Generální rekonstrukce krytého bazénu je v polovině
Stavba krytého bazénu, která je naprojektována na 950 dní od předání staveniště, je momentálně v polovině. Práce se přes zimu opět výrazně posunuly.
Generální rekonstrukce krytého bazénu v Karviné-Hranicích pokračuje podle harmonogramu. Na kontrolních dnech dozor kontroluje dodržování všech technologických postupů a kvalitu provedené práce. Kontrolních dnů se pravidelně účastní i zástupci vedení města.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Ta stavba, i když dnes všichni víme, jaký je problém se stavebním materiálem, s pracovníky ve stavebnictví, tak běží podle plánu. Konečný termín červenec 2023 zatím platí, věřím, že to bude vše v pořádku."
Za rok a tři měsíce se vnější nová podoba bazénu už rýsuje a práce pokročily i v samotném technickém zázemí bazénu.
Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: "Bazén se totálně proměnil, už se dostáváme do pozice, kdy se vybavuje technologiemi, zasklívá se. Tady, kde stojíme, v rekreačním bazénu, ten je ještě otevřený, je sotva dodělaná trapézová střecha, ta se musí celá dodělat, ale máme před převzetím hlavně rozvodny a napojení už normální sítě trafostanice, kdy máme podepsanou smlouvu o opětovném připojení distribucí ČEZu. Máme už připojení tepla centrálního tzn. Veolie, které není spuštěno, ale technologicky připojeno a rozvádí se po baráku a máme už připojení výměníku."
V současné době se tedy soustředí práce na rozvody tepla, vzduchotechniky, elektrické rozvody a pracuje se i v přístavbách, rekreačním bazénu a wellness části.
Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: "Hlavní bazén je ve fázi, že je zasklený, ale přibudou velké základové pásy, kdy kolem celého bývalého 25m bazénu bude na fasádě balkon, který bude zasahovat až do dvou třetin malého bazénu a u rekreačního bazénu bude okrouhlá terasa. Je to příprava na letní měsíce, aby návštěvníci bazénu mohli v letních měsících vyjít na ty terasy a mohli se opalovat."
Termín dokončení rekonstrukce krytého bazénu je 15. července příštího roku.
Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: "Prioritou je dodržet termín výstavby a dodržet kvalitu díla, protože by azén měl obyvatelům Karviné měl sloužit dlouhé roky."
Původní krytý bazén v Karviné sloužil lidem více třicet let. Za tu dobu neprošel žádnou výraznou rekonstrukcí, pouze se pravidelně prováděla záchovná údržba. Jeho modernizaci schválili zastupitelé.
Jan Wolf, primátor Karviné: "Trochu mě mrzí, že jsme ten bazén nezačali stavět o rok dříve, protože jsme neměli úplně jednotný názor v zastupitelstvu, ale nakonec to dobře dopadlo, staví se a za rok tady budeme mít nový moderní bazén."
Kvůli bezpečí návštěvníků sousedního sportovního areálu, kteří přecházeli přes stavbu, byl uzavřen jeden vstup u krytého bazénu, na sportoviště se veřejnost dostane jinými vstupy.
---
Filmaři dokončují druhý díl dokumentu O zaniklé Karvinné
Amatérští filmaři z Karviné právě v těchto dnech dokončují natáčení volného pokračování dokumentu o zaniklé Karviné, který měl premiéru na podzim roku 2018. O první díl byl mimořádný zájem, filmaři dokonce 18x vyprodali sál kina Centrum.
Příznivci historie, pamětníci, ale i mladí lidé, kteří se zajímají o život svých předků v Karviné, se už teď mohou těšit na pokračování dokumentárního filmu Zaniklá Karvinná (dříve se v názvu města psala dvě n – pozn. autora). Tým filmařů pod vedením režisérky Moniky Vodákové právě dokončují poslední záběry.
Monika Vodáková, režisérka filmu: “Chybí nám několik natáčecích dní, kvůli covidu jsme nemohli natáčet, to byl problém a tak se to hodně opozdilo."
O tom, že se natočí další díl, přesvědčil filmaře obrovský zájem diváků, kteří se dožadovali opakovaného promítání.
Monika Vodáková, režisérka filmu: “Bylo to jejich velké přání natočit dvojku, my jsme s tím nepočítali, takže to nejlepší je v jedničce a dvojka je složitá, je to takové těžké, nevím, zda se nám to povede."
I přes složité organizování natáčecích dnů kvůli dřívějším opatřením, se podařilo filmařům obsadit i nové role a některé scény se jim natáčeli velmi dobře.
Monika Vodáková, režisérka filmu: “Natáčeli jsme například u šachty Barbora, zase tam bylo nějaké střílení, lidé, kteří mají rádi druhou světovou, tak si přijdou na své ale víc nechci prozrazovat."
Při natáčení druhého dílu měli filmaři k dispozici i lepší techniku.
Miroslav Vodák, asistent režie, producent: "Technika se hodně změnila. Když jsme dokončili natáčení jedničky dokumentu O zaniklé Karvinné, tak díky našim návštěvníkům jsme mohli pořídit dvě nové kamery, dále jsem třeba od SŠOOM dostali nějaké hard disky každý rok a loni jsme navázali spolupráci s MSK, který nám poskytl dotaci, za kterou jsme mohli koupit techniku, kterou jsme potřebovali, od jeřábu až po nějaké obrazovky ke kamerám atd. Tímto bych chtěl poděkovat MSK a městu Karviná za záštitu a podporu nejen finanční."
Upřesnil technické podmínky natáčení producent Miroslav Vodák. Místa natáčení jsou opět vybírána podle historických fotografií.
Martina Orgoníková, průvodkyně dokumentem: "Mě natáčení kolem Art Klapky velmi baví. Díky natáčení jsem mohla nahlédnout do historie svého rodného města, mohla jsem se potkat se zajímavými lidmi, pamětníky, srdcaři. Těší mě i z hlediska města na tiskovém, že můžu vidět tu zaniklou Karvinou v tom optimistickém světle a myslím si, že když budeme udržovat tradice a historii a půjdeme i krokem dopředu, že to bude úžasné. úžasné."
Pokud vše půjde hladce, premiéra druhého dílu bude promítána opět v kině Centrum na podzim. Filmaři mají před sebou ale i další natáčecí výzvy, kterým se chtějí věnovat.
Miroslav Vodák, asistent režie, producent: "Město by chtělo, abychom ještě něco natočili. Máme ještě své projekty, necháváme to otevřené a v Božích rukou."
---
60. výročí zahrádkářů z Karviné-Starého Města a křest knihy
Zahrádkáři z Karviné-Starého Města si připomněli 60. výročí organizace výstavou fotografií, které zachycují jejich činnost po celou dobu jejího fungování. Při této příležitosti se také křtila nová kniha nazvaná Vzpomínky na starou Karvinnou.
Zahrádkáři z Karviné-Starého Města se sešli u příležitosti 60. výročí založení organizace, aby si prostřednictvím výstavy fotografií připomněli, co všechno za více než půl století prožili a jaké akce a soutěže společně pořádali.
Silvia Škuľavíková, předsedkyně ZO č.5 Českého zahrádkářského svazu: "Bylo až dvě stě lidí, kteří se zajímali o zahrádkářinu a byli v tom svazu všichni. Podle kronik jsem vyčetla, že měli různé soutěže, jezdili na zájezdy, sadili i stromy a starali se o to taky, měli soutěže o největší brambor, o nejlepší zahrádku."
Zavzpomínala současná předsedkyně Sylvie Škulavíková. Snahou členů zahrádkářů je pokračovat v tradicích a udržovat chod organizace i přes úbytek členů na současných 26.
Sylvie Škulavíková, předsedkyně ZO č.5 Českého zahrádkářského svazu: "Jezdíme na zájezdy, pokud můžeme, děláme výstavy, ty novější fotky, barevné, jsou z naší doby, taky nazahálíme. Děláme si sezení a tak."
Při této příležitosti se také křtila kniha Silvie Škuľavíkové. Původně měla být určená právě zahrádkářům, nakonec se v době koronaviru rozhodla autorka dokončit rozepsanou knihu o svém životě.
Silvia Škuľavíková, předsedkyně ZO č.5 Českého zahrádkářského svazu: "Já pocházím z Karviné-Dolů, ze Solce, z té nejkrásnější části Karviné a byla jsem celý život u toho, jak ta Karvinná mizela a pak ještě život mé rodiny, protože jsem se jim narodila pozdě, měli mě až ve čtyřiceti. Já potom ty vzpomínky, které tam jsou, a které se zakládají na skutečných událostech, zaznamenala."
Kmotrou knihy se stala Dagmar Pabišová, která s vydáním knihy pomáhala.
Dagmar Pabišová, kmotra knihy: “Knížce bych popřála, ať se dobře prodává, ať si ji přečte hodně lidí, kteří o Karviné moc neví, ani já jsem třeba nevěděla, že se psala se dvěma n. Ať se líbí a ať si přečtou tu historii tady."
Kniha je obohacena i o soukromý archiv fotografií a dokumentů rodiny autorky.
---