Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Do finále ankety Dítě Česka postoupil V. Hranický z MSK

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek začíná další díl pořadu HOST DNE, tentokrát s tématem ankety Dítě Česka. Ve studiu vítám Pavlu Gomba, výkonnou ředitelkou české pobočky UNICEF. Dobrý den, vítejte.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, pojďme hned na začátek vysvětlit divákům, co je to za anketa Dítě Česka?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: V téhle anketě jsme chtěli dát prostor nadějným a talentovaným, dalo by se říct šikovným dětem a mladým lidem u nás v Česku, protože víme, že jich je spousta. Chceme, aby byly i inspirací a motivací pro své okolí. Já sama hodně často jezdím třeba na školy a setkávám se se spoustou mladých lidí, kteří jednak jsou nadaní, talentovaní, ale současně dělají něco užitečného i pro druhé a současně jsou inspirací pro svoje vrstevníky. Tady tyhle tři kategorie jsme spojili právě v anketě Dítě Česka, kdy chceme i lidem, kteří by se třeba s těmito dětmi a mladými lidmi jinak nesetkali, ukázat, co všechno se dá dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno se hodnotí, abyste vytáhli z těch talentovaných skvělých dětí jenom třeba top několik?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Je to nesmírně těžké. Právě proto máme i dobrou porotu, aby to posoudila. Jsou tam takové tři kategorie. Jednak to dítě by, nebo mladý člověk, by mělo v něčem vynikat, mělo mít dobré výsledky ve škole, mít v něčem nadání. Ta druhá kategorie je činnost a aktivita pro společnost, něco smysluplného, co ten mladý člověk dělá třeba pro svoje okolí. Můžou to být drobnosti, ale i třeba velké věci. Ta třetí kategorie je právě ta inspirativnost pro své vrstevníky. Takže nehledáme nějakého génia, který jenom bádá v laboratoři a nehledáme někoho, kdo třeba jednou vytáhl tonoucího z rybníka, ale sledujeme právě i tu dlouhodobost té inspirativnosti a aktivity.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, jak si v anketě vedou děti Moravskoslezského kraje. Já jenom pro naše diváky řeknu, že s námi tady dneska měl být a Vašek Hranický., čtrnáctiletý finalista, ale onemocněl. Budeme trošku sanovat i ty jeho odpovědi. Jak si teda vedou děti v Moravskoslezském kraji? A Vašek?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: My máme právě velkou radost z toho, že právě z Moravskoslezského kraje máme hodně velmi kvalitních nominací. Vašek, maminka mu říká Venca, tak já u toho zůstanu, byl finalistou celé soutěže, takže jsem se nedávno s ním setkala i osobně. Myslím si, že je takovým skvělým prototypem právě těch dětí a mladých lidí, které hledáme. Je mu jenom 14 let, ale opravdu toho v životě už zvládl spoustu. Možná více než velká část z nás, protože je opravdu nadaný v nejrůznějších oborech. Maluje obrazy, je hudebně nadaný, hraje na bicí a kromě toho samozřejmě prospívá dobře ve škole. Vyhrál talentovou soutěž na základní škole Březinová. Navštěvuje Základní uměleckou školu ve Vratimově, ale ve svém volném čase se věnuje také velmi smysluplným činnostem. Například dělá figuranta u integrovaných záchranných složek, pomáhá mladším dětem například s orientací v přírodě v nejrůznějších kurzech, například na lyžácích apod. Myslím si, že právě on je takovým skvělým příkladem, jak se dá smysluplně využít volný čas, když vám je 14 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krásné. Mě ještě zajímá, jak se k těm dětem dostanete? Kdo je tipuje? Kdo vám posílá nominace?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Máme hodně spolupracovníků a samozřejmě nám pomáhají i média, jako třeba televize, protože nominovat dítě do téhle ankety může v podstatě každý. Často nominují rodiče, ale ještě častěji například učitelé nebo ředitelé škol nebo vedoucí různých kroužků, kteří opravdu vidí ten talent mezi svými svěřenci. Ale co nás také těší, tak i hodně vrstevníků například nominuje svého kamaráda, kterého obdivují, nebo spolužáka. Takže ta anketa je opravdu otevřená všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě pro ty finalisty je už to, že se do takové a ankety dostanou, velké zadostiučinění toho, co dělají. Ale dostávají také nějaká ocenění?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: My jsme o tom hodně uvažovali a záměrně jsme se rozhodli, že nebudeme dávat žádné finanční nebo hmotné odměny, ale přesto si myslím, že ta účast je hodně motivující. Jednak například to vyhlášení, protože partnerem je Univerzita Karlova. Takže právě to slavnostní vyhlášení je ve Vlasteneckým sále Univerzity Karlovy, kam se opravdu nedostane každý za účasti teď paní rektorky například setkání s porotou. Dále youtuber Kovy, který k velké radosti všech finalistů se osobně zúčastnil. Ale kromě toho chceme i děti mezinárodně propojit a ukázat, co všechno se dá dělat. Takže například já jsem teď nedávno, před dvěma týdny byla s loňskými finalisty v Ženevě, kde jsme reportovali k lidským právům ČR, takže opět zase měli možnost se dostat tam, kam se obyčejný smrtelník nedostane. Před týdnem jsem byla se současnými finalisty, se současnými vítězi na mládežnické konferenci v Bruselu, takže pro ně to byl velký zážitek. Pro oba to byla první cesta letadlem navíc, takže věřím, že na to budou hodně vzpomínat. Ale pokračujeme v tom propojování i s jejich vrstevníky v jiných zemích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho už anketu vyhlašuje?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Je to poměrně mladá anketa. Letos proběhl druhý ročník, ale vidíme v tom velký smysl a dělá nám právě obrovskou radost. Je to takový projekt pro radost, protože si myslíme, že opravdu má velkou hodnotu dávat mladým lidem prostor a ukazovat, co všechno se dá dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sesbíráte asi hodně tipů z celého Česka. Kolik máte finalistů? A kdo je ta TOPka? Kolik to je dětí?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Do finále se dostává dvacet dětí v každém v tom druhém ročníku už jsme měli o něco více finalistů. Ten první ročník byl trochu složitější i kvůli covidu a řádově to jsou stovky dětí. Ale budeme rádi, když třeba v příštím ročníku budeme vybírat z tisíců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Humanitárních organizací, nejen v Česku, je velká spousta. Čím se odlišuje UNICEF od nich?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: UNICEF řeší problémy přímo v těch oblastech, kde vznikají. Osmdesát procent našich pracovníků pracuje přímo v terénu. V čem se lišíme od většiny ostatních organizací, je to, že opravdu trvale pracujeme v podstatě ve všech zemích světa. Což znamená, že když někde nastane nějaký problém, opravdu okamžitě, bez jakýchkoliv dalších nákladů jsme schopni účinně pomoci a bez prodlení nastartovat záchranné operace, humanitární akce. Zatímco třeba jiné organizace tam musí dopravit zaměstnance, vybavení a podobně, my tam jsme a často to jsou právě třeba v přírodních katastrofách opravdu první hodiny, které rozhodují o tom, kolik lidí přežije. Takže jde o to dostat k nim pitnou vodu, výživu, nějaké přístřeší, ošetřit zranění, základní zdravotnickou pomoc. To je taková jedna hodnota UNICEF a ta druhá, bych řekla právě je ta trvalost té pomoci. Protože abyste vyřešili nějaký problém, nestačí udělat jednou jen jednu věc, ale to, že v těchhle zemích působíme opravdu trvale, že tam máme místní odborníky, kteří tomu rozumí, kteří znají tu kulturu, kteří vypadají stejně jako ti lidi, kterým pomáháme. Často se spojujeme třeba s místními mnichy například v Bhútánu, kde buddhismus je hlavní náboženstvím nebo v Africe s náčelníky. S autoritami, které ty naše programy potom dokáží dostat i k těm místním lidem. Takže za tu dlouhou dobu, co UNICEF působí, jsou to velmi konkrétní výsledky. Například dětskou úmrtnost se podařilo snížit za posledních 20 let o polovinu. Dětská obrna je už téměř vymýcena. To je také jeden z těch velkých úspěchů a výsledků, ze kterých máme radost. Dlouhodobě například se snižuje porodnost, takže přispíváme i k řešení některých velkých problémů, kterým jako lidstvo čelíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se především zaměřujete u nás v Česku?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Česko považujeme za zemi, která je schopna si pomoci sama. UNICEF tady pomáhal kdysi dávno po válce a to bylo na úplném začátku příběhu UNICEF. Takže tady u nás máme lidi a příznivce a dobrovolníky, kteří nám pomáhají například právě potom dělat ty projekty tam, kde to děti potřebují nejvíce a kde jsou jejich životy nejvíce ohroženy. Ale kromě toho máme i několik dalších českých projektů, například Město přátelské k dětem, protože samozřejmě prostředí ovlivňuje. Takže je důležité, aby děti jednak žily ve zdravém, ale i podnětné prostředí a mohly se třeba podílet i na rozhodování tam, kde žijí. Jeden projekt, který mně osobně dělal velkou radost, jsou mladé hlasy. To je opravdu unikátní výzkum, ve kterém se českých dětí ptáme na asi 100 otázek. Na všechno, co se týká jejich rodiny, jejich štěstí, jejich života, školy, negativních jevů, třeba i očekávání do budoucnosti a opravdu to ukazuje, jak se každá generace dětí v Česku mění a na základě toho jsme i schopni třeba doporučit konkrétní věci, které je potřeba udělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, já Vám děkuji za rozhovor a díky za to, co děláte.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Moc děkujeme a děkujeme všem dárcům v Moravskoslezském kraji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Do finále ankety Dítě Česka postoupil V. Hranický z MSK
28. prosince 2022, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek začíná další díl pořadu HOST DNE, tentokrát s tématem ankety Dítě Česka. Ve studiu vítám Pavlu Gomba, výkonnou ředitelkou české pobočky UNICEF. Dobrý den, vítejte.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, pojďme hned na začátek vysvětlit divákům, co je to za anketa Dítě Česka?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: V téhle anketě jsme chtěli dát prostor nadějným a talentovaným, dalo by se říct šikovným dětem a mladým lidem u nás v Česku, protože víme, že jich je spousta. Chceme, aby byly i inspirací a motivací pro své okolí. Já sama hodně často jezdím třeba na školy a setkávám se se spoustou mladých lidí, kteří jednak jsou nadaní, talentovaní, ale současně dělají něco užitečného i pro druhé a současně jsou inspirací pro svoje vrstevníky. Tady tyhle tři kategorie jsme spojili právě v anketě Dítě Česka, kdy chceme i lidem, kteří by se třeba s těmito dětmi a mladými lidmi jinak nesetkali, ukázat, co všechno se dá dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno se hodnotí, abyste vytáhli z těch talentovaných skvělých dětí jenom třeba top několik?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Je to nesmírně těžké. Právě proto máme i dobrou porotu, aby to posoudila. Jsou tam takové tři kategorie. Jednak to dítě by, nebo mladý člověk, by mělo v něčem vynikat, mělo mít dobré výsledky ve škole, mít v něčem nadání. Ta druhá kategorie je činnost a aktivita pro společnost, něco smysluplného, co ten mladý člověk dělá třeba pro svoje okolí. Můžou to být drobnosti, ale i třeba velké věci. Ta třetí kategorie je právě ta inspirativnost pro své vrstevníky. Takže nehledáme nějakého génia, který jenom bádá v laboratoři a nehledáme někoho, kdo třeba jednou vytáhl tonoucího z rybníka, ale sledujeme právě i tu dlouhodobost té inspirativnosti a aktivity.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, jak si v anketě vedou děti Moravskoslezského kraje. Já jenom pro naše diváky řeknu, že s námi tady dneska měl být a Vašek Hranický., čtrnáctiletý finalista, ale onemocněl. Budeme trošku sanovat i ty jeho odpovědi. Jak si teda vedou děti v Moravskoslezském kraji? A Vašek?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: My máme právě velkou radost z toho, že právě z Moravskoslezského kraje máme hodně velmi kvalitních nominací. Vašek, maminka mu říká Venca, tak já u toho zůstanu, byl finalistou celé soutěže, takže jsem se nedávno s ním setkala i osobně. Myslím si, že je takovým skvělým prototypem právě těch dětí a mladých lidí, které hledáme. Je mu jenom 14 let, ale opravdu toho v životě už zvládl spoustu. Možná více než velká část z nás, protože je opravdu nadaný v nejrůznějších oborech. Maluje obrazy, je hudebně nadaný, hraje na bicí a kromě toho samozřejmě prospívá dobře ve škole. Vyhrál talentovou soutěž na základní škole Březinová. Navštěvuje Základní uměleckou školu ve Vratimově, ale ve svém volném čase se věnuje také velmi smysluplným činnostem. Například dělá figuranta u integrovaných záchranných složek, pomáhá mladším dětem například s orientací v přírodě v nejrůznějších kurzech, například na lyžácích apod. Myslím si, že právě on je takovým skvělým příkladem, jak se dá smysluplně využít volný čas, když vám je 14 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krásné. Mě ještě zajímá, jak se k těm dětem dostanete? Kdo je tipuje? Kdo vám posílá nominace?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Máme hodně spolupracovníků a samozřejmě nám pomáhají i média, jako třeba televize, protože nominovat dítě do téhle ankety může v podstatě každý. Často nominují rodiče, ale ještě častěji například učitelé nebo ředitelé škol nebo vedoucí různých kroužků, kteří opravdu vidí ten talent mezi svými svěřenci. Ale co nás také těší, tak i hodně vrstevníků například nominuje svého kamaráda, kterého obdivují, nebo spolužáka. Takže ta anketa je opravdu otevřená všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě pro ty finalisty je už to, že se do takové a ankety dostanou, velké zadostiučinění toho, co dělají. Ale dostávají také nějaká ocenění?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: My jsme o tom hodně uvažovali a záměrně jsme se rozhodli, že nebudeme dávat žádné finanční nebo hmotné odměny, ale přesto si myslím, že ta účast je hodně motivující. Jednak například to vyhlášení, protože partnerem je Univerzita Karlova. Takže právě to slavnostní vyhlášení je ve Vlasteneckým sále Univerzity Karlovy, kam se opravdu nedostane každý za účasti teď paní rektorky například setkání s porotou. Dále youtuber Kovy, který k velké radosti všech finalistů se osobně zúčastnil. Ale kromě toho chceme i děti mezinárodně propojit a ukázat, co všechno se dá dělat. Takže například já jsem teď nedávno, před dvěma týdny byla s loňskými finalisty v Ženevě, kde jsme reportovali k lidským právům ČR, takže opět zase měli možnost se dostat tam, kam se obyčejný smrtelník nedostane. Před týdnem jsem byla se současnými finalisty, se současnými vítězi na mládežnické konferenci v Bruselu, takže pro ně to byl velký zážitek. Pro oba to byla první cesta letadlem navíc, takže věřím, že na to budou hodně vzpomínat. Ale pokračujeme v tom propojování i s jejich vrstevníky v jiných zemích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho už anketu vyhlašuje?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Je to poměrně mladá anketa. Letos proběhl druhý ročník, ale vidíme v tom velký smysl a dělá nám právě obrovskou radost. Je to takový projekt pro radost, protože si myslíme, že opravdu má velkou hodnotu dávat mladým lidem prostor a ukazovat, co všechno se dá dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sesbíráte asi hodně tipů z celého Česka. Kolik máte finalistů? A kdo je ta TOPka? Kolik to je dětí?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Do finále se dostává dvacet dětí v každém v tom druhém ročníku už jsme měli o něco více finalistů. Ten první ročník byl trochu složitější i kvůli covidu a řádově to jsou stovky dětí. Ale budeme rádi, když třeba v příštím ročníku budeme vybírat z tisíců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Humanitárních organizací, nejen v Česku, je velká spousta. Čím se odlišuje UNICEF od nich?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: UNICEF řeší problémy přímo v těch oblastech, kde vznikají. Osmdesát procent našich pracovníků pracuje přímo v terénu. V čem se lišíme od většiny ostatních organizací, je to, že opravdu trvale pracujeme v podstatě ve všech zemích světa. Což znamená, že když někde nastane nějaký problém, opravdu okamžitě, bez jakýchkoliv dalších nákladů jsme schopni účinně pomoci a bez prodlení nastartovat záchranné operace, humanitární akce. Zatímco třeba jiné organizace tam musí dopravit zaměstnance, vybavení a podobně, my tam jsme a často to jsou právě třeba v přírodních katastrofách opravdu první hodiny, které rozhodují o tom, kolik lidí přežije. Takže jde o to dostat k nim pitnou vodu, výživu, nějaké přístřeší, ošetřit zranění, základní zdravotnickou pomoc. To je taková jedna hodnota UNICEF a ta druhá, bych řekla právě je ta trvalost té pomoci. Protože abyste vyřešili nějaký problém, nestačí udělat jednou jen jednu věc, ale to, že v těchhle zemích působíme opravdu trvale, že tam máme místní odborníky, kteří tomu rozumí, kteří znají tu kulturu, kteří vypadají stejně jako ti lidi, kterým pomáháme. Často se spojujeme třeba s místními mnichy například v Bhútánu, kde buddhismus je hlavní náboženstvím nebo v Africe s náčelníky. S autoritami, které ty naše programy potom dokáží dostat i k těm místním lidem. Takže za tu dlouhou dobu, co UNICEF působí, jsou to velmi konkrétní výsledky. Například dětskou úmrtnost se podařilo snížit za posledních 20 let o polovinu. Dětská obrna je už téměř vymýcena. To je také jeden z těch velkých úspěchů a výsledků, ze kterých máme radost. Dlouhodobě například se snižuje porodnost, takže přispíváme i k řešení některých velkých problémů, kterým jako lidstvo čelíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se především zaměřujete u nás v Česku?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Česko považujeme za zemi, která je schopna si pomoci sama. UNICEF tady pomáhal kdysi dávno po válce a to bylo na úplném začátku příběhu UNICEF. Takže tady u nás máme lidi a příznivce a dobrovolníky, kteří nám pomáhají například právě potom dělat ty projekty tam, kde to děti potřebují nejvíce a kde jsou jejich životy nejvíce ohroženy. Ale kromě toho máme i několik dalších českých projektů, například Město přátelské k dětem, protože samozřejmě prostředí ovlivňuje. Takže je důležité, aby děti jednak žily ve zdravém, ale i podnětné prostředí a mohly se třeba podílet i na rozhodování tam, kde žijí. Jeden projekt, který mně osobně dělal velkou radost, jsou mladé hlasy. To je opravdu unikátní výzkum, ve kterém se českých dětí ptáme na asi 100 otázek. Na všechno, co se týká jejich rodiny, jejich štěstí, jejich života, školy, negativních jevů, třeba i očekávání do budoucnosti a opravdu to ukazuje, jak se každá generace dětí v Česku mění a na základě toho jsme i schopni třeba doporučit konkrétní věci, které je potřeba udělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, já Vám děkuji za rozhovor a díky za to, co děláte.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF: Moc děkujeme a děkujeme všem dárcům v Moravskoslezském kraji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-28-12-2022-17-13