Blended intensive program na OPF Karviná
Obchodně podnikatelská fakulta uspořádala pro pedagogy ze zahraničí Blended intensive program. Šlo o netradiční vzdělávací program, kdy jedna jeho část proběhla online prostředním seminářů a workshopů a nyní se všichni osobně setkali právě na půdě OPF Karviná.
Pedagogové z Francie, Německa a Portugalska přijeli do Karviné, aby na OPF aplikovali do praxe vše, co se stihli naučit v průběhu pěti webinářů, které setkání předcházely.
Dalibor Šimek, organizátor Blended intensive programu: “Cílem toho je zlepšit naši výuku, přiblížit ji více modernímu způsobu pojetí a být schopni naučit naše studenty prakticky orientovaných dovedností, které pak mohou využít ve svém životě. Například jsme se věnovali jednomu simulačnímu programu, který provází studenty způsoby rozhodování ve firmě, rozhodování kolem financí, způsobu řízení podniku formou hry, kdy studenti pak vidí reálný dopad jejich rozhodnutí na finanční výkazy a podobně."
Bárbara Barroso, Polytechnic Institute Braganza, Portugal: "Vyučuji herní design na škole, ráda bych poznatky z programu využila v rámci aktivního zapojení studentů do výuky, aby se více snažili řešit konkrétní problémy firem a dalších institucí v rámci našeho regionu. Jinak jsem v Karviné poprvé, líbí se mi tady, je to klidné a pohodové město se spoustou zeleně. Byli jsme v parku i na Lodičkách a také na golfu, opravdu se mi tady líbí."
Spolupráce se všemi zahraničními školami bude dále pokračovat.
---
V Karviné se uskutečnil čtenářská festival HUMBOOK
V Karviné se uskutečnil čtenářský festival pro žáky 8. A 9. tříd základních škol nazvaný HUMBOOK. Jeho úkolem bylo vzbudit v mladých lidech zalíbení ve čtení knih.
Většina teenegarů patří do generace, která svou pozornost zaměřuje většinou na čtení příspěvků na sociálních sítích a internetu. Přivést je ke čtení knih měl za úkol velmi nevšední čtenářský festival, nazvaný Humbook. Zážitkovou formou popularizuje knihy, které jsou určené právě této generaci.
Olga Zbranek, marketingová manažerka projektu Humbook: "Jsme se rozhodli sem přijet s přednáškou, kdy jim řekneme co to je Young Adult literatura, zkusíme je nalákat na různé žánry, knihy, které jsou hodně populární a jít na to hlavně přes témata, které znají a případně řeší. A potom tu druhou půlku, aby to bylo trochu živější, tak jsme s holkami udělali takovou bitvu témat jako třeba Draci versus Upíři, kdo by prostě vyhrál a ještě aby do toho byli zapojeni, tak jsme jim připravili hlasovací aplikaci, aby se mohli vyjádřit."
Lektorky projektu Humbook většinou přednáší pro vášnivé čtenáře, které knižní témata zajímají. Tady stály před výzvou zaujmout i ty, které ke knihám blízko nemají.
Olga Zbranek, marketingová manažerka projektu Humbook: "Tady byly děti ze škol, zákonitě nikdo nečte nebo je to nebaví, ale přišly mi skvělí, zapojovaly se, pak se i někdo ptal. což jsem absolutně nečekala, takže Karviná překvapila příjemně.”
anketa: účastníci čtenářského festivalu Humbook: "Všechno bylo dobré, mě se to líbilo.." "Bylo to úžasné, osobně čtu hodně, o hodně knížkách, co se mluvilo, tak jsem sama četla, takže jsem byla ráda, že něco znám.” "Objevil jsem tady spoustu knížek, které jsem neznal a moc se mi to líbilo bylo to zajímavé." "Ještě jsem na takové akci nebyl, bylo to originální, dali nám spoustu tipů na další knihy, už vím, co si přečtu.”
Čtenářský festival se v Karviné konal v rámci Místního akčního plánu, který v Karviné běží od roku 2016 a na organizaci se podíleli Statutární město Karivná ve spolupráci s regionální knihovnou a pedagogy škol.
Barbora Bičejová, spoluorganizátorka čtenářského festivalu: "Ta dnešní akce je organizována na podporu čtenářské gramotnosti a co si budeme povídat, práce s informace, porozumění textu, to je alfa a omega nejen jejich dospělého života.”
Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb RKK: "Byli bychom moc rádi, kdyby tato akce zaujala natolik, že by přišli do knihovny a ty knížky si vyhledali:”
V rámci místního akčního plánu se v brzké době uskuteční ještě celá řada projektů.
Petra Kantorová, zpracovatelka MAPu pro Karvinou: "Probíhají nám kroužky podnikavosti se zaměřením na virtuální realitu ve výuce angličtiny, kurzy neverbální komunikace určené rodičům, pedagogům, kteří pracují s dětmi s řečovými obtížemi, plánujeme setkání matematiků základních a středních škol k výměně informací o přijímacích řízeních a další se rozběhnou od nového školního roku."
Celkově se festivalu zúčastnilo přes šest set teenagerů z Karviné, Dětmarovic, Petrovic a Stonavy.
---
Sociální služby Karviná obnovují vozový park
Sociální služby Karviná uspěly ve výzvě projektu IROP z roku 2023 a mohly prostřednictvím dotace zakoupit nové automobily pro pečovatelskou službu.
Blanka Dadoková, vedoucí Sociálních služeb Karviná: "V té první fázi, to je tento rok, jsme pořídili tři elektromobily a dvě nabíječky na to, abychom je mohli provozovat. Je to úspěch, protože vozový park pečovatelské služby potřebuje obměňovat. Využívat se budou pro rozvoz pečovatelek po městě a budeme to využívat vždy, když bude potřeba."
Další tři auta přibudou pro pečovatelskou službu příští rok.
---
Rekordní zájem o letošní ročník Karvinského talentu
Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.
Pořádající Základní škola Prameny společně s porotou pozvala všechny odvážné zpěváky a zpěvačky do výběrového kola Karvinského talentu, aby předvedli, co umí. Všechny účastníky rozdělila do jednotlivých kategorií podle věku, od dětí z mateřských škol po střední školy a speciální kategorií jsou dueta a tria.
Dagmar Czinege, ředitelka Základní a Mateřské školy Prameny: "Do letošního ročníku soutěže Karvinský talent se přihlásilo celkem 157 soutěžících, což je opravdu rekordní počet, to se nám v žádném ročníku ještě nestalo. Děti jsou z různých měst MSK,z Ostravy, Šenova, Havířova, Horní Suché, Dětmarovic, Stonavy a dalších."
Mnozí vystupovali před porotou poprvé, někteří své štěstí uspět zkoušejí opakovaně.
Klára Branková, účastnice Karvinského talentu: "Byla tréma, já jsme se úplně klepala, i ten hlas byl malinko vyklepanější, ale jinak to bylo myslím docela dobré. Minulý talent jsem byla s kamarádkou v duetu a to jsme postoupila do finále:"
Elizabeth Pašková, účastnice Karvinského talentu: "Já chodím do Horní Suché do mateřské školy. Já jsem měla trošku trému."
Letošní novinkou je přidané semifinále, kvůli velkému počtu zpěváků ve druhé a třetí kategorii. To se uskuteční 25. června na Lodičkách.
Dagmar Czinege, ředitelka Základní a Mateřské školy Prameny: " Protože se nám jeví jako nefér, že ze 46 soutěžících by do finále v září postoupilo jen šest.”
V semifinále budou opět zpívat s podklady, ve finále si pak zazpívají s kapelou.
Dagmar Czinege, ředitelka Základní a Mateřské školy Prameny: "Myslím si, že je výborné, když děti tady z Karviné mají možnost se porovnat ve výkonech s dětmi z jiných měst, to se mi jeví jako velmi dobré. A reprezentace města v celém regionu je taky velmi důležitá. Je velká podpora města, my si toho moc vážíme a vzhledem k tomu, že tu podporu cítíme, jsme si mohli letos na finále pozvat pana Peroutku z Prahy, který bude celé finále komentovat a také zazpívá.”
Připraveny jsou také pro vítěze soutěže hodnotné ceny.
---