Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • PROTIDROGOVÝ VLAK OPĚT ZASTAVÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
  • NOVÝ JIČÍN SI PRONAJAL KOSTELNÍ VĚŽ, BUDE Z NÍ VYHLÍDKA
  • F-M I OKOLNÍ OBCE SE PŘIPRAVUJÍ NA SPUŠTĚNÍ NOVÉHO SYSTÉMU MĚŘENÍ RYCHLOSTI
  • OSTRAVA MÁ PÁTÉ NEJBEZPEČNĚJŠÍ SILNICE V ČR
  • DOBROVOLNÍCI UKLIDILI OKOLÍ SLEZSKÉ HARTY. ZAPOJIL SE HEJTMAN I KRAJŠTÍ ÚŘEDNÍCI
  • SPECIÁLNÍ OPERACE VÝMĚNY KOLENNÍHO KLOUBU SE NYNÍ DĚLÁ V KARVINÉ S ROBOTIKOU
  • OSTRAVA POSTAVÍ ZA 800 MILIONŮ NOVOU SPORTOVNÍ HALU PRO 3 500 DIVÁKŮ
  • STANJURA VĚŘÍ V POSTUP SANACE HALDY HEŘMANICE, NOVÝ POSUDEK JI ZPOCHYBŇUJE
  • NA PŘECHODU V MOSTECH U JABLUNKOVA SE KVŮLI KONTROLÁM TVOŘÍ KOLONY KAMIONŮ
  • ODVOLACÍ SOUD ZMÍRNILI TREST MYSLIVCI ZA OMYLEM ZASTŘELENÉHO RYBÁŘE V OSTRAVĚ
  • SNÍŽIL MU PODMÍNKU NA 21 MĚSÍCŮ (PŮVODNĚ 24) I ZKUŠEBNÍ DOBU NA 30 MĚSÍCŮ Z 36
  • OPAVA BOJUJE PROTI ALKOHOLU, VYHLÁŠKA PITÍ ZAKAZUJE NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH
  • VE DVORANĚ RADNICE MOAP MÁ FOTOGRAF DALIBOR BEDNÁŘ VÝSTAVU (NE)ZNÁMÍ
  • KARVINÁ DOKONČILA NÁKUP 6 ELEKTROAUT ZA 6 MILIONŮ PRO PEČOVATELSKOU SLUŽBU
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Host dne

      Host dne

      Roman Sikora, generální ředitel OKD a předseda představenstva: OKD 2026 - konec těžby a nové příležitosti pro region

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnešní rozhovor se zaměří na klíčové otázky spojené s plánovaným ukončením těžby uhlí společností OKD v roce 2026 a jejími strategiemi do budoucna. Probereme technickou likvidaci dolů, plány na zaměstnanost a rekvalifikaci, a také nové projekty, jako je průmyslový areál v Karviné. Ve studiu vítám Romana Sikoru, generálního ředitele OKD. Dobrý den, vítejte u nás. Dobrý den, pane generální řediteli. Jaké konkrétní kroky podniká OKD v rámci příprav na ukončení těžby uhlí v prvním čtvrtletí příštího roku?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: My už v polovině letošního roku ukončíme tzv. přípravy. Skončíme s opravami nových porubů, protože je v příštím období už nebudeme potřebovat, a to v souladu s plánovaným harmonogramem. Podle aktuálních odhadů opravdu ukončíme těžbu černého uhlí v průběhu prvního čtvrtletí roku 2026. Konec příprav už v letošním pololetí bohužel znamená, že v červnu ukončíme pracovní poměr zhruba se dvěma stovkami zaměstnanců a k 1. 9. s dalšími 150. Celkově tak v letošním roce bude nutné ukončit pracovní poměr přibližně se 350 zaměstnanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z jakého celkového počtu?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: V tuto chvíli zaměstnáváme 3300 lidí, z toho je zhruba 2500 vlastních zaměstnanců a 800 zaměstnanců z dodavatelských firem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Těch 350 – to jsou vlastní zaměstnanci, se kterými se rozloučíte v letošním roce?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ne všichni. Bude to kombinace vlastních a dodavatelských zaměstnanců, podle profesí, které od poloviny letošního roku už nebudeme potřebovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zůstane tedy přes dva tisíce zaměstnanců, se kterými se budete postupně loučit i v příštím roce. Uvažujete o nějakých rekvalifikacích? Zajímá vás, co tito lidé budou dělat, kam se podělí? Protože hornická činnost zahrnuje specifické profese, které nemusí mít snadné uplatnění jinde.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Já to vnímám tak, že se s těmito lidmi musíme rozloučit důstojně. V první řadě musíme naplnit postuláty naší kolektivní smlouvy, což znamená, že odcházející zaměstnanci dostanou odstupné. To může dosahovat až 11násobku průměrného měsíčního platu u zaměstnanců, kteří v akciové společnosti pracují 16 a více let. Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nich tam opravdu těch 16 let odpracovala, přísluší jim právě tento 11násobek průměrného měsíčního výdělku. Abychom jim pomohli s orientací na trhu práce, chceme využít naši organizaci Nová šichta, která dotčeným zaměstnancům pomůže jak se sestavením životopisu, tak s orientací na trhu práce, komunikací s úřady práce a dalšími kroky. V neposlední řadě také aktivně komunikujeme s přibližně 100 firmami v regionu, které by o naše zaměstnance mohly projevit zájem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k technické likvidaci Dolu ČSM. Ta má trvat přibližně tři roky a bude hrazena z prostředků OKD.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ano, podle nařízení vlády č. 303 ze 7. května loňského roku je technická likvidace Dolu ČSM v dikci společnosti OKD. Na tento proces spolu se sociálním programem budeme potřebovat necelých 5 miliard korun, konkrétně 4,7 miliardy. Z toho přibližně 3,5 miliardy půjde na technickou likvidaci a zbytek bude určen na sociální program, tedy vyrovnání se s odcházejícími zaměstnanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zeptám se možná jako laik. Tři roky trvá likvidace. Co všechno zahrnuje?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Je to celá řada činností, které je podle harmonogramu třeba uskutečnit během necelých tří let. Jedná se o řízené a technologicky předem určené utěsnění důlních jam, které se provádí kombinací zásypu hlušinou, které máme z hornické činnosti dostatek, a směsí popílku a cementu. Tato směs následně utěsní jámy a posledním technologickým krokem je betonová ucpávka důlních jam.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zmínila jsem v úvodu, že se budeme bavit i o budoucnosti a zmíníme nový průmyslový areál v Karviné, který plánujete vybudovat ve Starém Městě. Můžete k tomu poskytnout nějaké podrobnosti?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Nejde jen o průmyslový areál. Pokud nám to legislativa a náš akcionář dovolí, rádi bychom podnikali v oborech, kterým rozumíme. Mezi ně patří příprava energetických uhelných směsí, jímání důlního plynu, který se bude uvolňovat ještě dalších 15 až 20 let po zásypu jam, a jeho přeměna na elektrickou energii a teplo. V neposlední řadě jsme také majiteli přibližně 830 hektarů pozemků s různým využitím. Jedním z vhodných pozemků je zhruba 7hektarová plocha v Karviné-Starém Městě, která se nachází v průmyslové zóně. Na tomto místě bychom rádi vybudovali Vámi zmíněný průmyslový areál, který by mohl sloužit některému podnikatelskému subjektu. Podle územního plánu je na tomto území možné budovat haly určené pro lehký průmysl, skladování a logistiku, což je právě zaměření, které bychom rádi poskytli potenciálním zákazníkům k podnikání v těchto průmyslových objektech.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Proč se do takového projektu pouštíte jako těžební společnost?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Protože vlastníme tyto pozemky a rádi bychom si zajistili dlouhodobý příjem. Haly nebudeme prodávat, ale chceme je dlouhodobě pronajímat, aby následnická společnost po OKD, a.s. měla trvalý příjem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k finančním výsledkům za loňský rok. Společnost uzavřela loňský rok s kladným hospodářským výsledkem. Můžete to blíže specifikovat?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Nemám ještě auditované výsledky, ale myslím si, že čísla, která nyní uvedu, se nebudou výrazně lišit. Vím jednoznačně, že jsme za loňský rok vytěžili 1 202 000 tun uhlí, čímž jsme splnili plán, a vytvořili jsme tržby ve výši 9,7 miliardy korun. Kombinace těchto dvou parametrů znamená, že výsledek hospodaření, tedy EBITDA, bude na úrovni přibližně 680 milionů korun, přičemž plán byl 404 milionů. Mohu tedy s radostí a hrdostí konstatovat, že se nám podařilo splnit plán i ve velice náročných podmínkách roku 2024, kdy světové ceny uhlí trvale klesaly. Pro představu, aktuální cena koksovatelného prémiového uhlí v australských přístavech je pod 200 dolarů za tunu, zatímco před rokem se pohybovala kolem 350–360 dolarů. To znamená, že jsme museli vynaložit obrovské úsilí, abychom našli zákazníky, kteří ocení kvalitu a rychlost našich dodávek více než konkurence, zejména polská, protože na území České republiky již žádného konkurenta nemáme. V kombinaci s úsporami nákladů napříč celým spektrem nákladových položek se nám podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je vidět, že se vám daří najít odbyt, takže jste mi tak trochu vzal další otázku. Nicméně, můžete porovnat náš trh s uhlím a těžební společnost OKD s Polskem? Přece jenom je to náš soused, kde se o uhlí hodně mluví a kde je ekonomika na těžbě uhlí stále výrazně závislá.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ty podmínky jsou velmi odlišné. Polsko je téměř z 90 % závislé na uhlí při výrobě tepelné a elektrické energie, a to především na černém uhlí. Česká republika je v úplně jiné pozici – podíl uhlí na výrobě energie je u nás přibližně 34 %, přičemž černé uhlí tvoří pouze 5 %. Zbytek tepláren a elektráren v Česku je provozován na hnědé uhlí. Situace je tedy diametrálně odlišná. Dalším zásadním rozdílem mezi polskými těžaři a námi je vlastnická struktura. Všechny polské šachty, až na jednu výjimku, jsou státní, což znamená, že pokud prodávají uhlí pod cenou a způsobí ztrátu, stát jim ji jednoduše pokryje. U nás nic takového nehrozí. Jsme sice akciová společnost 100 % vlastněná státem prostřednictvím společnosti Prisko, ale stále fungujeme jako klasická akciová společnost, která si musí na svůj provoz vydělat sama.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A ještě vás doplním, že tedy my se bavíme o tom, že ukončení těžby uhlí v Česku bude rok, bude v roce 2026, kdežto v Polsku?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Poláci deklarují 2049. To ukončení těžby černého uhlí proběhne v začátku roku 2026. Jinak si myslím, že těžba hnědého uhlí bude v České republice pokračovat až do deklarovaného roku 2030 až 2032.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane generální řediteli, děkuji vám za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky. Děkuji také vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Host dne
      Roman Sikora, generální ředitel OKD a předseda představenstva: OKD 2026 - konec těžby a nové příležitosti pro region
      28. ledna 2025, 17:14

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnešní rozhovor se zaměří na klíčové otázky spojené s plánovaným ukončením těžby uhlí společností OKD v roce 2026 a jejími strategiemi do budoucna. Probereme technickou likvidaci dolů, plány na zaměstnanost a rekvalifikaci, a také nové projekty, jako je průmyslový areál v Karviné. Ve studiu vítám Romana Sikoru, generálního ředitele OKD. Dobrý den, vítejte u nás. Dobrý den, pane generální řediteli. Jaké konkrétní kroky podniká OKD v rámci příprav na ukončení těžby uhlí v prvním čtvrtletí příštího roku?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: My už v polovině letošního roku ukončíme tzv. přípravy. Skončíme s opravami nových porubů, protože je v příštím období už nebudeme potřebovat, a to v souladu s plánovaným harmonogramem. Podle aktuálních odhadů opravdu ukončíme těžbu černého uhlí v průběhu prvního čtvrtletí roku 2026. Konec příprav už v letošním pololetí bohužel znamená, že v červnu ukončíme pracovní poměr zhruba se dvěma stovkami zaměstnanců a k 1. 9. s dalšími 150. Celkově tak v letošním roce bude nutné ukončit pracovní poměr přibližně se 350 zaměstnanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z jakého celkového počtu?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: V tuto chvíli zaměstnáváme 3300 lidí, z toho je zhruba 2500 vlastních zaměstnanců a 800 zaměstnanců z dodavatelských firem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Těch 350 – to jsou vlastní zaměstnanci, se kterými se rozloučíte v letošním roce?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ne všichni. Bude to kombinace vlastních a dodavatelských zaměstnanců, podle profesí, které od poloviny letošního roku už nebudeme potřebovat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zůstane tedy přes dva tisíce zaměstnanců, se kterými se budete postupně loučit i v příštím roce. Uvažujete o nějakých rekvalifikacích? Zajímá vás, co tito lidé budou dělat, kam se podělí? Protože hornická činnost zahrnuje specifické profese, které nemusí mít snadné uplatnění jinde.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Já to vnímám tak, že se s těmito lidmi musíme rozloučit důstojně. V první řadě musíme naplnit postuláty naší kolektivní smlouvy, což znamená, že odcházející zaměstnanci dostanou odstupné. To může dosahovat až 11násobku průměrného měsíčního platu u zaměstnanců, kteří v akciové společnosti pracují 16 a více let. Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nich tam opravdu těch 16 let odpracovala, přísluší jim právě tento 11násobek průměrného měsíčního výdělku. Abychom jim pomohli s orientací na trhu práce, chceme využít naši organizaci Nová šichta, která dotčeným zaměstnancům pomůže jak se sestavením životopisu, tak s orientací na trhu práce, komunikací s úřady práce a dalšími kroky. V neposlední řadě také aktivně komunikujeme s přibližně 100 firmami v regionu, které by o naše zaměstnance mohly projevit zájem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k technické likvidaci Dolu ČSM. Ta má trvat přibližně tři roky a bude hrazena z prostředků OKD.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ano, podle nařízení vlády č. 303 ze 7. května loňského roku je technická likvidace Dolu ČSM v dikci společnosti OKD. Na tento proces spolu se sociálním programem budeme potřebovat necelých 5 miliard korun, konkrétně 4,7 miliardy. Z toho přibližně 3,5 miliardy půjde na technickou likvidaci a zbytek bude určen na sociální program, tedy vyrovnání se s odcházejícími zaměstnanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zeptám se možná jako laik. Tři roky trvá likvidace. Co všechno zahrnuje?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Je to celá řada činností, které je podle harmonogramu třeba uskutečnit během necelých tří let. Jedná se o řízené a technologicky předem určené utěsnění důlních jam, které se provádí kombinací zásypu hlušinou, které máme z hornické činnosti dostatek, a směsí popílku a cementu. Tato směs následně utěsní jámy a posledním technologickým krokem je betonová ucpávka důlních jam.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zmínila jsem v úvodu, že se budeme bavit i o budoucnosti a zmíníme nový průmyslový areál v Karviné, který plánujete vybudovat ve Starém Městě. Můžete k tomu poskytnout nějaké podrobnosti?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Nejde jen o průmyslový areál. Pokud nám to legislativa a náš akcionář dovolí, rádi bychom podnikali v oborech, kterým rozumíme. Mezi ně patří příprava energetických uhelných směsí, jímání důlního plynu, který se bude uvolňovat ještě dalších 15 až 20 let po zásypu jam, a jeho přeměna na elektrickou energii a teplo. V neposlední řadě jsme také majiteli přibližně 830 hektarů pozemků s různým využitím. Jedním z vhodných pozemků je zhruba 7hektarová plocha v Karviné-Starém Městě, která se nachází v průmyslové zóně. Na tomto místě bychom rádi vybudovali Vámi zmíněný průmyslový areál, který by mohl sloužit některému podnikatelskému subjektu. Podle územního plánu je na tomto území možné budovat haly určené pro lehký průmysl, skladování a logistiku, což je právě zaměření, které bychom rádi poskytli potenciálním zákazníkům k podnikání v těchto průmyslových objektech.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Proč se do takového projektu pouštíte jako těžební společnost?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Protože vlastníme tyto pozemky a rádi bychom si zajistili dlouhodobý příjem. Haly nebudeme prodávat, ale chceme je dlouhodobě pronajímat, aby následnická společnost po OKD, a.s. měla trvalý příjem.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k finančním výsledkům za loňský rok. Společnost uzavřela loňský rok s kladným hospodářským výsledkem. Můžete to blíže specifikovat?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Nemám ještě auditované výsledky, ale myslím si, že čísla, která nyní uvedu, se nebudou výrazně lišit. Vím jednoznačně, že jsme za loňský rok vytěžili 1 202 000 tun uhlí, čímž jsme splnili plán, a vytvořili jsme tržby ve výši 9,7 miliardy korun. Kombinace těchto dvou parametrů znamená, že výsledek hospodaření, tedy EBITDA, bude na úrovni přibližně 680 milionů korun, přičemž plán byl 404 milionů. Mohu tedy s radostí a hrdostí konstatovat, že se nám podařilo splnit plán i ve velice náročných podmínkách roku 2024, kdy světové ceny uhlí trvale klesaly. Pro představu, aktuální cena koksovatelného prémiového uhlí v australských přístavech je pod 200 dolarů za tunu, zatímco před rokem se pohybovala kolem 350–360 dolarů. To znamená, že jsme museli vynaložit obrovské úsilí, abychom našli zákazníky, kteří ocení kvalitu a rychlost našich dodávek více než konkurence, zejména polská, protože na území České republiky již žádného konkurenta nemáme. V kombinaci s úsporami nákladů napříč celým spektrem nákladových položek se nám podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je vidět, že se vám daří najít odbyt, takže jste mi tak trochu vzal další otázku. Nicméně, můžete porovnat náš trh s uhlím a těžební společnost OKD s Polskem? Přece jenom je to náš soused, kde se o uhlí hodně mluví a kde je ekonomika na těžbě uhlí stále výrazně závislá.

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ty podmínky jsou velmi odlišné. Polsko je téměř z 90 % závislé na uhlí při výrobě tepelné a elektrické energie, a to především na černém uhlí. Česká republika je v úplně jiné pozici – podíl uhlí na výrobě energie je u nás přibližně 34 %, přičemž černé uhlí tvoří pouze 5 %. Zbytek tepláren a elektráren v Česku je provozován na hnědé uhlí. Situace je tedy diametrálně odlišná. Dalším zásadním rozdílem mezi polskými těžaři a námi je vlastnická struktura. Všechny polské šachty, až na jednu výjimku, jsou státní, což znamená, že pokud prodávají uhlí pod cenou a způsobí ztrátu, stát jim ji jednoduše pokryje. U nás nic takového nehrozí. Jsme sice akciová společnost 100 % vlastněná státem prostřednictvím společnosti Prisko, ale stále fungujeme jako klasická akciová společnost, která si musí na svůj provoz vydělat sama.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A ještě vás doplním, že tedy my se bavíme o tom, že ukončení těžby uhlí v Česku bude rok, bude v roce 2026, kdežto v Polsku?

      Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Poláci deklarují 2049. To ukončení těžby černého uhlí proběhne v začátku roku 2026. Jinak si myslím, že těžba hnědého uhlí bude v České republice pokračovat až do deklarovaného roku 2030 až 2032.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane generální řediteli, děkuji vám za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky. Děkuji také vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-28-01-2025-17-14