Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Andrea Dunová, terapeutka, lektorka, autorka metody osteodynamiky, Osteodynamika - fasciální technika, řeší opěrný aparát těla

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Osteodynamika je manuální fasciální technika, která řeší všechny složky opěrného aparátu a související opěrný systém. Více k tématu se dozvíte od Andrey Dunové, která je autorkou této techniky. Dobrý den, vítejte.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Andrejko, vysvětlete našim divákům, jak a proč osteodynamika vznikla.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já jsem masérka a když jsem prošla spoustu kurzů, tak jsem se vždy na nich naučila ošetřovat nějakou část těla, masírovat, potom jsem dělala kraniosakrální terapii, byla jsem ve výcviku osteopatických technik a vždy mi tam někde něco chybělo. Já jsem takový věčný hledač, věčný inovátor a hledám si svoje cesty a našla jsem spojku mezi těmito technikami, ale taky mezi přístupem k tělu, vnímání psychické stránky pacienta, klienta a všechno jsem si propojila do techniky, která je právě z pohledu těch odborníků. Je úplně základní. Je nediagnostická, protože nejsem žádný odborník, diagnostiku necháváme odborníkům, ale celostně ošetřuje tělo, to znamená, má svou metodiku, která má svou posloupnost a to přináší její kvalitu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pro koho je tato metoda vhodná a kdy ji aplikujete? Samozřejmě v době, kdy za Vámi přijde asi člověk, že má nějaké potíže. Ale kdy do toho jdete Vy a řeknete "Tahle metoda je vhodná právě pro tohoto člověka".

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Osteodynamika je velmi jemná, to znamená, že je vhodná jak pro lidi, kteří mají třeba chronické potíže, mají bolesti, to jejich tělo je hodně citlivé. Je vhodna pro zvířata, protože já ošetřuju touto technikou opravdu všechny obratlovce, koně, psy, kočičky a úplně nejvíc, kde mohu říct, že ji používám a kde má největší ohlasy, tak u malých miminek od narození až po dosažení dospělosti. Ve své jemnosti, v tom přístupu, na který kladu opravdu velký důraz, aby tam bylo pochopení toho, co ten človíček má za bolesti, jaké má problémy. Osteodynamika má největší přínos právě tady pro ty malé prcky, kteří mají od malička nějaké problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pojďme říci rozdíl mezi metodou osteodynamiky a třeba rehabilitací nebo masáží. Přibližte našim divákům, kteří si neumí představit, jak technika funguje.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Rehabilitace je především komplexní přístup mnoha různých směrů, to znamená, že je tam fyzioterapie, cvičení, jsou tam manuální techniky, je tam fyziatrie, to znamená použití třeba fyzikálních metod. To je rehabilitace. Obrovský balík, který dělá spoustu odborníků. A potom máme zúžený obor, nebo podobor bych řekla, a to jsou přístupy myoskeletální medicíny a tady osteodynamika patří do manuálních technik, protože se dělá jenom rukama. To ošetření je někdy vhodné použít jenom jako samostatně, ale někdy opravdu je důležitá mezioborová spolupráce. Když mi přijde člověk po autonehodě nebo po náročné operaci, já sice udělám své manuální ošetření, ošetřím fasciální řetězce, ošetřím to tělíčko, tkáně, ale je vidět, že tam je potřeba ještě magnet nebo elektriku, nebo je tam potřeba cvičit správně. Tohle už je potom právě ten obor rehabilitace. Osteodynamika bych opravdu si troufla říct, že je jedna z technik, které patří do rehabilitace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Několikrát už z Vašich úst padlo slovo odborník. Jsou to tedy odborníci na naše tělo, lékaři. Co říkají na Vaši metodu?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já chci opravdu neskutečně moc poděkovat lékařům v našem regionu, tady v okolí, v Ostravě, protože vidí výsledky práce v praxi a to přináší potom klienty ke mně. Lékaři mi je posílají s velkou důvěrou a vidí, že já nepřekračuji své kompetence. Udělám to, co mám, ošetřím účinnou technikou a vrací se potom všichni zpět do odborné péče. Za tuto spolupráci jsem opravdu neskutečně vděčná, protože to je budoucnost. Otevírat prostory pro spolupráci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pojďme se na chviličku věnovat technikám osteodynamiky a miminkům. Kdy rodiče poznají, že potřebují Vaše ruce?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Telefonát. Miminko pláče. Neustále, 24 hodin denně, miminko se prohýbá, miminko je stočené do rohlíku, miminko má opakovaně koliky. Tohle jsou indicie, kdy rodiče vidí, že dítě je neutišitelné, že je extrémně bolestivé, nikdo si s ním neví rady. Všechno vyšetření je v pořádku. Vždy je taková mantra "Musíš počkat, to přejde". Ti rodiče jsou vyčerpaní, unavení, teď vidí to bolavé miminko. Takže toto je přivádí ke mně na terapie. A protože už moje první ošetřená miminka teď chodí na střední školy, za 16-17 let, kdy jsem tyto techniky začala dělat, je ohlas už tak velký, že si to rodiče mezi sebou říkají i díky tomu, že jsem vychovala terapeuty, je to už jako síť po celé České republice. Z toho mám velkou radost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Jak by to dopadlo s dítětem v dospělosti nebo v dospívání, kdyby to ošetření neprodělali a holt rodiče přijali to, co jste říkala před chviličkou, že to někdy přejde.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já jsem toho ukázkou a příkladem, který často zmiňuji, protože jak mi maminka říkala, byla jsem dítě, které řvalo do jednoho roku. Nechtěla jsem jíst, zvracela jsem obloukem, neustálé koliky, neustálý pláč. Když si pamatuji svoje dětství, bylo to o bolesti, růstové bolesti, bolesti hlavy, bolesti břicha. Byla jsem nemotorná, měla jsem křivé nohy. Necítila jsem se dobře v těle. Když jsem potom v dospělosti začala chodit na kurzy a začali jsme se tzv. rozmotávat, ošetřovat, tak já teď ve svém pokročilém mládí se cítím lépe, než jsem se cítila třeba v patnácti letech. Takže když se neřeší tyto blokády právě v ranném dětství, mohou mít potom právě tito lidé nespecifické problémy, nespecifické nekomforty v těle. Postupem času se samozřejmě mohou vyvinout nějaké patologické případy. Předčasné opotřebení chrupavky, skolióza, opakované migrény. Mně třeba přijde pětatřicetiletá paní, která žije s migrénami od svého dětství a najednou si povídáme. Těžký porod, pamatuje na své dětství, jaké to bylo a uděláme uvolnění. Najednou mi řekne "Já nemám migrény", protože tam byla funkční blokáda, která se jakoby zakonzervovala v tkáních. Ty tkáně stažené ji tam sevřely. Je důležité vždy nejprve uvolnit ty tkáně a potom teprve se podívat na to tělo jako na celek a poskládat všechny klouby tak, jak mají být.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Jak často tuto metodu můžete na jednotlivci aplikovat?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Je to velice individuální, protože někdo ji potřebuje často proto, že jak už jsem zmiňovala, je třeba po autonehodě, po těžké operaci a tam už nikdy není možná náprava těch tkání tak, aby se nastolil stoprocentní fyziologický stav, protože je tam změněná struktura a struktura ovlivňuje funkci. Tito lidé vždy po ošetření mají takový stav jako "Wow, teď je mi dobře", ale vydrží jim to třeba tři měsíce, někomu půl roku. Je to opravdu o pravidelném připomínání tělu, jak by mohlo fungovat, aby to bylo potom v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : A můžeme i my sami na sobě pracovat, abychom třeba oddálili jednoměsíční návštěvu a metodu osteodynamiky?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já doporučuji jógu, protože proč přežila jóga tisíciletí? Protože je založena na protahování, na tom, že uvolňuje tělo, že cirkulují tekutiny v těle, že se můžou množit buňky, že to v nás všechno klouže, že se nám dobře pohybuje. Jógové cvičení je opravdu takový přesah, který si ani lidé nedokážou představit. Pomůže potom přirozený pohyb, běhání, chůze po horách. Máme tady Beskydy, máme takové možnosti. Plavání, tanec, všechno, co je v souladu s tělem. Ještě je to v radosti, protože nás to baví. Posilovny už jsou trošičku sporné, tam je velmi důležité, aby toho člověka, který chodí do posilovny, někdo vedl a někdo, kdo tomu tělu rozumí, protože mi se často dostávají lidé, kteří přijdou z posiloven a nejsou úplně v dobrém stavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Andrejko, já Vám děkuji za rozhovor a děkuji Vám za malou ochutnávku metody osteodynamiky, kterou jste Vy uvedla v život a vymyslela.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Děkuji. Bylo mi potěšením.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Andrea Dunová, terapeutka, lektorka, autorka metody osteodynamiky, Osteodynamika - fasciální technika, řeší opěrný aparát těla
24. srpna 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Osteodynamika je manuální fasciální technika, která řeší všechny složky opěrného aparátu a související opěrný systém. Více k tématu se dozvíte od Andrey Dunové, která je autorkou této techniky. Dobrý den, vítejte.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Andrejko, vysvětlete našim divákům, jak a proč osteodynamika vznikla.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já jsem masérka a když jsem prošla spoustu kurzů, tak jsem se vždy na nich naučila ošetřovat nějakou část těla, masírovat, potom jsem dělala kraniosakrální terapii, byla jsem ve výcviku osteopatických technik a vždy mi tam někde něco chybělo. Já jsem takový věčný hledač, věčný inovátor a hledám si svoje cesty a našla jsem spojku mezi těmito technikami, ale taky mezi přístupem k tělu, vnímání psychické stránky pacienta, klienta a všechno jsem si propojila do techniky, která je právě z pohledu těch odborníků. Je úplně základní. Je nediagnostická, protože nejsem žádný odborník, diagnostiku necháváme odborníkům, ale celostně ošetřuje tělo, to znamená, má svou metodiku, která má svou posloupnost a to přináší její kvalitu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pro koho je tato metoda vhodná a kdy ji aplikujete? Samozřejmě v době, kdy za Vámi přijde asi člověk, že má nějaké potíže. Ale kdy do toho jdete Vy a řeknete "Tahle metoda je vhodná právě pro tohoto člověka".

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Osteodynamika je velmi jemná, to znamená, že je vhodná jak pro lidi, kteří mají třeba chronické potíže, mají bolesti, to jejich tělo je hodně citlivé. Je vhodna pro zvířata, protože já ošetřuju touto technikou opravdu všechny obratlovce, koně, psy, kočičky a úplně nejvíc, kde mohu říct, že ji používám a kde má největší ohlasy, tak u malých miminek od narození až po dosažení dospělosti. Ve své jemnosti, v tom přístupu, na který kladu opravdu velký důraz, aby tam bylo pochopení toho, co ten človíček má za bolesti, jaké má problémy. Osteodynamika má největší přínos právě tady pro ty malé prcky, kteří mají od malička nějaké problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pojďme říci rozdíl mezi metodou osteodynamiky a třeba rehabilitací nebo masáží. Přibližte našim divákům, kteří si neumí představit, jak technika funguje.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Rehabilitace je především komplexní přístup mnoha různých směrů, to znamená, že je tam fyzioterapie, cvičení, jsou tam manuální techniky, je tam fyziatrie, to znamená použití třeba fyzikálních metod. To je rehabilitace. Obrovský balík, který dělá spoustu odborníků. A potom máme zúžený obor, nebo podobor bych řekla, a to jsou přístupy myoskeletální medicíny a tady osteodynamika patří do manuálních technik, protože se dělá jenom rukama. To ošetření je někdy vhodné použít jenom jako samostatně, ale někdy opravdu je důležitá mezioborová spolupráce. Když mi přijde člověk po autonehodě nebo po náročné operaci, já sice udělám své manuální ošetření, ošetřím fasciální řetězce, ošetřím to tělíčko, tkáně, ale je vidět, že tam je potřeba ještě magnet nebo elektriku, nebo je tam potřeba cvičit správně. Tohle už je potom právě ten obor rehabilitace. Osteodynamika bych opravdu si troufla říct, že je jedna z technik, které patří do rehabilitace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Několikrát už z Vašich úst padlo slovo odborník. Jsou to tedy odborníci na naše tělo, lékaři. Co říkají na Vaši metodu?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já chci opravdu neskutečně moc poděkovat lékařům v našem regionu, tady v okolí, v Ostravě, protože vidí výsledky práce v praxi a to přináší potom klienty ke mně. Lékaři mi je posílají s velkou důvěrou a vidí, že já nepřekračuji své kompetence. Udělám to, co mám, ošetřím účinnou technikou a vrací se potom všichni zpět do odborné péče. Za tuto spolupráci jsem opravdu neskutečně vděčná, protože to je budoucnost. Otevírat prostory pro spolupráci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Pojďme se na chviličku věnovat technikám osteodynamiky a miminkům. Kdy rodiče poznají, že potřebují Vaše ruce?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Telefonát. Miminko pláče. Neustále, 24 hodin denně, miminko se prohýbá, miminko je stočené do rohlíku, miminko má opakovaně koliky. Tohle jsou indicie, kdy rodiče vidí, že dítě je neutišitelné, že je extrémně bolestivé, nikdo si s ním neví rady. Všechno vyšetření je v pořádku. Vždy je taková mantra "Musíš počkat, to přejde". Ti rodiče jsou vyčerpaní, unavení, teď vidí to bolavé miminko. Takže toto je přivádí ke mně na terapie. A protože už moje první ošetřená miminka teď chodí na střední školy, za 16-17 let, kdy jsem tyto techniky začala dělat, je ohlas už tak velký, že si to rodiče mezi sebou říkají i díky tomu, že jsem vychovala terapeuty, je to už jako síť po celé České republice. Z toho mám velkou radost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Jak by to dopadlo s dítětem v dospělosti nebo v dospívání, kdyby to ošetření neprodělali a holt rodiče přijali to, co jste říkala před chviličkou, že to někdy přejde.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já jsem toho ukázkou a příkladem, který často zmiňuji, protože jak mi maminka říkala, byla jsem dítě, které řvalo do jednoho roku. Nechtěla jsem jíst, zvracela jsem obloukem, neustálé koliky, neustálý pláč. Když si pamatuji svoje dětství, bylo to o bolesti, růstové bolesti, bolesti hlavy, bolesti břicha. Byla jsem nemotorná, měla jsem křivé nohy. Necítila jsem se dobře v těle. Když jsem potom v dospělosti začala chodit na kurzy a začali jsme se tzv. rozmotávat, ošetřovat, tak já teď ve svém pokročilém mládí se cítím lépe, než jsem se cítila třeba v patnácti letech. Takže když se neřeší tyto blokády právě v ranném dětství, mohou mít potom právě tito lidé nespecifické problémy, nespecifické nekomforty v těle. Postupem času se samozřejmě mohou vyvinout nějaké patologické případy. Předčasné opotřebení chrupavky, skolióza, opakované migrény. Mně třeba přijde pětatřicetiletá paní, která žije s migrénami od svého dětství a najednou si povídáme. Těžký porod, pamatuje na své dětství, jaké to bylo a uděláme uvolnění. Najednou mi řekne "Já nemám migrény", protože tam byla funkční blokáda, která se jakoby zakonzervovala v tkáních. Ty tkáně stažené ji tam sevřely. Je důležité vždy nejprve uvolnit ty tkáně a potom teprve se podívat na to tělo jako na celek a poskládat všechny klouby tak, jak mají být.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Jak často tuto metodu můžete na jednotlivci aplikovat?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Je to velice individuální, protože někdo ji potřebuje často proto, že jak už jsem zmiňovala, je třeba po autonehodě, po těžké operaci a tam už nikdy není možná náprava těch tkání tak, aby se nastolil stoprocentní fyziologický stav, protože je tam změněná struktura a struktura ovlivňuje funkci. Tito lidé vždy po ošetření mají takový stav jako "Wow, teď je mi dobře", ale vydrží jim to třeba tři měsíce, někomu půl roku. Je to opravdu o pravidelném připomínání tělu, jak by mohlo fungovat, aby to bylo potom v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : A můžeme i my sami na sobě pracovat, abychom třeba oddálili jednoměsíční návštěvu a metodu osteodynamiky?

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Já doporučuji jógu, protože proč přežila jóga tisíciletí? Protože je založena na protahování, na tom, že uvolňuje tělo, že cirkulují tekutiny v těle, že se můžou množit buňky, že to v nás všechno klouže, že se nám dobře pohybuje. Jógové cvičení je opravdu takový přesah, který si ani lidé nedokážou představit. Pomůže potom přirozený pohyb, běhání, chůze po horách. Máme tady Beskydy, máme takové možnosti. Plavání, tanec, všechno, co je v souladu s tělem. Ještě je to v radosti, protože nás to baví. Posilovny už jsou trošičku sporné, tam je velmi důležité, aby toho člověka, který chodí do posilovny, někdo vedl a někdo, kdo tomu tělu rozumí, protože mi se často dostávají lidé, kteří přijdou z posiloven a nejsou úplně v dobrém stavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Andrejko, já Vám děkuji za rozhovor a děkuji Vám za malou ochutnávku metody osteodynamiky, kterou jste Vy uvedla v život a vymyslela.

Andrea Dunová, terapeutka, autorka metody osteodynamiky: Děkuji. Bylo mi potěšením.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-24-08-2023-17-30