Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení
  • Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice Nemocnice Karviná-Ráj: Péče v Rodinné porodnici Nemocnice Karviná-Ráj

Hezký den, začíná nový díl Magazínu TV medicína, jsem ráda, že jste si našli čas na jeho sledování. V reportáži se podíváme, jak probíhá rekonstrukce Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. A v besedě se přesuneme do Rodinné porodnice Karvinské nemocnice. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestra: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice Nemocnice Karviná-Ráj: Péče v Rodinné porodnici Nemocnice Karviná-Ráj

Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o rodinné porodnici v karvinské nemocnici. Pozvání do studia přijala její primářka Jana Pikońová. Vítejte.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den.

Paní primářko, představte vaši rodinnou porodnici a jestli se něčím liší od jiných.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Naše rodinná porodnice přijímá maminky k porodu od 36. týdne těhotenství. Poskytuje péči hlavně maminkám fyziologickým anebo eventuálně nízce rizikovým. Ty vysoce rizikové maminky samozřejmě konzultujeme a předáváme dál do perinatologického centra. Čím je odlišná? Určitě si myslím, že se naše porodnice vyznačuje empatickým přístupem, respektem k porodnímu přání těch žen nebo obou partnerů samozřejmě a individualizaci té péče.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jakou péči všechnu u vás najdou? Třeba i před tím porodem, po porodu? Co vše nabízíte?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Už v prvním trimestru u nás maminky mohou absolvovat kombinovaný screening prvního trimestru včetně vyšetření preeklampsie. Dále pak ve dvacátém týdnu maminky mohou mít u nás podrobné morfologické vyšetření toho plodu a pak takové "kochací" 3D ultrazvukové vyšetření, které si mohou užít samozřejmě i s partnerem. Tady toto všechno u nás dělá lékař a pak už si v podstatě péči o maminku přebírá porodní asistentka. A tam máme v nabídce mnoho porodních kurzů. Jsou vedeny v polském i v českém jazyce, takže i tady si myslím, že máme širokou škálu té nabídky. A kromě toho pořádáme i skupinová těhotenská cvičení. Co si myslím, že je takovou novinkou posledního roku právě stran té individualizace, té péče, jsme zavedli službu pro maminky, aby si u nás v podstatě mohly zvolit svoji individuální porodní asistentku k porodu. A to tím způsobem, že se s ní setkají už několikrát před porodem. Ona pak pro ně drží pohotovost k tomu porodu a přijíždí jim k porodu a pak se jim věnuje následně v šestinedělí. Takže tam mají svoji známou tvář za dveřmi, která je bude čekat, když do té porodnice k tomu porodu přijíždějí.

Jana Lipowská, TV POLAR: A využívají maminky i asistentek u porodu u jiných třeba dulu? jste vstřícní?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, jsme vstřícní. Určitě jsme rádi, když nás duly navštíví s tou maminkou. My neomezujeme počet lidí na porodním sále. Takže i když maminka přijede s partnerem s jakýmkoliv doprovodem, naposledy tu byly dvě babičky u porodu. A samozřejmě, i když je to dula, tak nám to vůbec nevadí, ba naopak, jsme zvyklí s tímto pracovat.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká jsou nejčastější přání maminek? S čím se setkáváte?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Tak těch přání je hodně, ale víceméně bych řekla, že se ta přání velmi často opakují. Je to samozřejmě přání bondingu po porodu, což už je takovým jako standardem, bych řekla v naší porodnici. Nepřerušujeme bonding, pokud maminka si to sama nepřeje a je u děťátka všechno v pořádku.

Jana Lipowská, TV POLAR: Trošku víc vysvětlete, co si pod bondingem představit.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Bonding je v podstatě kontakt kůže na kůži toho dítěte po porodu, takže když to děťátko porodíme, okamžitě ho přikládáme na bříško maminky, kde zůstává nerušeně po dobu dvou hodin. Pokud je všechno v pořádku a teprve jakoby vážení, měření toho děťátka se všechno odkládá až za ty dvě hodiny, tak aby mohli ten kontakt první spolu ty dvě hodiny mít.

Jana Lipowská, TV POLAR: Já jsem Vás přerušila, tak možná pokračujte. Jaké další přání maminky mají?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Přáních je hodně. Přejí si využít relaxační pomůcky u toho porodu, které u nás mají k dispozici. Hodně často si ty maminky přejí relaxační vanu, kterou máme. Ta je hlavně využívaná v té první době porodní k relaxaci, k uvolnění toho pánevního dna. V poslední době, protože už máme taky porodnické gauč, tak se velmi oblíbený stal porod na porodnickém gauči, nebo minimálně alespoň ta první doba doporodní k tomu polohování. Využíváme ho v podstatě i k bondingu po porodu, což je taky hezké, protože se na tom porodním gauči krásně dá bondingovat ve stylu maminka, tatínek a děťátko mezi nimi, takže je to úplně jiné než na klasickém porodnickém lůžku, kde už ten tatínek ten prostor nemá. Maminky si přejí porody do vody, ty jsme taky v od letošního roku zavedli. Máme porodnický bazének, takže i v tomto směru jim plníme porodní přání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Plánujete ještě pořídit něco, co maminkám ulehčí porod?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Myslím si, že na porodnici už snad máme téměř vše, co se dá, včetně různých jiných relaxačních pomůcek. Ale určitě chceme zvedat komfort v rámci té poporodní péče. Tam bychom chtěli do budoucna zrekonstruovat ještě dva nadstandardní pokoje. Teď aktuálně máme dva rodinné, což jsou velké pokoje, kde může být maminka, tatínek, popřípadě i třeba starší sourozenec s nimi po celou dobu té hospitalizace. Máme tři klasické nadstandardní pokoje, z toho jeden je předporodní. Za ten jsme taky velmi rádi, protože se nám ho podařilo zrekonstruovat koncem loňského roku a maminky ho také využívají.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud přistoupíte u porodu k císařskému řezu, tak jak to potom probíhá?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ono záleží, jestli ten císařský řez je plánovaný, anebo neplánovaný. Tam je to velmi rozdílné, pokud je to plánovaný císařský řez my to velmi pečlivě konzultujeme s tou maminkou, tu indikaci již před tím porodem, tak, abychom jí vždycky vysvětlili všechny výhody a nevýhody té operace nejenom pro ni, ale i pro to miminko, protože ta informovanost veřejnosti v tomto směru je malá a někdy si maminky představují, že je to operace, která je za půl hodiny hotová a v podstatě ona se tak vyhne těm porodním bolestem, ale ono to tak vždy není. Takže to s nimi velmi individuálně jakoby konzultujeme. V případě, že nastupuje k tomu plánovanému císařskému řezu, tak přichází až v ten den ráno. Abychom zase zkrátili tu dobu té hospitalizace, aby ta maminka tam nemusela ležet už den dopředu a přichází už s tou doprovodnou osobou, kterou chce mít u toho císařského řezu. Nejčastěji je to samozřejmě partner, ale jak říkám, může to být babička, kamarádka, může to být dula, může to být kdokoliv. Tato doprovodná osoba je s ní na tom operačním sále, pokud si to takto ta maminka přeje, kde se snažíme i po těch císařských řezech opravdu, aby ten bonding proběhl i tam, aby tam ten kontakt kůže na kůži byl a pak s ní následně může být na dospívajícím pokoji a na oddělení šestinedělí. V loňském roce jsme zavedli i laskavé císařské řezy, což je takové specifikum, kdy ta maminka, s dopomocí toho porodníka si vybavuje to miminko částečně sama. Já mám na to od těch maminek velmi pozitivní zpětnou vazbu, a to psychickou, že mají pocit, že si splnily takové to pro ně trošičku nesplnitelné. Takže i na toto máme velmi pozitivní ohlasy a je možné toto u nás absolvovat, pokud má maminka císařský řez?

Jana Lipowská, TV POLAR: Ještě na závěr připravujete nějaké další novinky nebo akce, kterých se maminky mohou zúčastnit?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ty novinky už jsem trošičku zmínila. My jsme v tom letošním roce si myslím, že udělali velký pokrok, a to ze stran vybavení toho porodního sálu, který už jsme si myslím, že vymazlili. A samozřejmě těch akcí, které děláme v průběhu toho roku, je velké množství. Minimálně dvakrát nebo třikrát do roka se snažíme udělat větší akci, což je den otevřených dveří, kde ty ženy mohou přijít samozřejmě i s doprovodem. Probíhá to celé odpoledne v naší nemocnici. Mohou se potkat s porodní asistentkou, s dulami, s novorozeneckou sestřičkou. Mohou se podívat volně na porodní sály, na ty poporodní pokoje a mohou si také poslechnout zajímavé přednášky našich porodních asistentek, které si vždycky tady toto pro ně připravují.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko já Vám děkuji za návštěvu. Ať se daří Vám i Vaší porodnici. Ať jsou maminky spokojené.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Děkujeme.

Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se zase u dalšího dílu magazínu TV medicína.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
20. listopadu 2024, 17:43

Hezký den, začíná nový díl Magazínu TV medicína, jsem ráda, že jste si našli čas na jeho sledování. V reportáži se podíváme, jak probíhá rekonstrukce Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. A v besedě se přesuneme do Rodinné porodnice Karvinské nemocnice. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestra: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice Nemocnice Karviná-Ráj: Péče v Rodinné porodnici Nemocnice Karviná-Ráj

Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o rodinné porodnici v karvinské nemocnici. Pozvání do studia přijala její primářka Jana Pikońová. Vítejte.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den.

Paní primářko, představte vaši rodinnou porodnici a jestli se něčím liší od jiných.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Naše rodinná porodnice přijímá maminky k porodu od 36. týdne těhotenství. Poskytuje péči hlavně maminkám fyziologickým anebo eventuálně nízce rizikovým. Ty vysoce rizikové maminky samozřejmě konzultujeme a předáváme dál do perinatologického centra. Čím je odlišná? Určitě si myslím, že se naše porodnice vyznačuje empatickým přístupem, respektem k porodnímu přání těch žen nebo obou partnerů samozřejmě a individualizaci té péče.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jakou péči všechnu u vás najdou? Třeba i před tím porodem, po porodu? Co vše nabízíte?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Už v prvním trimestru u nás maminky mohou absolvovat kombinovaný screening prvního trimestru včetně vyšetření preeklampsie. Dále pak ve dvacátém týdnu maminky mohou mít u nás podrobné morfologické vyšetření toho plodu a pak takové "kochací" 3D ultrazvukové vyšetření, které si mohou užít samozřejmě i s partnerem. Tady toto všechno u nás dělá lékař a pak už si v podstatě péči o maminku přebírá porodní asistentka. A tam máme v nabídce mnoho porodních kurzů. Jsou vedeny v polském i v českém jazyce, takže i tady si myslím, že máme širokou škálu té nabídky. A kromě toho pořádáme i skupinová těhotenská cvičení. Co si myslím, že je takovou novinkou posledního roku právě stran té individualizace, té péče, jsme zavedli službu pro maminky, aby si u nás v podstatě mohly zvolit svoji individuální porodní asistentku k porodu. A to tím způsobem, že se s ní setkají už několikrát před porodem. Ona pak pro ně drží pohotovost k tomu porodu a přijíždí jim k porodu a pak se jim věnuje následně v šestinedělí. Takže tam mají svoji známou tvář za dveřmi, která je bude čekat, když do té porodnice k tomu porodu přijíždějí.

Jana Lipowská, TV POLAR: A využívají maminky i asistentek u porodu u jiných třeba dulu? jste vstřícní?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, jsme vstřícní. Určitě jsme rádi, když nás duly navštíví s tou maminkou. My neomezujeme počet lidí na porodním sále. Takže i když maminka přijede s partnerem s jakýmkoliv doprovodem, naposledy tu byly dvě babičky u porodu. A samozřejmě, i když je to dula, tak nám to vůbec nevadí, ba naopak, jsme zvyklí s tímto pracovat.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká jsou nejčastější přání maminek? S čím se setkáváte?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Tak těch přání je hodně, ale víceméně bych řekla, že se ta přání velmi často opakují. Je to samozřejmě přání bondingu po porodu, což už je takovým jako standardem, bych řekla v naší porodnici. Nepřerušujeme bonding, pokud maminka si to sama nepřeje a je u děťátka všechno v pořádku.

Jana Lipowská, TV POLAR: Trošku víc vysvětlete, co si pod bondingem představit.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Bonding je v podstatě kontakt kůže na kůži toho dítěte po porodu, takže když to děťátko porodíme, okamžitě ho přikládáme na bříško maminky, kde zůstává nerušeně po dobu dvou hodin. Pokud je všechno v pořádku a teprve jakoby vážení, měření toho děťátka se všechno odkládá až za ty dvě hodiny, tak aby mohli ten kontakt první spolu ty dvě hodiny mít.

Jana Lipowská, TV POLAR: Já jsem Vás přerušila, tak možná pokračujte. Jaké další přání maminky mají?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Přáních je hodně. Přejí si využít relaxační pomůcky u toho porodu, které u nás mají k dispozici. Hodně často si ty maminky přejí relaxační vanu, kterou máme. Ta je hlavně využívaná v té první době porodní k relaxaci, k uvolnění toho pánevního dna. V poslední době, protože už máme taky porodnické gauč, tak se velmi oblíbený stal porod na porodnickém gauči, nebo minimálně alespoň ta první doba doporodní k tomu polohování. Využíváme ho v podstatě i k bondingu po porodu, což je taky hezké, protože se na tom porodním gauči krásně dá bondingovat ve stylu maminka, tatínek a děťátko mezi nimi, takže je to úplně jiné než na klasickém porodnickém lůžku, kde už ten tatínek ten prostor nemá. Maminky si přejí porody do vody, ty jsme taky v od letošního roku zavedli. Máme porodnický bazének, takže i v tomto směru jim plníme porodní přání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Plánujete ještě pořídit něco, co maminkám ulehčí porod?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Myslím si, že na porodnici už snad máme téměř vše, co se dá, včetně různých jiných relaxačních pomůcek. Ale určitě chceme zvedat komfort v rámci té poporodní péče. Tam bychom chtěli do budoucna zrekonstruovat ještě dva nadstandardní pokoje. Teď aktuálně máme dva rodinné, což jsou velké pokoje, kde může být maminka, tatínek, popřípadě i třeba starší sourozenec s nimi po celou dobu té hospitalizace. Máme tři klasické nadstandardní pokoje, z toho jeden je předporodní. Za ten jsme taky velmi rádi, protože se nám ho podařilo zrekonstruovat koncem loňského roku a maminky ho také využívají.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud přistoupíte u porodu k císařskému řezu, tak jak to potom probíhá?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ono záleží, jestli ten císařský řez je plánovaný, anebo neplánovaný. Tam je to velmi rozdílné, pokud je to plánovaný císařský řez my to velmi pečlivě konzultujeme s tou maminkou, tu indikaci již před tím porodem, tak, abychom jí vždycky vysvětlili všechny výhody a nevýhody té operace nejenom pro ni, ale i pro to miminko, protože ta informovanost veřejnosti v tomto směru je malá a někdy si maminky představují, že je to operace, která je za půl hodiny hotová a v podstatě ona se tak vyhne těm porodním bolestem, ale ono to tak vždy není. Takže to s nimi velmi individuálně jakoby konzultujeme. V případě, že nastupuje k tomu plánovanému císařskému řezu, tak přichází až v ten den ráno. Abychom zase zkrátili tu dobu té hospitalizace, aby ta maminka tam nemusela ležet už den dopředu a přichází už s tou doprovodnou osobou, kterou chce mít u toho císařského řezu. Nejčastěji je to samozřejmě partner, ale jak říkám, může to být babička, kamarádka, může to být dula, může to být kdokoliv. Tato doprovodná osoba je s ní na tom operačním sále, pokud si to takto ta maminka přeje, kde se snažíme i po těch císařských řezech opravdu, aby ten bonding proběhl i tam, aby tam ten kontakt kůže na kůži byl a pak s ní následně může být na dospívajícím pokoji a na oddělení šestinedělí. V loňském roce jsme zavedli i laskavé císařské řezy, což je takové specifikum, kdy ta maminka, s dopomocí toho porodníka si vybavuje to miminko částečně sama. Já mám na to od těch maminek velmi pozitivní zpětnou vazbu, a to psychickou, že mají pocit, že si splnily takové to pro ně trošičku nesplnitelné. Takže i na toto máme velmi pozitivní ohlasy a je možné toto u nás absolvovat, pokud má maminka císařský řez?

Jana Lipowská, TV POLAR: Ještě na závěr připravujete nějaké další novinky nebo akce, kterých se maminky mohou zúčastnit?

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Ty novinky už jsem trošičku zmínila. My jsme v tom letošním roce si myslím, že udělali velký pokrok, a to ze stran vybavení toho porodního sálu, který už jsme si myslím, že vymazlili. A samozřejmě těch akcí, které děláme v průběhu toho roku, je velké množství. Minimálně dvakrát nebo třikrát do roka se snažíme udělat větší akci, což je den otevřených dveří, kde ty ženy mohou přijít samozřejmě i s doprovodem. Probíhá to celé odpoledne v naší nemocnici. Mohou se potkat s porodní asistentkou, s dulami, s novorozeneckou sestřičkou. Mohou se podívat volně na porodní sály, na ty poporodní pokoje a mohou si také poslechnout zajímavé přednášky našich porodních asistentek, které si vždycky tady toto pro ně připravují.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko já Vám děkuji za návštěvu. Ať se daří Vám i Vaší porodnici. Ať jsou maminky spokojené.

Jana Pikońová, primářka, Rodinná porodnice, Nemocnice Karviná-Ráj: Děkujeme.

Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se zase u dalšího dílu magazínu TV medicína.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-20-11-2024-17-43