Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Představení pracovišť Interní a kardiologické kliniky FNO
  • Léčba pacientů s vysokým cholesterolem: Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava
  • Trojčata Kropovy prospívají výborně

Nový díl medicíny speciál je připraven, vítejte u něj. Tentokrát se dozvíte, co vše léčí na interní a kardiologické klinice fakultní nemocnice, představíme vám lipidové centrum a ukážeme vám roční trojčata, která dochází na pravidelné kontroly. Mají se čile k světu a radost dělají nejen svým rodičům, ale i lékařům, kteří o ně pečují.

Představení pracovišť Interní a kardiologické kliniky FNO

Interní a kardiologická klinika je akreditovaným pracovištěm, které poskytuje vysoce specializovanou péči v oblasti vnitřního lékařství. Na lůžkových stanicích i jednotkách intenzivní péče je k dispozici 130 lůžek,

Klinika poskytuje široké spektrum ambulantní péče v těchto oborech Nefrologie, včetně dialyzační péče a transplantačního programu, Diabetologie, Klinická výživa a metabolická péče, Endokrinologie, Revmatologie, Biologická léčba interních onemocnění, Sportovní medicína, Kardiologie, Pneumologie, Gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie

Posledně zmíněné oddělení poskytuje celou řadu specializovaných metod.

Pavel Svoboda, primář Oddělení gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie, Klinika interní a kardiologická, FN Ostrava: Kapslovou enteroskopii, jednobalonová enteroskopii, pehametrii nebo jícnovou manometrii.

Kromě endoskopického pracoviště má oddělení celou řadu vysoce odborných ambulancí.

Pavel Svoboda, primář Oddělení gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie, Klinika interní a kardiologická, FN Ostrava: Máme speciální poradnu pro pacienty se záněty střevními, nebo jsme centrum biologické terapie pro záněty střevní, dále máme ambulanci pro nemoci pankreatu a hepatologickou ambulanci.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hostem Medicíny speciál je profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a naším tématem je Lipidové centrum, které je nově součástí kliniky a nabízí komplexní, specializovanou péči o pacienty s vysokými hodnotami lipidů, tedy tukových látek v krvi. Dobrý den. Vítejte.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak, pane profesore, proč jsou vysoké hodnoty cholesterolu pro nás škodlivé?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Cholesterol je látka, která přispívá k rozvoji aterosklerózy, tedy laicky kornatění cév, a v tom samotném důsledku potom vede ke vzniku kardiovaskulárních příhod, což je srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, nebo také třeba ucpávání tepen dolních končetin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč je nutné ty hodnoty sledovat, a možná přidejte ještě informace, od jakého věku?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Myslím si, že je dobré ty hodnoty sledovat už od mladšího věku, řekněme časné dospělosti. Někteří pacienti mohou mít dědičně vysoké hodnoty těchto tuků a u nich potom hrozí riziko časného vzniku infarktu třeba ve třicátém nebo čtyřicátém roku věku. Takže určitě by bylo vhodné to vyšetřit již v časné dospělosti. V dnešní době máme už řadu léků, kterými hodnoty cholesterolu jsme schopni snižovat a je potom možné zabránit řadě těchto příhod, které se nemusí vůbec stát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když nás neupozorní lékař, že bychom ty hodnoty měli sledovat, máme se k tomu nějak přihlásit sami, anebo to tělo nám dá vědět, že je něco v nepořádku?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Dokud nevznikne nějaká příhoda, tak to na sobě nijak necítíme, takže je určitě zapotřebí, aby to bylo pravidelně kontrolováno v rámci preventivních prohlídek, které provádějí například praktičtí lékaři nebo další odborné pracoviště interního nebo kardiologického rázu. Ale v rámci těch preventivních prohlídek by bylo vhodné každých několik let si hodnoty cholesterolu vyšetřit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá léčba u vás?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Léčba obecně spočívá buď v nefarmakologických opatřeních, což je dietní opatření, ale já to nenazývám dietou, spíše racionalizací stravy, kdy pacienti pokud jedí vhodnější potraviny, například celozrnné pečivo, hodně zeleniny, ovoce, hodně ryb, omezí červená masa a tučné pokrmy, potraviny bohaté na sacharidy, tak to potom může vést k poměrně významnému poklesu cholesterolu. Další možností jsou léky, které snižují buď tvorbu cholesterolu, to jsou ty takzvané statiny, léky které snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva, a nově, v posledních letech, se do léčby také dostává biologická léčba cholesterolu, která pomáhá vychytávat cholesterol z cév do jater.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom možná, pane profesore, zmínit nejmodernější způsob léčby pacientů u kterých běžně léky nezabírají...

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Ano, tato biologická léčba, kterou jsem zmínil, je právě tento nejmodernější způsob. Funguje to tak, že pacient jednou za čtrnáct dní, nebo v některých případech, jednou měsíčně, si aplikuje do podkoží jednorázově aplikátorem, takovou malou injekci, a tato látka potom po dobu těch dalších čtrnácti dní nebo tří týdnů pomáhá jaterním buňkám vychytávat cholesterol z těla. Je to léčba velmi dobře snášená, velmi bezpečná a také velmi účinná, která dokáže ty hodnoty cholesterolu u pacientů, kde jsme to doposud nezvládali běžnými léky, snížit o dalších šedesát nebo více procent, takže je velmi účinná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vracím ještě k vaší odpovědi, kterou jste řekl před chvílí. Napadlo mě, ve spojitosti s tím jídlem, že ale znám příklady, kdy člověk není na první pohled nějaký více silnější třeba nebo tlustý, když to řeknu hodně lidově, a přitom má zvýšený cholesterol. Je to člověk, který má běžnou stravu a je útlý, ale naměří mu zvýšený cholesterol. Je to pravidlo?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Docela často to tak bývá v praxi, že obézní lidé mají hodnoty cholesterolu zcela v pořádku a naopak ti hubení mají hodnoty cholesterolu vysoké. Je to dáno tím, že z určité části ty hodnoty cholesterolu jsou dány dědičně, určité geny, které potom predisponují k tomu, že více se ten cholesterol vstřebává ze střeva nebo více se tvoří. Takže mnohdy vídáme velmi hubené mladé lidi, kteří mají bohužel nějaké geny po rodičích a díky tomu, mají hodnoty cholesterolu velmi vysoké a přitom mohou držet sebepřísnější dietu a nepovede se jim to jenom těmi dietními opatřeními upravit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se tady bavíme o Lipidovém centru ve Fakultní nemocnice Ostrava, jak se lidé, třeba naši diváci televize Polar, můžou k vám přihlásit, abyste je léčili?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Pacienty sem obecně objednávají jejich ošetřující lékaři, ať už praktičtí lékaři nebo specialisté, internisté, kardiologové nebo další odbornosti, které pacienty vyšetří, udělají rozbor krevních hodnot lipidů, případně nasadí ty běžně používané léky, které jsou k dispozici v široké praxi a pokud mají tito pacienti extrémně vysoké hodnoty cholesterolu nebo se to nedaří běžnými léky upravit, v ten moment nás mohou kontaktovat a my pacienty převezmeme a zvážíme nasazení moderních způsobů léčby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore já Vám děkuji za Vaše odpovědi. Mějte hezký den.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Děkuji. Přeji hezký den. Na shledanou.

Trojčata z FNO

Trojčata Anna, Zuzana a Miroslav se narodila 19. února 2020. V péči zdravotníků Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava pak byla dva měsíce. Od té doby už sem jezdí jen na pravidelní kontroly.

Jako první přišla na svět Anna, která šla i jako první do ordinace dětského neurologa.

Michaela Kropová, maminka trojčat: První leze na stůl, první leze na sedačku, první stála, první klečela, první leze po čtyřech, takže opravdu je to takový ten vůdčí typ.

Se sestrou Zuzanou jsou téměř k nerozeznání a mají i stejnou váhu. Jejich bratr má o kilo více.

Michaela Kropová, maminka trojčat: sní všecko, nemám problém s tím, však vidíte, jací jsou, Mirek je takový ten zvídavý, k něčemu přileze, takže on si hraje jakoby sám, ale teď si začali hrát i společně a to je sranda, jak si kradou hračky, holky mu záškodničí tím, že mu ukradnou dudlík, a on se vzteká.

Rodiče se snaží s trojčaty i dvěma staršími dcerami trávit co nejvíce času v přírodě.

Miroslav Krop, otec trojčat: O víkendech, pokud je dobré počasí, tak se snažíme být venku prakticky pořád naložíme kočárky a jdeme se projít. Tím, že ony už vydrží delší dobu sedět a delší dobu bez jídla, tak můžeme delší procházku udělat. Teďka o víkendu jsme šli 8 kilometrů.

Děti mají přesný režim, v noci dobře spí a zatím žádné vážnější zdravotní problémy rodiče řešit nemuseli. Na kontroly k dětskému neurologovi chodí stejně, jako všechny rizikové děti, které se narodily v Perinatologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie FN Ostrava: Zajímá nás jejich psychomotorický vývoj, je to multioborová péče, to znamená, že se zaměřujeme i na ty smyslové funkce zrak, sluch v tom pozdějším údobí a monitorujeme ty děti i sonograficky, abychom věděli, jak se vyvíjí ten jejich centrální nervový systém, zdali tam nedochází k nějakým komplikacím.

Kontroly nejen v neurologické, ale také v oční a v ambulanci pro rizikové novorozence, obvykle končí ve dvou letech věku dítěte. Pokud ale mají děti zdravotní problémy, jsou v péči specialistů samozřejmě i dál.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
20. května 2021, 18:40

Nový díl medicíny speciál je připraven, vítejte u něj. Tentokrát se dozvíte, co vše léčí na interní a kardiologické klinice fakultní nemocnice, představíme vám lipidové centrum a ukážeme vám roční trojčata, která dochází na pravidelné kontroly. Mají se čile k světu a radost dělají nejen svým rodičům, ale i lékařům, kteří o ně pečují.

Představení pracovišť Interní a kardiologické kliniky FNO

Interní a kardiologická klinika je akreditovaným pracovištěm, které poskytuje vysoce specializovanou péči v oblasti vnitřního lékařství. Na lůžkových stanicích i jednotkách intenzivní péče je k dispozici 130 lůžek,

Klinika poskytuje široké spektrum ambulantní péče v těchto oborech Nefrologie, včetně dialyzační péče a transplantačního programu, Diabetologie, Klinická výživa a metabolická péče, Endokrinologie, Revmatologie, Biologická léčba interních onemocnění, Sportovní medicína, Kardiologie, Pneumologie, Gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie

Posledně zmíněné oddělení poskytuje celou řadu specializovaných metod.

Pavel Svoboda, primář Oddělení gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie, Klinika interní a kardiologická, FN Ostrava: Kapslovou enteroskopii, jednobalonová enteroskopii, pehametrii nebo jícnovou manometrii.

Kromě endoskopického pracoviště má oddělení celou řadu vysoce odborných ambulancí.

Pavel Svoboda, primář Oddělení gastroenterologie, hepatologie a pankreatologie, Klinika interní a kardiologická, FN Ostrava: Máme speciální poradnu pro pacienty se záněty střevními, nebo jsme centrum biologické terapie pro záněty střevní, dále máme ambulanci pro nemoci pankreatu a hepatologickou ambulanci.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hostem Medicíny speciál je profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a naším tématem je Lipidové centrum, které je nově součástí kliniky a nabízí komplexní, specializovanou péči o pacienty s vysokými hodnotami lipidů, tedy tukových látek v krvi. Dobrý den. Vítejte.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak, pane profesore, proč jsou vysoké hodnoty cholesterolu pro nás škodlivé?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Cholesterol je látka, která přispívá k rozvoji aterosklerózy, tedy laicky kornatění cév, a v tom samotném důsledku potom vede ke vzniku kardiovaskulárních příhod, což je srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, nebo také třeba ucpávání tepen dolních končetin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč je nutné ty hodnoty sledovat, a možná přidejte ještě informace, od jakého věku?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Myslím si, že je dobré ty hodnoty sledovat už od mladšího věku, řekněme časné dospělosti. Někteří pacienti mohou mít dědičně vysoké hodnoty těchto tuků a u nich potom hrozí riziko časného vzniku infarktu třeba ve třicátém nebo čtyřicátém roku věku. Takže určitě by bylo vhodné to vyšetřit již v časné dospělosti. V dnešní době máme už řadu léků, kterými hodnoty cholesterolu jsme schopni snižovat a je potom možné zabránit řadě těchto příhod, které se nemusí vůbec stát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když nás neupozorní lékař, že bychom ty hodnoty měli sledovat, máme se k tomu nějak přihlásit sami, anebo to tělo nám dá vědět, že je něco v nepořádku?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Dokud nevznikne nějaká příhoda, tak to na sobě nijak necítíme, takže je určitě zapotřebí, aby to bylo pravidelně kontrolováno v rámci preventivních prohlídek, které provádějí například praktičtí lékaři nebo další odborné pracoviště interního nebo kardiologického rázu. Ale v rámci těch preventivních prohlídek by bylo vhodné každých několik let si hodnoty cholesterolu vyšetřit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá léčba u vás?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Léčba obecně spočívá buď v nefarmakologických opatřeních, což je dietní opatření, ale já to nenazývám dietou, spíše racionalizací stravy, kdy pacienti pokud jedí vhodnější potraviny, například celozrnné pečivo, hodně zeleniny, ovoce, hodně ryb, omezí červená masa a tučné pokrmy, potraviny bohaté na sacharidy, tak to potom může vést k poměrně významnému poklesu cholesterolu. Další možností jsou léky, které snižují buď tvorbu cholesterolu, to jsou ty takzvané statiny, léky které snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva, a nově, v posledních letech, se do léčby také dostává biologická léčba cholesterolu, která pomáhá vychytávat cholesterol z cév do jater.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom možná, pane profesore, zmínit nejmodernější způsob léčby pacientů u kterých běžně léky nezabírají...

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Ano, tato biologická léčba, kterou jsem zmínil, je právě tento nejmodernější způsob. Funguje to tak, že pacient jednou za čtrnáct dní, nebo v některých případech, jednou měsíčně, si aplikuje do podkoží jednorázově aplikátorem, takovou malou injekci, a tato látka potom po dobu těch dalších čtrnácti dní nebo tří týdnů pomáhá jaterním buňkám vychytávat cholesterol z těla. Je to léčba velmi dobře snášená, velmi bezpečná a také velmi účinná, která dokáže ty hodnoty cholesterolu u pacientů, kde jsme to doposud nezvládali běžnými léky, snížit o dalších šedesát nebo více procent, takže je velmi účinná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vracím ještě k vaší odpovědi, kterou jste řekl před chvílí. Napadlo mě, ve spojitosti s tím jídlem, že ale znám příklady, kdy člověk není na první pohled nějaký více silnější třeba nebo tlustý, když to řeknu hodně lidově, a přitom má zvýšený cholesterol. Je to člověk, který má běžnou stravu a je útlý, ale naměří mu zvýšený cholesterol. Je to pravidlo?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Docela často to tak bývá v praxi, že obézní lidé mají hodnoty cholesterolu zcela v pořádku a naopak ti hubení mají hodnoty cholesterolu vysoké. Je to dáno tím, že z určité části ty hodnoty cholesterolu jsou dány dědičně, určité geny, které potom predisponují k tomu, že více se ten cholesterol vstřebává ze střeva nebo více se tvoří. Takže mnohdy vídáme velmi hubené mladé lidi, kteří mají bohužel nějaké geny po rodičích a díky tomu, mají hodnoty cholesterolu velmi vysoké a přitom mohou držet sebepřísnější dietu a nepovede se jim to jenom těmi dietními opatřeními upravit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se tady bavíme o Lipidovém centru ve Fakultní nemocnice Ostrava, jak se lidé, třeba naši diváci televize Polar, můžou k vám přihlásit, abyste je léčili?

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Pacienty sem obecně objednávají jejich ošetřující lékaři, ať už praktičtí lékaři nebo specialisté, internisté, kardiologové nebo další odbornosti, které pacienty vyšetří, udělají rozbor krevních hodnot lipidů, případně nasadí ty běžně používané léky, které jsou k dispozici v široké praxi a pokud mají tito pacienti extrémně vysoké hodnoty cholesterolu nebo se to nedaří běžnými léky upravit, v ten moment nás mohou kontaktovat a my pacienty převezmeme a zvážíme nasazení moderních způsobů léčby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore já Vám děkuji za Vaše odpovědi. Mějte hezký den.

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava: Děkuji. Přeji hezký den. Na shledanou.

Trojčata z FNO

Trojčata Anna, Zuzana a Miroslav se narodila 19. února 2020. V péči zdravotníků Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava pak byla dva měsíce. Od té doby už sem jezdí jen na pravidelní kontroly.

Jako první přišla na svět Anna, která šla i jako první do ordinace dětského neurologa.

Michaela Kropová, maminka trojčat: První leze na stůl, první leze na sedačku, první stála, první klečela, první leze po čtyřech, takže opravdu je to takový ten vůdčí typ.

Se sestrou Zuzanou jsou téměř k nerozeznání a mají i stejnou váhu. Jejich bratr má o kilo více.

Michaela Kropová, maminka trojčat: sní všecko, nemám problém s tím, však vidíte, jací jsou, Mirek je takový ten zvídavý, k něčemu přileze, takže on si hraje jakoby sám, ale teď si začali hrát i společně a to je sranda, jak si kradou hračky, holky mu záškodničí tím, že mu ukradnou dudlík, a on se vzteká.

Rodiče se snaží s trojčaty i dvěma staršími dcerami trávit co nejvíce času v přírodě.

Miroslav Krop, otec trojčat: O víkendech, pokud je dobré počasí, tak se snažíme být venku prakticky pořád naložíme kočárky a jdeme se projít. Tím, že ony už vydrží delší dobu sedět a delší dobu bez jídla, tak můžeme delší procházku udělat. Teďka o víkendu jsme šli 8 kilometrů.

Děti mají přesný režim, v noci dobře spí a zatím žádné vážnější zdravotní problémy rodiče řešit nemuseli. Na kontroly k dětskému neurologovi chodí stejně, jako všechny rizikové děti, které se narodily v Perinatologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie FN Ostrava: Zajímá nás jejich psychomotorický vývoj, je to multioborová péče, to znamená, že se zaměřujeme i na ty smyslové funkce zrak, sluch v tom pozdějším údobí a monitorujeme ty děti i sonograficky, abychom věděli, jak se vyvíjí ten jejich centrální nervový systém, zdali tam nedochází k nějakým komplikacím.

Kontroly nejen v neurologické, ale také v oční a v ambulanci pro rizikové novorozence, obvykle končí ve dvou letech věku dítěte. Pokud ale mají děti zdravotní problémy, jsou v péči specialistů samozřejmě i dál.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-20-05-2021-18-44