Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • MS kraj přispívá složkám IZS na techniku a vybavení
  • Integrované výjezdové centrum se otevřelo veřejnosti
  • Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku
  • Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm
  • Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu

MS kraj přispívá složkám IZS na techniku a vybavení

Moravskoslezský kraj si velmi zakládá na špičkové vybavenosti složek integrovaného záchranného systému a proto jim často na nákup či modernizaci techniky a vybavení připívá. Aktuálně tak policie chystá nákup zdravotnických batohů pro ošetření střelných ran.

Nedávno jsme vám představili nové detekční přístroje, které hasičům koupil Moravskoslezský kraj. Finance dostali i policisté, kteří chtějí nakoupit taktické zdravotnické batohy. Využívají se hlavně v situacích, kdy je hlídka na místě události jako první a nebo není možné pustit kvůli bezpečnosti k pacientovi zdravotníky. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "„Činnost integrovaného záchranného systému je v našem kraji na nejvyšší profesionální úrovni. Jednotlivé složky spolupracují, jejich aktivity jsou koordinované a provázané. Takže například zdravotnický materiál, na který Moravskoslezský kraj přispěje, pořídí policie na základě konzultací s krajskou zdravotnickou záchrannou službou tak, aby byla jejich zdravotnická vybavení kompatibilní."

Na batohy je připraveno 3 a půl milionu korun a dalších 10 milionů použije policie na nákup vozidel, zařízení a materiálu pro zásahy. Zakoupena bude také například kyanoakrylátová komora pro oddělení kriminalistické techniky a expertíz.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Ostrava: "Prostředky budou mimo jiné využity na obnovu  technického vybavení nebo na nákup speciálního zařízení sloužícího k objasňování trestné činnosti. Dále bude s finančních prostředků nakoupen zdravotnický materiál, který bude využíván při některých mimořádných událostech." 

Nově nakoupená technika a prostředky budou využívány nejen v souvislosti s migrací, ale také při náročných nasazeních v extrémních podmínkách prvosledovými hlídkami a speciálními zásahovými jednotkami.

---

Integrované výjezdové centrum se otevřelo veřejnosti

Bohatý kulturní program, ukázky zásahové techniky záchranných jednotek i výcviku policejních koní a psů. To vše čekalo v sobotu návštěvníky Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Jihu v rámci akce Den městských obvodů s IZS.

Brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá se v sobotu otevřely veřejnosti. Již potřetí se zde konal se Den městských obvodů s IZS. Po celý den zde malé i velké zabavil bohatý program.

Jiří Scheibinger, velitel IVC Ostrava-Jih: „Tak konkrétně naše jednotka předvádí techniku i když teď máme mimořádku – nešlo jinak ale konal se výjezd na požár v prvním patře kuchyně, ale už je to uhašeno takže za 30 minut se vrátí zpět aby mohli návštěvníkům ukázat naši techniku. Za mnou vidíte speciální techniku určenou na zásah při povodních a pro zásahy na vodní hladině za pomoci lodí – je to skutečně speciální technika v rámci jejich nasazení. Jinak tady máme celní správu vojenskou službu, kteří budou mít dynamické ukázky se psy a technikou. Dále městská policie to tady rozjede ve velkém stylu protože tady budou přehlídky výcviku koní, jejich zásahů se služebními psy, kdy předvedou útok na pachatele, různé zákroky. Je zde skutečně na co se dívat.“

Každá zásahová jednotka má připravený vlastní program.

Václav Braun, Zdravotnická záchranná služba MSK: „My jako zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje máme tady připravenou dynamickou ukázku na resuscitaci dospělé osoby, adolescenta nebo malého dítěte, je to formou hry nebo zábavného programu, kdy jsou ti účastníci nuceni dostat své autíčko do cíle a může je to motivovat k tomu, aby si tu resuscitaci zkusili.“

Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Den městských obvodů Ostrava-Jih a Ostrava Nová Bělá se pořádá již tradičně potřetí na tomto místě v areálu, který se nachází tak nějak na pomezí těchto sousedících obvodů. My jsme moc rádi, že lidé přišli, že je to baví, jsme také velice rádi za vstřícnost místního Integrovaného výjezdového centra, které ve spolupráci s námi tu akci dělají a bez nich by to rozhodně nešlo. My jako Kultura Jih zajišťujeme tu kulturní část a potom samozřejmě organizaci akce tak, aby tady lidé našli s rodinou všechno co k té akci patří.“

anketa, návštěvníci akce: „Určitě se chceme podívat kvůli malému na policajty, hasiče, protože je má rád.“

anketa, návštěvníci akce: „Už jsme tu byli jednou a líbilo se nám to, tak jsme se přišli podívat znovu. Hlavně jak probíhá ten výcvik psů a koní.“

anketa, návštěvníci akce: „Tak děti samozřejmě zajímají tady skákací hrady a my se půjdeme určitě podívat na nějaké ty ukázky záchranných složek.“

anketa, návštěvníci akce: „Co tě třeba nejvíce zaujalo?“ – „Tak nejvíce ta vězeňská služba.“

Akce byla jednou z posledních v rámci Kool léta na jihu. Završí ho páteční Letní kino na Hřišti Základní školy Srbská.

---

Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku

Záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu vrtulníků je stále častější, zejména v případě úrazů v horském terénu. V neděli spěchali záchranáři do Beskyd, kde se při pádu zranila cyklistka. Do příletu vrtulníku se o pacientku postarala Horká služba.

V Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě bylo v neděli 25. srpna pár minut po poledni živo. Téměř současně přijali operátoři tísňové volání z Komorní Lhotky, kde hořel dům a z Beskyd, kde v nepřístupném terénu u obce Řeka spadla žena z kola a zranila se. Na místo vyrazili členové Horské služby na čtyřkolce a také vrtulník s lékařem.

Česlav Jadamus, člen Horské služby Beskydy: "Cyklistka měla po pádu z kola poraněné obě horní končetiny, byla potlučená, odřená, udávala bolest v pánvi a měli jsme podezření i na otřes mozku. Provedli jsme prvotní ošetření a čekali na přílet vrtulníku ZZS MS kraje." 

Z Ostravy odstartoval vrtulník na palubě s lékařem zdravotnické záchranné služby. Ten byl, vzhledem k nepřístupnosti terénu v lese pod vrchem Velký Lipový, vysazen pomocí palubního jeřábu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Padesátiletá žena si přivodila při pádu z jízdního kola poranění horních končetin. Po základním ošetření byla za asistence horské služby vyzvednuta a v podvěsu vrtulníku přenesena na místo mezipřistání. Po dalším ošetření ji záchranáři vzdušnou cestou přepravili do frýdecko-místecké nemocnice a předali do péče zdravotníků tamního urgentního příjmu."

Záchrana osob v nepřístupném terénu pomocí palubního jeřábu vrtulníku se stala nedílnou součástí práce záchranářů z MS kraje. Za loňský rok takto pomáhali v 17 případech, letos se lékař k pacientovi spouštěl už 14 krát. 

---

Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm

Náročný zásah ve velkém vedru mají za sebou frýdeckomístečtí hasiči. V Komorní Lhotce totiž začala hořet střecha domu a jednotky samozřejmě musejí i v horkém počasí zasahovat v nehořlavých oblecích a s veškerou ochranou výstrojí. Příčinou požáru byla nedbalost.

Požár dvoupodlažního domku v Komorní Lhotce na Frýdeckomístecku byl ohlášen v neděli krátce po poledni. Na místo vyrazily dvě profesionální jednotky z Nošovic a Frýdku-Místku a dále 5 jednotek dobrovolných hasičů. Už při příjezdu hasičů na místo šlehaly plameny ze štítu domu.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči okamžitě jedním proudem vody zastavili šíření plamenů pod střechou a v dýchací technice vstoupili do domu. Pomocí páčidel museli rozebrat vnitřní konstrukci střechy, aby se dostali k ohnisku požáru. S jeho hledáním jim pomáhala termokamera."

Hasiči využili k zásahu také automobilovou plošinu. Z jejího koše střechu pomocí aku nářadí střechu postupně rozebírali a hledali další ohniska. Teploměr ukazoval přes třicet stupňů celsia a v oblecích s dýchacími maskami byla likvidace požáru velmi náročná i pro trénované hasiče. Příčina požáru byla v tomo případě jasná. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Příčinou vzniku byla nedbalost při práci s otevřeným ohněm během rekonstrukce domu."

Pod kontrolu dostali hasiči situaci za necelou půlhodinu. Na místě zůstala na dohled místní dobrovolná jednotka. Vyšetřovatel na místě předběžně vyčíslil škodu na 100 tisíc korun, ale uchráněné hodnoty mají cenu přibližně 1,5 milionu.

---

Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu

Opavským kriminalistům se podařilo vypátrat podvodníky, kteří vytvářeli falešné sbírky na nemocné děti. Dokonale fungující systém začínal smyšleným příběhem malého pacienta a končil tisícovkami korun z darů na účtech dvou mužů. Podvedení dárci dostávali za dobročinnost cetky za pár korun.

Na podvod s falešnými sbírkami na nemocné děti upozornili policisty kolegové celníci z Ostravy. Rozkrýt ale celý systém nebylo jednoduché. Podvodníci měli vše perfektně promyšlené a maskované. V jednom případě dokonce skutečně vybrané peníze na dobročinnost  věnovali. Pak už ale šlo vše do jejich kapes.

Jiří Marzoll, ředitel PČR Opava: "Začalo dlouhé a složité prověřování, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Jednalo se o velmi sofistikovanou trestnou činnost."

Dva muži založili obecně prospěšnou společnost, vymysleli si pár příběhů o dětech s rakovinou, z fotobanky vybrali nějaké fotky a zveřejnili vše na webu. Pak to ještě zdokonalili o call centrum, kde zaměstnali několik pracovníků, kteří obvolávali lidi a příběhy jim vyprávěli. Když se někdo chytil, za 1300 korun dostal srdíčko.

Jakub Tutko, vedoucí hospodářské kriminálky Opava: "Zaměstnanci call centra byli motivováni k získání maximálního počtu „dárců“, protože z každého příspěvku jim plynula provize ve výši 300,- Kč. Takových obchodů proběhlo denně desítky. Příspěvky měla společnost postupně navyšovat. Na počátku se jednalo o částku kolem 1.300 korun, později téměř 2.000 korun."

Za podvod hrozí mužům až 8 let za mřížemi. Policisté jim zabavili majetek a peníze v hodnotě milion 400 tisíc korun. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Rádi bychom připomněli pár důležitých kroků, které učinit před darováním peněz na sbírku. Nespěchejte, vždy je dobré si sbírku vyhledat a ověřit si její pravost. Zadejte si do vyhledávače název, čtěte články a zmínky v médiích nebo recenze – to by vám mělo napovědět, zda se jedná o důvěryhodnou společnost. Vše by mělo být transparentní, jak společnost, tak i účet. Ověřte si, zda fotky u samotné sbírky nepocházení z fotobanky nebo z jiné organizace.

Podvedených dárců je nakonec asi 4 tisíce a podvodníci si přišli na přibližně 7 milionů korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
05. září 2024, 17:45

MS kraj přispívá složkám IZS na techniku a vybavení

Moravskoslezský kraj si velmi zakládá na špičkové vybavenosti složek integrovaného záchranného systému a proto jim často na nákup či modernizaci techniky a vybavení připívá. Aktuálně tak policie chystá nákup zdravotnických batohů pro ošetření střelných ran.

Nedávno jsme vám představili nové detekční přístroje, které hasičům koupil Moravskoslezský kraj. Finance dostali i policisté, kteří chtějí nakoupit taktické zdravotnické batohy. Využívají se hlavně v situacích, kdy je hlídka na místě události jako první a nebo není možné pustit kvůli bezpečnosti k pacientovi zdravotníky. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "„Činnost integrovaného záchranného systému je v našem kraji na nejvyšší profesionální úrovni. Jednotlivé složky spolupracují, jejich aktivity jsou koordinované a provázané. Takže například zdravotnický materiál, na který Moravskoslezský kraj přispěje, pořídí policie na základě konzultací s krajskou zdravotnickou záchrannou službou tak, aby byla jejich zdravotnická vybavení kompatibilní."

Na batohy je připraveno 3 a půl milionu korun a dalších 10 milionů použije policie na nákup vozidel, zařízení a materiálu pro zásahy. Zakoupena bude také například kyanoakrylátová komora pro oddělení kriminalistické techniky a expertíz.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Ostrava: "Prostředky budou mimo jiné využity na obnovu  technického vybavení nebo na nákup speciálního zařízení sloužícího k objasňování trestné činnosti. Dále bude s finančních prostředků nakoupen zdravotnický materiál, který bude využíván při některých mimořádných událostech." 

Nově nakoupená technika a prostředky budou využívány nejen v souvislosti s migrací, ale také při náročných nasazeních v extrémních podmínkách prvosledovými hlídkami a speciálními zásahovými jednotkami.

---

Integrované výjezdové centrum se otevřelo veřejnosti

Bohatý kulturní program, ukázky zásahové techniky záchranných jednotek i výcviku policejních koní a psů. To vše čekalo v sobotu návštěvníky Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Jihu v rámci akce Den městských obvodů s IZS.

Brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá se v sobotu otevřely veřejnosti. Již potřetí se zde konal se Den městských obvodů s IZS. Po celý den zde malé i velké zabavil bohatý program.

Jiří Scheibinger, velitel IVC Ostrava-Jih: „Tak konkrétně naše jednotka předvádí techniku i když teď máme mimořádku – nešlo jinak ale konal se výjezd na požár v prvním patře kuchyně, ale už je to uhašeno takže za 30 minut se vrátí zpět aby mohli návštěvníkům ukázat naši techniku. Za mnou vidíte speciální techniku určenou na zásah při povodních a pro zásahy na vodní hladině za pomoci lodí – je to skutečně speciální technika v rámci jejich nasazení. Jinak tady máme celní správu vojenskou službu, kteří budou mít dynamické ukázky se psy a technikou. Dále městská policie to tady rozjede ve velkém stylu protože tady budou přehlídky výcviku koní, jejich zásahů se služebními psy, kdy předvedou útok na pachatele, různé zákroky. Je zde skutečně na co se dívat.“

Každá zásahová jednotka má připravený vlastní program.

Václav Braun, Zdravotnická záchranná služba MSK: „My jako zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje máme tady připravenou dynamickou ukázku na resuscitaci dospělé osoby, adolescenta nebo malého dítěte, je to formou hry nebo zábavného programu, kdy jsou ti účastníci nuceni dostat své autíčko do cíle a může je to motivovat k tomu, aby si tu resuscitaci zkusili.“

Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Den městských obvodů Ostrava-Jih a Ostrava Nová Bělá se pořádá již tradičně potřetí na tomto místě v areálu, který se nachází tak nějak na pomezí těchto sousedících obvodů. My jsme moc rádi, že lidé přišli, že je to baví, jsme také velice rádi za vstřícnost místního Integrovaného výjezdového centra, které ve spolupráci s námi tu akci dělají a bez nich by to rozhodně nešlo. My jako Kultura Jih zajišťujeme tu kulturní část a potom samozřejmě organizaci akce tak, aby tady lidé našli s rodinou všechno co k té akci patří.“

anketa, návštěvníci akce: „Určitě se chceme podívat kvůli malému na policajty, hasiče, protože je má rád.“

anketa, návštěvníci akce: „Už jsme tu byli jednou a líbilo se nám to, tak jsme se přišli podívat znovu. Hlavně jak probíhá ten výcvik psů a koní.“

anketa, návštěvníci akce: „Tak děti samozřejmě zajímají tady skákací hrady a my se půjdeme určitě podívat na nějaké ty ukázky záchranných složek.“

anketa, návštěvníci akce: „Co tě třeba nejvíce zaujalo?“ – „Tak nejvíce ta vězeňská služba.“

Akce byla jednou z posledních v rámci Kool léta na jihu. Završí ho páteční Letní kino na Hřišti Základní školy Srbská.

---

Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku

Záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu vrtulníků je stále častější, zejména v případě úrazů v horském terénu. V neděli spěchali záchranáři do Beskyd, kde se při pádu zranila cyklistka. Do příletu vrtulníku se o pacientku postarala Horká služba.

V Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě bylo v neděli 25. srpna pár minut po poledni živo. Téměř současně přijali operátoři tísňové volání z Komorní Lhotky, kde hořel dům a z Beskyd, kde v nepřístupném terénu u obce Řeka spadla žena z kola a zranila se. Na místo vyrazili členové Horské služby na čtyřkolce a také vrtulník s lékařem.

Česlav Jadamus, člen Horské služby Beskydy: "Cyklistka měla po pádu z kola poraněné obě horní končetiny, byla potlučená, odřená, udávala bolest v pánvi a měli jsme podezření i na otřes mozku. Provedli jsme prvotní ošetření a čekali na přílet vrtulníku ZZS MS kraje." 

Z Ostravy odstartoval vrtulník na palubě s lékařem zdravotnické záchranné služby. Ten byl, vzhledem k nepřístupnosti terénu v lese pod vrchem Velký Lipový, vysazen pomocí palubního jeřábu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Padesátiletá žena si přivodila při pádu z jízdního kola poranění horních končetin. Po základním ošetření byla za asistence horské služby vyzvednuta a v podvěsu vrtulníku přenesena na místo mezipřistání. Po dalším ošetření ji záchranáři vzdušnou cestou přepravili do frýdecko-místecké nemocnice a předali do péče zdravotníků tamního urgentního příjmu."

Záchrana osob v nepřístupném terénu pomocí palubního jeřábu vrtulníku se stala nedílnou součástí práce záchranářů z MS kraje. Za loňský rok takto pomáhali v 17 případech, letos se lékař k pacientovi spouštěl už 14 krát. 

---

Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm

Náročný zásah ve velkém vedru mají za sebou frýdeckomístečtí hasiči. V Komorní Lhotce totiž začala hořet střecha domu a jednotky samozřejmě musejí i v horkém počasí zasahovat v nehořlavých oblecích a s veškerou ochranou výstrojí. Příčinou požáru byla nedbalost.

Požár dvoupodlažního domku v Komorní Lhotce na Frýdeckomístecku byl ohlášen v neděli krátce po poledni. Na místo vyrazily dvě profesionální jednotky z Nošovic a Frýdku-Místku a dále 5 jednotek dobrovolných hasičů. Už při příjezdu hasičů na místo šlehaly plameny ze štítu domu.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči okamžitě jedním proudem vody zastavili šíření plamenů pod střechou a v dýchací technice vstoupili do domu. Pomocí páčidel museli rozebrat vnitřní konstrukci střechy, aby se dostali k ohnisku požáru. S jeho hledáním jim pomáhala termokamera."

Hasiči využili k zásahu také automobilovou plošinu. Z jejího koše střechu pomocí aku nářadí střechu postupně rozebírali a hledali další ohniska. Teploměr ukazoval přes třicet stupňů celsia a v oblecích s dýchacími maskami byla likvidace požáru velmi náročná i pro trénované hasiče. Příčina požáru byla v tomo případě jasná. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Příčinou vzniku byla nedbalost při práci s otevřeným ohněm během rekonstrukce domu."

Pod kontrolu dostali hasiči situaci za necelou půlhodinu. Na místě zůstala na dohled místní dobrovolná jednotka. Vyšetřovatel na místě předběžně vyčíslil škodu na 100 tisíc korun, ale uchráněné hodnoty mají cenu přibližně 1,5 milionu.

---

Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu

Opavským kriminalistům se podařilo vypátrat podvodníky, kteří vytvářeli falešné sbírky na nemocné děti. Dokonale fungující systém začínal smyšleným příběhem malého pacienta a končil tisícovkami korun z darů na účtech dvou mužů. Podvedení dárci dostávali za dobročinnost cetky za pár korun.

Na podvod s falešnými sbírkami na nemocné děti upozornili policisty kolegové celníci z Ostravy. Rozkrýt ale celý systém nebylo jednoduché. Podvodníci měli vše perfektně promyšlené a maskované. V jednom případě dokonce skutečně vybrané peníze na dobročinnost  věnovali. Pak už ale šlo vše do jejich kapes.

Jiří Marzoll, ředitel PČR Opava: "Začalo dlouhé a složité prověřování, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Jednalo se o velmi sofistikovanou trestnou činnost."

Dva muži založili obecně prospěšnou společnost, vymysleli si pár příběhů o dětech s rakovinou, z fotobanky vybrali nějaké fotky a zveřejnili vše na webu. Pak to ještě zdokonalili o call centrum, kde zaměstnali několik pracovníků, kteří obvolávali lidi a příběhy jim vyprávěli. Když se někdo chytil, za 1300 korun dostal srdíčko.

Jakub Tutko, vedoucí hospodářské kriminálky Opava: "Zaměstnanci call centra byli motivováni k získání maximálního počtu „dárců“, protože z každého příspěvku jim plynula provize ve výši 300,- Kč. Takových obchodů proběhlo denně desítky. Příspěvky měla společnost postupně navyšovat. Na počátku se jednalo o částku kolem 1.300 korun, později téměř 2.000 korun."

Za podvod hrozí mužům až 8 let za mřížemi. Policisté jim zabavili majetek a peníze v hodnotě milion 400 tisíc korun. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Rádi bychom připomněli pár důležitých kroků, které učinit před darováním peněz na sbírku. Nespěchejte, vždy je dobré si sbírku vyhledat a ověřit si její pravost. Zadejte si do vyhledávače název, čtěte články a zmínky v médiích nebo recenze – to by vám mělo napovědět, zda se jedná o důvěryhodnou společnost. Vše by mělo být transparentní, jak společnost, tak i účet. Ověřte si, zda fotky u samotné sbírky nepocházení z fotobanky nebo z jiné organizace.

Podvedených dárců je nakonec asi 4 tisíce a podvodníci si přišli na přibližně 7 milionů korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-112/magazin-112-05-09-2024-17-45