Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

Brífink po jednání Bezpečnostní rady MS kraje 28.2.2022

Brífink po jednání Bezpečnostní rady MS kraje 28.2.2022

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, vítám vás u bezpečnostního Magazínu televize Polar. Vzhledem k napjaté mezinárodní situaci kvůli útoku Ruska na Ukrajinu zasedala v tomto týdnu bezpečnostní rada kraje, které předsedá hejtman Ivo Vondrák. Její členové řešili bezpečnostní situaci v našem kraji, ale i možnosti pomoci uprchlíkům.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Všichni víme, proč se tady scházíme. Válečný konflikt na Ukrajině znamená, že musíme přijmout celou řadu opatření a musíme jednat, abychom zajistili dvě klíčové věci, které se budou týkat našeho kraje a to je, jak se postarat o vlnu uprchlíků z Ukrajiny a samozřejmě, jak dále zajišťovat humanitární pomoc. To jsou dvě klíčové věci. Z tohoto důvodu jsem byl požádán, abych ze strany ministerstva vnitra, konkrétně generála Vlčka, abychom zřídili krizový štáb a byl jsem pověřen korupčními pracemi v této oblasti. Proto se tady dnes scházíme a dohodli jsme se na prvních klíčových věcech, které musí v našem kraji vzniknout. Tím klíčovým prvkem, který vznikne v našem kraji a bude se týkat v každého kraje a to je Krajské Asistenční centrum. To je v podstatě jakýsi kontaktní bod, první kontaktní bod pro uprchlíky z Ukrajiny, abychom se o ně mohli postarat. To znamená bude tam zajištěna služba typu registrace, to znamená věci, které souvisí s tím, aby byla zajištěna veškerá pravidla, která souvisí s azyly, které jsou s tímto spojeny. To je první věc. Samozřejmě bude následovat to, že budeme s těmi lidmi zajišťovat jejich zdravotní pojištění. Budou také v případě potřeby vedeni k ubytování, to znamená, kde se mohou ubytovat, jaké budou mít podmínky. Za to ubytování tady bych chtěl poděkovat a budeme předpokládat úzkou spolupráci s našimi humanitárními organizacemi. To je první důležitá věc, kterou bude muset zajistit toto centrum, druhá věc je, že vznikne skupina pracovní skupina dvaceti čtyř lidí, zástupců Hasičského záchranného sboru a krajského úřadu, která bude v podstatě koordinovat činnost sběru informací o ubytování, budeme poskytovat informace o ubytování, budeme zajišťovat také humanitární pomoc a třetí část, kterou musíme samozřejmě vyřešit je i to, co bude souviset s případnou dopravou skladování humanitární pomoci.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych prosím vás tomu poslednímu bodu chtěl říct, že v daný okamžik není žádoucí jakákoliv individuální doprava humanitární pomoci na hranice s Ukrajinou. Skutečně ta situace je tam nepřehledná, komplikovaná. Doporučení je vyčkat na vybudování hábů, jakýsi překladiště. Tam se bude samozřejmě potom ten transport zajišťovat nebo bude zajištěno způsoby, jak tyto věci dostaneme na hranice a odtud budou přebírány a distribuovány dále. Je to velmi důležité, protože nemá smysl hromadit u nás v kraji v našich skladech věci, které v daný okamžik ani nejsou třeba potřeba, je to skutečně věc, která se musí koordinovat a chtěl bych na to upozornit, že to je v daný okamžik priorita. Uvědomit si, že není absolutně nutné tyto věci tam individuálně dopravovat a dělat tyto sbírky takto urychleně. Všechno chce jakýsi svůj čas a ty věci musíme uklidnit. To naše krajské Asistenční centrum vznikne na ulici Červeného kříže 4 tady kousek od nás, kde nám Červený kříž vyšel vstříc. Zajistí tam zázemí a vše potřebné. Důležité je, že tam budou také zástupci těch složek, které budou mít na starost to, co jsem říkal, to znamená registraci uprchlíků a samozřejmě v případě potřebujeme zajišťovat i ubytování, které s tím souvisí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych chtěl říci, že je tady ještě jedna věc, důležitá věc instituce a to jsou Vyšní Lhoty. To je zařízení ministerstva vnitra. Tam samozřejmě budou přicházet ti uprchlíci, kteří jsou třeba bez dokladů, kteří skutečně musí být nejprve zaregistrování se vstupem, když tady nemají vše všechny potřebné doklady. Je důležité si uvědomit, že tito uprchlíci budou mít speciální režim, budou muset projít přes Vyšní Lhoty. To znamená na hranicí dostanou leták, že se musí prostě dostavit do Vyšních Lhot a tam vyřídit to další a pak budou přijíždějí na to Asistenční centrum, kde je se budeme o ně starat dále. Jinak, co bych ještě dodal, něco už jsme už učinili. Asi jste zaznamenali, že my jsme hned ve čtvrtek kontaktovali naše spřátelené oblasti na Ukrajině. Požádali jsme je o to, ať nám řeknou, co tedy potřebují. Samozřejmě první požadavek byl pokud možno sem k nám dostat některé děti a ženy, takže my už jsme přijali v Krnově první uprchlíky. Přijel autobus a požádali nás také o elektro centrály, takže my jsme nakoupili v urychleném režimu právě tyto elektro centrály a poslali jsme je tím autobusem zpátky. Jinak máme alokováno 400 lůžek. Těchto 400 lůžek zatím prosím vás držíme v kompetenci kraje, právě pro potřeby těchto oblastí, které máme v řekněme v tom spřáteleném režimu, abychom je mohli postihnout, ale samozřejmě v případě potřeby je dáme do té centrální databáze, která se vytváří na úrovni ministerstva vnitra.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych chtěl říct, že právě tam by se měly posílat i věci, které se týkají nabídek ubytování. Nemůžeme ty nabídky sbírat na různých místech. Chtěl bych říct, že z tohoto důvodu už od zítřka začne fungovat speciální stránka, která bude určena pro Ukrajinu, kde budou veškeré kontakty, které budete potřebovat včetně kontaktů na hygienickou stanici, aby někteří lidé, kteří potřebují se třeba naočkovat, teď nemyslím jenom covid, ale i další věci a samozřejmě, aby byla pro ně zajištěna zdravotní péče. Také jsme dneska alokovali nebo vydefinovali to, že 10 milionů korun bude určeno na účet Ukrajina, který bude sloužit právě těmto potřebám, abychom se mohli o naše lidi, kteří tedy přijedou postarat. Tím myslím Ukrajince, samozřejmě. Takže prosím to je asi v daný okamžik v tom zásadním vše. Nevím jestli mě chce ještě doplnit pan Kuchař. Já bych chtěl říct, že pan plukovník Kuchař vlastně jako ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v daný okamžik nese tu tíhu řízení těchto věcí. A pan ředitel krajské policie, Tomáš Kužel, bude mít na starost všechny věci, které souvisejí s tím, co se týká Vyšní Lhoty a těchto těchto věcí. Takže jsou to teď dva pánové, kteří skutečně ponesou tu tíhu té uprchlické vlny a všeho, co tím souvisí. Nevím, jestli přece jen chcete něco dodat?

Radim Kuchař, ředitel HSZ MS kraje: Já bych doplnil slova pana hejtmana, když tady zaznělo, že vznikne, v tuto chvíli vzniká a pracovně a operačně máme úkol, aby vzniklo řekněme a fungovalo od zítřejšího rána to krajské Asistenční centrum pomoci Ukrajině. Tak to bude ta viditelná část. Ta část, kde budou opravdu občané Ukrajiny se kontaktovat s jednotlivými úředníky nebo osobami, které budou řešit jejich formální záležitosti a až po například řešení zdravotního pojištění, tak tam bude na zmíněném objektu Červeného kříže. To Asistenční centrum má pak ještě svoji druhou část, což budou lidé, kteří jsou zařazeni v takzvané stále pracovní skupině krizového štábu, to jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru, jsou to zaměstnanci krajského úřadu, kteří budou dělat tu podpůrnou část a to v prostorech, které jsou k tomu určené. To je v Integrovaném bezpečnostním centrum, které je kousek od toho objektu českého Červeného kříže a to jsou právě lidé, kteří budou, tak jak tady taky bylo zmíněno, budou nabírat do těch databází nabídky pomoci, budou vyhledávat právě zase možnosti ubytování, protože to je úkol hasičského sboru, aby těm občanům Ukrajiny, kteří nemají možnost, nemají tady zajištěno, nemají tady podporu, tak aby jsme jim našli tu možnost ubytování, abychom je tam dopravili, takže budou nabírat i potřeby nebo nabídky dopravě a podobně. Čili budou dělat podporu té části, která bude v přímém kontaktu s občany Ukrajiny.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Vyšní Lhoty, jak o nich hovořil pan hejtman, tak jsou jediný bod v současné době v České republice, který registruje a nabízí humanitární pomoc ubytování nebo i lokaci přímo ve Vyšních Lhotách pro migranty, kteří přichází z Ukrajiny. Možná takový postřeh osoby, které v současné době přijíždí vlaky nebo vozidly, tak v Moravskoslezském kraji až na jednotky osob nezůstávají, ale pokračují dál směrem do Brna a do Prahy. Povinnost těch cizinců z Ukrajiny, ať již přijedou s doklady, s propadlými doklady nebo bez dokladů je taková, že mají v podstatě dva úkoly; zaregistrovat se a vyřídit si zdravotní pojištění. Poté, pokud mají nějaké zázemí, tak odjíždí, ať již po vlastní ose nebo za asistence hasičského záchranného sboru. Do tohoto místa, pokud nemají, tak na základě aktivity hejtmanů v rámci celé ČR jim bude nabídnuto ubytování.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Další aktuální informace vám přineseme zase za týden. Dávejte na sebe pozor, na viděnou

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
Brífink po jednání Bezpečnostní rady MS kraje 28.2.2022
03. března 2022, 17:44

Brífink po jednání Bezpečnostní rady MS kraje 28.2.2022

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, vítám vás u bezpečnostního Magazínu televize Polar. Vzhledem k napjaté mezinárodní situaci kvůli útoku Ruska na Ukrajinu zasedala v tomto týdnu bezpečnostní rada kraje, které předsedá hejtman Ivo Vondrák. Její členové řešili bezpečnostní situaci v našem kraji, ale i možnosti pomoci uprchlíkům.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Všichni víme, proč se tady scházíme. Válečný konflikt na Ukrajině znamená, že musíme přijmout celou řadu opatření a musíme jednat, abychom zajistili dvě klíčové věci, které se budou týkat našeho kraje a to je, jak se postarat o vlnu uprchlíků z Ukrajiny a samozřejmě, jak dále zajišťovat humanitární pomoc. To jsou dvě klíčové věci. Z tohoto důvodu jsem byl požádán, abych ze strany ministerstva vnitra, konkrétně generála Vlčka, abychom zřídili krizový štáb a byl jsem pověřen korupčními pracemi v této oblasti. Proto se tady dnes scházíme a dohodli jsme se na prvních klíčových věcech, které musí v našem kraji vzniknout. Tím klíčovým prvkem, který vznikne v našem kraji a bude se týkat v každého kraje a to je Krajské Asistenční centrum. To je v podstatě jakýsi kontaktní bod, první kontaktní bod pro uprchlíky z Ukrajiny, abychom se o ně mohli postarat. To znamená bude tam zajištěna služba typu registrace, to znamená věci, které souvisí s tím, aby byla zajištěna veškerá pravidla, která souvisí s azyly, které jsou s tímto spojeny. To je první věc. Samozřejmě bude následovat to, že budeme s těmi lidmi zajišťovat jejich zdravotní pojištění. Budou také v případě potřeby vedeni k ubytování, to znamená, kde se mohou ubytovat, jaké budou mít podmínky. Za to ubytování tady bych chtěl poděkovat a budeme předpokládat úzkou spolupráci s našimi humanitárními organizacemi. To je první důležitá věc, kterou bude muset zajistit toto centrum, druhá věc je, že vznikne skupina pracovní skupina dvaceti čtyř lidí, zástupců Hasičského záchranného sboru a krajského úřadu, která bude v podstatě koordinovat činnost sběru informací o ubytování, budeme poskytovat informace o ubytování, budeme zajišťovat také humanitární pomoc a třetí část, kterou musíme samozřejmě vyřešit je i to, co bude souviset s případnou dopravou skladování humanitární pomoci.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych prosím vás tomu poslednímu bodu chtěl říct, že v daný okamžik není žádoucí jakákoliv individuální doprava humanitární pomoci na hranice s Ukrajinou. Skutečně ta situace je tam nepřehledná, komplikovaná. Doporučení je vyčkat na vybudování hábů, jakýsi překladiště. Tam se bude samozřejmě potom ten transport zajišťovat nebo bude zajištěno způsoby, jak tyto věci dostaneme na hranice a odtud budou přebírány a distribuovány dále. Je to velmi důležité, protože nemá smysl hromadit u nás v kraji v našich skladech věci, které v daný okamžik ani nejsou třeba potřeba, je to skutečně věc, která se musí koordinovat a chtěl bych na to upozornit, že to je v daný okamžik priorita. Uvědomit si, že není absolutně nutné tyto věci tam individuálně dopravovat a dělat tyto sbírky takto urychleně. Všechno chce jakýsi svůj čas a ty věci musíme uklidnit. To naše krajské Asistenční centrum vznikne na ulici Červeného kříže 4 tady kousek od nás, kde nám Červený kříž vyšel vstříc. Zajistí tam zázemí a vše potřebné. Důležité je, že tam budou také zástupci těch složek, které budou mít na starost to, co jsem říkal, to znamená registraci uprchlíků a samozřejmě v případě potřebujeme zajišťovat i ubytování, které s tím souvisí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych chtěl říci, že je tady ještě jedna věc, důležitá věc instituce a to jsou Vyšní Lhoty. To je zařízení ministerstva vnitra. Tam samozřejmě budou přicházet ti uprchlíci, kteří jsou třeba bez dokladů, kteří skutečně musí být nejprve zaregistrování se vstupem, když tady nemají vše všechny potřebné doklady. Je důležité si uvědomit, že tito uprchlíci budou mít speciální režim, budou muset projít přes Vyšní Lhoty. To znamená na hranicí dostanou leták, že se musí prostě dostavit do Vyšních Lhot a tam vyřídit to další a pak budou přijíždějí na to Asistenční centrum, kde je se budeme o ně starat dále. Jinak, co bych ještě dodal, něco už jsme už učinili. Asi jste zaznamenali, že my jsme hned ve čtvrtek kontaktovali naše spřátelené oblasti na Ukrajině. Požádali jsme je o to, ať nám řeknou, co tedy potřebují. Samozřejmě první požadavek byl pokud možno sem k nám dostat některé děti a ženy, takže my už jsme přijali v Krnově první uprchlíky. Přijel autobus a požádali nás také o elektro centrály, takže my jsme nakoupili v urychleném režimu právě tyto elektro centrály a poslali jsme je tím autobusem zpátky. Jinak máme alokováno 400 lůžek. Těchto 400 lůžek zatím prosím vás držíme v kompetenci kraje, právě pro potřeby těchto oblastí, které máme v řekněme v tom spřáteleném režimu, abychom je mohli postihnout, ale samozřejmě v případě potřeby je dáme do té centrální databáze, která se vytváří na úrovni ministerstva vnitra.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Tady bych chtěl říct, že právě tam by se měly posílat i věci, které se týkají nabídek ubytování. Nemůžeme ty nabídky sbírat na různých místech. Chtěl bych říct, že z tohoto důvodu už od zítřka začne fungovat speciální stránka, která bude určena pro Ukrajinu, kde budou veškeré kontakty, které budete potřebovat včetně kontaktů na hygienickou stanici, aby někteří lidé, kteří potřebují se třeba naočkovat, teď nemyslím jenom covid, ale i další věci a samozřejmě, aby byla pro ně zajištěna zdravotní péče. Také jsme dneska alokovali nebo vydefinovali to, že 10 milionů korun bude určeno na účet Ukrajina, který bude sloužit právě těmto potřebám, abychom se mohli o naše lidi, kteří tedy přijedou postarat. Tím myslím Ukrajince, samozřejmě. Takže prosím to je asi v daný okamžik v tom zásadním vše. Nevím jestli mě chce ještě doplnit pan Kuchař. Já bych chtěl říct, že pan plukovník Kuchař vlastně jako ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v daný okamžik nese tu tíhu řízení těchto věcí. A pan ředitel krajské policie, Tomáš Kužel, bude mít na starost všechny věci, které souvisejí s tím, co se týká Vyšní Lhoty a těchto těchto věcí. Takže jsou to teď dva pánové, kteří skutečně ponesou tu tíhu té uprchlické vlny a všeho, co tím souvisí. Nevím, jestli přece jen chcete něco dodat?

Radim Kuchař, ředitel HSZ MS kraje: Já bych doplnil slova pana hejtmana, když tady zaznělo, že vznikne, v tuto chvíli vzniká a pracovně a operačně máme úkol, aby vzniklo řekněme a fungovalo od zítřejšího rána to krajské Asistenční centrum pomoci Ukrajině. Tak to bude ta viditelná část. Ta část, kde budou opravdu občané Ukrajiny se kontaktovat s jednotlivými úředníky nebo osobami, které budou řešit jejich formální záležitosti a až po například řešení zdravotního pojištění, tak tam bude na zmíněném objektu Červeného kříže. To Asistenční centrum má pak ještě svoji druhou část, což budou lidé, kteří jsou zařazeni v takzvané stále pracovní skupině krizového štábu, to jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru, jsou to zaměstnanci krajského úřadu, kteří budou dělat tu podpůrnou část a to v prostorech, které jsou k tomu určené. To je v Integrovaném bezpečnostním centrum, které je kousek od toho objektu českého Červeného kříže a to jsou právě lidé, kteří budou, tak jak tady taky bylo zmíněno, budou nabírat do těch databází nabídky pomoci, budou vyhledávat právě zase možnosti ubytování, protože to je úkol hasičského sboru, aby těm občanům Ukrajiny, kteří nemají možnost, nemají tady zajištěno, nemají tady podporu, tak aby jsme jim našli tu možnost ubytování, abychom je tam dopravili, takže budou nabírat i potřeby nebo nabídky dopravě a podobně. Čili budou dělat podporu té části, která bude v přímém kontaktu s občany Ukrajiny.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Vyšní Lhoty, jak o nich hovořil pan hejtman, tak jsou jediný bod v současné době v České republice, který registruje a nabízí humanitární pomoc ubytování nebo i lokaci přímo ve Vyšních Lhotách pro migranty, kteří přichází z Ukrajiny. Možná takový postřeh osoby, které v současné době přijíždí vlaky nebo vozidly, tak v Moravskoslezském kraji až na jednotky osob nezůstávají, ale pokračují dál směrem do Brna a do Prahy. Povinnost těch cizinců z Ukrajiny, ať již přijedou s doklady, s propadlými doklady nebo bez dokladů je taková, že mají v podstatě dva úkoly; zaregistrovat se a vyřídit si zdravotní pojištění. Poté, pokud mají nějaké zázemí, tak odjíždí, ať již po vlastní ose nebo za asistence hasičského záchranného sboru. Do tohoto místa, pokud nemají, tak na základě aktivity hejtmanů v rámci celé ČR jim bude nabídnuto ubytování.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Další aktuální informace vám přineseme zase za týden. Dávejte na sebe pozor, na viděnou

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-112/magazin-112-03-03-2022-17-44