Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji, Ostrava se rozloučila s MS v para hokeji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Para hokejové mistrovství světa skončilo v sobotu večer medailovými zápasy. Ostrava šampionát hostila po dvou letech. V čem byl jiný? Co se dělo v zákulisí a na co budou organizátoři ještě dlouho vzpomínat? Ptát se budou Jiřího Šindler, šéfa organizačního výboru mistrovství světa. Dobrý den, vítejte.

Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My, když jsme se dneska potkali, tak jsme si řekli, že před pár dny jsme si říkali, jak to bude vypadat. Teď už se ohlížíme za tím, jak to dopadlo celé. No tak je něco, na co budete dlouho vzpomínat vy nebo někdo z týmu organizačního?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já si myslím, že každá taková akce vypracuje mnoho vzpomínek. Každá takováto akce je svým způsobem originální a myslím si, že vzpomínat určitě budeme na to, že jsme dali dohromady zase skvělý tým organizátorů, který se musel vypořádat s celou řadou nepředvídatelných věcí a museli jsme pracovat malinko v nestandardních podmínkách v mimořádně náročné době. A to si myslím, že bude taková ta silná vzpomínka toho mistrovství světa 2022.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Šampionát trval osm dní, jaké byly?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Stejné jako ty předchozí, či-li velmi náročné časově, velmi náročné fyzicky i psychicky. Pro nás pro organizátory. Jsme unavení, ale jsme šťastní, že jsme to zvládli, že jsme tím prošli téměř bez ztráty kytičky, že se nic zásadního neudálo. A pevně doufám, že všichni hosté a všichni sportovci si ten turnaj užili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil, že ta pozice organizátorů byla velmi těžká. Zmiňme datum pořádání, pandemické období, pandemická opatření. Tak co z toho všeho bylo nejtěžší?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já bych se vrátil spíše ještě do té předpandemické doby, protože ta naše role organizátora byla už v té době složitá, protože jsme byli v pozici, kdy jsme museli obhájit úspěšné mistrovství světa z roku 2019, což není vůbec jednoduché v normální době a teď jsme v době mimořádné, kdy všechny sportovní i kulturní akce zažily obrovský šok, dá se říct. Najednou se nemohly ani pořádat nebo se pořádaly za mimořádných opatření. A to byla ta obrovská výzva. Tohle to jednak zvládnout, ale zároveň potvrdit tu roli úspěšného organizátora. A to je velmi těžké v těchto podmínkách. Myslím si, že se nám to do určité míry podařilo naplnit. Ale bylo to opravdu velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se vzpomínalo nebo, co se komentoval před dvěma roky? Častokrát byla atmosféra, byli fanoušci, byla velká opora v těch fanoušcích. Jednak pro týmy a jednak pro organizátory. To bylo asi letos jiné.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Bylo to jiné, i když i přes to všechno, že tam byla jenom hrstka fanoušků, tak ta atmosféra byla vynikající. Podařilo se tu obrovskou halu rozeznít, rozburácet tak, aby ten český národní tým a i ostatní týmy měly podporu těch fanoušků. Lidi to bavilo všichni, kteří tam byli, tak byli nadšení z té atmosféry, z produkce, kterou jsme tam připravili. Ale i ze hry samotné, takže na to si myslím, že se nám podařilo navázat. Jedinou takovou tu skvrnu, kterou to mělo, tak byl ten počet těch diváků, který jsme tam nemohli mít takový, jaký bychom si přáli, protože ta kulisa divácká by byla mnohem silnější. Ale tak či tak jsme rádi, že tam alespoň diváci mohli být a tu nějakou kulisu vytvořili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že to byl jeden z nejtěžších projektů, kterého jste se kdy zúčastnil, proč?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Protože jsme pracovali víc než rok v obrovských nejistotách. Až do poslední chvíle ta nejistota tady byla. Zdali se objeví nějaká pozitiva v týmech nebo v organizačním týmu. I když jsme to všechno měli velmi dobře nastaveno, přes to všechno ty obavy tam byly, obavy jak se budou chovat fanoušci, jestli se nám něco nepokazí, jakože občas se samozřejmě něco stalo. Takže ta nejistota byla asi takovým tím největším soupeřem po celou tu dobu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom našim divákům prozradit, kam videopřenosy šly, kdo všechno se na ostravské mistrovství světa v para hokeji ve světě díval?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Ač to tak nevypadá, protože je to para sport, který ještě stále nemá úroveň popularity jako třeba fotbal, který se teď hraje na mistrovství Evropy. Nicméně se povedlo devět zápasů přenášet do Spojených států, finále se přenášelo i do Kanady, vysílali jsme do Itálie, na Slovensko a samozřejmě Česká televize ČT Sport přenášely všechny české utkání včetně finále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ne všichni komentátoři byli účastníky přímo celého dění. Někteří byli třeba v Rumunsku nebo v Anglii. To není úplně takové obvyklé, že komentátor sedí jenom u obrazovky a komentuje to, co se děje stovky kilometrů dál.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Je to posun dnešní doby. částečně k tomu přispěla i pandemická situace celosvětová, či-li opravdu dneska se stává naprosto běžným jevem, že komentátoři sedí ve studiu ve své rodné zemi, případně někde na cestách u jiného projektu a mezitím komentují zápas, který se odehrává v Ostravě a vysílá se ve Spojených státech. Takže opravdu ten signál z Ostravy šel nejdřív do jiné země a pak se vysílal v třetí zemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli zmínit nějaká čísla třeba kolik bylo pořadatelů, kolik bylo fanoušků, kolik bylo týmů, realizačních týmů, kolik se kolem toho mistrovství vlastně v uvozovkách motala lidí.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tak já bych začal u těch týmů, co se týče týmu a realizačního týmu, tak to čítá zhruba kolem 200 lidí. Co se týče organizátorů, tak ten základ je kolem sto padesáti lidí a dobrovolníků je dalších asi 300 lidí, takže opravdu tady tento počet obnáší organizace mistrovství světa v para hokeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si pamatuji, že dva roky zpátky jste říkal, že týmy, když odjížděli, tak si velmi chválili to, jak o ně tady bylo postaráno. Chválili si fanoušky a chtěli se do Ostravy vrátit. Odjížděli i letos tady s touto nálepkou pro vás?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Je to stejné. A opravdu všechny týmy na závěr prohlásily, že by chtěly znovu zažít tu silnou Ostravu, plnou diváků, plnou potkávání, setkávání, protože pro mnoho těch para sportovců je to událost, kdy se můžou setkávat, kdykoli se můžou pozdravit se svými fanoušky a my jsme jim tady v Ostravě vytvořili obrovskou fanouškovskou základnu. Kromě toho jsme opravdu tou organizací toho turnaje nastavili úroveň běžného sportu, což byl náš cíl. To znamená, že opravdu všichni sportovci se do Ostravy chtějí znovu vrátit a už jenom očekávají nějaké další datum. My samozřejmě víme, že v nejbližší době šampionát v Ostravě pořádat nebudeme. Na druhou stránku nás velmi těší, že i ty nejlepší týmy světa velmi oceňují tu naši organizaci. Takže není vyloučeno, že bychom tady do budoucna neuspořádali nějaký menší turnaj. A jestli to bude někdy mistrovství světa, tak to si myslím, že se včas dozvíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zastavme se u našeho týmu. Ten je trošku obměněný od posledního mistrovství. Jak to zvládal, protože my jsme je viděli na ledě, ale samozřejmě neviděli jsme v zákulisí, co se děje, co jim říká trenér Bříza a vůbec jak se připravovali a jak vlastně ty své prohry dokázali zpracovat?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tady musím říct, že pro fanouška to možná vypadalo neúspěšně, ale my hodnotíme celou tu misi jako velmi úspěšnou, protože je nutno říci, že ten tým za poslední dva roky prošel obrovskou obměnou. Jednak v týmu nastoupilo pět nováčků a šestý čeká na své angažmá už na paralympijské hry, což je velmi pozitivní zpráva pro tady tento sport. Zároveň díky tomu výsledku před dvěma lety se český národní tým probojoval mezi čtyři nejlepší týmy světa a musel odehrát velmi těžkou skupinu s těmi nejlepšími soupeři, kteří jsou přece jenom ještě o krok, o krok dál. Či-li kluci opravdu ač to výsledkově tak nevypadá, tak odevzdali maximum na tom ledě. Hráli nesmírně těžké zápasy a i vlastně ty přípravné zápasy před mistrovstvím světa a ve dvou týdnech museli zvládnout odehrát dohromady deset takhle těžkých zápasů. Takže si sáhli na fyzické i psychické dno a opravdu ten poslední zápas, který byl o postup na paralympijské hry, bylo pro ně nejvyčerpávající. Ale myslím si, že to nakonec zvládli. A co mě velmi těší je to, že vlastně nováčci skórovali a je to takový ten odkaz toho předešlého mistrovství světa, že ten hokej v ČR má obrovskou popularitu a že jsme schopni omladit tým a že jsme schopni díky tomu programu, který je v národním týmu nastavený. Jsme schopni vychovávat kvalitní reprezentanty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě zastavit u toho nějakého porovnání českého týmu a třeba Američanů. Možná mnozí diváci neví, že v Americe se para hokej na profesionální úrovni, na rozdíl od České republiky

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tady je velký a zásadní rozdíl v tom, že Amerika i Kanada i samozřejmě Rusko mají obrovskou základnu hokejistů a mají z čeho vybírat. My tady v ČR hledáme spíše jehly v kupce sena a snažíme se z těch kluků postavit kvalitní tým a druhá důležitá změna je, že už řadu let všechny tři týmy elitní pracují v profesionálním režimu, mají obrovské zázemí, jak dáno státem, tak i samozřejmě hokejovými federacemi. A to je obrovský rozdíl. My jsme se po mistrovství světa 2019 před dvěma lety připravili nový program, který je v takovém tom poloprofesionálním režimu a je to velká změna na půdě ČR, kdy opravdu para sportovci se mohou připravovat v tom poloprofesionálním režimu. A to je ta změna, která dopomohla tomu, že může dneska nastoupit pět nováčků už na mistrovství světa a můžou se připravovat na další velké akce. Pokud ten program udržíme, tak pevně věřím tomu, že budeme brzy důstojným konkurentem i Spojeným státům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je určitě sen i našich para hokejistů i jejich trenéra Břízy.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já si umím představit, že příští finále mistrovství světa v České republice v budoucnosti už může být i s českou účastí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji, Ostrava se rozloučila s MS v para hokeji
30. června 2021, 17:15

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Para hokejové mistrovství světa skončilo v sobotu večer medailovými zápasy. Ostrava šampionát hostila po dvou letech. V čem byl jiný? Co se dělo v zákulisí a na co budou organizátoři ještě dlouho vzpomínat? Ptát se budou Jiřího Šindler, šéfa organizačního výboru mistrovství světa. Dobrý den, vítejte.

Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My, když jsme se dneska potkali, tak jsme si řekli, že před pár dny jsme si říkali, jak to bude vypadat. Teď už se ohlížíme za tím, jak to dopadlo celé. No tak je něco, na co budete dlouho vzpomínat vy nebo někdo z týmu organizačního?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já si myslím, že každá taková akce vypracuje mnoho vzpomínek. Každá takováto akce je svým způsobem originální a myslím si, že vzpomínat určitě budeme na to, že jsme dali dohromady zase skvělý tým organizátorů, který se musel vypořádat s celou řadou nepředvídatelných věcí a museli jsme pracovat malinko v nestandardních podmínkách v mimořádně náročné době. A to si myslím, že bude taková ta silná vzpomínka toho mistrovství světa 2022.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Šampionát trval osm dní, jaké byly?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Stejné jako ty předchozí, či-li velmi náročné časově, velmi náročné fyzicky i psychicky. Pro nás pro organizátory. Jsme unavení, ale jsme šťastní, že jsme to zvládli, že jsme tím prošli téměř bez ztráty kytičky, že se nic zásadního neudálo. A pevně doufám, že všichni hosté a všichni sportovci si ten turnaj užili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil, že ta pozice organizátorů byla velmi těžká. Zmiňme datum pořádání, pandemické období, pandemická opatření. Tak co z toho všeho bylo nejtěžší?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já bych se vrátil spíše ještě do té předpandemické doby, protože ta naše role organizátora byla už v té době složitá, protože jsme byli v pozici, kdy jsme museli obhájit úspěšné mistrovství světa z roku 2019, což není vůbec jednoduché v normální době a teď jsme v době mimořádné, kdy všechny sportovní i kulturní akce zažily obrovský šok, dá se říct. Najednou se nemohly ani pořádat nebo se pořádaly za mimořádných opatření. A to byla ta obrovská výzva. Tohle to jednak zvládnout, ale zároveň potvrdit tu roli úspěšného organizátora. A to je velmi těžké v těchto podmínkách. Myslím si, že se nám to do určité míry podařilo naplnit. Ale bylo to opravdu velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se vzpomínalo nebo, co se komentoval před dvěma roky? Častokrát byla atmosféra, byli fanoušci, byla velká opora v těch fanoušcích. Jednak pro týmy a jednak pro organizátory. To bylo asi letos jiné.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Bylo to jiné, i když i přes to všechno, že tam byla jenom hrstka fanoušků, tak ta atmosféra byla vynikající. Podařilo se tu obrovskou halu rozeznít, rozburácet tak, aby ten český národní tým a i ostatní týmy měly podporu těch fanoušků. Lidi to bavilo všichni, kteří tam byli, tak byli nadšení z té atmosféry, z produkce, kterou jsme tam připravili. Ale i ze hry samotné, takže na to si myslím, že se nám podařilo navázat. Jedinou takovou tu skvrnu, kterou to mělo, tak byl ten počet těch diváků, který jsme tam nemohli mít takový, jaký bychom si přáli, protože ta kulisa divácká by byla mnohem silnější. Ale tak či tak jsme rádi, že tam alespoň diváci mohli být a tu nějakou kulisu vytvořili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že to byl jeden z nejtěžších projektů, kterého jste se kdy zúčastnil, proč?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Protože jsme pracovali víc než rok v obrovských nejistotách. Až do poslední chvíle ta nejistota tady byla. Zdali se objeví nějaká pozitiva v týmech nebo v organizačním týmu. I když jsme to všechno měli velmi dobře nastaveno, přes to všechno ty obavy tam byly, obavy jak se budou chovat fanoušci, jestli se nám něco nepokazí, jakože občas se samozřejmě něco stalo. Takže ta nejistota byla asi takovým tím největším soupeřem po celou tu dobu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom našim divákům prozradit, kam videopřenosy šly, kdo všechno se na ostravské mistrovství světa v para hokeji ve světě díval?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Ač to tak nevypadá, protože je to para sport, který ještě stále nemá úroveň popularity jako třeba fotbal, který se teď hraje na mistrovství Evropy. Nicméně se povedlo devět zápasů přenášet do Spojených států, finále se přenášelo i do Kanady, vysílali jsme do Itálie, na Slovensko a samozřejmě Česká televize ČT Sport přenášely všechny české utkání včetně finále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ne všichni komentátoři byli účastníky přímo celého dění. Někteří byli třeba v Rumunsku nebo v Anglii. To není úplně takové obvyklé, že komentátor sedí jenom u obrazovky a komentuje to, co se děje stovky kilometrů dál.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Je to posun dnešní doby. částečně k tomu přispěla i pandemická situace celosvětová, či-li opravdu dneska se stává naprosto běžným jevem, že komentátoři sedí ve studiu ve své rodné zemi, případně někde na cestách u jiného projektu a mezitím komentují zápas, který se odehrává v Ostravě a vysílá se ve Spojených státech. Takže opravdu ten signál z Ostravy šel nejdřív do jiné země a pak se vysílal v třetí zemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli zmínit nějaká čísla třeba kolik bylo pořadatelů, kolik bylo fanoušků, kolik bylo týmů, realizačních týmů, kolik se kolem toho mistrovství vlastně v uvozovkách motala lidí.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tak já bych začal u těch týmů, co se týče týmu a realizačního týmu, tak to čítá zhruba kolem 200 lidí. Co se týče organizátorů, tak ten základ je kolem sto padesáti lidí a dobrovolníků je dalších asi 300 lidí, takže opravdu tady tento počet obnáší organizace mistrovství světa v para hokeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si pamatuji, že dva roky zpátky jste říkal, že týmy, když odjížděli, tak si velmi chválili to, jak o ně tady bylo postaráno. Chválili si fanoušky a chtěli se do Ostravy vrátit. Odjížděli i letos tady s touto nálepkou pro vás?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Je to stejné. A opravdu všechny týmy na závěr prohlásily, že by chtěly znovu zažít tu silnou Ostravu, plnou diváků, plnou potkávání, setkávání, protože pro mnoho těch para sportovců je to událost, kdy se můžou setkávat, kdykoli se můžou pozdravit se svými fanoušky a my jsme jim tady v Ostravě vytvořili obrovskou fanouškovskou základnu. Kromě toho jsme opravdu tou organizací toho turnaje nastavili úroveň běžného sportu, což byl náš cíl. To znamená, že opravdu všichni sportovci se do Ostravy chtějí znovu vrátit a už jenom očekávají nějaké další datum. My samozřejmě víme, že v nejbližší době šampionát v Ostravě pořádat nebudeme. Na druhou stránku nás velmi těší, že i ty nejlepší týmy světa velmi oceňují tu naši organizaci. Takže není vyloučeno, že bychom tady do budoucna neuspořádali nějaký menší turnaj. A jestli to bude někdy mistrovství světa, tak to si myslím, že se včas dozvíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zastavme se u našeho týmu. Ten je trošku obměněný od posledního mistrovství. Jak to zvládal, protože my jsme je viděli na ledě, ale samozřejmě neviděli jsme v zákulisí, co se děje, co jim říká trenér Bříza a vůbec jak se připravovali a jak vlastně ty své prohry dokázali zpracovat?

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tady musím říct, že pro fanouška to možná vypadalo neúspěšně, ale my hodnotíme celou tu misi jako velmi úspěšnou, protože je nutno říci, že ten tým za poslední dva roky prošel obrovskou obměnou. Jednak v týmu nastoupilo pět nováčků a šestý čeká na své angažmá už na paralympijské hry, což je velmi pozitivní zpráva pro tady tento sport. Zároveň díky tomu výsledku před dvěma lety se český národní tým probojoval mezi čtyři nejlepší týmy světa a musel odehrát velmi těžkou skupinu s těmi nejlepšími soupeři, kteří jsou přece jenom ještě o krok, o krok dál. Či-li kluci opravdu ač to výsledkově tak nevypadá, tak odevzdali maximum na tom ledě. Hráli nesmírně těžké zápasy a i vlastně ty přípravné zápasy před mistrovstvím světa a ve dvou týdnech museli zvládnout odehrát dohromady deset takhle těžkých zápasů. Takže si sáhli na fyzické i psychické dno a opravdu ten poslední zápas, který byl o postup na paralympijské hry, bylo pro ně nejvyčerpávající. Ale myslím si, že to nakonec zvládli. A co mě velmi těší je to, že vlastně nováčci skórovali a je to takový ten odkaz toho předešlého mistrovství světa, že ten hokej v ČR má obrovskou popularitu a že jsme schopni omladit tým a že jsme schopni díky tomu programu, který je v národním týmu nastavený. Jsme schopni vychovávat kvalitní reprezentanty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě zastavit u toho nějakého porovnání českého týmu a třeba Američanů. Možná mnozí diváci neví, že v Americe se para hokej na profesionální úrovni, na rozdíl od České republiky

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Tady je velký a zásadní rozdíl v tom, že Amerika i Kanada i samozřejmě Rusko mají obrovskou základnu hokejistů a mají z čeho vybírat. My tady v ČR hledáme spíše jehly v kupce sena a snažíme se z těch kluků postavit kvalitní tým a druhá důležitá změna je, že už řadu let všechny tři týmy elitní pracují v profesionálním režimu, mají obrovské zázemí, jak dáno státem, tak i samozřejmě hokejovými federacemi. A to je obrovský rozdíl. My jsme se po mistrovství světa 2019 před dvěma lety připravili nový program, který je v takovém tom poloprofesionálním režimu a je to velká změna na půdě ČR, kdy opravdu para sportovci se mohou připravovat v tom poloprofesionálním režimu. A to je ta změna, která dopomohla tomu, že může dneska nastoupit pět nováčků už na mistrovství světa a můžou se připravovat na další velké akce. Pokud ten program udržíme, tak pevně věřím tomu, že budeme brzy důstojným konkurentem i Spojeným státům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je určitě sen i našich para hokejistů i jejich trenéra Břízy.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Já si umím představit, že příští finále mistrovství světa v České republice v budoucnosti už může být i s českou účastí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji.

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS v para hokeji: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-30-06-2021-17-15