Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

  • Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Parahokejisté přivezli bronz z MS v Kanadě
  • 3. ročník International Para Hockey Cup! v Ostravě - 2. až 8. října

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V dnešním pořadu se budeme věnovat českému parahokeji. Ve studiu vítám manažera týmu Jiřího Šindlera. Ahoj, vítej, Jirko, u nás ve studiu.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ahoj, hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek pořadu se sluší našim parahokejistům i tobě pogratulovat k tak velkému úspěchu v Kanadě. Mluvím o tom, kdy na přelomu května června proběhlo mistrovství světa a čeští parahokejisté dovezli poprvé ve své historii bronz.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to tak. My vždy říkáme, že hlavně to museli odehrát ti kluci na ledě. Nicméně je to samozřejmě zásluha celého týmu, nejenom týmu na ledě, ale realizačního týmu a hlavně trenérů, kteří kluky dobře připravili. Opravdu ten turnaj byl nesmírně náročný, protože jsme v poměrně krátkém časovém úseku museli odehrát těžké zápasy. Nedocestovala nám bagáž, takže jsme se museli vypořádávat, kromě teda posunu času, i s dalšími nepříjemnostmi, ale protože parahokejisté jsou rváči a bojovníci, tak to zvládli bravúrně a nakonec urvali ten historicky první cenný kov pro český parahokej. A samozřejmě je to obrovský úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi šéfem toho týmu. Je to také o tom, když hrají někde v zámoří, v tomto případě v Kanadě, pro tebe velká práce je tam dostat na ten turnaj?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Řekl bych, že těch turnajů po světě v parahokeji není tolik. To znamená, že ČR už dnes patří mezi světovou elitu v parahokeji a my se snažíme navštěvovat s týmem opravdu ty nejlepší turnaje, které jsou. Bezesporu k tomu Kanada a Kanadský pohár patří a jednoznačně hrát mistrovství světa v Kanadě, kde to bylo poprvé pro parahokej, je obrovský svátek. A ještě k tomu vyhrát bronzovou medaili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si něco říct o týmu, jak se za těch pár let změnil, protože je čím dál tím lepší, o čemž svědčí i ta bronzová medaile.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Musím říct, že s radostí sleduju, jak ten tým se výrazně změnil. Změnilo se nastavení mentální, změnili se hráči, protože do toho týmu se dopracovali noví mladí a silní hráči. To je přesně to, co jsme před čtyřmi lety chtěli, kdy dochází k obnově toho týmu a přichází tam nová krev, která je hladová po tom úspěchu a pracuje už trošičku jinak. I díky programu, který se pomocí Svazu ledního hokeje mohl nastavit před těmi čtyřmi lety, dneska opravdu patříme v tom rozvoji reprezentace mezi nejlepší v Evropě a kouká na nás celý svět, jak pracujeme, jak rychle rosteme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik oddílů parahokejistů ČR má?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: V České republice působí osm parahokejových klubů, kde každý pracuje ve svém regionu. A my se snažíme z té reprezentace, která sbírá zkušenosti po celém světě, propouštět to know-how směrem k parahokejovým klubům do těch jednotlivých regionů tak, aby ti jednotliví trenéři i hráči kolem sebe vytvářeli správné klima pro rozvoj svého regionálního klubu a regionálního parahokeje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když je tedy osm oddílů, je už z čeho asi do reprezentace vybírat.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to pravda. My se snažíme hledat talenty, dá se říct, pomocí našich rozvojových programů, rozvojových kempů. Takže po republice v průběhu zimní sezóny a hlavně hokejové sezony se snažíme organizovat rozvojové kempy, na které vždy v tom daném regionu pozveme potenciální hráče, kteří si to přijedou vyzkoušet, stráví tam na tom kempu čtyři dny a na závěr toho kempu se rozhodnou, jestli se tomu hokeji budou nebo nebudou věnovat. A zároveň se ukáže, jestli mají potenciál do budoucna stát se reprezentantem, anebo dejme tomu pouze tím ligovým hráčem v tom daném klubu. Tam hodně záleží na tom typu hendikepu a samozřejmě i na tom, jak ten hráč nebo ten člověk je nastavený směrem k té práci. Protože pro všechny sportovce je to obrovská práce pracovat se svým tělem, životosprávou a s tou individuální přípravou, což je nezbytný článek celého toho týmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě v krátkosti vrátit k Mistrovství světa v Kanadě. Co tam bylo nejtěžší pro naše hráče, nebo který soupeř byl nejtěžší?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Jednoznačně nejtěžším soupeřem, který nelze porazit momentálně jsou Spojené státy, ale došlo tam k jednomu zajímavému okamžiku, kdy naši hráči poprvé ucítili, že by mohli porazit druhého velikána a tím je Kanada. To je taková naše nová challenge, nová výzva porazit nebo minimálně velmi potrápit Kanadu už v dalších zápasech, které právě budou tady v Ostravě a na to se moc těšíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se bavit o tom, co čeká Ostravu na počátku října, koho tady pozvete a co tady proběhne.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Od druhého do osmého října tady v Ostravě proběhne už třetí ročník International Para Hockey Cup, což je náš ostravský turnaj. Světový turnaj, na který přijedou právě ti velikáni: Spojené státy, Kanada, třetí bronzové Česko a sestavili jsme tým Výběr světa. Tyhle ty čtyři týmy se utkají v týdenním turnaji a poměří své síly. Je to po mistrovství světa v podstatě první oficiální turnaj, na kterém se tyhle týmy znovu potkají na start sezóny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A proč jenom čtyři týmy nebo čtyři země?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to z mnoha důvodů. Převážně je poměrně komplikované získat na ten turnaj asijské soupeře, kteří to mají malinko složitější a jejich sezóna právě začíná až později. A tyhle asijské týmy se většinou věnují spíše individuální přípravě než tomu mezinárodnímu srovnání. My to máme postaveno s Američany a Kanaďany malinko jinak, my spolupracujeme a vzájemně se podporujeme v tom rozvoji směrem k té mezinárodní scéně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi před chviličkou řekl, že náš tým má našlápnuto nebo dělá si naděje, že by porazil Kanaďany. Z jakého důvodu? Nebo kde došlo k té myšlence, že by to mohlo vyjít?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: My jsme na mistrovství světa s nimi odehráli výborný vyrovnaný zápas, kdy jsme prohráli těsně 1:2 a tam bylo cítit, že opravdu už to není soupeř, který nás zatlačuje do kouta, ale že to je soupeř, kterého i my dokážeme zatlačit do kouta a i my mu dokážeme zatopit. To se právě v té Kanadě ukázalo a hráči pochopili, že už jsme udělali zase další pomyslný krok směrem k těm dvěma top týmům a můžeme s nimi hrát rovnocennou hru, minimálně teda s tou Kanadou, a můžeme i porazit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal si, že je výrazně omlazená reprezentace. Co trenér, jak k nim přistupuje?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ono samozřejmě to není jenom o rozvoji těch hráčů, ale je to i o rozvoji toho realizačního týmu, převážně trenérského týmu. Já jsem moc rád, že za ty čtyři roky od toho senzačního mistrovství světa, od toho bum, které tady vzniklo, máme dnes tři plnohodnotné trenéry. Každý se věnuje své sekci, ale dohromady tvoří výborný tým trenérů, kteří opravdu výborně pracují v rámci rozvoje, ať už reprezentační úrovně, ale samozřejmě i v rámci rozvoje těch malých, ať už to jsou děti a nebo začátečníci v tom pozdějším věku. Opravdu máme tady klenot, dá se říct, v oblasti trenérské.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mají šance u parahokejistů také ženy?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ženy samozřejmě šanci mají. Máme i na rozvojových kempech a v ligových klubech ženy. Pro ně je to malinko náročnější co se týče výkonnostní stránky, samozřejmě parahokej studí tím, že jsou níž u ledu, tak studí o to víc, takže pro ženy je to trošku náročnější, ale tu šanci mají, hrají a poměrně se jim to daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Několikrát už jsi zmínil rozvojové kempy. Jak často probíhají a co je vlastně obsahem?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Snažíme se čtyřikrát až šestkrát ročně organizovat ve spolupráci s různými extraligovými kluby po celé republice rozvojové kempy. Intenzivní čtyřdenní trénink, který se skládá nejenom z práci na ledě, ale i z teoretické přípravy, fyzické přípravy, tělocvičny, fyzioterapie. Snažíme se na tento kemp v tom daném regionu pozvat nějaké potenciální hráče, kteří by si mohli přijít vyzkoušet parahokej a na tom kempu přijdou, jestli je to baví nebo nebaví, jestli se tzv. rozjedou na těch saních nebo nerozjedou, protože ty začátky jsou nesmírně na těch saních náročné. Ono to vypadá jednoduše, ale je to velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak staré nebo mladé parahokejisty nebo zájemce přijímáte na ty kempy?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: V podstatě jakékoliv. Důležité je, jestli ten člověk chce nebo nechce sportovat, jestli se tomu sportu chce nebo nechce věnovat, protože v lize mohou hrát i padesátníci a pořád jsou platnými hráči a hrajou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme říct ještě lidem nebo našim divákům, kteří úplně o těch parahokejistech nebo parahokeji tolik neví, co to jsou za lidi, jaké mají zranění, aby mohli splnit podmínky být parahokejistou?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Nejzákladnějším ukazatelem je, že ten člověk musí být zdravý v horní části těla, protože ten parahokejista pracuje převážně rukama a středem těla. To znamená, že musí mít obrovskou sílu převážně v rukách. To zranění nebo to postižení v té dolní oblasti těla může být absolutně různé. V českých podmínkách hrajou i zdraví lidé parahokej, aby doplnili hendikepované v těch jednotlivých klubech a vytváří se skvělá rodina lidí, kteří spolu dělají jeden sport.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když je ten člověk parahokejista zdraví, tak jak ho omezíte, aby se srovnal s těmi nemocnými? Nevím, jestli to říkám úplně správně.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Na těch saních mají všichni stejně svázané nohy a musím říct, i dle vlastní zkušenosti, že pro ty zdravé je parahokej mnohem obtížnější než pro ty, kteří třeba mají úraz nohy nebo ty nohy nemají vůbec.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jirko, já ti děkuji za rozhovor, za užitečné informace o parahokeji pro naše diváky a s Vámi se loučím, na viděnou.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Rádo se stalo. Hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
28. září 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V dnešním pořadu se budeme věnovat českému parahokeji. Ve studiu vítám manažera týmu Jiřího Šindlera. Ahoj, vítej, Jirko, u nás ve studiu.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ahoj, hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek pořadu se sluší našim parahokejistům i tobě pogratulovat k tak velkému úspěchu v Kanadě. Mluvím o tom, kdy na přelomu května června proběhlo mistrovství světa a čeští parahokejisté dovezli poprvé ve své historii bronz.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to tak. My vždy říkáme, že hlavně to museli odehrát ti kluci na ledě. Nicméně je to samozřejmě zásluha celého týmu, nejenom týmu na ledě, ale realizačního týmu a hlavně trenérů, kteří kluky dobře připravili. Opravdu ten turnaj byl nesmírně náročný, protože jsme v poměrně krátkém časovém úseku museli odehrát těžké zápasy. Nedocestovala nám bagáž, takže jsme se museli vypořádávat, kromě teda posunu času, i s dalšími nepříjemnostmi, ale protože parahokejisté jsou rváči a bojovníci, tak to zvládli bravúrně a nakonec urvali ten historicky první cenný kov pro český parahokej. A samozřejmě je to obrovský úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi šéfem toho týmu. Je to také o tom, když hrají někde v zámoří, v tomto případě v Kanadě, pro tebe velká práce je tam dostat na ten turnaj?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Řekl bych, že těch turnajů po světě v parahokeji není tolik. To znamená, že ČR už dnes patří mezi světovou elitu v parahokeji a my se snažíme navštěvovat s týmem opravdu ty nejlepší turnaje, které jsou. Bezesporu k tomu Kanada a Kanadský pohár patří a jednoznačně hrát mistrovství světa v Kanadě, kde to bylo poprvé pro parahokej, je obrovský svátek. A ještě k tomu vyhrát bronzovou medaili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si něco říct o týmu, jak se za těch pár let změnil, protože je čím dál tím lepší, o čemž svědčí i ta bronzová medaile.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Musím říct, že s radostí sleduju, jak ten tým se výrazně změnil. Změnilo se nastavení mentální, změnili se hráči, protože do toho týmu se dopracovali noví mladí a silní hráči. To je přesně to, co jsme před čtyřmi lety chtěli, kdy dochází k obnově toho týmu a přichází tam nová krev, která je hladová po tom úspěchu a pracuje už trošičku jinak. I díky programu, který se pomocí Svazu ledního hokeje mohl nastavit před těmi čtyřmi lety, dneska opravdu patříme v tom rozvoji reprezentace mezi nejlepší v Evropě a kouká na nás celý svět, jak pracujeme, jak rychle rosteme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik oddílů parahokejistů ČR má?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: V České republice působí osm parahokejových klubů, kde každý pracuje ve svém regionu. A my se snažíme z té reprezentace, která sbírá zkušenosti po celém světě, propouštět to know-how směrem k parahokejovým klubům do těch jednotlivých regionů tak, aby ti jednotliví trenéři i hráči kolem sebe vytvářeli správné klima pro rozvoj svého regionálního klubu a regionálního parahokeje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když je tedy osm oddílů, je už z čeho asi do reprezentace vybírat.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to pravda. My se snažíme hledat talenty, dá se říct, pomocí našich rozvojových programů, rozvojových kempů. Takže po republice v průběhu zimní sezóny a hlavně hokejové sezony se snažíme organizovat rozvojové kempy, na které vždy v tom daném regionu pozveme potenciální hráče, kteří si to přijedou vyzkoušet, stráví tam na tom kempu čtyři dny a na závěr toho kempu se rozhodnou, jestli se tomu hokeji budou nebo nebudou věnovat. A zároveň se ukáže, jestli mají potenciál do budoucna stát se reprezentantem, anebo dejme tomu pouze tím ligovým hráčem v tom daném klubu. Tam hodně záleží na tom typu hendikepu a samozřejmě i na tom, jak ten hráč nebo ten člověk je nastavený směrem k té práci. Protože pro všechny sportovce je to obrovská práce pracovat se svým tělem, životosprávou a s tou individuální přípravou, což je nezbytný článek celého toho týmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě v krátkosti vrátit k Mistrovství světa v Kanadě. Co tam bylo nejtěžší pro naše hráče, nebo který soupeř byl nejtěžší?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Jednoznačně nejtěžším soupeřem, který nelze porazit momentálně jsou Spojené státy, ale došlo tam k jednomu zajímavému okamžiku, kdy naši hráči poprvé ucítili, že by mohli porazit druhého velikána a tím je Kanada. To je taková naše nová challenge, nová výzva porazit nebo minimálně velmi potrápit Kanadu už v dalších zápasech, které právě budou tady v Ostravě a na to se moc těšíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se bavit o tom, co čeká Ostravu na počátku října, koho tady pozvete a co tady proběhne.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Od druhého do osmého října tady v Ostravě proběhne už třetí ročník International Para Hockey Cup, což je náš ostravský turnaj. Světový turnaj, na který přijedou právě ti velikáni: Spojené státy, Kanada, třetí bronzové Česko a sestavili jsme tým Výběr světa. Tyhle ty čtyři týmy se utkají v týdenním turnaji a poměří své síly. Je to po mistrovství světa v podstatě první oficiální turnaj, na kterém se tyhle týmy znovu potkají na start sezóny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A proč jenom čtyři týmy nebo čtyři země?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Je to z mnoha důvodů. Převážně je poměrně komplikované získat na ten turnaj asijské soupeře, kteří to mají malinko složitější a jejich sezóna právě začíná až později. A tyhle asijské týmy se většinou věnují spíše individuální přípravě než tomu mezinárodnímu srovnání. My to máme postaveno s Američany a Kanaďany malinko jinak, my spolupracujeme a vzájemně se podporujeme v tom rozvoji směrem k té mezinárodní scéně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi před chviličkou řekl, že náš tým má našlápnuto nebo dělá si naděje, že by porazil Kanaďany. Z jakého důvodu? Nebo kde došlo k té myšlence, že by to mohlo vyjít?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: My jsme na mistrovství světa s nimi odehráli výborný vyrovnaný zápas, kdy jsme prohráli těsně 1:2 a tam bylo cítit, že opravdu už to není soupeř, který nás zatlačuje do kouta, ale že to je soupeř, kterého i my dokážeme zatlačit do kouta a i my mu dokážeme zatopit. To se právě v té Kanadě ukázalo a hráči pochopili, že už jsme udělali zase další pomyslný krok směrem k těm dvěma top týmům a můžeme s nimi hrát rovnocennou hru, minimálně teda s tou Kanadou, a můžeme i porazit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal si, že je výrazně omlazená reprezentace. Co trenér, jak k nim přistupuje?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ono samozřejmě to není jenom o rozvoji těch hráčů, ale je to i o rozvoji toho realizačního týmu, převážně trenérského týmu. Já jsem moc rád, že za ty čtyři roky od toho senzačního mistrovství světa, od toho bum, které tady vzniklo, máme dnes tři plnohodnotné trenéry. Každý se věnuje své sekci, ale dohromady tvoří výborný tým trenérů, kteří opravdu výborně pracují v rámci rozvoje, ať už reprezentační úrovně, ale samozřejmě i v rámci rozvoje těch malých, ať už to jsou děti a nebo začátečníci v tom pozdějším věku. Opravdu máme tady klenot, dá se říct, v oblasti trenérské.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mají šance u parahokejistů také ženy?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Ženy samozřejmě šanci mají. Máme i na rozvojových kempech a v ligových klubech ženy. Pro ně je to malinko náročnější co se týče výkonnostní stránky, samozřejmě parahokej studí tím, že jsou níž u ledu, tak studí o to víc, takže pro ženy je to trošku náročnější, ale tu šanci mají, hrají a poměrně se jim to daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Několikrát už jsi zmínil rozvojové kempy. Jak často probíhají a co je vlastně obsahem?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Snažíme se čtyřikrát až šestkrát ročně organizovat ve spolupráci s různými extraligovými kluby po celé republice rozvojové kempy. Intenzivní čtyřdenní trénink, který se skládá nejenom z práci na ledě, ale i z teoretické přípravy, fyzické přípravy, tělocvičny, fyzioterapie. Snažíme se na tento kemp v tom daném regionu pozvat nějaké potenciální hráče, kteří by si mohli přijít vyzkoušet parahokej a na tom kempu přijdou, jestli je to baví nebo nebaví, jestli se tzv. rozjedou na těch saních nebo nerozjedou, protože ty začátky jsou nesmírně na těch saních náročné. Ono to vypadá jednoduše, ale je to velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak staré nebo mladé parahokejisty nebo zájemce přijímáte na ty kempy?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: V podstatě jakékoliv. Důležité je, jestli ten člověk chce nebo nechce sportovat, jestli se tomu sportu chce nebo nechce věnovat, protože v lize mohou hrát i padesátníci a pořád jsou platnými hráči a hrajou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme říct ještě lidem nebo našim divákům, kteří úplně o těch parahokejistech nebo parahokeji tolik neví, co to jsou za lidi, jaké mají zranění, aby mohli splnit podmínky být parahokejistou?

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Nejzákladnějším ukazatelem je, že ten člověk musí být zdravý v horní části těla, protože ten parahokejista pracuje převážně rukama a středem těla. To znamená, že musí mít obrovskou sílu převážně v rukách. To zranění nebo to postižení v té dolní oblasti těla může být absolutně různé. V českých podmínkách hrajou i zdraví lidé parahokej, aby doplnili hendikepované v těch jednotlivých klubech a vytváří se skvělá rodina lidí, kteří spolu dělají jeden sport.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když je ten člověk parahokejista zdraví, tak jak ho omezíte, aby se srovnal s těmi nemocnými? Nevím, jestli to říkám úplně správně.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Na těch saních mají všichni stejně svázané nohy a musím říct, i dle vlastní zkušenosti, že pro ty zdravé je parahokej mnohem obtížnější než pro ty, kteří třeba mají úraz nohy nebo ty nohy nemají vůbec.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jirko, já ti děkuji za rozhovor, za užitečné informace o parahokeji pro naše diváky a s Vámi se loučím, na viděnou.

Jiří Šindler, manažer českých parahokejistů: Rádo se stalo. Hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-28-09-2023-17-30