Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • FIRMA KVŮLI DODÁVKÁM ZAVEDLA MIMOŘÁDNÉ SMĚNY
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Denní stacionář Dům V Aleji prochází rekonstrukcí

      Stacionář pro mentálně postižené klienty Dům V Aleji prochází širokou rekonstrukcí, která mimo jiné rozšíří jeho služby také o denní centrum pro seniory. Veškeré práce jsou teprve v počátcích, přičemž klienti byli přesunuti do náhradních prostor.

      Rekonstrukce denního stacionáře Dům V Aleji je teprve v počátcích, začala totiž 2. února. Jde o celkovou rekonstrukci tohoto objektu.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Budeme dělat novou střechu, zastřešovat terasu, nově zateplovat, okna se mění, veškerá elektrická instalace, budou se dělat nové rozvody kanalizace, bude nový výtah a bude nová plošinka místo schodů, které vlastně vedly do stacionáře.”

      Jan Wolf (SOCDEM), primátor: “Tady ta samotná stavba, která je za mnou, tak je financována z 85% z Evropské unie, zbývající finanční prostředky se financují z našeho rozpočtu. Já jsem rád, že na ten objekt se podařilo získat finanční prostředky, je to objekt, co už něco zažil, a dojde k rekonstrukci a modernizaci toho spodního patra pro současné klienty a v horním patře vznikne nové místo pro denní centrum služeb. My jsme tu službu pro seniory měli nebo máme ji v jeslích v Karviné 6. O tu službu je velký zájem, takže jsme hledali další prostory, kde bychom to mohli rozšířit a to je jeden z objektů, kde se to v současné době daří a kde budou noví klienti.”

      Rekonstrukce by měla zlepšit celkovou sociální práci a rozšířit služby denního centra.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “V přízemí budou dvě oddělení pro mentálně postižené a v prvním patře pak bude oddělení pro seniory. To je novinka, zázemí, ale to denní centrum už máme v budově jeslí. A tam je momentálně kapacita dvanácti osob, ale chodí tak denně těch osm, čili těch osm lidí, zapsáno je dvanáct, a rozšíří se to tady pro dalších šest osob. Takže celková kapacita by pak měla být čtrnáct.”

      Aby se mohl starý prostor zrekonstruovat, museli se všichni klienti, i spolu s jejich veškerým zázemím a vybavením stacionáře, přesunout do náhradních prostorů.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Přemístili jsme je do polikliniky v prostorách bývalé rehabilitace a to musím říct, že bylo neskutečně těžké, protože jsme museli tuhle tu budovu starou zcela vyklidit se vším všudy, s nábytkem, prostě všechno jsme přesouvali.”

      Náhradní prostory na poliklinice jsou vhodné, protože jsou v přízemí a zároveň bezbariérové. S přesunem na polikliniku výrazně pomohli zaměstnanci, a to s malou dopomocí firmy, která stěhovala nábytek.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Prostory, do kterých jsme se stěhovali byly taky zcela vybydlené, takže se nejprve to muselo upravit a ten vlastní přesun se děl od poloviny, řekla bych už v listopadu takové ty papírové věci a věci, které se daly přenést vlastními silami. No a konečný přesun se děl v posledním týdnu ledna a první týden února, provoz nám vlastně v nových prostorách začínal 10. února.”

      Klienti stacionáře si zatím zvykají a aklimatizují se na nové prostředí.

      Jarmila Jedličková, vedoucí střediska: “Proces bude asi trošku dýl, jak u kterého klienta. Někteří to vzali jako nějaké nové prostředí, ale pořád to nazývají jakoby “domečkem”. Samozřejmě první dny byli zvědaví, jak to vypadá a postupně si zvykají.”

      Proces rekonstrukce objektu stacionáře a denního centra Dům V Aleji se odhaduje zhruba na rok, v prosinci tohoto roku se již očekává kolaudace nově zrekonstruovaných prostorů.

      ---

      Knihovna nabízí kurzy trénování paměti

      V Regionální knihovně Karviná probíhají od roku 2015 pravidelné kurzy trénování paměti, které mají za cíl zlepšit paměť a koncentraci všem, co mají zájem. Používají se na nich různorodé techniky a účastnice kurzu si nemohou vynachválit jeho kýžený efekt.

      V karvinské knihovně opět probíhá pravidelné trénování paměti, které se těší velkému úspěchu. Lidé, kteří kurzy absolvovali, se totiž ptají na jejich další a další pokračování.

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Máme tady už čtyři kurzy, přičemž každý kurz obsahuje pět lekcí po hodině a půl a za ty roky od roku 2015 - s pauzou 2020 a 2021 - se konalo 265 lekcí, kterých se účastnilo 2117 účastníků. Máme i přesné statistiky. Během lekcí trénování paměti využíváme mnemotechniky a trénujeme také koncentraci a soustředění, které je vlastně to nejdůležitější na to, aby si člověk správně pamatoval.”

      Kurzy probíhají s vedením lektorky, která si prošla speciálním školením, aby mohla pomáhat lidem lépe si pamatovat, a to zábavnou formou.

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Já jsem se v roce 2015 stala certifikovanou trenérkou paměti, kdy Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging právě koná tyto kurzy pro trenéry paměti a jen ti, kteří tyto kurzy absolvují a dostanou certifikát, mohou trénovat takhle paměť právě s tím posvěcením této společnosti.”

      Kurzy trénování paměti probíhají v Regionální knihovně Karviná od roku 2015.

      Spousta účastníků, potažmo účastnic kurzu trénování paměti se shoduje na tom, že kurz je přínosem nejen v oblasti paměti a koncentrace, ale i socializace.

      anketa: účastnice kurzu trénování paměti: “Zjistila jsem, že určité techniky používám mimoděk, jenom jsem se seznámila s tím, že je používá, aniž bych o tom věděla, takže teďka ty techniky, které jsem se tady naučila, používám vědomě.“ “Není to zkoušení, není to, že bychom se měli stydět nebo bát, že něco neumíme, každý chápeme jinak. A je to opravdu skvělé.”

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Převažují ve velké míře ženy. Spousta lidí má strach, že se tady dozví, že něco neví a že by jim to mohlo dokázat, že jsou nějak horší, ale to právě není vůbec o tom. Tady se naučí to, co si myslí, že by se nikdy nenaučili. A naopak jim to zvedne sebevědomí.”

      ---

      V Karviné se uskutečnila Uzlařská regata

      Turistický oddíl Lesani z Karviné uspořádal speciální uzlařskou soutěž, při které se měřila především rychlost a zručnost. Děti všech věkových kategorií, ale i dospívající mohli prokázat, co se v rámci turistických oddílů naučili a jakým způsobem se umějí popasovat i se soutěžní atmosférou.

      Oddíl Lesani vznikl bezmála před padesáti lety a za dobu jeho působnosti se v oddíle vystřídala velká spousta vedoucích. V současné sobě se spolek věnuje množství nejrůznějších sportů.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Asi nejvíc bych vypíchl možná lezení a horolezectví, kterému se teď věnujeme, bych řekl, možná ze všeho nejvíc.”

      Soutěž Uzlařská regata byla uspořádána s cílem oslovit děti a dospívající především z karvinského okresu a nejbližšího okolí.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Přijelo nám tady dneska osm týmů, startujících máme něco málo přes sto. Ta regata spočívá v tom, že se v podstatě váže šest základních uzlů. Začíná se prvním uzlem, pokračuje se škotskou spojkou, ambulančním uzlem, rybářským uzlem, zkracovačkou a na závěr je dračí smyčka. Uzlařská regata by měla být především závodem jednotlivců, takže každý jednotlivec startuje v podstatě ve dvou kolech, z každého základního kola se mu počítá jakoby ten lepší čas. Šest nejlepších závodníků postupuje do finále ve své kategorii. Máme kategorie Plavčíků, Kadetů a Lodníků. Každá tato kategorie má svoje finále a na závěr proběhne ještě jedno velké superfinále, kde postoupí dva nejrychlejší z každého dílčího finále.”

      Kategorie družstev se staly spíše čestným zpestřením celé Uzlařské regaty a společnou zábavou pro týmy. Ta byla však vykoupena i občasnou značnou nervozitou.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Já si myslím, že výzva je samotný ten závod, protože jak bylo u mnohých patrné, tak děti jsou z toho velmi nervózní, jde vidět, že občas se i třepou ručky.”

      Klára Kladníčková, tým 8. oddílu Hraničář Karviná: “Nejhorší asi byl ten čas a stres z toho, že třeba nějaký uzel nedotáhnu. Ale zatím asi pocity dobrý, mám tady lidi, se kterými se bavím, takže jsem v takovém příjemném prostředí.”

      Helena Gemelová, tým Oddílu Lesani Karviná: “Šlo mi to dobře, ale u loďáků jednoho uzle jsem to trošku popletla, takže jsem to musela znovu udělat.”

      Daniel Szebesta & Eduard Vlček, tým 7. junáckého oddílu Skarabeus Rychvald: “Co bylo dneska nejtěžší?” “Asi ty autíčka, jsem se tam zasekl.” “Jeden z uzlů, který se váže na dva takové věci prostě a pak se to musí přitáhnout. Pro mě byl asi taky jeden z nejtěžších.”

      Petr Čečetka, tým Oddílu Lesani Karviná: “Uzly, které se vlastně používají, třeba dračák na lezení, záchrana lidí třeba, a loďák se používá hlavně na lodi.”

      Oddíl Lesani Karviná bude Uzlařskou regatu pořádat znova a lidé z něj v rámci příštích ročníků na soutěži rádi přivítají i úplně nové účastníky.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Každý z oddílů, které se tady dnes prezentují, určitě rádi uvítají nové členy, ať už to jsou Skauti, Lesani nebo různé sportovní oddíly. Takže pokud by měl někdo zájem, rádi vás uvidíme ve svých řadách.”

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Karvinský expres
      04. března 2025, 16:14

      Denní stacionář Dům V Aleji prochází rekonstrukcí

      Stacionář pro mentálně postižené klienty Dům V Aleji prochází širokou rekonstrukcí, která mimo jiné rozšíří jeho služby také o denní centrum pro seniory. Veškeré práce jsou teprve v počátcích, přičemž klienti byli přesunuti do náhradních prostor.

      Rekonstrukce denního stacionáře Dům V Aleji je teprve v počátcích, začala totiž 2. února. Jde o celkovou rekonstrukci tohoto objektu.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Budeme dělat novou střechu, zastřešovat terasu, nově zateplovat, okna se mění, veškerá elektrická instalace, budou se dělat nové rozvody kanalizace, bude nový výtah a bude nová plošinka místo schodů, které vlastně vedly do stacionáře.”

      Jan Wolf (SOCDEM), primátor: “Tady ta samotná stavba, která je za mnou, tak je financována z 85% z Evropské unie, zbývající finanční prostředky se financují z našeho rozpočtu. Já jsem rád, že na ten objekt se podařilo získat finanční prostředky, je to objekt, co už něco zažil, a dojde k rekonstrukci a modernizaci toho spodního patra pro současné klienty a v horním patře vznikne nové místo pro denní centrum služeb. My jsme tu službu pro seniory měli nebo máme ji v jeslích v Karviné 6. O tu službu je velký zájem, takže jsme hledali další prostory, kde bychom to mohli rozšířit a to je jeden z objektů, kde se to v současné době daří a kde budou noví klienti.”

      Rekonstrukce by měla zlepšit celkovou sociální práci a rozšířit služby denního centra.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “V přízemí budou dvě oddělení pro mentálně postižené a v prvním patře pak bude oddělení pro seniory. To je novinka, zázemí, ale to denní centrum už máme v budově jeslí. A tam je momentálně kapacita dvanácti osob, ale chodí tak denně těch osm, čili těch osm lidí, zapsáno je dvanáct, a rozšíří se to tady pro dalších šest osob. Takže celková kapacita by pak měla být čtrnáct.”

      Aby se mohl starý prostor zrekonstruovat, museli se všichni klienti, i spolu s jejich veškerým zázemím a vybavením stacionáře, přesunout do náhradních prostorů.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Přemístili jsme je do polikliniky v prostorách bývalé rehabilitace a to musím říct, že bylo neskutečně těžké, protože jsme museli tuhle tu budovu starou zcela vyklidit se vším všudy, s nábytkem, prostě všechno jsme přesouvali.”

      Náhradní prostory na poliklinice jsou vhodné, protože jsou v přízemí a zároveň bezbariérové. S přesunem na polikliniku výrazně pomohli zaměstnanci, a to s malou dopomocí firmy, která stěhovala nábytek.

      Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Prostory, do kterých jsme se stěhovali byly taky zcela vybydlené, takže se nejprve to muselo upravit a ten vlastní přesun se děl od poloviny, řekla bych už v listopadu takové ty papírové věci a věci, které se daly přenést vlastními silami. No a konečný přesun se děl v posledním týdnu ledna a první týden února, provoz nám vlastně v nových prostorách začínal 10. února.”

      Klienti stacionáře si zatím zvykají a aklimatizují se na nové prostředí.

      Jarmila Jedličková, vedoucí střediska: “Proces bude asi trošku dýl, jak u kterého klienta. Někteří to vzali jako nějaké nové prostředí, ale pořád to nazývají jakoby “domečkem”. Samozřejmě první dny byli zvědaví, jak to vypadá a postupně si zvykají.”

      Proces rekonstrukce objektu stacionáře a denního centra Dům V Aleji se odhaduje zhruba na rok, v prosinci tohoto roku se již očekává kolaudace nově zrekonstruovaných prostorů.

      ---

      Knihovna nabízí kurzy trénování paměti

      V Regionální knihovně Karviná probíhají od roku 2015 pravidelné kurzy trénování paměti, které mají za cíl zlepšit paměť a koncentraci všem, co mají zájem. Používají se na nich různorodé techniky a účastnice kurzu si nemohou vynachválit jeho kýžený efekt.

      V karvinské knihovně opět probíhá pravidelné trénování paměti, které se těší velkému úspěchu. Lidé, kteří kurzy absolvovali, se totiž ptají na jejich další a další pokračování.

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Máme tady už čtyři kurzy, přičemž každý kurz obsahuje pět lekcí po hodině a půl a za ty roky od roku 2015 - s pauzou 2020 a 2021 - se konalo 265 lekcí, kterých se účastnilo 2117 účastníků. Máme i přesné statistiky. Během lekcí trénování paměti využíváme mnemotechniky a trénujeme také koncentraci a soustředění, které je vlastně to nejdůležitější na to, aby si člověk správně pamatoval.”

      Kurzy probíhají s vedením lektorky, která si prošla speciálním školením, aby mohla pomáhat lidem lépe si pamatovat, a to zábavnou formou.

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Já jsem se v roce 2015 stala certifikovanou trenérkou paměti, kdy Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging právě koná tyto kurzy pro trenéry paměti a jen ti, kteří tyto kurzy absolvují a dostanou certifikát, mohou trénovat takhle paměť právě s tím posvěcením této společnosti.”

      Kurzy trénování paměti probíhají v Regionální knihovně Karviná od roku 2015.

      Spousta účastníků, potažmo účastnic kurzu trénování paměti se shoduje na tom, že kurz je přínosem nejen v oblasti paměti a koncentrace, ale i socializace.

      anketa: účastnice kurzu trénování paměti: “Zjistila jsem, že určité techniky používám mimoděk, jenom jsem se seznámila s tím, že je používá, aniž bych o tom věděla, takže teďka ty techniky, které jsem se tady naučila, používám vědomě.“ “Není to zkoušení, není to, že bychom se měli stydět nebo bát, že něco neumíme, každý chápeme jinak. A je to opravdu skvělé.”

      Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb: “Převažují ve velké míře ženy. Spousta lidí má strach, že se tady dozví, že něco neví a že by jim to mohlo dokázat, že jsou nějak horší, ale to právě není vůbec o tom. Tady se naučí to, co si myslí, že by se nikdy nenaučili. A naopak jim to zvedne sebevědomí.”

      ---

      V Karviné se uskutečnila Uzlařská regata

      Turistický oddíl Lesani z Karviné uspořádal speciální uzlařskou soutěž, při které se měřila především rychlost a zručnost. Děti všech věkových kategorií, ale i dospívající mohli prokázat, co se v rámci turistických oddílů naučili a jakým způsobem se umějí popasovat i se soutěžní atmosférou.

      Oddíl Lesani vznikl bezmála před padesáti lety a za dobu jeho působnosti se v oddíle vystřídala velká spousta vedoucích. V současné sobě se spolek věnuje množství nejrůznějších sportů.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Asi nejvíc bych vypíchl možná lezení a horolezectví, kterému se teď věnujeme, bych řekl, možná ze všeho nejvíc.”

      Soutěž Uzlařská regata byla uspořádána s cílem oslovit děti a dospívající především z karvinského okresu a nejbližšího okolí.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Přijelo nám tady dneska osm týmů, startujících máme něco málo přes sto. Ta regata spočívá v tom, že se v podstatě váže šest základních uzlů. Začíná se prvním uzlem, pokračuje se škotskou spojkou, ambulančním uzlem, rybářským uzlem, zkracovačkou a na závěr je dračí smyčka. Uzlařská regata by měla být především závodem jednotlivců, takže každý jednotlivec startuje v podstatě ve dvou kolech, z každého základního kola se mu počítá jakoby ten lepší čas. Šest nejlepších závodníků postupuje do finále ve své kategorii. Máme kategorie Plavčíků, Kadetů a Lodníků. Každá tato kategorie má svoje finále a na závěr proběhne ještě jedno velké superfinále, kde postoupí dva nejrychlejší z každého dílčího finále.”

      Kategorie družstev se staly spíše čestným zpestřením celé Uzlařské regaty a společnou zábavou pro týmy. Ta byla však vykoupena i občasnou značnou nervozitou.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Já si myslím, že výzva je samotný ten závod, protože jak bylo u mnohých patrné, tak děti jsou z toho velmi nervózní, jde vidět, že občas se i třepou ručky.”

      Klára Kladníčková, tým 8. oddílu Hraničář Karviná: “Nejhorší asi byl ten čas a stres z toho, že třeba nějaký uzel nedotáhnu. Ale zatím asi pocity dobrý, mám tady lidi, se kterými se bavím, takže jsem v takovém příjemném prostředí.”

      Helena Gemelová, tým Oddílu Lesani Karviná: “Šlo mi to dobře, ale u loďáků jednoho uzle jsem to trošku popletla, takže jsem to musela znovu udělat.”

      Daniel Szebesta & Eduard Vlček, tým 7. junáckého oddílu Skarabeus Rychvald: “Co bylo dneska nejtěžší?” “Asi ty autíčka, jsem se tam zasekl.” “Jeden z uzlů, který se váže na dva takové věci prostě a pak se to musí přitáhnout. Pro mě byl asi taky jeden z nejtěžších.”

      Petr Čečetka, tým Oddílu Lesani Karviná: “Uzly, které se vlastně používají, třeba dračák na lezení, záchrana lidí třeba, a loďák se používá hlavně na lodi.”

      Oddíl Lesani Karviná bude Uzlařskou regatu pořádat znova a lidé z něj v rámci příštích ročníků na soutěži rádi přivítají i úplně nové účastníky.

      Michal Tabaček, hlavní rozhodčí soutěže: “Každý z oddílů, které se tady dnes prezentují, určitě rádi uvítají nové členy, ať už to jsou Skauti, Lesani nebo různé sportovní oddíly. Takže pokud by měl někdo zájem, rádi vás uvidíme ve svých řadách.”

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-04-03-2025-16-14