Karviná ocenila zdravotníky na zámku Fryštát
Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.
Karviná už potřetí ocenila na zámku Fryštát lékaře a zdravotnický personál. Poděkování za jejich práci jim vyjádřil náměstek primátora Radim Slíva.
Radim Slíva (nestr.za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Chci jim všem poděkovat jménem všech pacientů, kterým pomáhají zlepšit jejich zdravotní stav. Jsem také rád, že k výběru letošních oceněných přispěli občané našeho města.”
Oceněni byli v kategoriích výrazná osobnost roku a dlouholetá činnost v oboru.
Z Nemocnice Karviná-Ráj získali ocenění: ALŽBĚTA SLÁDKOVÁ , lékařka na JIP interního oddělení, ROMAN LIPKA , lékař gynekologicko-porodnického oddělení, JANA KRATOCHVÍLOVÁ, porodní asistentka rovněž z gynekologicko-porodního oddělení a IVAN ĎUROVIČ, internista infekčního oddělení.
Ivan Ďurovič, oceněný lékař: “ To ocenění mě mimořádně překvapilo, protože jsem asi před třemi a půl lety Karvinou opustil a myslel jsem si, že když jsem odešel, tím to skončilo, takže mě to příjemně překvapilo. Setkal jsem se tady s kolegy bylo to moc příjemné a všem děkuji.”
Z Karvinské hornické nemocnice byl oceněn primář oddělení ortopedie RADEK PAVLIČNÝ, zástupkyně vedoucí radiologické asistentky HANA KIEDROŇOVÁ a KRISTINA JONSZTOVÁ, dlouhodobá primářka neurologického oddělení.
Pro ocenění si přišla i známá a oblíbená praktická lékařka pro děti a dorost MILADA CANIBALOVÁ. Od náročné práce si šla odpočinout do důchodu až ve věku 70 let. Ocenění ji dojalo.
Milada Canibalová, oceněná lékařka: “To víte, že jsem ráda, 46 roků jsem pracovala, tak si toho moc vážím."
Za přínos, stabilizaci a rozvoj stomatologie a za obětavou péči o mladé lékaře vstupující do praxe byla oceněna KARIN MAĎOVÁ. I ona si ocenění velmi váží.
Karin Maďová, oceněná lékařka: "Já jsem chtěla moc poděkovat za to ocenění, velmi si toho vážím a zvlášť teď, když jsem si prošla vážným zdravotním onemocněním, tak o to víc si uvědomuji, jak je důležitá práce zdravotníků pro své pacienty a možná i já jsem na některé věci změnila názor a moc děkuji, vážím si toho velmi."
V kategorii kolektivů si pro ocenění přišli i zástupci chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj pod vedením primáře Zdeňka Vojkůvky. Všem oceněným gratulujeme.
---
Karvinští studenti zvládli v rámci náborové akce fyzické testy policistů
Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii.Kdo je splnil dostal rok platný certifikát.Pokud se rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.
V areálu karvinského gymnázia se uskutečnila pro studenty velká policejní náborová akce. Policisté z Krajského ředitelství PČR, dopravní i pořádkoví policisté včetně kynologů, mladým lidem v názorných ukázkách předvedli svou práci, například různá zadržení ozbrojených pachatelů. O jejich práci se také dozvěděli podrobnosti v besedě, kde zazněly i konkrétní požadavky pro uchazeče. Mladí lidé si také mohli prohlédnout jejich techniku a vybavení.
Ve druhé části akce si také mohli zájemci vyzkoušet jeden z požadavků při přijetí k policii - fyzické testy.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Dnes máme v prostorách zdejšího gymnázia připravenou akci Policistou na zkoušku, je to náborová akce, kdy dáváme mladým lidem možnost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Disciplíny jsou čtyři, je tam člunkový běh 4x na 10 metrů, potom jsou to kliky, celomotorický test a nakonec je čeká běh na jeden kilometr."
Testy se prováděly formou soutěže mezi jednotlivými pětičlennými týmy škol.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Každopádně, kdo dnes projde úspěšně fyzickými testy, dostane certifikát s platností jednoho roku a když se po maturitě přihlásí k policii, tak na základě toho certifikátu nebude muset absolvovat fyzické testy, rovnou půjde na psychotesty a pak na testy zdravotní."
Většina studentů si testy ze zvědavosti přišla zkusit, našli se ale jedinci, kteří po absolvování střední školy k policii chtějí nastoupit a zvládnout fyzické testy pro ně nebyl žádný problém.
Felix Kuba, student Střední školy ochrany osob a majetku: "Chtěl bych dělat u policie v budoucnu, ano. Pokud na tom nejste fyzicky úplně špatně, tak fyzické testy tady dáte lehce. Takovou šanci jsme už měli loni a přijde mi, že to není jen o tom si vyzkoušet fyzické testy, ale vidíte z praxe i různé věci a jen tak někdo to neuvidí podle mě.."
Dominik Poruba, student Obchodní akademie: "Mám člunkový běh i kliky za sebou. I to i to mi šlo, bylo to lehké docela."
Christina Stanieková, studentka Obchodní akademie: "Člunkový běh byl docela v pohodě, ale kliky, tam jsem čekala lepší výsledek. Mě to spíš jen zajímalo, i to, jak nám policajti ukazovali a chtěla jsem si to vyzkoušet."
Protože fyzické testy byly spojeny se soutěží, ve finále byly vyhodnoceny nejlepší týmy i jednotlivci. Nejlépe fyzické testy zvádli žáci SŠTaS Karviná, druhé a třetí místo obsadila družstva ze Střední školy ochrany osob a majetku Karviná. Z jednotlivců měl nejlepší výsledky Šimon Nemrava z vítězné školy.
---
Zdravotníci z KHN se učí čelit agresivitě pacientů
90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí,jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušenéhopolicejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.
Tohle je Zdeněk Orel. Je 29 let policistou a 14 let policejním vyjednavačem v Praze. Jeho úkolem bylo naučit zdravotníky, jak zvládnout agresivní pacienty.Situace nebývají zcela stejné, univerzální věta pro uklidnění emocí ve vypjatých situacích proto podle Zdeňka Orla neexistuje
Zdeněk Orel, policejní vyjednavač: "To slovo "Uklidněte se", já říkám jako jedno ze slov, které absolutně nefunguje. Když někdo začne být agresivní, začne nadávat a já řeknu "Uklidněte se", ponouknu ho k tomu, aby ta agresivita vzrostla."
Po výuce krizové komunikace se zdravotníci učili, jak se bránit, pokud nespokojený a rozčilený pacient přejde do fáze fyzických útoků.
Zdeněk Orel, policejní vyjednavač: "Pokud už je v té ordinaci a chce někoho praštit, tam ty komunikační dovednosti už důležité nejsou, tam se musí bránit, například při útoku nožem není od věci vzít to, co mám po ruce, to je židle. Židli nohama dopředu, za opěrku vezmu a držím si ho na distanc s tím nožem a pokud bude mít možnost utéct do bezpečného prostředí, to je to nejideálnější."
Nepříjemnou zkušenost s nespokojeným agresivním pacientem mají například lékarnice nebo zdravotní sestra Marcela Orságová.
Marcela Orságová, zdravotní sestra: "Jsou agresivní, jsou sprostí, nadávají, zvedají hlas."
Monika Syrová, vedoucí lékárny: "Nám nadával, vyhrožoval, že rozbije holí plexiskla, člověk se s tím setká."
Pavlína Vajglová, manažerka kvality KHN: "Školení je prospěšné a myslím si, že kdyby prospělo k záchraně alespoň jednoho lidského života nebo k ochraně toho zdravotníka, tak určitě to má význam."
Nemocnice nežádoucí události eviduje a z nich je zřejmé, že počet pacientů s nevhodným chováním směrem ke zdravotníků narůstá. V loňském roce čelili zdravotníci v této nemocnici agresorům celek v 54 případech.
KHN se bezpečnosti svých zaměstnanců věnuje systematicky. Už před více než rokem zavedla bezdrátová bezpečností tlačítka.
---