Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Ostrava bojuje s menstruační chudobou

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Projekt zaměřený na menstruační chudobu na základních školách v Ostravě se natolik osvědčil, že po roce fungování ho chce magistrát rozšířit na celé město. Na dívčích záchodech tak budou ve všech školách volně přístupné zásobníky s hygienickými potřebami. Více už náměstek primátora Zbyněk Pražák. Dobrý den.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, můžete v krátkosti projekt magistrátu zaměřený na menstruační chudobu představit v několika větách?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak já jsem s tím návrhem přišel v říjnu loňského roku. Byla to spíš náhoda, když jsem se dozvěděl, že pedagožky tak dávají v případě potřeby děvčatům menstruační prostředky z vlastních zdrojů a prakticky jsem zjišťoval, co je to menstruační chudoba. Zjišťoval jsem, jak je to v ostatních státech. Zjistil jsem, že například v Irsku, ve Skotsku, v Kanadě, v Katalánsku, na Novém Zélandě a v některých dalších zemích, tak právě ty menstruační prostředky se dávají zcela zdarma. Říkal jsem si, proč by se Ostrava nemohla k tomu také připojit? Protože to je dobrá parta, tady s těmito ostatními západními a pokrokovými zeměmi. Tak jsem si nechal spočítat, kolik máme základních škol, protože zjistil jsem, že nejohroženější skupinou jsou děvčata ze základních škol, která jsou ekonomicky neaktivní. A i tak při vyhodnocení, při analýzách, které teda v České republice nejsou, ale našel jsem nějakou britskou studii aktuální, která říká, že zhruba kolem 10 % žen trpí menstruační chudobou, čili nemají peníze na to, aby si pořídily menstruační pomůcky. Takže jsme na tom začali pracovat. Hovořil jsem s panem primářem porodnicko-gynekologického oddělení, kde jsme uvažovali o tom, jaký typ ochrany zvolit, nebo jaký typ toho prostředku zvolit. A řekl jednoznačně pouze menstruační vložky, nic jiného pro tuhle cílovou skupinu děvčat. No a nechali jsme spočítat, kolik bychom jich asi potřebovali. Zjistili jsme, že na naše základní školy, kterých v Ostravě máme 54 a jejichž zřizovatelem je město, potažmo městské obvody, tak jsme spočítali, že by se to celkem týkalo té ohrožené skupiny kolem 500 děvčat. No a spočítali jsme vložky, kolik budeme potřebovat, navrhli jsme nějakou částku, která byla potřeba. Odhadli jsme to na půl milionu korun. Nakoupili jsme zhruba asi 140 000 vložek necelých a byly distribuovány do jednotlivých škol. Těch škol se přihlásilo 37, z 450 v té první fázi. Dneska už jich je více a rozdávají je tam pověřené pracovnice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten půl milion je na tento školní rok?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: To je pro tento školní rok a musím říct, že ta částka byla, řekl bych, naprosto dostačující. Ještě nám zbyde relativně hodně peněz, za které nakoupíme právě zásobníky, které budeme používat od ledna příštího roku. A chtěli bychom, aby těmito zásobníky byly vybaveny všechny základní školy v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když už jste zmínil zásobníky hygienických potřeb. Můžete ukázat, jak fungují?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tady je prototyp toho zásobníku. On ve finále bude ještě asi o 10 cm vyšší, aby těch vložek se tam vešlo nejméně padesát. Bude nalakován, bude bílý, bude tam QR kód, možná nějaký znak města. A faktem je, že se velice snadno ty vložky vytahují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vypadá to esteticky, není to v nějakém košíčku, o kterém jste hovořil.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Je to hezké, je to dřevěné. Přidanou hodnotou je, že to vyrábí jedno sociální družstvo, které je v Bystřici pod Hostýnem. Do konce letošního roku bychom těch zásobníků měli mít připraveno 220. Zároveň samozřejmě ten počet vložek tak bude potřeba vyšší. V téhle chvíli ten proces je nastaven tak, že v rámci nějaké anonymity, tak jsou ty vložky rozdávány právě děvčatům, které přijdou, a které je potřebují a od toho příštího roku tyto zásobníky budou na všech dívčích toaletách, budou naprosto volně k dispozici, takže děvčata už nemusí za nikým chodit. Prostě tak jako je na toaletách mýdlo a toaletní papír, tak tam bude takový zásobník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou na to máte zpětnou, že se postaráte o hygienické potřeby pro děvčata?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Po půlroce jsme provedli vyhodnocení, kde jsme chtěli, aby školy odpovídaly na některé dotazy, které jsme jim cíleně dávali. A faktem je, že ty reakce jsou skutečně jedině pozitivní. Jednak co i pro mě bylo překvapením, že se prokazatelně snížila absence děvčat ve škole, neodcházejí dříve ze školy. Toto jejich hodnocení bylo slovy: "Skvělý projekt", "Děvčata jsou šťastná", "Je to úžasné". Takže takové byly děkovné reakce. Takže myslím si, že skutečně jenom pozitivní informace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste v úvodu řekl, že menstruační chudoba v Česku je měřena asi 10 %. V Moravskoslezském kraji jsme na tom stejně?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak předpokládám, že ano. Na to neexistuje žádná studie, žádná analýza. Řekl jsem, že v České republice jsme nenašli žádnou analýzu, která by tyto věci hodnotila. Ta bývá většinou v těch západních zemích, ale pravdou je, že na tom určitě nebudeme jinak, než je tomu v cizině.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Menstruační chudoba se docela teď v poslední době řeší. Nicméně Vy jste mi prozradil, že Ostrava byla jedna z prvních, která s tímto projektem ve spolupráci se základními školami přišla.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: V České republice, v tom systémovém řešení jsme určitě úplně první. Byly tady nějaké aktivity nestátních organizací, které pomáhají, ale nicméně jsou to takové okrajové záležitosti. Takže stali jsme se takovou vlajkovou lodí, je to i zdrojem různých mediálních výstupů. Prakticky v mé kanceláři se vystřídaly už všechny televize, které v České republice fungují. Dokonce se ozvali i nějací zahraniční novináři, že chtějí přijet a chtějí získat naše zkušenosti. Volají mi lidé z dalších měst, z velkých měst, kde se chtějí připojit také tady k tomuto projektu. A pravdou je, že ta oblast je skutečně velice široká. Jenom v Moravskoslezském kraji tak máme asi 450 základních škol a pakliže by se to rozšířilo ještě i na střední školy, tak těch je v Moravskoslezském kraji asi dalších necelých 140. Takže myslím si, že to má obrovskou perspektivu tento projekt a dokonce i teď v rámci soutěže o nejužitečnější produkt, nebo projekt v rámci České republiky jsme se dostali na short list, kde je 8 projektů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zatím menstruační chudobu řeší ostravský magistrát ve vztahu k základním školám, ale dívky a mladí lidé se vyskytují i na jiných místech, jiných kulturních a společenských organizacích. Myslíte si, že by ten projekt přesáhl i hranice těch základních a možná středních škol do budoucna a šel i do jiných organizací?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak ty studentky jsou nejohroženější skupinou. Já si myslím, že pakliže by to mělo nějakým způsobem mít nějaký širší efekt, tak že ten efekt by mohl být v podobě snížení daně z přidané hodnoty. Faktem je, že v České republice tak na ty menstruační pomůcky je daň 21 %. Čili ta nejvyšší daň, na rozdíl od mnoha jiných států. Já jsem tady připravil takový přehled, jak to vypadá v rámci Evropy a úplně na začátku je tedy Maďarsko, které má 27 % a Irsko má 0 %. Paradoxem je, že například knihy mají 10%. Ten cíl, který jsme tím sledovali a který si myslím, že je velice důležitý, tak je, abychom těm děvčatům, těm žákyním a studentkám dali větší pocit jistoty, bezpečí, nějakého komfortu při pobytu ve škole. A z toho mám skutečně velkou radost a budu se snažit o to, abychom ten projekt dokázali rozšířit a abychom ho dokázali nabídnout i dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám moc děkuji za rozhovor, náš čas už vypršel.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Ostrava bojuje s menstruační chudobou
26. listopadu 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Projekt zaměřený na menstruační chudobu na základních školách v Ostravě se natolik osvědčil, že po roce fungování ho chce magistrát rozšířit na celé město. Na dívčích záchodech tak budou ve všech školách volně přístupné zásobníky s hygienickými potřebami. Více už náměstek primátora Zbyněk Pražák. Dobrý den.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, můžete v krátkosti projekt magistrátu zaměřený na menstruační chudobu představit v několika větách?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak já jsem s tím návrhem přišel v říjnu loňského roku. Byla to spíš náhoda, když jsem se dozvěděl, že pedagožky tak dávají v případě potřeby děvčatům menstruační prostředky z vlastních zdrojů a prakticky jsem zjišťoval, co je to menstruační chudoba. Zjišťoval jsem, jak je to v ostatních státech. Zjistil jsem, že například v Irsku, ve Skotsku, v Kanadě, v Katalánsku, na Novém Zélandě a v některých dalších zemích, tak právě ty menstruační prostředky se dávají zcela zdarma. Říkal jsem si, proč by se Ostrava nemohla k tomu také připojit? Protože to je dobrá parta, tady s těmito ostatními západními a pokrokovými zeměmi. Tak jsem si nechal spočítat, kolik máme základních škol, protože zjistil jsem, že nejohroženější skupinou jsou děvčata ze základních škol, která jsou ekonomicky neaktivní. A i tak při vyhodnocení, při analýzách, které teda v České republice nejsou, ale našel jsem nějakou britskou studii aktuální, která říká, že zhruba kolem 10 % žen trpí menstruační chudobou, čili nemají peníze na to, aby si pořídily menstruační pomůcky. Takže jsme na tom začali pracovat. Hovořil jsem s panem primářem porodnicko-gynekologického oddělení, kde jsme uvažovali o tom, jaký typ ochrany zvolit, nebo jaký typ toho prostředku zvolit. A řekl jednoznačně pouze menstruační vložky, nic jiného pro tuhle cílovou skupinu děvčat. No a nechali jsme spočítat, kolik bychom jich asi potřebovali. Zjistili jsme, že na naše základní školy, kterých v Ostravě máme 54 a jejichž zřizovatelem je město, potažmo městské obvody, tak jsme spočítali, že by se to celkem týkalo té ohrožené skupiny kolem 500 děvčat. No a spočítali jsme vložky, kolik budeme potřebovat, navrhli jsme nějakou částku, která byla potřeba. Odhadli jsme to na půl milionu korun. Nakoupili jsme zhruba asi 140 000 vložek necelých a byly distribuovány do jednotlivých škol. Těch škol se přihlásilo 37, z 450 v té první fázi. Dneska už jich je více a rozdávají je tam pověřené pracovnice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten půl milion je na tento školní rok?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: To je pro tento školní rok a musím říct, že ta částka byla, řekl bych, naprosto dostačující. Ještě nám zbyde relativně hodně peněz, za které nakoupíme právě zásobníky, které budeme používat od ledna příštího roku. A chtěli bychom, aby těmito zásobníky byly vybaveny všechny základní školy v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když už jste zmínil zásobníky hygienických potřeb. Můžete ukázat, jak fungují?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tady je prototyp toho zásobníku. On ve finále bude ještě asi o 10 cm vyšší, aby těch vložek se tam vešlo nejméně padesát. Bude nalakován, bude bílý, bude tam QR kód, možná nějaký znak města. A faktem je, že se velice snadno ty vložky vytahují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vypadá to esteticky, není to v nějakém košíčku, o kterém jste hovořil.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Je to hezké, je to dřevěné. Přidanou hodnotou je, že to vyrábí jedno sociální družstvo, které je v Bystřici pod Hostýnem. Do konce letošního roku bychom těch zásobníků měli mít připraveno 220. Zároveň samozřejmě ten počet vložek tak bude potřeba vyšší. V téhle chvíli ten proces je nastaven tak, že v rámci nějaké anonymity, tak jsou ty vložky rozdávány právě děvčatům, které přijdou, a které je potřebují a od toho příštího roku tyto zásobníky budou na všech dívčích toaletách, budou naprosto volně k dispozici, takže děvčata už nemusí za nikým chodit. Prostě tak jako je na toaletách mýdlo a toaletní papír, tak tam bude takový zásobník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou na to máte zpětnou, že se postaráte o hygienické potřeby pro děvčata?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Po půlroce jsme provedli vyhodnocení, kde jsme chtěli, aby školy odpovídaly na některé dotazy, které jsme jim cíleně dávali. A faktem je, že ty reakce jsou skutečně jedině pozitivní. Jednak co i pro mě bylo překvapením, že se prokazatelně snížila absence děvčat ve škole, neodcházejí dříve ze školy. Toto jejich hodnocení bylo slovy: "Skvělý projekt", "Děvčata jsou šťastná", "Je to úžasné". Takže takové byly děkovné reakce. Takže myslím si, že skutečně jenom pozitivní informace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste v úvodu řekl, že menstruační chudoba v Česku je měřena asi 10 %. V Moravskoslezském kraji jsme na tom stejně?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak předpokládám, že ano. Na to neexistuje žádná studie, žádná analýza. Řekl jsem, že v České republice jsme nenašli žádnou analýzu, která by tyto věci hodnotila. Ta bývá většinou v těch západních zemích, ale pravdou je, že na tom určitě nebudeme jinak, než je tomu v cizině.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Menstruační chudoba se docela teď v poslední době řeší. Nicméně Vy jste mi prozradil, že Ostrava byla jedna z prvních, která s tímto projektem ve spolupráci se základními školami přišla.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: V České republice, v tom systémovém řešení jsme určitě úplně první. Byly tady nějaké aktivity nestátních organizací, které pomáhají, ale nicméně jsou to takové okrajové záležitosti. Takže stali jsme se takovou vlajkovou lodí, je to i zdrojem různých mediálních výstupů. Prakticky v mé kanceláři se vystřídaly už všechny televize, které v České republice fungují. Dokonce se ozvali i nějací zahraniční novináři, že chtějí přijet a chtějí získat naše zkušenosti. Volají mi lidé z dalších měst, z velkých měst, kde se chtějí připojit také tady k tomuto projektu. A pravdou je, že ta oblast je skutečně velice široká. Jenom v Moravskoslezském kraji tak máme asi 450 základních škol a pakliže by se to rozšířilo ještě i na střední školy, tak těch je v Moravskoslezském kraji asi dalších necelých 140. Takže myslím si, že to má obrovskou perspektivu tento projekt a dokonce i teď v rámci soutěže o nejužitečnější produkt, nebo projekt v rámci České republiky jsme se dostali na short list, kde je 8 projektů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zatím menstruační chudobu řeší ostravský magistrát ve vztahu k základním školám, ale dívky a mladí lidé se vyskytují i na jiných místech, jiných kulturních a společenských organizacích. Myslíte si, že by ten projekt přesáhl i hranice těch základních a možná středních škol do budoucna a šel i do jiných organizací?

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Tak ty studentky jsou nejohroženější skupinou. Já si myslím, že pakliže by to mělo nějakým způsobem mít nějaký širší efekt, tak že ten efekt by mohl být v podobě snížení daně z přidané hodnoty. Faktem je, že v České republice tak na ty menstruační pomůcky je daň 21 %. Čili ta nejvyšší daň, na rozdíl od mnoha jiných států. Já jsem tady připravil takový přehled, jak to vypadá v rámci Evropy a úplně na začátku je tedy Maďarsko, které má 27 % a Irsko má 0 %. Paradoxem je, že například knihy mají 10%. Ten cíl, který jsme tím sledovali a který si myslím, že je velice důležitý, tak je, abychom těm děvčatům, těm žákyním a studentkám dali větší pocit jistoty, bezpečí, nějakého komfortu při pobytu ve škole. A z toho mám skutečně velkou radost a budu se snažit o to, abychom ten projekt dokázali rozšířit a abychom ho dokázali nabídnout i dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám moc děkuji za rozhovor, náš čas už vypršel.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-26-11-2024-17-14