Na Lodičkách se konal benefiční koncert pro Ukrajinu
V Karviné se uskutečnil benefiční koncert pro Ukrajinu. Obsahoval nejen vystoupení několika regionálních skupin a kapel, ale i sbírku hraček nebo aukci děl karvinských umělců.
Výtěžek z dobrovolného vstupného, denní mzdy obsluhy a členů Iniciativy Dokořán, která spoluorganizovala speciálního benefiční koncert na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině a i další forma pomoci se odehrála na Lodičkách v sobotu odpoledne. K organizaci akce se připojily nejrůznější skupiny a kapely.
Lukáš Heczko, spoluorganizátor koncertu, předseda Iniciativy Dokořán: “Když vznikla tato nepříjemná situace, tak nám to bylo všem líto, štvalo nás to a chtěli jsme nějak přiložit ruku k dílu a pomoct lidem na Ukrajině a čím jiným pomoct než nějakou kulturou, spojit místní komunitu a uspořádat akci pro benefiční účely. Ozvala se nám kapela Allscapones, která by do toho chtěla jít, udělali jsme událost v Karviné, všichni z toho byli nadšení , takže vystoupí kapela Nedivoč, Blaf, Allscapones, Permoník karvinský podpořil akci a celou akci otevřela ostravská kapela Fredy a Krasty. Na baru mámě kasičku, kde lidi mohou přispívat dobrovolným vstupným plus my dáváme veškerý zisk z baru, co se vydělá, tak dáváme taky na Ukrajinu."
Umělci zahráli bez nároku na honorář, stejně tak lidé, kteří to připravovali, jako zvukaři a technici. Kromě dobrovolného vstupného, se výtěžek skládal i z aukčního prodeje děl karvinských umělců, jako proutěných soch Bogdana Kornase nebo místních fotografů.
Marek Běhan, předseda Fotoklubu Karviná: "Jsem se rozhodl za Fotoklub, že napíšu Lukáši, jestli by nás brali s fotkami do aukce, že by se vydražily a vše, co se vydraží bychom dali na dobrou věc, že jo. Doufám, že větší část se prodá, abychom mohli přispět. Dražíme fotky od Katky Majevské, Václava Legerského a mé."
Svým dílem přispěla i karvinská regionální knihovna.
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Karvinská knihovna byla oslovena L. Heczkem, jestli bychom se chtěli zapojit do charitativního koncertu pro Ukrajinu, my jsme strašně rádi tuto výzvu přijali. Zajistili jsme od našich čtenářů knížky, které nám darovali do knihovny. Ty jsme sem přivezli a prodáváme je za malou finanční částku a veškerý výtěžek půjde na Ukrajinu."
Kromě toho probíhala i sbírka hraček pro ukrajinské děti.
---
ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny
Pomocnou ruku lidem z Ukrajiny společně podaly i dvě organizace, ADRA a vlastník bytů společnost Heimstaden. V těchto dnech třídí darované věci a vybavují jimi bytové jednotky, které poslouží jako dočasný domov uprchlíkům.
Sklady humanitární organizace ADRA jsou plné nejrůznějších věcí, které lidé věnovali na pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolníci je v těchto dnech třídí a kompletují, aby je následně převezli do bytů, kde budou uprchlíci bydlet.
Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Díky výzvě, kterou jsme dali na webu, tak i po magistrátech, úřadech školách, se nám nasbírala velká spousta pomoci. Tato pomoc je určena do rodin, které tady přijíždí z Ukrajiny a těmito věcmi se vybavují holobyty, které připravujeme pro ně."
Byty lidem z Ukrajiny poskytne společnost Heimstaden napříč celým regionem.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme dali vládě potažmo Správě uprchlických zařízení k dispozici 500 bytů, které mohou lidé z Ukrajiny bezplatně využívat včetně energií. Ve spolupráci s ADROU a Textilní bankou a díky kolegům a dobrovolníkům jsme schopni rodinám zajistit základní vybavení a pomoci se v našem regionu zorientovat."
Žádosti postupně narůstají, v příštím týdnu očekává společnost Heimastaden příjezd pěstounských rodin a pro ně hledají vhodné byty napříč celým regionem.
Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Do bytu je třeba všechno, takže kuchyňské náčiní, povlečení, ručníky, hygiena, drogerie, takže to, co je u nás normální, to potřebujeme i do těch nových holobytů."
Pomáhat mohou lidé dál. Ať už prostřednictvím ADRY, ČČK nebo jiných organizací. Do čtvrtku mohou lidé přinášet věci i na polikliniku, kde je zřízeno sběrné místo humanitární pomoci.
---
V KHN nově provádí nanoskopii kloubů
Na pracovišti ortopedie Karvinské hornické nemocnice provádí nově nanoskopii kloubů. Jedná se o prohlédnutí kloubní dutiny tenkou optikou kamery v lokální anestezii. Nemocnice tímto krokem zareagovala na rostoucí poptávku pacientů v době rušení a přesouvání operací z důvodu epidemie covid-19.
Nanoskopie kloubů je mladá invazivní vyšetřovací metoda, která přináší pacientovi rychlejší diagnostiku a tím i dřívější nastavení léčby jeho zdravotního problému. V Karvinské hornické nemocnici ji zavedli v letošním roce.
Radek Pavličný, primář ortopedické ambulance KHN: "Nanoskopii jsme začali používat z důvodu častých odpadnutí operací z důvodu covidu. Touto diagnostickou metodou jsme schopni prohlédnout ten kloub bez nutnosti hospitalizace, pacient nemusí zůstat na lůžku, odchází ten den po zákroku domů."
Nanoskopii kloubů má za sebou i paní Zdeňka. Trápily jí dlouhodobé problémy s kolenem.
Zdeňka, pacientka: "Je to normální klasický zákrok, dá se to, je to v pořádku."
Pacient také nemusí na předoperačního vyšetření. Zákrok probíhá obdobně jako klasická artroskopie, jen s tím rozdílem, že se používá optika kamery cca 3krát menšího průměru.
Jan Blahut, ortoped: "Výhoda tohoto kalibru je, že méně traumatizuje měkké tkáně, tudíž se dá provádět v lokální anestezii, je navržen i od principu pumpy proplachování kolene, nepoužíváme tam vzduch jako v břišní chirurgii, je to vodní prostředí."
Tato metoda ale není vhodná pro každého. Ne každý pacient například dokáže tolerovat lokální anestezii.
---
Karvinská hornická nemocnice potěšila ženy k svátku MDŽ
Na Mezinárodní den žen se nezapomnělo ani v Karvinské hornické nemocnici. Pacientky, které ráno přicházely do nemocnice na vyšetření nebo kontrolu, dostaly ve vestibulu květinu. Obdarovány byly i ženy na lůžkových odděleních a zaměstnankyně nemocnice.
Milé překvapení v podobě krásné květiny čekalo na pacientky, které ráno 8. března, v den mezinárodnímu svátku žen přicházely do Karvinské hornické nemocnice.
anketa: obdarovaná žena: " Je to velká pozornost, jsem nečekala, protože ten svátek celkem zaniká, teď se obnovuje, jsem ráda."
Kytičku a malé občerstvení dostaly i zaměstnankyně nemocnice.
anketa: obdarované ženy: "To je nádhera, to vždycky každou ženu potěší květina a něco sladkého k tomu, to je taková sladká tečka, krásná, nádherná ." "Je to milé překvapení, nečekali jsme to."
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Je 8. března, MDŽ, my jsme se rozhodli, že naše zaměstnankyně, ale i pacientky obdarujeme kytičkou, která k tomuto svátku patří. Pořídili jsme 430 tulipánů, to číslo je symbolické, protože právě tolik žen pracuje v KHN. Chceme ženám sdělit, že o nich víme, že si jich vážíme, že jim děkujeme za jejich práci a že jim přejeme vše dobré."
Nezapomnělo se ani na pacientky na pokojích lůžkových odděleních.
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Stravovací provoz napekl dobroty a každá pacientka, která je hospitalizovaná u nás v nemocnici, dostane od nás sladkost."
Podobnou akci k MDŽ zorganizovala nemocnice i vloni.
---