Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nové možnosti léčby zvětšené prostaty jsou šetrnější, Ambulantní metoda RESUM využívá aplikaci páry, Hlavním benefitem je zachování sexuální aktivity, Obě metody nahrazují otevřené operace : Slezská nemocnice Opava MUDr. Roman Staněk
  • Medicína na dosah: V areálu letiště se testuje
  • Lidé chtějí kvůli dovoleným měnit termín očkování

Sledujete pravidelný pořad o zdraví a mám radost, že se díváte. O čem bude? My se dnes budeme věnovat dvěma novým metodám léčby zvětšené prostaty. Hostem bude primář urologie Slezské nemocnice v Opavě, Roman Staněk. Moravskoslezský kraj financuje kampaň s cílem podpořit zájem o očkování všech věkových skupin. Nastal čas dovolených, a tak vás jistě bude zajímat, že na Letišti Leoše Janáčka funguje testovací centrum. 

Doba dovolených je tady a lidé chtějí bez problémů vycestovat. Často se tak snaží urychlit termín druhé dávky očkování. To má ale nyní jasně dané časové rozmezí mezi první a druhou dávkou. Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku vyřídí k očkování denně stovky telefonických dotazů.

Lidé chtějí kvůli dovoleným měnit termín očkování

Velkokapacitní očkovací centrum ve Frýdku-Místku už očkuje na plné obrátky. Denně tady zvládnou na tisíc lidí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V očkovacím centru máme dost velký problém s tím, abychom měli vůbec koho očkovat, takže my máme závoru téměř pořád otevřenou na nulu, takže kdo se přihlásí, ten je téměř okamžitě vpuštěn a je očkován druhý, třetí den." V poslední době se objevily případy, kdy lidé žádají změnu očkovacího termínu. Denně tady telefonistky vyřídí až stovky telefonátů.

administrativní pracovnice: Jsme tady do 15:45, máme tady sestry, aby vás naočkovaly. Datum chcete nechat 25., ano? Jo, přijďte, ano. Dobře, mějte se hezky, na shledanou."

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "U nás tady nejčastěji volají o změnu termínu hlavně druhé dávky. Poté se ptají, jaká je vakcína, kterou očkujeme tady." 

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "V téhle době je to horší, protože lidé odjíždějí na dovolené a chtějí měnit termíny, což nejde. Podle ministerstva musíme dodržovat termín 42 dnů s tím, že ta druhá dávka je za těch 42 dnů." 

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."

Stávají se také případy, kdy dopředu objednaní lidé na očkování nepřijdou a nedají to do centra vědět. 

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Je lepší se určitě odhlásit i přímo ten den, že jsou nemocní, že nepřijdou, tak je lepší zavolat, a my po tom nemusíme pátrat, kde se stala chyba. Pak my tady zjišťujeme přes počítač, kdo tady byl, kdo tady nebyl. Přes rezervační systém ho případě zase vyrušíme, ať si může poté do budoucna další termín zarezervovat."

Jakmile dostanou lidé druhou očkovací dávku, získají certifikát o očkování a nemusejí už chodit na pravidelné testy. Zároveň se jim usnadní právě cestování a získají další výhody ve společenském životě. 

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "I díky tomu, že opravdu očkujeme naplno, tak vyočkováváme všechny klienty, kteří se do očkovacího centra přihlásí. Hlásí se tady už i klienti z jiných spádových oblastí, nejenom z Frýdku-Místku nebo z naší spádové oblasti."

Vláda doufá, že na začátku června by se mělo otevřít očkování pro všechny věkové kategorie.

Ve snaze zpřístupnit testování širšímu okruhu lidí ve spádové oblasti okresu Nový Jičín a cestujícím využívajících leteckou dopravu začalo v areálu Letiště Leoše Janáčka fungovat COVID testovací centrum. Lidé mohou podstoupit antigenní test výtěrem z nosohltanu nebo PCR test ze slin.

PRO A PROTI OČKOVÁNÍ? JSEM PROOČKOVANÝ, MÁM PROTILÁTKY. V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI probíhá OČKOVACÍ KAMPAŇ s cílem oslovit všechny věkové skupiny. Má přesvědčit i ty, kteří se dosud nerozhodli.

Nové možnosti léčby zvětšené prostaty jsou šetrnější, Ambulantní metoda RESUM využívá aplikaci páry, Hlavním benefitem je zachování sexuální aktivity, Obě metody nahrazují otevřené operace : Slezská nemocnice Opava MUDr. Roman Staněk

Simona Součková, TV Polar: A já už vítám ve studiu pana primáře Romana Staňka, který vede urologii ve Slezské nemocnici v Opavě. Dobrý den.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Dobrý den přeji.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, my se dnes budeme bavit o dvou nových metodách pomocí nichž léčíte zvětšenou prostatu. Myslíte si, že byste mohl na úvod říci o jaké metody se jedná? Velmi stručně, protože jsou protipólem otevřeného chirurgického řešení. Takže zkuste nejdříve stručně a pak se budeme věnovat jednotlivým metodám podrobně.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Jsou to chirurgické metody a jsou především endoskopické. Jejich výhoda je ta, že nepoužívají řez na kůži, neporaní se při tom zákroku močový měchýř, a výhodou je to, že přístup k té prostatě máme přes močovou trubici. Obě dvě ty metody stojí na protipólech. Metoda Rezum je spíše pro ambulantní péči, rychlou operaci a pro spíše menší až středně velké prostaty. Zatímco ta HoLEP metoda je pro střední a velké prostaty, kde výrazně nahrazuje právě tu otevřenou operaci.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Pojďme si tedy společně popsat tu první metodu, která se dá provádět ambulantně tedy i v lokálním znecitlivnění, předpokládám, a to byla ta metoda Rezum - čili v čem spočívá?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Metoda Rezum spočívá v aplikaci páry do adenomu prostaty, do té zvětšené části prostaty, která se pod optickou kontrolou, speciální jehlou a nástrojem aplikuje přímo do prostaty, vygeneruje se pára, ta pára se potom dostává a rozšíří do té tkáně a způsobí potom její postupné zmenšení, čímž se zvětší průtok v prostatě.

Simona Součková, TV Polar: Jaký typ onemocnění je kontraindikací?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Rakovina je jednou z prvních kontraindikací a to z toho důvodu, že vlastně ta operace Rezum neřeší nádorové onemocnění. Řeší blokádu odchodu moči. Další kontraindikací jsou významné poruchy krvácivosti, protože je to nekontrolovaný vpich do prostaty a v případě poruchy krvácivosti, bychom asi špatně kontrolovali to krvácení.

Simona Součková, TV Polar: Co se děje bezprostředně potom výkonu?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Po výkonu zavádíme katetr, který je po přechodnou dobu zavedený. Vzhledem k tomu, že při aplikaci páry dochází jakoby ke zvětšení té prostaty a my potřebujeme určitou dobu, od tří do pěti dnů, u větších prostat až týden, kdy ta prostata se vlastně vstřebá, zmenší a umožní průtok.

Simona Součková, TV Polar: Tento typ zákroku patří mezi nadstandardní, ale vyzdvihněte ten největší benefit pro muže, co je bude zajímat?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Na prvním místě možnost ambulantního řešení a hlavní je potom zachování erektilních funkcí, které nejsou žádným způsobem narušeny, a zachování tzv. ejakulace, to znamená výronu semene, který je pro prožitek sexuálních funkcí významný.

Simona Součková, TV Polar: Čili operace Rezum zachovává sexuální funkce, tím bychom to shrnuli. Pane primáři, vy ve Slezské nemocnici v Opavě vlastně operujete ještě další takovou moderní metodou, která je šetřivější pro pacienta než otevřená chirurgická operace. Je to pomocí laseru. O jaký typ operace se tedy jedná?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Jedná se o holmiovou enukleaci prostaty a ta je indikován právě u objemných prostat, kdy za pomocí laseru zevnitř vyloupneme prostatu podobně jako když loupeme pomeranč od slupky, čímž pádem vlastně tu prostatu dostaneme do močového měchýře a dosavadní metody byly komplikované v tom směru, že jsme museli nějakým způsobem defragmentovat tu prostatu, což trvalo velmi dlouho. Díky morcelačním technikám lze tu prostatu defacto odsát z močového měchýře a tím pádem zkrátit operaci a umožnit rychlejší řešení.

Simona Součková, TV Polar: Je to i díky tomu, že opavská urologie je vybavena speciálními přístroji, které to umožňují?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: To je alfa a omega celého toho procesu.

Simona Součková, TV Polar: Podle jakých kritérií volíte tuto metodu?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Především velký objem a také větší střední lalok prostaty, protože ta sestává z většinou dvou až tří laloků. Právě pokud bychom ještě viděli rozdíl mezi Rezumem a Holepem, ten Rezum není úplně vhodný na objemný střední lalok, protože neumí řešit ten střední lalok.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, nám už nezbývá moc času na zhodnocení, čili jaké jsou výhody či nevýhody, ale já si myslím, že naši diváci to pochopili... Nebo chcete ještě udělat svůj závěr?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Myslím, že jsme řekli vše. Rezum je rychlá ambulantní metoda, HoLep je náhrada otevřené operace a řešení jakékoliv velké prostaty. Důležité je to, že jsme schopni každou prostatu vyřešit endoskopicky bez toho, abychom řezali nožem.

Simona Součková, TV Polar: Výborně já ještě dodám, protože jste velmi skromný, že je k tomu zapotřebí také erudovaný operační tým. Mluvili jsme s panem primářem opavské urologie Romanem Staňkem. Děkuju a i s vámi diváci se těším příště na viděnou.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
09. června 2021, 17:43

Sledujete pravidelný pořad o zdraví a mám radost, že se díváte. O čem bude? My se dnes budeme věnovat dvěma novým metodám léčby zvětšené prostaty. Hostem bude primář urologie Slezské nemocnice v Opavě, Roman Staněk. Moravskoslezský kraj financuje kampaň s cílem podpořit zájem o očkování všech věkových skupin. Nastal čas dovolených, a tak vás jistě bude zajímat, že na Letišti Leoše Janáčka funguje testovací centrum. 

Doba dovolených je tady a lidé chtějí bez problémů vycestovat. Často se tak snaží urychlit termín druhé dávky očkování. To má ale nyní jasně dané časové rozmezí mezi první a druhou dávkou. Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku vyřídí k očkování denně stovky telefonických dotazů.

Lidé chtějí kvůli dovoleným měnit termín očkování

Velkokapacitní očkovací centrum ve Frýdku-Místku už očkuje na plné obrátky. Denně tady zvládnou na tisíc lidí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V očkovacím centru máme dost velký problém s tím, abychom měli vůbec koho očkovat, takže my máme závoru téměř pořád otevřenou na nulu, takže kdo se přihlásí, ten je téměř okamžitě vpuštěn a je očkován druhý, třetí den." V poslední době se objevily případy, kdy lidé žádají změnu očkovacího termínu. Denně tady telefonistky vyřídí až stovky telefonátů.

administrativní pracovnice: Jsme tady do 15:45, máme tady sestry, aby vás naočkovaly. Datum chcete nechat 25., ano? Jo, přijďte, ano. Dobře, mějte se hezky, na shledanou."

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "U nás tady nejčastěji volají o změnu termínu hlavně druhé dávky. Poté se ptají, jaká je vakcína, kterou očkujeme tady." 

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "V téhle době je to horší, protože lidé odjíždějí na dovolené a chtějí měnit termíny, což nejde. Podle ministerstva musíme dodržovat termín 42 dnů s tím, že ta druhá dávka je za těch 42 dnů." 

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."

Stávají se také případy, kdy dopředu objednaní lidé na očkování nepřijdou a nedají to do centra vědět. 

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Je lepší se určitě odhlásit i přímo ten den, že jsou nemocní, že nepřijdou, tak je lepší zavolat, a my po tom nemusíme pátrat, kde se stala chyba. Pak my tady zjišťujeme přes počítač, kdo tady byl, kdo tady nebyl. Přes rezervační systém ho případě zase vyrušíme, ať si může poté do budoucna další termín zarezervovat."

Jakmile dostanou lidé druhou očkovací dávku, získají certifikát o očkování a nemusejí už chodit na pravidelné testy. Zároveň se jim usnadní právě cestování a získají další výhody ve společenském životě. 

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "I díky tomu, že opravdu očkujeme naplno, tak vyočkováváme všechny klienty, kteří se do očkovacího centra přihlásí. Hlásí se tady už i klienti z jiných spádových oblastí, nejenom z Frýdku-Místku nebo z naší spádové oblasti."

Vláda doufá, že na začátku června by se mělo otevřít očkování pro všechny věkové kategorie.

Ve snaze zpřístupnit testování širšímu okruhu lidí ve spádové oblasti okresu Nový Jičín a cestujícím využívajících leteckou dopravu začalo v areálu Letiště Leoše Janáčka fungovat COVID testovací centrum. Lidé mohou podstoupit antigenní test výtěrem z nosohltanu nebo PCR test ze slin.

PRO A PROTI OČKOVÁNÍ? JSEM PROOČKOVANÝ, MÁM PROTILÁTKY. V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI probíhá OČKOVACÍ KAMPAŇ s cílem oslovit všechny věkové skupiny. Má přesvědčit i ty, kteří se dosud nerozhodli.

Nové možnosti léčby zvětšené prostaty jsou šetrnější, Ambulantní metoda RESUM využívá aplikaci páry, Hlavním benefitem je zachování sexuální aktivity, Obě metody nahrazují otevřené operace : Slezská nemocnice Opava MUDr. Roman Staněk

Simona Součková, TV Polar: A já už vítám ve studiu pana primáře Romana Staňka, který vede urologii ve Slezské nemocnici v Opavě. Dobrý den.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Dobrý den přeji.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, my se dnes budeme bavit o dvou nových metodách pomocí nichž léčíte zvětšenou prostatu. Myslíte si, že byste mohl na úvod říci o jaké metody se jedná? Velmi stručně, protože jsou protipólem otevřeného chirurgického řešení. Takže zkuste nejdříve stručně a pak se budeme věnovat jednotlivým metodám podrobně.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Jsou to chirurgické metody a jsou především endoskopické. Jejich výhoda je ta, že nepoužívají řez na kůži, neporaní se při tom zákroku močový měchýř, a výhodou je to, že přístup k té prostatě máme přes močovou trubici. Obě dvě ty metody stojí na protipólech. Metoda Rezum je spíše pro ambulantní péči, rychlou operaci a pro spíše menší až středně velké prostaty. Zatímco ta HoLEP metoda je pro střední a velké prostaty, kde výrazně nahrazuje právě tu otevřenou operaci.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Pojďme si tedy společně popsat tu první metodu, která se dá provádět ambulantně tedy i v lokálním znecitlivnění, předpokládám, a to byla ta metoda Rezum - čili v čem spočívá?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Metoda Rezum spočívá v aplikaci páry do adenomu prostaty, do té zvětšené části prostaty, která se pod optickou kontrolou, speciální jehlou a nástrojem aplikuje přímo do prostaty, vygeneruje se pára, ta pára se potom dostává a rozšíří do té tkáně a způsobí potom její postupné zmenšení, čímž se zvětší průtok v prostatě.

Simona Součková, TV Polar: Jaký typ onemocnění je kontraindikací?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Rakovina je jednou z prvních kontraindikací a to z toho důvodu, že vlastně ta operace Rezum neřeší nádorové onemocnění. Řeší blokádu odchodu moči. Další kontraindikací jsou významné poruchy krvácivosti, protože je to nekontrolovaný vpich do prostaty a v případě poruchy krvácivosti, bychom asi špatně kontrolovali to krvácení.

Simona Součková, TV Polar: Co se děje bezprostředně potom výkonu?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Po výkonu zavádíme katetr, který je po přechodnou dobu zavedený. Vzhledem k tomu, že při aplikaci páry dochází jakoby ke zvětšení té prostaty a my potřebujeme určitou dobu, od tří do pěti dnů, u větších prostat až týden, kdy ta prostata se vlastně vstřebá, zmenší a umožní průtok.

Simona Součková, TV Polar: Tento typ zákroku patří mezi nadstandardní, ale vyzdvihněte ten největší benefit pro muže, co je bude zajímat?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Na prvním místě možnost ambulantního řešení a hlavní je potom zachování erektilních funkcí, které nejsou žádným způsobem narušeny, a zachování tzv. ejakulace, to znamená výronu semene, který je pro prožitek sexuálních funkcí významný.

Simona Součková, TV Polar: Čili operace Rezum zachovává sexuální funkce, tím bychom to shrnuli. Pane primáři, vy ve Slezské nemocnici v Opavě vlastně operujete ještě další takovou moderní metodou, která je šetřivější pro pacienta než otevřená chirurgická operace. Je to pomocí laseru. O jaký typ operace se tedy jedná?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Jedná se o holmiovou enukleaci prostaty a ta je indikován právě u objemných prostat, kdy za pomocí laseru zevnitř vyloupneme prostatu podobně jako když loupeme pomeranč od slupky, čímž pádem vlastně tu prostatu dostaneme do močového měchýře a dosavadní metody byly komplikované v tom směru, že jsme museli nějakým způsobem defragmentovat tu prostatu, což trvalo velmi dlouho. Díky morcelačním technikám lze tu prostatu defacto odsát z močového měchýře a tím pádem zkrátit operaci a umožnit rychlejší řešení.

Simona Součková, TV Polar: Je to i díky tomu, že opavská urologie je vybavena speciálními přístroji, které to umožňují?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: To je alfa a omega celého toho procesu.

Simona Součková, TV Polar: Podle jakých kritérií volíte tuto metodu?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Především velký objem a také větší střední lalok prostaty, protože ta sestává z většinou dvou až tří laloků. Právě pokud bychom ještě viděli rozdíl mezi Rezumem a Holepem, ten Rezum není úplně vhodný na objemný střední lalok, protože neumí řešit ten střední lalok.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, nám už nezbývá moc času na zhodnocení, čili jaké jsou výhody či nevýhody, ale já si myslím, že naši diváci to pochopili... Nebo chcete ještě udělat svůj závěr?

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Myslím, že jsme řekli vše. Rezum je rychlá ambulantní metoda, HoLep je náhrada otevřené operace a řešení jakékoliv velké prostaty. Důležité je to, že jsme schopni každou prostatu vyřešit endoskopicky bez toho, abychom řezali nožem.

Simona Součková, TV Polar: Výborně já ještě dodám, protože jste velmi skromný, že je k tomu zapotřebí také erudovaný operační tým. Mluvili jsme s panem primářem opavské urologie Romanem Staňkem. Děkuju a i s vámi diváci se těším příště na viděnou.

Roman Staněk, primář Urologického oddělení Slezská nemocnice Opava: Na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-09-06-2021-17-43