Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • PROTIDROGOVÝ VLAK OPĚT ZASTAVÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
  • NOVÝ JIČÍN SI PRONAJAL KOSTELNÍ VĚŽ, BUDE Z NÍ VYHLÍDKA
  • F-M I OKOLNÍ OBCE SE PŘIPRAVUJÍ NA SPUŠTĚNÍ NOVÉHO SYSTÉMU MĚŘENÍ RYCHLOSTI
  • OSTRAVA MÁ PÁTÉ NEJBEZPEČNĚJŠÍ SILNICE V ČR
  • DOBROVOLNÍCI UKLIDILI OKOLÍ SLEZSKÉ HARTY. ZAPOJIL SE HEJTMAN I KRAJŠTÍ ÚŘEDNÍCI
  • SPECIÁLNÍ OPERACE VÝMĚNY KOLENNÍHO KLOUBU SE NYNÍ DĚLÁ V KARVINÉ S ROBOTIKOU
  • OSTRAVA POSTAVÍ ZA 800 MILIONŮ NOVOU SPORTOVNÍ HALU PRO 3 500 DIVÁKŮ
  • STANJURA VĚŘÍ V POSTUP SANACE HALDY HEŘMANICE, NOVÝ POSUDEK JI ZPOCHYBŇUJE
  • NA PŘECHODU V MOSTECH U JABLUNKOVA SE KVŮLI KONTROLÁM TVOŘÍ KOLONY KAMIONŮ
  • ODVOLACÍ SOUD ZMÍRNILI TREST MYSLIVCI ZA OMYLEM ZASTŘELENÉHO RYBÁŘE V OSTRAVĚ
  • SNÍŽIL MU PODMÍNKU NA 21 MĚSÍCŮ (PŮVODNĚ 24) I ZKUŠEBNÍ DOBU NA 30 MĚSÍCŮ Z 36
  • OPAVA BOJUJE PROTI ALKOHOLU, VYHLÁŠKA PITÍ ZAKAZUJE NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH
  • VE DVORANĚ RADNICE MOAP MÁ FOTOGRAF DALIBOR BEDNÁŘ VÝSTAVU (NE)ZNÁMÍ
  • KARVINÁ DOKONČILA NÁKUP 6 ELEKTROAUT ZA 6 MILIONŮ PRO PEČOVATELSKOU SLUŽBU
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Host dne

      Host dne

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů Člověk v tísni: Člověk v tísni lidem po povodních pomůže s teplem

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V dnešním pořadu se zaměříme na jednu z nejvýznamnějších humanitárních organizací Člověka v tísni, který letos slaví 32 let své existence. Jaké jsou největší úspěchy, kterých za tu dobu dosáhl? Jak organizace pomáhá doma i v zahraničí a jak se liší přístup k humanitární pomoci v různých částech světa? Podíváme se také na nedávnou krizovou situaci povodně a zjistíme, co stálo za rychlou reakcí a jak probíhala pomoc lidem v zasažených oblastech. Na dálku už vítám Tomáše Urbana, vedoucího mediálních a informačních projektů. Dobrý den, vítejte u nás.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Dobrý den, zdravím diváky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už tady padlo, že Člověk v tísni letos slaví 32 let své existence. Jaké jsou největší milníky, které organizace za tu dobu dosáhla?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Tak já myslím, že vůbec ten největší byla pomoc na Ukrajině v roce 2022, hned po ruské invazi, kdy jsme vybrali 2,5 miliardy korun a máme teď obrovský projekt, který pomáhá na frontových liniích na Ukrajině i na západě Ukrajiny těm uprchlíkům. A pak to byly pravděpodobně v Česku velké povodně v roce 2002.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kde je v současné době pomáháte? Pravděpodobně to bude už zmíněná Ukrajina, ale možná to není jediné místo.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Je to přes 40 zemí, kde dneska působíme. Některé ty mise jsou malinké, některé obrovské. Mimo jiné je to Sýrie, kde dnes dochází k převratu a humanitární potřeby v posledních letech jenom stoupaly. Je tam strašně drahý benzín, potraviny a podobně. Tak jenom abych uvedl jeden z těch příkladů těch humanitárních válečných krizích, kde Člověk v tísni působí.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A od toho se asi odvíjí i rozdíly mezi pomocí v zahraničí a pomocí v České republice. Je to tak?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Ta pomoc v Česku a v zahraničí tak odlišná není. My potřebujeme nějakou prioritu, kde jsme schopni něco skutečně změnit, na což potřebujeme i peníze, k čemuž pomáhají čeští dárci. Mimo jiné ale ten rozdíl když bych měl najít nějaký, tak je, že v Česku státní správa relativně funguje. V zemích, kde většinou Člověk v tísni působí, tak stát v těch nejzapadlejších regionech třeba vůbec není a nedá se to vůbec porovnat s tím, co tady zajišťuje sociální správa nebo jaké jsou zdravotní služby. Ty státy jsou většinou rozpadlé a je to daleko lepší, když si to člověk srovná, ale o to je to větší zodpovědnost doma, kde je na nás samozřejmě víc vidět.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná je na místě otázka, jakým způsobem si vybíráte partnerské organizace a spolupracovníky, ať už doma nebo v zahraničí?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Pro nás je důležité, že si rozumíme i nějak lidsky. Je důležité, že se potkáme v daném sektoru, protože když se zaměřujeme třeba na vzdělávání dětí v afrických chudých zemích, tak si vybíráme organizace, které mají expertizu v daném oboru. A i pro Člověka v tísni je možná specifický určitý tah na branku, efektivita, určitý drive do té pomoci, aby se nemluvilo, ale víc dělalo, aby za námi zůstávala nějaká práce. Takže podle toho hledáme i partnery, abychom si sedli v tomhle.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A zajímá vás také určitě zpětná vazba od dárců A jak vlastně s nimi udržujete vztahy nebo kontakt, nebo jestli to vůbec takhle děláte.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Jsme v docela intenzivním vztahu s dárci. Ročně nám přispěje přes sto tisíc lidí. Máme také Klub přátel Člověka v tísni, kam přispívá menší nebo větší částkou přes čtyřicet tisíc lidí a ti mají bezprostřední rychlé informace přes email. Také nám dávají nějakou zpětnou vazbu na naši práci a volají nám, my voláme jim a děkujeme za ty dary. S vybranými dárci se také potkáváme. Ta komunikace je obousměrná a dárci jsou pro nás nejdůležitější, protože nějaká důvěra, kterou nám vyjadřují posíláním těch peněz, tak je to klíčové. Nejsou to ani ty peníze, ale důvěra, o kterou se snažíme pečovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už jsem tady zmínila, že se také budeme bavit o zářijové povodni, která zasáhla zejména Moravskoslezský kraj. Povodně byly velkou krizí tady u nás na severu Moravy. Co považujete za klíčový faktor, který umožnil rychlou reakci vaší organizace?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Tak my jsme byli připraveni a připraveny byly i další organizace, protože díky těm meteorologických předpovědím jsme věděli o té pravděpodobné přílivové vlně nebo těch přílivových lijácích a následným zatopení přehrad s předstihem a mohli jsme se připravit. Pak je to asi zkušenost, kterou jsme udělali i po tornádu na Moravě, kdy jsme domluvili spolupráci s dalšími nevládními organizacemi jako ADRA, Charita, Diakonie Československé církve evangelické a tam jsme se s nimi rozdělili už poprvé místa působení i určitou odbornost. A tohle jsme zopakovali i v těch posledních zářijových povodních.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V tomto případě asi se právě ukázalo, že je dobré mít ty zkušenosti se spoluprací s jinými organizacemi a rozdělit si kompetence, protože najednou začalo pomáhat strašně moc nejen organizací, ale i dobrovolníků a vrhali se bezhlavě do práce. Ale ukázalo se, že je třeba to organizovat.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Někdy té koordinace možná bylo až příliš, jako v začátku, kdy jsme se domluvili, že se bude koordinovat pomoc dobrovolníků, tak nám tam trochu ujeli a potom se to nějak ustálilo a Červený kříž si vzal pod křídla jejich koordinaci, takže tam to pak zafungovalo.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme také zvýšit spolupráci se společností Software602, protože díky ní jste mohli velmi rychle a efektivně využívat při podpisu smluv elektronický podpis.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: To fungovalo skvěle a my jsme díky tomu byli schopni doručit tu první finanční pomoc tak rychle. My jsme podepisovali s každou domácností, která měla zaplavený obytný prostor darovací smlouvu a v drtivé většině případů se to dělo elektronicky právě i díky Software602. Takže oni i na mobilu byli schopni se podepsat tak, aby to mělo nějakou právní legitimitu. A takhle jsme mohli víc než 3 400 domácnostem poslat po padesáti tisících. Nejdřív ve srovnání se státními institucemi.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Prosím o krátkou odpověď na závěrečnou otázku, jestli plánujete ještě pomáhat těm postiženým domácnostem v Moravskoslezském kraji při obnovování jejich domovů?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: 100 %. My jsme už na začátku byli rozhodnuti, že na místě zůstaneme dlouho. Ta zkušenost z dřívějších katastrof tak vždycky vyjevila potřeby na místě a my se budeme vracet do těch nejhůř postižených domácností. Budeme jim znovu vyplácet nějaké finanční prostředky a teď je aktuálně nejvíc potřeba pomoct s teplem, se zajištěním briket, protože není štípané dříví na trhu. Takže budeme lidem pomáhat s topivem a připravujeme i nějakou pomoc se zajištěním topných systémů, aby lidé přečkali nadcházející zimu v teple.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Urbane, já vám děkuji za rozhovor i za to všechno, co děláte. Hezké dny.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Díky moc za pozvání. Na shledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Host dne
      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů Člověk v tísni: Člověk v tísni lidem po povodních pomůže s teplem
      25. prosince 2024, 17:14

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V dnešním pořadu se zaměříme na jednu z nejvýznamnějších humanitárních organizací Člověka v tísni, který letos slaví 32 let své existence. Jaké jsou největší úspěchy, kterých za tu dobu dosáhl? Jak organizace pomáhá doma i v zahraničí a jak se liší přístup k humanitární pomoci v různých částech světa? Podíváme se také na nedávnou krizovou situaci povodně a zjistíme, co stálo za rychlou reakcí a jak probíhala pomoc lidem v zasažených oblastech. Na dálku už vítám Tomáše Urbana, vedoucího mediálních a informačních projektů. Dobrý den, vítejte u nás.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Dobrý den, zdravím diváky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už tady padlo, že Člověk v tísni letos slaví 32 let své existence. Jaké jsou největší milníky, které organizace za tu dobu dosáhla?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Tak já myslím, že vůbec ten největší byla pomoc na Ukrajině v roce 2022, hned po ruské invazi, kdy jsme vybrali 2,5 miliardy korun a máme teď obrovský projekt, který pomáhá na frontových liniích na Ukrajině i na západě Ukrajiny těm uprchlíkům. A pak to byly pravděpodobně v Česku velké povodně v roce 2002.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kde je v současné době pomáháte? Pravděpodobně to bude už zmíněná Ukrajina, ale možná to není jediné místo.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Je to přes 40 zemí, kde dneska působíme. Některé ty mise jsou malinké, některé obrovské. Mimo jiné je to Sýrie, kde dnes dochází k převratu a humanitární potřeby v posledních letech jenom stoupaly. Je tam strašně drahý benzín, potraviny a podobně. Tak jenom abych uvedl jeden z těch příkladů těch humanitárních válečných krizích, kde Člověk v tísni působí.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A od toho se asi odvíjí i rozdíly mezi pomocí v zahraničí a pomocí v České republice. Je to tak?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Ta pomoc v Česku a v zahraničí tak odlišná není. My potřebujeme nějakou prioritu, kde jsme schopni něco skutečně změnit, na což potřebujeme i peníze, k čemuž pomáhají čeští dárci. Mimo jiné ale ten rozdíl když bych měl najít nějaký, tak je, že v Česku státní správa relativně funguje. V zemích, kde většinou Člověk v tísni působí, tak stát v těch nejzapadlejších regionech třeba vůbec není a nedá se to vůbec porovnat s tím, co tady zajišťuje sociální správa nebo jaké jsou zdravotní služby. Ty státy jsou většinou rozpadlé a je to daleko lepší, když si to člověk srovná, ale o to je to větší zodpovědnost doma, kde je na nás samozřejmě víc vidět.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná je na místě otázka, jakým způsobem si vybíráte partnerské organizace a spolupracovníky, ať už doma nebo v zahraničí?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Pro nás je důležité, že si rozumíme i nějak lidsky. Je důležité, že se potkáme v daném sektoru, protože když se zaměřujeme třeba na vzdělávání dětí v afrických chudých zemích, tak si vybíráme organizace, které mají expertizu v daném oboru. A i pro Člověka v tísni je možná specifický určitý tah na branku, efektivita, určitý drive do té pomoci, aby se nemluvilo, ale víc dělalo, aby za námi zůstávala nějaká práce. Takže podle toho hledáme i partnery, abychom si sedli v tomhle.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A zajímá vás také určitě zpětná vazba od dárců A jak vlastně s nimi udržujete vztahy nebo kontakt, nebo jestli to vůbec takhle děláte.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Jsme v docela intenzivním vztahu s dárci. Ročně nám přispěje přes sto tisíc lidí. Máme také Klub přátel Člověka v tísni, kam přispívá menší nebo větší částkou přes čtyřicet tisíc lidí a ti mají bezprostřední rychlé informace přes email. Také nám dávají nějakou zpětnou vazbu na naši práci a volají nám, my voláme jim a děkujeme za ty dary. S vybranými dárci se také potkáváme. Ta komunikace je obousměrná a dárci jsou pro nás nejdůležitější, protože nějaká důvěra, kterou nám vyjadřují posíláním těch peněz, tak je to klíčové. Nejsou to ani ty peníze, ale důvěra, o kterou se snažíme pečovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už jsem tady zmínila, že se také budeme bavit o zářijové povodni, která zasáhla zejména Moravskoslezský kraj. Povodně byly velkou krizí tady u nás na severu Moravy. Co považujete za klíčový faktor, který umožnil rychlou reakci vaší organizace?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Tak my jsme byli připraveni a připraveny byly i další organizace, protože díky těm meteorologických předpovědím jsme věděli o té pravděpodobné přílivové vlně nebo těch přílivových lijácích a následným zatopení přehrad s předstihem a mohli jsme se připravit. Pak je to asi zkušenost, kterou jsme udělali i po tornádu na Moravě, kdy jsme domluvili spolupráci s dalšími nevládními organizacemi jako ADRA, Charita, Diakonie Československé církve evangelické a tam jsme se s nimi rozdělili už poprvé místa působení i určitou odbornost. A tohle jsme zopakovali i v těch posledních zářijových povodních.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V tomto případě asi se právě ukázalo, že je dobré mít ty zkušenosti se spoluprací s jinými organizacemi a rozdělit si kompetence, protože najednou začalo pomáhat strašně moc nejen organizací, ale i dobrovolníků a vrhali se bezhlavě do práce. Ale ukázalo se, že je třeba to organizovat.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Někdy té koordinace možná bylo až příliš, jako v začátku, kdy jsme se domluvili, že se bude koordinovat pomoc dobrovolníků, tak nám tam trochu ujeli a potom se to nějak ustálilo a Červený kříž si vzal pod křídla jejich koordinaci, takže tam to pak zafungovalo.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme také zvýšit spolupráci se společností Software602, protože díky ní jste mohli velmi rychle a efektivně využívat při podpisu smluv elektronický podpis.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: To fungovalo skvěle a my jsme díky tomu byli schopni doručit tu první finanční pomoc tak rychle. My jsme podepisovali s každou domácností, která měla zaplavený obytný prostor darovací smlouvu a v drtivé většině případů se to dělo elektronicky právě i díky Software602. Takže oni i na mobilu byli schopni se podepsat tak, aby to mělo nějakou právní legitimitu. A takhle jsme mohli víc než 3 400 domácnostem poslat po padesáti tisících. Nejdřív ve srovnání se státními institucemi.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Prosím o krátkou odpověď na závěrečnou otázku, jestli plánujete ještě pomáhat těm postiženým domácnostem v Moravskoslezském kraji při obnovování jejich domovů?

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: 100 %. My jsme už na začátku byli rozhodnuti, že na místě zůstaneme dlouho. Ta zkušenost z dřívějších katastrof tak vždycky vyjevila potřeby na místě a my se budeme vracet do těch nejhůř postižených domácností. Budeme jim znovu vyplácet nějaké finanční prostředky a teď je aktuálně nejvíc potřeba pomoct s teplem, se zajištěním briket, protože není štípané dříví na trhu. Takže budeme lidem pomáhat s topivem a připravujeme i nějakou pomoc se zajištěním topných systémů, aby lidé přečkali nadcházející zimu v teple.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Urbane, já vám děkuji za rozhovor i za to všechno, co děláte. Hezké dny.

      Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů, Člověk v tísni: Díky moc za pozvání. Na shledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-25-12-2024-17-14