Simona Součková, TV Polar: A je tady pravidelný magazín o zdraví. Vítám vás u jeho sledování. Na chirurgii ve Slezské nemocnice v Opavě mají plné ruce práce. Nejen tím, že ošetřují více úrazů, ale především běží operační program na plné obrátky. Hostem bude primář Matúš Peteja. V Havířově se může rozvíjet další sport. Na koupališti vznikl beach volejbalový areál. Město nešetřilo, a tak se zde budou pořádat i turnaje.
Reportérka, TV Polar: V Havířově se může rozvíjet další sport. V areálu letního koupaliště Jindřich vznikly tři beach volejbalové kurty. Celkem se muselo navést osm set šedesát tun písku, který tvoří čtyřiceticentimetrovou vrstvu a ze dvou třetin pochází z nedávného světového turnaje v Ostravě. Prvními návštěvníky byli hráči volejbalu
anketa, volejbalista: Klasicky natažené sítě, krásně oplocené je to všechno jako oddělené ty hřiště. Je to už areál, na kterém se dají pořádat turnaje.
Vavřinec Pečinka, člen výboru Českého volejbalového svazu: Budeme příští rok tady organizovat i nějaký republikový turnaj tak, aby se to využilo a zviditelnilo v rámci republiky.
Reportérka, TV Polar: Výhodou je, že areál má dva vstupy.
Jiří Matěj, ředitel SSRZ: Je určen jednak pro návštěvníky, kteří budou přicházet si zahrát pouze beach volejbal a současně bude zpřístupněno i ze strany plovárny Jindřich, kde případně návštěvníci, pokud si budou chtít jít zahrát, tak budou moci ten kurt využít nebo ten areál využít.
Reportérka, TV Polar: Do areálu město z rozpočtu investovalo téměř osm miliónů korun.
Simona Součková, TV Polar: Náš dnešní host pan primář chirurgie Slezské nemocnice v Opavě Matúš Peteja. Dobrý den.
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, máme letní měsíce. To znamená, že lidé jezdí na dovolenou s tím si samozřejmě spojujeme i úpaly, úžehy, ale i úrazy. Já se zeptám na rovinu, vy trávíte dovolenou jak?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Poměrně hodně aktivně. To znamená úrazy se mi zatím vyhýbají. Myslím tedy nějaké ty vážnější naštěstí. Ale jinak jezdíme na kole, běhám po horách, chodíme po horách a občas sjíždíme nějaké rafty a tak.
Simona Součková, TV Polar: To je všechno takový bych řekla docela adrenalin. My jsme už spolu mluvili na začátku nebo v polovině prázdnin. Ale víte, co by mě zajímalo? Lidé často se přeceňují v tom, co dokáží, protože si říkají: "Já jsem v tom dobrý. Tak já to zkusím ještě rozšířit", například vy jste zmiňoval hory. Hodně se rozšířil skialpinismus, protože lidé nemohli lyžovat, byly zastavené vleky. Máte zprávy z horské služby, jak to vypadalo na horách?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Mám nějaké ty zprávy, nějaké informace ze slovenských hor mám. Jsou to takové celkem vtipné, protože tím, jak lyžařské lyžařské střediska byly zavřené kvůli COVIDU, tak nastal obrovský boom nejen běžkařství, ale taky skialpinismu nebo lépe řečeno skituringu. A spousta lidí si neuvědomuje, že ten skituring není jenom o tom mít kondičku a vyšlapat si někde na kopec, ale i z toho kopce se dostat dolů. To znamená, že pár lidí skutečně až na tom kopci zjistilo, že zaprvé, buď nikde nelyžovali anebo sice lyžovali, ale na sjezdovkách.
Simona Součková, TV Polar: Na upravených sjezdovkách, které byly rovné jako stůl.
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Skutečně lyžovat ve volném terénu a lyžovat na sjezdovce je rozdíl. Navíc i ta výbava skialpinistická má úplně jiné jízdní vlastnosti, než ty klasické sjezdové lyže, takže věřím tomu, že pár situací nemuselo být úplně příjemných.
Simona Součková, TV Polar: Bylo by dobré asi i upozornit všechny, kteří si troufají na to půjčit si na dovolené skútr, jezdit na koloběžkách, jezdit prostě na rychlých kolech, elektrokolech, aby opravdu nezapomínali na to, že by se měli chránit a neměli by volit nějaké fakt těžké terény.
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Ono totiž to všechno má svůj vývoj a samozřejmě spousta lidí jezdí na horských kolech, sjíždějí traily, ale museli se k tomu nějakým způsobem dopracovat. Problémem dnešní doby je, že v podstatě všechno máme k dispozici hned. To znamená člověk přijde do půjčovny, půjčí si komplet výbavu za 150 tisíc a nemá problém. Ale to není všechno, člověk to musí ještě navíc i umět. Housle si taky může půjčit kdokoliv a nezahraje.
Simona Součková, TV Polar: Člověk taky nemůže přijít na operační sál a začít operovat. Jak to vypadá u vás ve Slezské nemocnici na chirurgii aktuálně? Operujete? Ono spousta operací se odkládalo nebo museli lidé ti, co nebyli akutní čekat. Čili zkusme popsat tu situaci jaká panuje teď?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Samozřejmě neomezovali jsme jenom akutní péči a onkologickou operativu, ale zbytek, to znamená hlavně operace kýl, křečových žil, žlučníku. Tak to jsme museli samozřejmě pod tlakem COVIDU a podle těch okolností museli omezovat a teď se to snažíme samozřejmě dohnat. Problém je, že zatím to ještě nemám spočítané, ale už je jednoznačně na první pohled je víc určitých zdravotních potíží. To znamená, že ty nálezy po těch opakovaných kolikách, potížích jsou tak náročné, že nejsme schopni ty operace dokončit laparoskopicky a musíme ji vlastně v průběhu výkonu převést na otevřenou alternativu, což je samozřejmě delší rekonvalescence více bolesti pooperační. Ale je to bohužel daň za to, že většina těchto pacientů měla třeba dvakrát zrušený termín operace a do té doby měli pár záchvatů a tak, takže je to takové ne úplně šťastné období.
Simona Součková, TV Polar: Dobře ale už se vám to daří?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Pracujeme, ale akorát se trošku jakoby samozřejmě teď ty letní prázdniny, kdy se vybírají dovolené, tak zase máme lehce omezený provoz z hlediska kapacity, ale jinak doháníme ty výkony.
Simona Součková, TV Polar: Jaké spektrum děláte výkonů v Opavě? Co musíte odesílat, dejme tomu na vyšší pracoviště?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Tak v podstatě na vyšší pracoviště odesíláme komplet hrudní výkony, to znamená, co se týče plic nebo jícnu. Dále samozřejmě kardiochirurgické výkony a neurochirurgie, úrazové chirurgie děláme v podstatě takovou můžu říct tři čtvrtinu úrazů, všechny končetinové a tak. Ale tzv. polytraumata, to znamená úrazy, kde je poraněno více oblastí těla, přičemž aspoň jedna z nich ohrožuje život pacienta, tak ty jsou přednostně už i rychlou odeslány přímo do trauma centra do Ostravy do Poruby.
Simona Součková, TV Polar: Slezské nemocnice v Opavě má poměrně velkou spádovou oblast a myslím si, že i o prázdninách to cítíte hodně, protože jsou tam lokality, které se využívají hodně k rekreacím.
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Je to pravda a můžu říct, že ty počty postupně narůstají, když si uvědomíte, že v neděli, v sobotu nebo za neděli máme i sto deset lidí ošetřených na ambulanci. Když se to přepočítali na čas, to je co patnáct minut jeden člověk. Takže skutečně je to náročné na různé úrazy, řezné, zlomeniny, bolesti břicha samozřejmě taky a je to hodně náročné.
Simona Součková, TV Polar: Člověka, když bolí břicho, tak si řekne, že ho třeba začne nebo přestane bolet za chvíli nebo dejme tomu, že si řekne, že počká, že to není nic dramatického, že se třeba přejedl nebo přepil a tak. Kdy je třeba zbystřit? Při těch potížích trávicí nebo zažívacích nebo vylučovacích?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Vždycky, když je to něco nestandardního. To znamená samozřejmě každý každého z nás někdy bolelo břicho, ale v momentě, kdy je to něco, co člověk nezná, to znamená velmi nebezpečné bývají třeba bolesti, které vznikají náhle. Lidi to dokola popisují jako bodnutí nožem nebo něco na ten způsob. Tak to je určitou známkou, že by se něco mohlo dít. Potom samozřejmě zvracení s příměsí krve nebo když ve stolici pozorujeme krev nebo když je černá stolice a podobně. Takže to jsou říkám takové ty nestandardní úkazy, ale jinak těžko radit. Prostě bolest břicha je bolest břicha někdy horší někdy míň.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, máte tým, na který se můžete spolehnout se vším všudy nebo vám třeba chybí lékaři nebo chybí vám sestřičky? Uvítali byste, kdyby se k vám někdo hlásil?
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Stoprocentně týmu věřím, ale nějaký nějaký personál by se hodil. Bohužel v posledních asi deseti letech klesá zájem o chirurgii jako o všeobecnou velkou chirurgii. Spíš vidím zájem o takové menší chirurgické obory jako je oční krční a podobně. Ale všeobecnou chirurgii se všemi jejími úskalími a strastmi. Ten zájem skutečně klesá.
Simona Součková, TV Polar: To není dobrá informace na závěr. Budeme věřit, že se podaří tento trend otočit a já vám děkuji za návštěvu. A pokud jste ještě neměl dovolenou, tak vám přeji krásné dny, kdy nebudete myslet na skalpel a pacienty. Mějte se hezky.
Matúš Peteja, primář chirurického oddělení, Slezská nemocnice Opava: Děkuji, na shledanou.
Simona Součková, TV Polar: A s vámi milí diváci se těším zase příště na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.