V MS kraji se stane každý rok asi 2 tisíce dětských úrazu
S teplým počasím přicházejí bohužel i častější úrazy a záchranáře trápí, že jde často o děti. Proto se zaměřují na prevenci a snaží se děti učit nejen úrazům předcházeti, ale i první pomoc, pokud se zraní jejich kamarád.
Záchranná služba MS v loňském roce ošetřila asi 2 tisíce dětí s nejrůznějšími úrazy. Ty nejtěžší případy pak skončily ve Fakultní nemocnici Ostrava. Hospitalizováno bylo po úrazech 520 dětí.
Petr Jaššo, Zdravotnická záchranná služba MS kraje: "Jednoznačně převládají úrazy sportovní a dopravní. Dá se jim ale velkou měrou předcházet. Ať už používáním přilby, rozhlédnout se pořádně na přechodu a nezkoušením adrenalinových sportů a výzev z internetu."
Mnoha úrazům se přitom dá zabránit a tak je velmi důležitá prevence. Hodně důležitých věcí se mohu školáci dozvědět v nákupním centru Avion v Ostravě, kde začal program prevence dětských úrazů Stane se to ve vteřině. Učit je bude záchranná služba, policie i hasiči.
David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: "Naše stanoviště je zaměřeno od spolupráce z operátorem záchranné služby, děti si mohou vyzkoušet ošetřování pacientů, kteří utrpěli úraz krvácením nebo došlo k ohrožení životních funkcí."
Lucie Galiová, PČR oddělení prevence: "Vysvětlujeme dětem, jak předcházet úrazům a jak postupovat v rizikových situacích."
Záchranáři také znovu připomínají, že se lidé nemají bát první pomoci. Pokud si nejsou jistí, operátor tísňové linky je povede až do příjezdu profesionálů ze záchranné služby. Ze zkušeností vyplývá, že účinně pomoci mohu i děti.
---
Na Těšínské proběhlo cvičení IZS
Únik čpavku v opavských mrazírnách. Hasiči z Ostravy, Opavy a také jednotky dobrovolných hasičů z Hradce nad Moravicí. Ti všichni se zúčastnili taktického cvičení. Mimo to se prověřovalo fungování akustického varování obyvatel z vozidel Městské policie Opava a zhruba na tři hodiny byla uzavřena doprava na Zámeckém okruhu.
V úterý probíhalo cvičení integrovaného záchranného systému od devíti hodin u městských mrazíren na těšínské ulici. Toto preventivní cvičení probíhá jednou ročně.
Aleš Martinek, velitel zásahu, HZS MS kraje: "Ta hláška o tom, že se něco děje, přišla z té strojovny, že došlo k úniku, že nejsou schopni si ten únik zastavit sami a že potřebují v podstatě vyžadují si pomoc hasičského záchranného sboru."
Součástí hasičského sboru byly sbory z několika měst Moravskoslezského kraje. Mezi nimi byly jednotky z Opavy i Ostravy. Navíc přijely dvě jednotky dobrovolných hasičů předurčených pro zásahy s výskytem nebezpečné látky, sbor dobrovolných hasičů Opava Komárov a Hradec nad Moravicí.
Aleš Martinek, velitel zásahu, HZS MS kraje: "A nad rámec těchto dvou předurčených jednotek jsou tady ještě jednotka místní zřizovaná městem Opavou, což je Opava Kylešovice a jednotka z Brumovic pro dodávku vody na skrápění té čpavkové mlhy."
Sousední budova gymnázia, střední škola průmyslová anebo městské zemské muzeum disponují monitorovacím systémem pro případy úniku čpavku buď z mrazíren, anebo i ze sousedícího zimního stadionu. Čidla informují hasiče, kteří předají hlášení krizovému štabu města Opavy.
Roman Konečný, tiskový mluvčí, Magistrát Opava: "Nám přijde smska od hasičů s tím, co se stalo. Já a kolega s havarijního krizového oddělení hned vyjíždíme na místo, kde se setkáme s velitelem zásahu, který nám řekne, co se stalo a jakým způsobem se to dotýká okolí. To znamená, jestli je uzavřena doprava, jestli musíme evakuovat nějaké lidi, co s těmi lidmi bude a podobně."
V rámci cvičení státní policie regulovala dopravu. Zámecký okruh na těšínské ulici byl uzavřen s výjimkou hromadné dopravy. Městská policie projížděla okruhem a informovala občany pomocí mobilní sirény upevněné na osobní vozidle. Poprvé se vyzkoušel systém varovných sms zpráv. Na mobilní čísla v okolí zásahu byli občané upozorněni, že se jedná o cvičení, aby nedošlo k panice. Na Opavsku se takto jednou ročně provádí cvičení ještě u zimního stadionu anebo opravny vody ve Vítkově Podhradí, kde může nastat k úniku chlóru.
---
Policisté z Ostravy společně darovali krev
Moravskoslezští policisté společně darovali krev v Krevním centru ostravské fakultní nemocnice. Jde už o pravidelnou akci, která se koná dvakrát ročně. Důležité je, že mezi policisty byla téměř polovina prvodárců.
Loni v říjnu byli policisté hlídkové služby voláni k mrtvému muži na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Po příjezdu zjistili, že jde o vozíčkáře a přestože to vypadalo beznadějně, zahájili oživovací pokusy.
zasahující policista: "Ještě před příjezdem erzety jsme zahájili resuscitaci a přijel nám tady pomoct i first responder od hasičů, takže jsme se u té masáže mohli střídat."
Nakonec se jim opravdu podařilo muže oživit a i to byl jeden z impulzů pro zasahujícího policistu, který dnes přišel darovat krev. V Krevním centru Ostrava je jí totiž nedostatek.
Viktor Plonka, PČR Ostrava: "Pořád jsem jsem se nedokázal odhodlat, až dnes. Darovat jsem chtěl vždycky."
Celkem přišlo do krevního centra asi 30 policistů a asi polovina z nich jsou prvodárci, takže se dá čekat, že alespoň někteří začnou chodit pravidelně.
dárci krve, PČR Ostrava: "Rád pomáhám lidem."
"Sám jsem dříve potřeboval pomoct a myslím, že je to dobrá věc."
Naděžda Kalužová, manažerka Krevního centra Ostrava: "Máme pořád hromadný nedostatek krve, protože je velká operativa, hodně úrazů a hodně diagnóz, které spotřebovávají krev, takže opravdu potřebujeme každého nového dárce a i ti staří, kteří už dlouho nebyli, aby přišli k odběru."
Krevnímu centru Ostrava chybí přibližně tisíc pravidelných dárců a tento stav trvá už několik let. Jedním z důvodů jsou komerční centra, kde lidem za krev platí.
---
V Ostravě soutěžili policisté o nejlepšího regulovčíka
Vybraní dopravní policisté z celého MS kraje se utkali v Ostravě o nejlepšího Regulovčíka roku 2023. Královská disciplína, tedy řízení dopravy, se uskutečnila na křižovatce ulic 28. října a Novinářské. Na své si přišli i řidiči.
Ráno po 8 hodině byly na rušné křižovatce ulic 28. října a Novinářské vypnuty semafory a doprostřed se postavil policista. Odstartovalo tak krajské kolo soutěže dopravních policistů Regulovčík roku 2023.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie PČR MS kraje: "Disciplíny jsou 3. Řízení křižovatky, testy ohledně silniční dopravy, zákona o silničním provozu a zákona o služebním poměru a poslední disciplína je jízda zručnosti."
Řízení křižovatky je královskou disciplínou této soutěže a porotci se zaměřují na celou řadu detailů. Jsou mezi nimi bývalí policisté i odborníci na dopravu.
Pavel Blahut, koordinátor BESIP Ostrava: "Začíná to už vstupem do křižovatky, tak aby to bylo bezpečné a přehledné pro všechny účastníky provozu, dále jestli postoje a gesta, která používá, jsou srozumitelné a průkazné. Hodnotí se i jak dokáže reagovat na aktuální situaci v dopravě."
Zabrat nedostali jen policisté, ale i řidiči. Je překvapivé, jak mnoho z nich nezná pokyny policistů při řízení křižovatky. O akci věděly i autoškoly a tak úmýslně své žáky ke křižovatce vedli.
Jakub Demel: soutěžící policista: "Baví mě že můžu pomoct lidem v té křižovatce. Poradím jim, co mají dělat."
Nejlepší dva policisté postupují do celostátního kola v Olomouci, kde budou reprezentovat Krajské ředitelství policie MS kraje.
---