Jesenický expres
- Fajné léto na Kosárně nabídlo zábavu i poučení
- Pojez fest v Karlově Studánce přilákal tisíce lidí
- Letní tábor T. O. Tulák v Dlouhé Stráni
Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.
Muzeum v Bruntále ve spolupráci se Střediskem volného času připravilo v rámci Technotrasy celodenní program.
Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Děti si mohou vyzkoušet různé hry, interaktivní věci, stejně tak dospělí se zabaví. Například zde ani tento rok nechybí naše oblíbená koza Líza, kde si návštěvníci vyzkouší, jaké to je, podojit kozu a nebo tady děti si mohou vyzkoušet sbírat šišky do nůše nebo jezdit s traktůrkem, naloženým senem.“
Děti si na Kosárně mohly vyzkoušet tradiční i interaktivní hry, vše v rámci plnění soutěžních úkolů.
Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „My jsme si za SVČ Bruntál připravili takové starší stanoviště, dá se říct. Děti se tady učí roztáčet dřevěnou káču, učí se dojení kozy, mají tam přírodovědné stanoviště, zkouší křesat oheň, poznávají zvuková vajíčka a tak různě.“
Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Tady děti skládají různé kolíčky ke zvířátkům a na kolíčkách jsou miminka, co žerou, kde bydlí a nebo čím jsou užitečné. Nakonec po splnění celé kartičky dostanou nějaké kokínka.“
Ani dospělí nepřišli zkrátka. Čekaly na ně ochutnávky potravin regionálních výrobců.
Daniela Tomaščáková, Muzeum v Bruntále: „K ochutnání tu máme světlohorské trampské cigáro, pak tady máme škvarkovou pomazánku, bůčkovou s česnekem, nebo tu máme marmelády, sirupy z lásky, sýry od Stromovouse ze Staré Vody, pak tady máme ještě bílčické koláčky svatební, samé dobrůtky, přijďte se najíst.“
Kulturní část dne vyplnila kapela místních muzikantů i výstava zajímavých obrazů.
Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Na půdě si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu obrazů Terezy Posoldové, která zde vystavuje až do 25. srpna. Tereza Posoldová je malířka z Krnova, která kreslí abstraktní díla, plná výbuchů barev a fantazie.“
Fajné léto na Kosárně není jen zastávkou na cestě po Jeseníkách. Návštěvníci tady mohou strávit opravdu celý den a Kosárnu navštívit i celoročně.
---
Karlova Studánka se proměnila v gastronomický ráj. Uskutečnil se tady už tradiční Pojez fest, který už třetím rokem pořádá Moravskoslezský kraj také v ostravských Dolních Vítkovicích a na Ostravici v Beskydech.
Do Karlovy Studánky se sjely tisíce milovníků kvalitního jídla a pití. Na Pojez festu mohli ochutnat nejen pochoutky z regionální kuchyně, ale i exotické speciality, nechyběla live cooking show a vyhlášeny byly i výsledky soutěže regionální potravina roku MS kraje.
Jan Poštulka, ředitel lázní: „Máme úžasné počasí, spoustu lidí, nádherně to tady voní, já si myslím, že máme vše co potřebujeme mít, aby jsme pořádali takovou nádhernou akci jako je Pojez fest v Karlové Studánce. Těch vystavujících je tady víc jak 100 stánků, takže my jsme samozřejmě připravili taky speciální dobroty.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Měl jsem skvělou zmrzlinu, která měla příchuť černého pepře, což je úžasná kombinace. Pak jsem si dal u firmy Medu trhanou krkovici s medem a trhané hovězí maso s medem a musím říct, že ty chutě jsou opravdu exkluzivní. Pojez fest je tradiční festival, na který jezdím pravidelně, letos poprvé jako hejtman a užívám si to.“
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Zatím jsem moc neochutnával, obcházím stánky a tady chci začít u prvního stánku, nevím ani co to tady je, ale myslím si, že tu mají pivo, takže lehce ochutnám. Z jídla mám nejraději maso a myslím si, že je to na mě vidět.“
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: „Dneska jsme měli možnost tady shlédnout všechny vítěze v kategorii regionální potraviny a taky v ceně hejtmana MS kraje. Já si jejich práce velice vážím a děkuji, že tady jsou a přeji jim mnoho úspěchů a energie.“
Ceny si odneslo celkem 9 výrobců regionálních potravin.
Jana Přistoupilová, r.p. Karamel: „Nabízíme mléčný karamel, který pochází z Valašska kousek od Rožnova. Složený je jenom z poctivého mléka, které tam kupujeme přímo na jedné blízké farmě a z cukru. Nic víc, palačinky, lívance, tvarohy, jogurty, ovoce, maso, na všechno se hodí.“
David Czyž, r.p. Vařonka: „Vařonka je originál z těšínského Slezska a dělám eji tak jak se dělala postaru. Samozřejmě v každém domě s dělala trošku jinak, ale my jsme se snažili ze všech těch vlivů do té vařonky něco dostat, takže je tam hřebíček, skořice, je tam zkaramelizovaný cukr i dokonce trochu medu, takže je tam všechno.“
Radim Jedinák, r.p. Šafrán: "My dovážíme šafrán letos 11. rok. Vozíme ho z farem z Íránu. Je to velmi vzácné koření, je to koření štěstí jak říkávala Magdalena Dobromila Rettigová ve svých kuchařkách a nedovážíme jen šafrán v různých gramážích, ale vozíme také výjimečné šafránové čaje, šafránové nálevy a protože ho dovážíme řadu let, tak ho i zpracováváme."
Tomáš Romanovký, r.p. Zmrzlina: „Regionální potravina nás ocenila za smetanovo medovou zmrzlinu s černým pepřem. Je to taková lahůdka jako dezert, takže jsme rádi, že se to podařilo. Je to řemeslná výroba domácí, kdy používáme mléko z farmy nebo ovoce z různých sadů.“
Radek Halamíček, r.p. Pivo Troll: „Nabízíme Trolla 11, potom tady máme Summer Ale a teď aktuálně ještě máme letní speciál Pale Ale Fruit, je to 13, je to vlastně ovocné a jinak vyrábíme v Heřmanicích v bývalém areálu šachty a vyrábíme si sami piva.“
Lidé si mohli na Pojez festu vychutnat nejen spoustu dobrého jídla a pití, ale také bohatý kulturní program. Vystoupil například Jaroslav Uhlíř nebo Adam Mišík. Pro rodiny s dětmi byl připraven speciální program v rámci dětské zóny s Technotrasou a zábavné a poučné aktivity.
---
Zájem o dětské letní tábory stále více přesahuje jejich nabídku. Přestože jejich struktura se mění a rostou nové tzv. příměstské a chatové tábory, neklesá ani zájem o klasické táboření pod stanem. Turistický oddíl Tulák pořádá podsadový tábor v Dlouhé stráni již mnoho let a na nezájem dětí si rozhodně nemůže stěžovat.
I stanový tábor však musí jít s dobou a reagovat na technické, hygienické a stravovací podmínky pobytu.
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Oproti předchozím rokům jsme si letos pořídili solární panely, které nám pohání hlavně ledničku, že nemusíme jezdit tak často pro potraviny. Telefony, mobily tady samozřejmě děti nemají, jsme bez elektriky a vodu dovážíme z vodovodů a kanalizací pitnou. V letošním roce jsme vybavili tábor zbrusu novými kadibudkami, proběhl nátěr našeho vagónu, už to nutně potřeboval.“
Také kvalita bydlení a stravování odpovídá požadavkům na táboření ve volné přírodě.
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti na táboře spí v podsadových stanech s pevnou podsadou a celtou, takže si myslím, že ten komfort tady je. Vaříme tady, děti dělají službu, z každého týmu, z každé družiny jeden člen vždycky jde pomáhat paní kuchařce do kuchyně, máme paní kuchařku, která se nám stará o stravu.“
Filip Jelínek, táborník: „Jsou tady krásné stany a jsou tady kamarádi, už jsem tady byl jednou.“
Eliška Vašíčková: „Nejlepší je to, že ti rádci jsou na nás milí, starají se o nás a to jídlo je tady hodně dobré. Takže bych ráda pochválila paní kuchařku. A nejhorší si myslím, že smrdí kadibudky, ale to nevadí.“
Eliška Husárová, tábornice: „Asi to prostředí, je to hodně přátelské a jako že tady mám kamarády, hodně kamarádů.“
Martina Hynštová, tábornice: „Mě se tady líbí, že se tu děti mají rády a že spolu spolupracují a že tu každý může být sám sebou.“
Program tábora je uvolněný, zaměřený na hry a soutěže v přírodě i výlety do okolí.
Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Děti tady hrají různé sportovní hry, jako je lacross, ringo, fotbálek. Měli jsme výlet do Opavy do Slezského muzea, na stříbrné jezero, kde se koupali, taky budeme mít výlet na kolech na Slezskou Hartu. Letošní tábor máme téma piráti, pirátský tábor, kde můžou děti plnit pirátské odborky, je to taková obdoba Foglarových bobříků, kde můžou plnit zkoušku mlčení, hladu, samoty, rostlin, zručnosti, síly, odvahy.“
Karolínka Husárová, tábornice: „Na táboře se mi líbí to, že ti velcí pro nás vyrábí ty aktivity prostě, pro nás dělají.“
Pavel Benjamin Hanousek, tábornice: „Nejvíc se mi líbí to, že vlastně holky jsou skvělý, máme se rádi, hrajeme ringo.“
Karel Wágner, táborník: „Mě se tady na táboře nejvíc líbila hra, jak jsme vyměňovali sirku za různé věci.“
Eliška Dudíková, tábornice: „Mě se asi líbilo taky ta sirka.“
Anička Karelová, tábornice: „Hry a odpolední klid, můžem dělat blbiny.“
Radek Polášek, táborník: „Asi hry a taky odpolední klidy.“
Eduard Vach, táborník: „Tady se mi hlavně líbí, že hrajeme nějaké hry, že jsem venku, jsme aktivní a cítím, že jsme tak jako v přírodě, je tady fajn, kamarádi v pohodě, mám tady kámoše."
Terezka Hynštová, tábornice: „Líbí se mi tady všechno, jak tady hrajeme hry, líbí se mi tady různé aktivity, různé hádanky a různé soutěže.“
Adélka Klepáčková, tábornice: „Mě se tady líbí různé hry a večer nebo ráno někdy i zpíváme a to je taky fajn.“
Evička Horáková, tábornice: „Nejvíc se mi líbí ta písnička, kterou tady zpíváme.“
Ke zpívání děti nepotřebují žádné mobily, složily si i vlastní píseň. Mezi sebou mají dokonce táborového novináře, který zaznamenává celé táborové dění.
Eduard Vach, táborový novinář: „Tak já si většinou hlavně shromáždím informace o tom, co děláme na schůzkách a pak to jakoby po částech začnu zpracovávat. To i budu vydávat.“
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti máme z Bruntálu, většinou jsou to členové našeho oddílu, ale samozřejmě i z okolí, Vrbno, Karlovice, Mezina.“
Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Velmi děkujeme za pomoc rodičům a kamarádům našeho oddílu a také městu Bruntálu za finanční pomoc a hlavně panu starostovi a ostatním.“
Tábor v Dlouhé Stráni bude pokračovat opět za dva roky, příští rok ten pobytový vystřídá tábor putovní.
---
Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.
Muzeum v Bruntále ve spolupráci se Střediskem volného času připravilo v rámci Technotrasy celodenní program.
Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Děti si mohou vyzkoušet různé hry, interaktivní věci, stejně tak dospělí se zabaví. Například zde ani tento rok nechybí naše oblíbená koza Líza, kde si návštěvníci vyzkouší, jaké to je, podojit kozu a nebo tady děti si mohou vyzkoušet sbírat šišky do nůše nebo jezdit s traktůrkem, naloženým senem.“
Děti si na Kosárně mohly vyzkoušet tradiční i interaktivní hry, vše v rámci plnění soutěžních úkolů.
Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „My jsme si za SVČ Bruntál připravili takové starší stanoviště, dá se říct. Děti se tady učí roztáčet dřevěnou káču, učí se dojení kozy, mají tam přírodovědné stanoviště, zkouší křesat oheň, poznávají zvuková vajíčka a tak různě.“
Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Tady děti skládají různé kolíčky ke zvířátkům a na kolíčkách jsou miminka, co žerou, kde bydlí a nebo čím jsou užitečné. Nakonec po splnění celé kartičky dostanou nějaké kokínka.“
Ani dospělí nepřišli zkrátka. Čekaly na ně ochutnávky potravin regionálních výrobců.
Daniela Tomaščáková, Muzeum v Bruntále: „K ochutnání tu máme světlohorské trampské cigáro, pak tady máme škvarkovou pomazánku, bůčkovou s česnekem, nebo tu máme marmelády, sirupy z lásky, sýry od Stromovouse ze Staré Vody, pak tady máme ještě bílčické koláčky svatební, samé dobrůtky, přijďte se najíst.“
Kulturní část dne vyplnila kapela místních muzikantů i výstava zajímavých obrazů.
Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Na půdě si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu obrazů Terezy Posoldové, která zde vystavuje až do 25. srpna. Tereza Posoldová je malířka z Krnova, která kreslí abstraktní díla, plná výbuchů barev a fantazie.“
Fajné léto na Kosárně není jen zastávkou na cestě po Jeseníkách. Návštěvníci tady mohou strávit opravdu celý den a Kosárnu navštívit i celoročně.
---
Karlova Studánka se proměnila v gastronomický ráj. Uskutečnil se tady už tradiční Pojez fest, který už třetím rokem pořádá Moravskoslezský kraj také v ostravských Dolních Vítkovicích a na Ostravici v Beskydech.
Do Karlovy Studánky se sjely tisíce milovníků kvalitního jídla a pití. Na Pojez festu mohli ochutnat nejen pochoutky z regionální kuchyně, ale i exotické speciality, nechyběla live cooking show a vyhlášeny byly i výsledky soutěže regionální potravina roku MS kraje.
Jan Poštulka, ředitel lázní: „Máme úžasné počasí, spoustu lidí, nádherně to tady voní, já si myslím, že máme vše co potřebujeme mít, aby jsme pořádali takovou nádhernou akci jako je Pojez fest v Karlové Studánce. Těch vystavujících je tady víc jak 100 stánků, takže my jsme samozřejmě připravili taky speciální dobroty.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Měl jsem skvělou zmrzlinu, která měla příchuť černého pepře, což je úžasná kombinace. Pak jsem si dal u firmy Medu trhanou krkovici s medem a trhané hovězí maso s medem a musím říct, že ty chutě jsou opravdu exkluzivní. Pojez fest je tradiční festival, na který jezdím pravidelně, letos poprvé jako hejtman a užívám si to.“
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Zatím jsem moc neochutnával, obcházím stánky a tady chci začít u prvního stánku, nevím ani co to tady je, ale myslím si, že tu mají pivo, takže lehce ochutnám. Z jídla mám nejraději maso a myslím si, že je to na mě vidět.“
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: „Dneska jsme měli možnost tady shlédnout všechny vítěze v kategorii regionální potraviny a taky v ceně hejtmana MS kraje. Já si jejich práce velice vážím a děkuji, že tady jsou a přeji jim mnoho úspěchů a energie.“
Ceny si odneslo celkem 9 výrobců regionálních potravin.
Jana Přistoupilová, r.p. Karamel: „Nabízíme mléčný karamel, který pochází z Valašska kousek od Rožnova. Složený je jenom z poctivého mléka, které tam kupujeme přímo na jedné blízké farmě a z cukru. Nic víc, palačinky, lívance, tvarohy, jogurty, ovoce, maso, na všechno se hodí.“
David Czyž, r.p. Vařonka: „Vařonka je originál z těšínského Slezska a dělám eji tak jak se dělala postaru. Samozřejmě v každém domě s dělala trošku jinak, ale my jsme se snažili ze všech těch vlivů do té vařonky něco dostat, takže je tam hřebíček, skořice, je tam zkaramelizovaný cukr i dokonce trochu medu, takže je tam všechno.“
Radim Jedinák, r.p. Šafrán: "My dovážíme šafrán letos 11. rok. Vozíme ho z farem z Íránu. Je to velmi vzácné koření, je to koření štěstí jak říkávala Magdalena Dobromila Rettigová ve svých kuchařkách a nedovážíme jen šafrán v různých gramážích, ale vozíme také výjimečné šafránové čaje, šafránové nálevy a protože ho dovážíme řadu let, tak ho i zpracováváme."
Tomáš Romanovký, r.p. Zmrzlina: „Regionální potravina nás ocenila za smetanovo medovou zmrzlinu s černým pepřem. Je to taková lahůdka jako dezert, takže jsme rádi, že se to podařilo. Je to řemeslná výroba domácí, kdy používáme mléko z farmy nebo ovoce z různých sadů.“
Radek Halamíček, r.p. Pivo Troll: „Nabízíme Trolla 11, potom tady máme Summer Ale a teď aktuálně ještě máme letní speciál Pale Ale Fruit, je to 13, je to vlastně ovocné a jinak vyrábíme v Heřmanicích v bývalém areálu šachty a vyrábíme si sami piva.“
Lidé si mohli na Pojez festu vychutnat nejen spoustu dobrého jídla a pití, ale také bohatý kulturní program. Vystoupil například Jaroslav Uhlíř nebo Adam Mišík. Pro rodiny s dětmi byl připraven speciální program v rámci dětské zóny s Technotrasou a zábavné a poučné aktivity.
---
Zájem o dětské letní tábory stále více přesahuje jejich nabídku. Přestože jejich struktura se mění a rostou nové tzv. příměstské a chatové tábory, neklesá ani zájem o klasické táboření pod stanem. Turistický oddíl Tulák pořádá podsadový tábor v Dlouhé stráni již mnoho let a na nezájem dětí si rozhodně nemůže stěžovat.
I stanový tábor však musí jít s dobou a reagovat na technické, hygienické a stravovací podmínky pobytu.
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Oproti předchozím rokům jsme si letos pořídili solární panely, které nám pohání hlavně ledničku, že nemusíme jezdit tak často pro potraviny. Telefony, mobily tady samozřejmě děti nemají, jsme bez elektriky a vodu dovážíme z vodovodů a kanalizací pitnou. V letošním roce jsme vybavili tábor zbrusu novými kadibudkami, proběhl nátěr našeho vagónu, už to nutně potřeboval.“
Také kvalita bydlení a stravování odpovídá požadavkům na táboření ve volné přírodě.
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti na táboře spí v podsadových stanech s pevnou podsadou a celtou, takže si myslím, že ten komfort tady je. Vaříme tady, děti dělají službu, z každého týmu, z každé družiny jeden člen vždycky jde pomáhat paní kuchařce do kuchyně, máme paní kuchařku, která se nám stará o stravu.“
Filip Jelínek, táborník: „Jsou tady krásné stany a jsou tady kamarádi, už jsem tady byl jednou.“
Eliška Vašíčková: „Nejlepší je to, že ti rádci jsou na nás milí, starají se o nás a to jídlo je tady hodně dobré. Takže bych ráda pochválila paní kuchařku. A nejhorší si myslím, že smrdí kadibudky, ale to nevadí.“
Eliška Husárová, tábornice: „Asi to prostředí, je to hodně přátelské a jako že tady mám kamarády, hodně kamarádů.“
Martina Hynštová, tábornice: „Mě se tady líbí, že se tu děti mají rády a že spolu spolupracují a že tu každý může být sám sebou.“
Program tábora je uvolněný, zaměřený na hry a soutěže v přírodě i výlety do okolí.
Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Děti tady hrají různé sportovní hry, jako je lacross, ringo, fotbálek. Měli jsme výlet do Opavy do Slezského muzea, na stříbrné jezero, kde se koupali, taky budeme mít výlet na kolech na Slezskou Hartu. Letošní tábor máme téma piráti, pirátský tábor, kde můžou děti plnit pirátské odborky, je to taková obdoba Foglarových bobříků, kde můžou plnit zkoušku mlčení, hladu, samoty, rostlin, zručnosti, síly, odvahy.“
Karolínka Husárová, tábornice: „Na táboře se mi líbí to, že ti velcí pro nás vyrábí ty aktivity prostě, pro nás dělají.“
Pavel Benjamin Hanousek, tábornice: „Nejvíc se mi líbí to, že vlastně holky jsou skvělý, máme se rádi, hrajeme ringo.“
Karel Wágner, táborník: „Mě se tady na táboře nejvíc líbila hra, jak jsme vyměňovali sirku za různé věci.“
Eliška Dudíková, tábornice: „Mě se asi líbilo taky ta sirka.“
Anička Karelová, tábornice: „Hry a odpolední klid, můžem dělat blbiny.“
Radek Polášek, táborník: „Asi hry a taky odpolední klidy.“
Eduard Vach, táborník: „Tady se mi hlavně líbí, že hrajeme nějaké hry, že jsem venku, jsme aktivní a cítím, že jsme tak jako v přírodě, je tady fajn, kamarádi v pohodě, mám tady kámoše."
Terezka Hynštová, tábornice: „Líbí se mi tady všechno, jak tady hrajeme hry, líbí se mi tady různé aktivity, různé hádanky a různé soutěže.“
Adélka Klepáčková, tábornice: „Mě se tady líbí různé hry a večer nebo ráno někdy i zpíváme a to je taky fajn.“
Evička Horáková, tábornice: „Nejvíc se mi líbí ta písnička, kterou tady zpíváme.“
Ke zpívání děti nepotřebují žádné mobily, složily si i vlastní píseň. Mezi sebou mají dokonce táborového novináře, který zaznamenává celé táborové dění.
Eduard Vach, táborový novinář: „Tak já si většinou hlavně shromáždím informace o tom, co děláme na schůzkách a pak to jakoby po částech začnu zpracovávat. To i budu vydávat.“
Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti máme z Bruntálu, většinou jsou to členové našeho oddílu, ale samozřejmě i z okolí, Vrbno, Karlovice, Mezina.“
Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Velmi děkujeme za pomoc rodičům a kamarádům našeho oddílu a také městu Bruntálu za finanční pomoc a hlavně panu starostovi a ostatním.“
Tábor v Dlouhé Stráni bude pokračovat opět za dva roky, příští rok ten pobytový vystřídá tábor putovní.
---