Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Host dne

      Host dne

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p., Priority P. Birklena: povodňové škody, nádrž Nové Heřminovy

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnešním hostem je nový generální ředitel Povodí Odry, Petr Birklen. Probereme s ním zvládání povodní, stavbu přehrady Nové Heřminovy, protipovodňová opatření, ale i například spolupráci s obcemi. Dobrý den, vítejte u nás.

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, můžete se na úvod stručně představit? Představte svou profesní dráhu. Jaké zkušenosti si přinášíte do podniku Povodí Odry?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já jsem vystudovaný přírodovědec, konkrétně jsem vystudoval hydrobiologii, čili nejsem úplně takový ten typický technický vodohospodář, ale s Povodím Odry nebo respektive s vodním hospodářstvím mám poměrně dlouhé zkušenosti, protože v té své profesní kariéře jsem se různou formou věnoval spolupráci s vodohospodáři a byl jsem mimo jiné také členem dozorčí rady Povodí Odry a svého času jsem byl na začátku i zmocněncem pro realizaci opatření na Horní Opavě, takže mám vztah i k tomuto tématu. Jinak jsem působil v různých manažerských pozicích jako ředitel odboru na ministerstvu životního prostředí, šéf CHKO Poodří a teď jsem působil jako místopředseda představenstva Krajské regionální rozvojové agentury.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké jsou vaše priority ve vedení Povodí Odry?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já jsem si dal jako takové ty hlavní tři operativní priority, které souvisí s událostmi, jež se staly a nebyly nijak veselé v loňském roce na podzim, čili s povodněmi. A je to primárně likvidace povodňových škod, kterých je za nějakých šest miliard na našem majetku a jsou to opravdu často naprosto zdevastované stavby, které zajišťovaly protipovodňovou ochranu zejména na Jesenicku, ale i v jiných částech povodí. Takže rád bych dosáhl toho, že minimálně v těch zastavěných územích do pěti let se nám podaří tyto škody odstranit. A další mojí prioritou, která je samozřejmě stejně tak naléhavá a souvisí s tímto tématem, je realizace přehrady v Nových Heřminovech. Ono to není pouze o realizaci toho vodního díla, ale i o navazujících opatřeních. Takže celý ten komplex by měl být hotov do roku 2033, kdy by měl být spuštěn i samotný provoz.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na to se těší hodně obyvatel, zejména Bruntálska, Krnovska a Opavska. Pane Birklene, jak Povodí Odry podle vás zvládlo povodně? A plynou z těch opatření nějaká východiska, nebo nějaká ponaučení?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já bych asi rád úvodem té odpovědi řekl, že se jednalo skutečně o mimořádnou povodeň, byť se opakovala po 30 letech, od roku 1997, tak svým rozsahem v některých parametrech i překonala tuto povodeň. A jsou to události, na které nejsme nikdy a nebudeme stoprocentně připraveni, protože ten společenský konsensus na protipovodňové ochraně je nižší, než byla velikost té povodně. Takže to je potřeba asi začátkem říct, že tyto události jsou vždycky velkým tlakem jak na podnik, tak na veřejnost, tak na ty jednotlivé složky, které se povodní účastní a nikdy jim nedokážeme stoprocentně zabránit. Pokud jde o tu naši reakci, tak tu jde rozdělit do několika rovin od komunikace až po zvládnutí těmi technickými nástroji, které máme k dispozici. Asi se zaměřím primárně na to, že pokud vezmu stávající protipovodňovou ochranu v podobě ochranných hrází, úprav vodních toků, tak v té poměrně velké části, hlavně v těch níže položených úsecích toků, ta protipovodňová opatření zafungovala dobře. Do těch návrhových průtoků stoleté vody poskytli potřebný čas na evakuaci území a reakci na přicházející událost. A i vyhodnocení stability těch opatření dopadlo velmi dobře. Druhé, co bych rád zmínil, že máme tady historickou výhodu v podobě přehrad, vodních děl, které jsou na našich tocích a které významným způsobem transformovaly povodňové průtoky, ať už jsou to přehrady Slezská Harta, Kružberk, anebo v té beskydské části Šance nebo Těrlicko, které právě se dost významně podílely na tom, že nezhoršily situaci v Ostravě a díky naší manipulaci, mimořádné manipulaci, kdy se nám podařilo dobře zachytit tu povodňovou vlnu a odpustit před ní úroveň hladiny v těch nádržích, tak ta transformace dopadla velmi dobře a ten podíl na tom snížení toho efektu extrémní povodně byl poměrně významný. Takže v tomto smyslu samozřejmě si myslím, že vše zafungovalo, jak mělo. Máme tady samozřejmě oblasti, které byly postiženy takovou tou vysokou energetickou povodní, kdy ty toky jsou ve velkých sklonech a valí se velké množství vody. To je právě to Jesenicko, kde opravdu nejde tyto stavby připravit na to, aby vydržely, tak tam došlo k velkým destrukcím a tam nás čeká samozřejmě velká obnova. A to je to, co jsem zmiňoval, že to jsou ty úkoly, kterým teďka budeme čelit. Takže to není o tom, že jsme se nějak vypořádali s tou povodní, ale bude to ještě trvat pár let.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy sám už jste zmínil dvakrát přehradu Nové Heřminovy, nádrž, která se dlouhodobě připravuje. Jaké jsou aktuality? Respektive, co je nového v přípravách? A kdy konečně se začne nádrž stavět?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: My, celý ten celek, celé to opatření připravujeme v několika celcích. Jedním z těch celků je samotná přehradní nádrž. Tam máme vydáno povolení k umístění stavby, které bylo potvrzeno v prosinci loňského roku a od té doby ji velmi intenzivně připravujeme dokumentaci ke stavebnímu povolení a souběžně i realizační dokumentaci. A pokud vše půjde podle plánu, tak máme představu, že žádost o stavební povolení podáme někdy kolem polovičky roku, konec června červenec. Zhruba v těchto měsících pak běží proces povolování stavby a stavba jakoby realizačně by měla být dokončena v roce 2033, kdy už by měla mít za sebou i zkušební provoz. To je plán pro přehradu. Všichni asi ví, že s velkým napětím všichni očekáváme, jak bude rozhodnuto o žalobě Dětí Země, která byla podána a mělo by o ní být rozhodnuto snad někdy do konce května, která samozřejmě by mohla ještě ty termíny naše nějakým způsobem narušit, ale to nebudeme předjímat. My v tuto chvíli pracujeme, jakoby žaloba nebyla, aby jsme samozřejmě neztratili ten čas. Pokud jde o ty navazující opatření, protože není to jenom o přehradě, ale i o opatřeních pod přehradní nádrží, hrází, kde by mělo dojít k úpravě koryta, zvýšení protipovodňové ochrany pro obce, Zátor, Brantice a samozřejmě i Krnov. Takže tam se připravují stavby dneska projekčně, které by měly být hotovy buď dříve, anebo zhruba ve stejnou dobu, kdy bude dokončena přehrada a měly by převzít protipovodňovou ochranu a zvýšit ochranu těchto obcí na ten požadovaný standard a v souvislosti s povodní se podařilo také uspíšit přípravu zvýšení protipovodňové ochrany v Krnově, která se projekčně připravuje nyní také.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdybych se vás zeptala, jak hodnotíte stav vodních toků v regionu, jaká bude vaše odpověď?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já si myslím, že máme spoustu krásných přírodních toků, ale jsme v nejhustěji obydleným území, tedy minimálně ta ostravská aglomerace patří k nejhustěji obydleným územím v republice, takže ta míra upravenost toků je tu veliká. Ale myslím si, že k těm environmentálním standardům se přihlíží a mým cílem je samozřejmě v souladu se všemi trendy i reakci na klimatickou změnu přihlížet daleko více. A pokud jde o kvalitu vody v našich tocích, tak zase je to věc, která je ovlivňována takovými mimořádnými události, jako jsou havárie, které se v médiích často objevují, tomu zabránit samozřejmě nemůžeme, ale je to o nějaké včasné reakci, odhalování viníků a samozřejmě omezování těch příčin. My třeba máme velmi dobře zmapované výusti, ze kterých mohou pocházet tyto znečišťující látky a tak dále. Máme 150 profilů, kde sledujeme kvalitu vody, ale pomáháme tomu i manipulací na těch vodních dílech, přehradách. To znamená, že nalepšujeme průtoky, aby i v těch obdobích sucha byl průtok dostatečný pro to, aby třeba nařizoval odpadní vody z čistíren odpadních vod a tak dále. Protože dneska je samozřejmě otázka dostatečného průtoku poměrně intenzivní téma v souvislosti s těmi extrémy, ať už jsou to povodně nebo právě sucho. A ty přehrady nám ty hydrologické extrémy na některých místech pomáhají poměrně významně zmírňovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste tady zmínil spolupráci s obcemi. Vy samozřejmě stavíte jako povodí po celém Moravskoslezském kraji. Chystáte nějaké změny v komunikaci právě s těmi samosprávami?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Je to jedna ze základních věcí. Chtěl bych samosprávy více intenzivně zapojit do přípravy těchto staveb, ideálně hned na začátku. Čeká nás to právě v souvislosti s odstraňováním povodňových škod. Chystám se do regionu zasaženého povodněmi, abych navázal právě kontakt se samosprávami, informoval je o harmonogramu přípravy těchto staveb a zároveň je vyzval, což už jsem i udělal prostřednictvím médií, ale i osobně k tomu, aby byli připraveni ty své požadavky a představy o tom, jakým způsobem ta koryta řešit, aby byly trošku v souladu s tím veřejným prostorem, ale aby zároveň zajišťovaly i tu protipovodňovou funkci tak, aby tyto požadavky uplatnily.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor. Gratuluji Vám a přeji Vám hodně štěstí ve Vaší funkci.

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Děkuji moc.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vám děkuji za pozornost. Mějte se moc hezky.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Host dne
      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p., Priority P. Birklena: povodňové škody, nádrž Nové Heřminovy
      26. března 2025, 17:14

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnešním hostem je nový generální ředitel Povodí Odry, Petr Birklen. Probereme s ním zvládání povodní, stavbu přehrady Nové Heřminovy, protipovodňová opatření, ale i například spolupráci s obcemi. Dobrý den, vítejte u nás.

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, můžete se na úvod stručně představit? Představte svou profesní dráhu. Jaké zkušenosti si přinášíte do podniku Povodí Odry?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já jsem vystudovaný přírodovědec, konkrétně jsem vystudoval hydrobiologii, čili nejsem úplně takový ten typický technický vodohospodář, ale s Povodím Odry nebo respektive s vodním hospodářstvím mám poměrně dlouhé zkušenosti, protože v té své profesní kariéře jsem se různou formou věnoval spolupráci s vodohospodáři a byl jsem mimo jiné také členem dozorčí rady Povodí Odry a svého času jsem byl na začátku i zmocněncem pro realizaci opatření na Horní Opavě, takže mám vztah i k tomuto tématu. Jinak jsem působil v různých manažerských pozicích jako ředitel odboru na ministerstvu životního prostředí, šéf CHKO Poodří a teď jsem působil jako místopředseda představenstva Krajské regionální rozvojové agentury.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké jsou vaše priority ve vedení Povodí Odry?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já jsem si dal jako takové ty hlavní tři operativní priority, které souvisí s událostmi, jež se staly a nebyly nijak veselé v loňském roce na podzim, čili s povodněmi. A je to primárně likvidace povodňových škod, kterých je za nějakých šest miliard na našem majetku a jsou to opravdu často naprosto zdevastované stavby, které zajišťovaly protipovodňovou ochranu zejména na Jesenicku, ale i v jiných částech povodí. Takže rád bych dosáhl toho, že minimálně v těch zastavěných územích do pěti let se nám podaří tyto škody odstranit. A další mojí prioritou, která je samozřejmě stejně tak naléhavá a souvisí s tímto tématem, je realizace přehrady v Nových Heřminovech. Ono to není pouze o realizaci toho vodního díla, ale i o navazujících opatřeních. Takže celý ten komplex by měl být hotov do roku 2033, kdy by měl být spuštěn i samotný provoz.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na to se těší hodně obyvatel, zejména Bruntálska, Krnovska a Opavska. Pane Birklene, jak Povodí Odry podle vás zvládlo povodně? A plynou z těch opatření nějaká východiska, nebo nějaká ponaučení?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já bych asi rád úvodem té odpovědi řekl, že se jednalo skutečně o mimořádnou povodeň, byť se opakovala po 30 letech, od roku 1997, tak svým rozsahem v některých parametrech i překonala tuto povodeň. A jsou to události, na které nejsme nikdy a nebudeme stoprocentně připraveni, protože ten společenský konsensus na protipovodňové ochraně je nižší, než byla velikost té povodně. Takže to je potřeba asi začátkem říct, že tyto události jsou vždycky velkým tlakem jak na podnik, tak na veřejnost, tak na ty jednotlivé složky, které se povodní účastní a nikdy jim nedokážeme stoprocentně zabránit. Pokud jde o tu naši reakci, tak tu jde rozdělit do několika rovin od komunikace až po zvládnutí těmi technickými nástroji, které máme k dispozici. Asi se zaměřím primárně na to, že pokud vezmu stávající protipovodňovou ochranu v podobě ochranných hrází, úprav vodních toků, tak v té poměrně velké části, hlavně v těch níže položených úsecích toků, ta protipovodňová opatření zafungovala dobře. Do těch návrhových průtoků stoleté vody poskytli potřebný čas na evakuaci území a reakci na přicházející událost. A i vyhodnocení stability těch opatření dopadlo velmi dobře. Druhé, co bych rád zmínil, že máme tady historickou výhodu v podobě přehrad, vodních děl, které jsou na našich tocích a které významným způsobem transformovaly povodňové průtoky, ať už jsou to přehrady Slezská Harta, Kružberk, anebo v té beskydské části Šance nebo Těrlicko, které právě se dost významně podílely na tom, že nezhoršily situaci v Ostravě a díky naší manipulaci, mimořádné manipulaci, kdy se nám podařilo dobře zachytit tu povodňovou vlnu a odpustit před ní úroveň hladiny v těch nádržích, tak ta transformace dopadla velmi dobře a ten podíl na tom snížení toho efektu extrémní povodně byl poměrně významný. Takže v tomto smyslu samozřejmě si myslím, že vše zafungovalo, jak mělo. Máme tady samozřejmě oblasti, které byly postiženy takovou tou vysokou energetickou povodní, kdy ty toky jsou ve velkých sklonech a valí se velké množství vody. To je právě to Jesenicko, kde opravdu nejde tyto stavby připravit na to, aby vydržely, tak tam došlo k velkým destrukcím a tam nás čeká samozřejmě velká obnova. A to je to, co jsem zmiňoval, že to jsou ty úkoly, kterým teďka budeme čelit. Takže to není o tom, že jsme se nějak vypořádali s tou povodní, ale bude to ještě trvat pár let.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy sám už jste zmínil dvakrát přehradu Nové Heřminovy, nádrž, která se dlouhodobě připravuje. Jaké jsou aktuality? Respektive, co je nového v přípravách? A kdy konečně se začne nádrž stavět?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: My, celý ten celek, celé to opatření připravujeme v několika celcích. Jedním z těch celků je samotná přehradní nádrž. Tam máme vydáno povolení k umístění stavby, které bylo potvrzeno v prosinci loňského roku a od té doby ji velmi intenzivně připravujeme dokumentaci ke stavebnímu povolení a souběžně i realizační dokumentaci. A pokud vše půjde podle plánu, tak máme představu, že žádost o stavební povolení podáme někdy kolem polovičky roku, konec června červenec. Zhruba v těchto měsících pak běží proces povolování stavby a stavba jakoby realizačně by měla být dokončena v roce 2033, kdy už by měla mít za sebou i zkušební provoz. To je plán pro přehradu. Všichni asi ví, že s velkým napětím všichni očekáváme, jak bude rozhodnuto o žalobě Dětí Země, která byla podána a mělo by o ní být rozhodnuto snad někdy do konce května, která samozřejmě by mohla ještě ty termíny naše nějakým způsobem narušit, ale to nebudeme předjímat. My v tuto chvíli pracujeme, jakoby žaloba nebyla, aby jsme samozřejmě neztratili ten čas. Pokud jde o ty navazující opatření, protože není to jenom o přehradě, ale i o opatřeních pod přehradní nádrží, hrází, kde by mělo dojít k úpravě koryta, zvýšení protipovodňové ochrany pro obce, Zátor, Brantice a samozřejmě i Krnov. Takže tam se připravují stavby dneska projekčně, které by měly být hotovy buď dříve, anebo zhruba ve stejnou dobu, kdy bude dokončena přehrada a měly by převzít protipovodňovou ochranu a zvýšit ochranu těchto obcí na ten požadovaný standard a v souvislosti s povodní se podařilo také uspíšit přípravu zvýšení protipovodňové ochrany v Krnově, která se projekčně připravuje nyní také.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdybych se vás zeptala, jak hodnotíte stav vodních toků v regionu, jaká bude vaše odpověď?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Já si myslím, že máme spoustu krásných přírodních toků, ale jsme v nejhustěji obydleným území, tedy minimálně ta ostravská aglomerace patří k nejhustěji obydleným územím v republice, takže ta míra upravenost toků je tu veliká. Ale myslím si, že k těm environmentálním standardům se přihlíží a mým cílem je samozřejmě v souladu se všemi trendy i reakci na klimatickou změnu přihlížet daleko více. A pokud jde o kvalitu vody v našich tocích, tak zase je to věc, která je ovlivňována takovými mimořádnými události, jako jsou havárie, které se v médiích často objevují, tomu zabránit samozřejmě nemůžeme, ale je to o nějaké včasné reakci, odhalování viníků a samozřejmě omezování těch příčin. My třeba máme velmi dobře zmapované výusti, ze kterých mohou pocházet tyto znečišťující látky a tak dále. Máme 150 profilů, kde sledujeme kvalitu vody, ale pomáháme tomu i manipulací na těch vodních dílech, přehradách. To znamená, že nalepšujeme průtoky, aby i v těch obdobích sucha byl průtok dostatečný pro to, aby třeba nařizoval odpadní vody z čistíren odpadních vod a tak dále. Protože dneska je samozřejmě otázka dostatečného průtoku poměrně intenzivní téma v souvislosti s těmi extrémy, ať už jsou to povodně nebo právě sucho. A ty přehrady nám ty hydrologické extrémy na některých místech pomáhají poměrně významně zmírňovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste tady zmínil spolupráci s obcemi. Vy samozřejmě stavíte jako povodí po celém Moravskoslezském kraji. Chystáte nějaké změny v komunikaci právě s těmi samosprávami?

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Je to jedna ze základních věcí. Chtěl bych samosprávy více intenzivně zapojit do přípravy těchto staveb, ideálně hned na začátku. Čeká nás to právě v souvislosti s odstraňováním povodňových škod. Chystám se do regionu zasaženého povodněmi, abych navázal právě kontakt se samosprávami, informoval je o harmonogramu přípravy těchto staveb a zároveň je vyzval, což už jsem i udělal prostřednictvím médií, ale i osobně k tomu, aby byli připraveni ty své požadavky a představy o tom, jakým způsobem ta koryta řešit, aby byly trošku v souladu s tím veřejným prostorem, ale aby zároveň zajišťovaly i tu protipovodňovou funkci tak, aby tyto požadavky uplatnily.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor. Gratuluji Vám a přeji Vám hodně štěstí ve Vaší funkci.

      Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry s. p.: Děkuji moc.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vám děkuji za pozornost. Mějte se moc hezky.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-26-03-2025-17-14