Léta běží
- Paní Zdeňka Kačmarčíková oslavila 101 let
- Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě
- Jana Prášková, ředitelka: Domov pod Bílou horou v Kopřivnici má za sebou půl roku fungování
Je čas na sociální tématiku v Moravskoslezském kraji a právě proto je zde pořad Léta běží. Vítám vás u jeho dalšího vydání.
Paní Zdeňka Kačmarčíková oslavila 101 let
Paní Zdeňka Kačmarčíková z havířovského domova seniorů, oslavila během vánočního období úctyhodných 101 let! Tato inspirativní dáma má jasný recept na dlouhověkost – věří, že klíčem je vzájemná slušnost mezi lidmi.
V roce 1923 přesně den před Štědrým dnem přišla na svět paní Zdeňka Kačmarčíková. I když dnes bydlí v domově seniorů Helios, její energie, optimismus a láska k životu zůstávají stále silné. Společnou oslavu se svými dvěma dětmi a dalšími hosty si paní Zdeňka vychutnala.
Dana Jelínková, dcera: “Byla pracovitá v každém případě, starostlivá. Žili jsme v Orlové dlouhé roky. Hlavně, že je zdravá, že není nějak nemocná, že se s námi ještě pobaví, povykládá.”
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Je to neuvěřitelné, chtěl bych, aby se všichni obyvatelé Havířova dožili 101 let nejméně a za dobré chování to prodloužíme. Já bych chtěl paní popřát zejména zdraví, štěstí, v kruhu rodinném je. Podle informací se jí v našem domově líbí, tak já jí přeji, ať jí to vydrží ještě hodně dlouho.”
A co by oslavenkyně poradila, aby se všichni dožili takového věku?
Zdeňka Kačmarčíková, oslavenkyně: “Aby byli slušní. A zdraví hlavně.
Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě
Středisko Don Bosco v Ostravě slaví neuvěřitelných 90 let své existence. Organizace už celé generace pomáhá dětem a mládeži. Věnuje se nejen volnočasovým aktivitám, ale také podpoře v těžkých životních situacích. U příležitosti výročí otevřelo své brány veřejnosti.
Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.
Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků.”
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou.”
Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.
Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně.”
Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu boscoostrava.cz.
Jana Prášková, ředitelka: Domov pod Bílou horou v Kopřivnici má za sebou půl roku fungování
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad léta běží, je stále tady, ale v tuto chvíli ve studiu, kde už vítám Janu Práškovou, ředitelku Domova pod Bílou horou v Kopřivnici. Dobrý den.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Dobrý den.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pro ty co náhodou neví, tak Domov pod Bílou horou je prvním domovem v historii Moravskoslezského kraje, jehož byl kraj iniciátorem a který ho nechal postavit. A zároveň také dodám, že jste slavnostně otevřeli vloni 18. června, takže máte za sebou už více než půlrok toho ostrého provozu a možná, a to už nechám na vás, je také důležité říct, o koho u vás v Kopřivnici pečujete?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Náš domov opravdu je již půl roku v ostrém provozu. Domov je rozdělený na dvě sociální služby domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Kdy domov pro seniory je určen seniorům od 65 let výš. A domov se zvláštním režimem lidem nad 55 let s nějakým typem demence nebo Alzheimerovou chorobou.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: U toho bychom se hned mohli zastavit. Jak vlastně přistupujete k péči o lidi s Alzheimerem nebo jinými typy demencí?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Určitě to vyžaduje specializovanou péči, individuální přístup. Samozřejmě se snažíme zavádět v té praxi už ty nejmodernější způsoby péče speciální aktivizace, reminiscenční, terapie. V letošním roce chceme proškolit personál domova se zvláštním režimem do speciálního konceptu validace, což je zaměřeno přímo na emoce a potřeby lidí s demencí.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Chtěl bych se teď zeptat, kolik lidí u vás už našlo nový domov, ale v té souvislosti a dostaneme se k tomu, vám do této záležitosti nějakým způsobem vstoupily povodně. Tak co konkrétně to bylo?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Ten plán byl, že dosáhneme na konci roku 2024 plné kapacity, což je 84 uživatelů. Bohužel povodně vstoupily, i když v Kopřivnici nezasáhly Kopřivnici jako takovou. Tak po povodni potřebovala pomoc Slezská diakonie s domovem pro seniory nebo se zvláštním režimem z Nové Vsi. A my jsme jim umožnili díky tomu, že jsme ještě nebyli zcela naplněni, že mohli obsadit dvě patra našeho domova a byli u nás téměř dva a půl měsíce. Tím pádem se náš proces nabírání a naplňování domova zbrzdil.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: My jsme se o tom krátce bavili, než jsme začali natáčení. Jak je to ve vašem případě, co se týká spolupráce s rodinami a také blízkými vašich klientů, jak je pro vás zásadní a také pro ně?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Pro nás je ta spolupráce s těmi rodinami, ale i s přáteli těch našich uživatelů opravdu zásadní. Je to jedna z věcí, která souvisí i s tím, že jedno z kritérií pro přijetí do našeho domova je také buď rodina, že je přímo z Kopřivnice, nebo z okolí, nebo samotný ten uživatel a má tam vazby, protože v samotné té praxi se nám už teď ukázalo, že blízkost přátel, kteří přijdou třeba jenom na kafíčko, je v procesu adaptace toho našeho nového klienta, anebo i v tom žití u nás v dalším žití je hodně důležitá a my nezastaneme všechno. Ty rodinné vazby, když tam pořád jsou a ty přátelské vazby, tak těm našim lidem se v tom našem domově žije mnohem lépe.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Je to ve spoustě podobných zařízení. Jak je to u vás, co se týká dobrovolníků? Spolupracujete s někým?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: My jsme opravdu na začátku celého procesu rozvoje domova. To znamená, že i v dobrovolnictví jsme na začátku. Loni jsme absolvovali první schůzku a dohodu o spolupráci s ADROU. To znamená, že v letošním roce hned z kraje, v březnu, v dubnu bude probíhat už první nějaká kampaň. Rozhodně se těšíme na dobrovolníky a věříme, že jich bude dost jak pro individuální dobrovolnictví, tak pro skupinové, protože to je taky velká pomoc a rozhodně ten domov tím získává takovou tu atmosféru ještě lepší.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Když se někdo rozhodne pro váš domov. Jak vypadá ten přijímací proces? Já vím, že pro vás je to stále velké téma.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Určitě je, my samozřejmě nevedeme si pořadník, my to slovo nemáme úplně rádi, ale spíš evidenci žádostí. Ten proces probíhá tak, že samozřejmě prvotní je podat žádost, pak se vyhodnotí, jestli ta žádost je spíš do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem. Zásadní je tam zpráva o zdravotním stavu a de facto probíhá sociální šetření. Po podání žádosti a potom před nástupem a vyhodnotí se komplexně stav situace toho samotného žadatele, jestli je aktuálně na umístění. To znamená, že to bych chtěla určitě říct, že nezáleží na tom, kdy tu žádost podáte, ale spíš na té samotné potřebnosti. To znamená, že se opravdu stane, že třeba před 14 dny podal žádost někdo, kdo přeskočí všech těch 300 lidí, které máme v evidenci, protože ta jeho situace je tak zásadní a vážná, že je potřeba ji řešit.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Půlrok, jak jsme řekli, už máte za sebou, i když pro vás je to jistě obrovský kus cesty, tak pořád je to vlastně začátek. Tak možná co máte za úkoly a cíle vy sama pro sebe i pro vaše kolegy na tento rok?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Tak určitě máme ještě hodně úkolů před sebou, což jsme moc rádi, že už máme téměř všechna pracovní místa obsazená. To znamená, že už jenom dílčí jednotky doplňujeme ten náš, ten náš tým o dílčí jednotky. Cílem je určitě se stabilizovat, dodělat to, co před sebou tak trošku jako hrneme, abychom už mohli fungovat v nějakém standardním režimu, doplnit kapacitu do plné, ale taky doplnit vybavení domova tak, aby se z toho stal už zabydlený domov. Ještě pořád jsme opravdu na začátku. Máme krásné prostorné prostory, prostorné chodby a ještě to tam chceme trošičku zabydlet, abychom se tam cítili jak naši uživatelé, tak personál dobře.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Paní ředitelko, děkuju za rozhovor a budu se těšit na viděnou někdy v budoucnu. Ať se vám daří v Kopřivnici.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Já děkuji taky moc. Mějte se pěkně na shledanou.
Z dnešního vydání je to vše, jsme rádi, že jste byli s námi a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Je čas na sociální tématiku v Moravskoslezském kraji a právě proto je zde pořad Léta běží. Vítám vás u jeho dalšího vydání.
Paní Zdeňka Kačmarčíková oslavila 101 let
Paní Zdeňka Kačmarčíková z havířovského domova seniorů, oslavila během vánočního období úctyhodných 101 let! Tato inspirativní dáma má jasný recept na dlouhověkost – věří, že klíčem je vzájemná slušnost mezi lidmi.
V roce 1923 přesně den před Štědrým dnem přišla na svět paní Zdeňka Kačmarčíková. I když dnes bydlí v domově seniorů Helios, její energie, optimismus a láska k životu zůstávají stále silné. Společnou oslavu se svými dvěma dětmi a dalšími hosty si paní Zdeňka vychutnala.
Dana Jelínková, dcera: “Byla pracovitá v každém případě, starostlivá. Žili jsme v Orlové dlouhé roky. Hlavně, že je zdravá, že není nějak nemocná, že se s námi ještě pobaví, povykládá.”
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Je to neuvěřitelné, chtěl bych, aby se všichni obyvatelé Havířova dožili 101 let nejméně a za dobré chování to prodloužíme. Já bych chtěl paní popřát zejména zdraví, štěstí, v kruhu rodinném je. Podle informací se jí v našem domově líbí, tak já jí přeji, ať jí to vydrží ještě hodně dlouho.”
A co by oslavenkyně poradila, aby se všichni dožili takového věku?
Zdeňka Kačmarčíková, oslavenkyně: “Aby byli slušní. A zdraví hlavně.
Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě
Středisko Don Bosco v Ostravě slaví neuvěřitelných 90 let své existence. Organizace už celé generace pomáhá dětem a mládeži. Věnuje se nejen volnočasovým aktivitám, ale také podpoře v těžkých životních situacích. U příležitosti výročí otevřelo své brány veřejnosti.
Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.
Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků.”
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou.”
Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.
Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně.”
Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu boscoostrava.cz.
Jana Prášková, ředitelka: Domov pod Bílou horou v Kopřivnici má za sebou půl roku fungování
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad léta běží, je stále tady, ale v tuto chvíli ve studiu, kde už vítám Janu Práškovou, ředitelku Domova pod Bílou horou v Kopřivnici. Dobrý den.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Dobrý den.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pro ty co náhodou neví, tak Domov pod Bílou horou je prvním domovem v historii Moravskoslezského kraje, jehož byl kraj iniciátorem a který ho nechal postavit. A zároveň také dodám, že jste slavnostně otevřeli vloni 18. června, takže máte za sebou už více než půlrok toho ostrého provozu a možná, a to už nechám na vás, je také důležité říct, o koho u vás v Kopřivnici pečujete?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Náš domov opravdu je již půl roku v ostrém provozu. Domov je rozdělený na dvě sociální služby domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Kdy domov pro seniory je určen seniorům od 65 let výš. A domov se zvláštním režimem lidem nad 55 let s nějakým typem demence nebo Alzheimerovou chorobou.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: U toho bychom se hned mohli zastavit. Jak vlastně přistupujete k péči o lidi s Alzheimerem nebo jinými typy demencí?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Určitě to vyžaduje specializovanou péči, individuální přístup. Samozřejmě se snažíme zavádět v té praxi už ty nejmodernější způsoby péče speciální aktivizace, reminiscenční, terapie. V letošním roce chceme proškolit personál domova se zvláštním režimem do speciálního konceptu validace, což je zaměřeno přímo na emoce a potřeby lidí s demencí.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Chtěl bych se teď zeptat, kolik lidí u vás už našlo nový domov, ale v té souvislosti a dostaneme se k tomu, vám do této záležitosti nějakým způsobem vstoupily povodně. Tak co konkrétně to bylo?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Ten plán byl, že dosáhneme na konci roku 2024 plné kapacity, což je 84 uživatelů. Bohužel povodně vstoupily, i když v Kopřivnici nezasáhly Kopřivnici jako takovou. Tak po povodni potřebovala pomoc Slezská diakonie s domovem pro seniory nebo se zvláštním režimem z Nové Vsi. A my jsme jim umožnili díky tomu, že jsme ještě nebyli zcela naplněni, že mohli obsadit dvě patra našeho domova a byli u nás téměř dva a půl měsíce. Tím pádem se náš proces nabírání a naplňování domova zbrzdil.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: My jsme se o tom krátce bavili, než jsme začali natáčení. Jak je to ve vašem případě, co se týká spolupráce s rodinami a také blízkými vašich klientů, jak je pro vás zásadní a také pro ně?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Pro nás je ta spolupráce s těmi rodinami, ale i s přáteli těch našich uživatelů opravdu zásadní. Je to jedna z věcí, která souvisí i s tím, že jedno z kritérií pro přijetí do našeho domova je také buď rodina, že je přímo z Kopřivnice, nebo z okolí, nebo samotný ten uživatel a má tam vazby, protože v samotné té praxi se nám už teď ukázalo, že blízkost přátel, kteří přijdou třeba jenom na kafíčko, je v procesu adaptace toho našeho nového klienta, anebo i v tom žití u nás v dalším žití je hodně důležitá a my nezastaneme všechno. Ty rodinné vazby, když tam pořád jsou a ty přátelské vazby, tak těm našim lidem se v tom našem domově žije mnohem lépe.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Je to ve spoustě podobných zařízení. Jak je to u vás, co se týká dobrovolníků? Spolupracujete s někým?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: My jsme opravdu na začátku celého procesu rozvoje domova. To znamená, že i v dobrovolnictví jsme na začátku. Loni jsme absolvovali první schůzku a dohodu o spolupráci s ADROU. To znamená, že v letošním roce hned z kraje, v březnu, v dubnu bude probíhat už první nějaká kampaň. Rozhodně se těšíme na dobrovolníky a věříme, že jich bude dost jak pro individuální dobrovolnictví, tak pro skupinové, protože to je taky velká pomoc a rozhodně ten domov tím získává takovou tu atmosféru ještě lepší.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Když se někdo rozhodne pro váš domov. Jak vypadá ten přijímací proces? Já vím, že pro vás je to stále velké téma.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Určitě je, my samozřejmě nevedeme si pořadník, my to slovo nemáme úplně rádi, ale spíš evidenci žádostí. Ten proces probíhá tak, že samozřejmě prvotní je podat žádost, pak se vyhodnotí, jestli ta žádost je spíš do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem. Zásadní je tam zpráva o zdravotním stavu a de facto probíhá sociální šetření. Po podání žádosti a potom před nástupem a vyhodnotí se komplexně stav situace toho samotného žadatele, jestli je aktuálně na umístění. To znamená, že to bych chtěla určitě říct, že nezáleží na tom, kdy tu žádost podáte, ale spíš na té samotné potřebnosti. To znamená, že se opravdu stane, že třeba před 14 dny podal žádost někdo, kdo přeskočí všech těch 300 lidí, které máme v evidenci, protože ta jeho situace je tak zásadní a vážná, že je potřeba ji řešit.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Půlrok, jak jsme řekli, už máte za sebou, i když pro vás je to jistě obrovský kus cesty, tak pořád je to vlastně začátek. Tak možná co máte za úkoly a cíle vy sama pro sebe i pro vaše kolegy na tento rok?
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Tak určitě máme ještě hodně úkolů před sebou, což jsme moc rádi, že už máme téměř všechna pracovní místa obsazená. To znamená, že už jenom dílčí jednotky doplňujeme ten náš, ten náš tým o dílčí jednotky. Cílem je určitě se stabilizovat, dodělat to, co před sebou tak trošku jako hrneme, abychom už mohli fungovat v nějakém standardním režimu, doplnit kapacitu do plné, ale taky doplnit vybavení domova tak, aby se z toho stal už zabydlený domov. Ještě pořád jsme opravdu na začátku. Máme krásné prostorné prostory, prostorné chodby a ještě to tam chceme trošičku zabydlet, abychom se tam cítili jak naši uživatelé, tak personál dobře.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Paní ředitelko, děkuju za rozhovor a budu se těšit na viděnou někdy v budoucnu. Ať se vám daří v Kopřivnici.
Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou v Kopřivnici: Já děkuji taky moc. Mějte se pěkně na shledanou.
Z dnešního vydání je to vše, jsme rádi, že jste byli s námi a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.