojů. Akce, které by nám generovaly další výdaje a musely by být hrazeny plně z našich zdrojů, tak do těch hned teď v tomto stávajícím volebním období pravděpodobně nepůjdeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy ve státní správě pracujete přes deset let, razíte elektronizaci. Znamená to, že ve Frenštátě se na úřadě nepapíruje nebo papíruje jen v malém množství? Jak to u vás vypadá?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Když jsem nastoupil do funkce vedoucího zhruba před pěti lety, vedoucího financí, to, co jsem chtěl dokázat, bylo ta elektronizace. Nám se to zhruba do dvou let povedlo a dnes ve Frenštátě v rámci finančních věcí neexistují papíry na stolech, všechno jde elektronicky. Tak bychom chtěli pokračovat i v těch dalších sekcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak třeba budete tu elektronizaci nastavovat ve vztahu k občanům?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Portál občana, ale ne takový ten klasický, jak znají všichni, ale chceme si vytvořit vlastní aplikaci, do které si dáme ty činností, které víme, že ti lidé je chtějí, že je používají a budeme si ten systém tvořit sami. Takže zase je to ta komunikace s veřejností formou elektronizace. Potřebuju přihlásit psa, potřebuju přihlásit odpady, potřebuju zaplatit poplatek anebo se potřebuju podívat na mapové vrstvy na inženýrské sítě. Tady to všechno bychom chtěli dát do webového prostředí formou Portálu občana.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frenštát je městem v podhůří. Určitě také profitujete z turismu, myslím teď na lyžování, letos moc sněhu nemáme moc, asi to tomuto sportu počasí moc nepřeje. Je to poznat? A ještě taková pod otázka, pomáháte třeba provozovatelům sjezdovek, aby opravdu ti návštěvníci ta návštěvnost byla u vás?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Ono paradoxně Frenštát žádnou sjezdovku nemá. Vůbec pro nás lyžování není cílová oblast cestovního ruchu. Frenštát jako takový, jeho cílová oblast je spíš jaro, léto, podzim, ale ta zima jako taková je úplně minimálně. Ale navážu na Vás, na Váš dotaz, a to je ten, že my chceme spolupracovat po směru toho železničního koridoru, kde ty sjezdovky jsou. Jestli je to Čeladná, směr Frýdlant, Malenovice a chceme spolupracovat i s krajem a rozvíjet ten cestovní ruch tak, aby i my jsme přilákali do Frenštátu více těch návštěvníků. Jedním z pilotních projektů tohoto roku je revitalizace lokality Horečky, kde chceme čerpat dotační prostředky na obnovu schodiště okolo areálu můstků skokanských. Jak všichni víte, pan Jiří Raška pochází z Frenštátu pod Radhoštěm. Máme tam skokanské můstky, které byly postaveny jenom díky jeho a jeho úspěchům. Ale ty schody tak, jak vypadají dnes, tak to prostě nechcete. Takže my doopravdy cílíme na to, abychom obnovili tady to schodiště a ve spolupráci s obcí Trojanovice a krajem bychom chtěli revitalizovat i tu věž skokanského můstku a vytvořit z toho Muzeum Jiřího Rašky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste mi vzal tu otázku z úst. Chtěla jsem se na skokanský areál Jiřího Rašky zeptat. Kolik vás to bude stát, ta investice do toho, aby vzniklo muzeum a jak jsou ty skokanské můstky využívány, pakliže jsou využívány vůbec?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Pro skoky jako takový, jako sport už bohužel minimálně, protože všichni víme, že v ČR ty skoky už jsou v úpadku, ale pořád tam máme ten odkaz na historii Jiřího Rašky. Takže když bude muzeum, tak věřím, že bude doopravdy využívané. My máme aktuálně rozpočet z roku 2018, který teď revidujeme tak, abychom ho mohli dát do nové žádosti o dotaci. Kalkulována bylo cirka z pěti milionů na obnovu schodiště. Samotná ta věž a to muzeum bylo kalkulována v rozsahu sedm milionů. Víme, že při dnešních cenách to bude úplně jinde, ale IROP má v harmonogramu výzvu, která by měla z osmdesáti procent krýt tuto investici. Takže pokud bychom to nějakým způsobem participovali s okolními obcemi, případně s krajem, tak se můžeme dostat třeba na 1 až 2 miliony za městem Frenštát v rámci téhle revitalizace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy budete žádat o dotaci? V jakém horizontu časovém?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Do konce února.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže letos pak budete čekat, jestli získáte dotaci a pak by eventuálně jste mohli celou akci rozjet?

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Přesně tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu.

Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm : Také děkuji. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-24-01-2023-17-14