Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Psychiatři v kraji jsou plně vytíženi, Psychiatrie bude mít komfortní prostředí, Poscovidovou péči potřebují také zdravotníci: MUDr. Michal Samson, primář psychiatrického odd. Nemocnice s pol. Havířov
  • Rodičky v havířovské nemocnici snídají jako v hotelu
  • Hasiči disponují novým zdravotnickým systémem

Začíná magazín věnovaný zdraví a jsem ráda, že se díváte. Covid zamával s psychikou nejednoho pacienta, ale i celých rodin. Hostem bude PRIMÁŘ PSYCHIATRICKÉHO ODDĚLENÍ havířovské nemocnice Michal Samson, který bude mluvit i o pomoci zdravotníkům. Dobrovolní hasiči ve Studénce dostali nové vybavení a rodičky v havířovské nemocnici snídají jako v hotelu. Definitivně odzvonilo klasice třeba v podobě rohlíku s pomazánkou a čajem. Podrobnosti už v reportáži.

Rodičky v havířovské nemocnici snídají jako v hotelu

    V havířovské nemocnici se rodí čím dál tím více dětí. Novorozenecké oddělení se proto snaží rodičkám zpříjemnit prostředí po všech stránkách. Změnila se i forma stravování, definitivně odzvonilo klasice třeba v podobě rohlíku s pomazánkou a čajem.

    Vyvážená strava u maminek po porodu je velmi důležitá. Přesto není prozatím běžné, že by ve všech nemocnicích měly rodičky takový výběr. 

    Lucie Kantorová, vrchní sestra porodního oddělení NsP Havířov: “Kdysi neměly na výběr. Dostaly rohlík s pomazánkou, a to bylo vše. Teď mají výběr z různého druhu pečiva, ovoce, zelenina, různé druhy pomazánek, mléčné výrobky. Mohou si vybrat dle své chuti.”

    Maminky jsou pod dozorem nutričních terapeutů. 

    Pavlína Vránová, vedoucí stravovacího provozu a nutričních terapeutek: “Naším cílem bylo hlavně, aby byla strava pestrá, nutričně vyvážená, aby se ztotožňovala se zdravým životním stylem. A hlavně, aby obsahovala vše, co kojící maminky potřebují. To znamená dostatek bílkovin, vlákniny, minerálních látek, vitamínů. Zavedli jsme tady i takovou novinku. Maminka si může z čerstvého ovoce i zeleniny kdykoliv rozmixovat čerstvou šťávu.”

    anketa: “Myslím si, že to je obrovský krok kupředu. Je to pro každou maminku lepší volba, vybere si, na co má chuť, co jí vyhovuje, nabere si, kolik sní, nemusí čekat na to, co se jí pošle.” V posledních letech porodů stále přibývá, a ne jinak tomu je v tomto roce.

    Irma Kaňová, manažer pro vztahy s veřejností a marketing NsP Havířov: “Nedokážeme vyhodnotit, jestli se opravdu jedná o covidové děti, anebo je to tím, že nárůst péče a trendy, které jsou možné aplikujeme právě tady u nás v havířovské porodnici, protože třeba oproti loňskému roku jsme dosáhli počtu narozených dětí, který bylo v loni v srpnu 450, už letos v květnu. Spíš si myslím, že to je dlouhodobější trend, poslední dva roky sledujeme, že nárůst porodů tady v havířovské nemocnici raketově narůstá a máme z toho obrovskou radost.”

    Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení NsP Havířov: “Plánujeme další navýšení kapacity. Myslím, že takové číslo kolem tisíce porodů se jeví optimální, uvidíme, jak daleko se posuneme. Jsme rádi, že expandujeme, že počet porodů stoupá, rozhodně s tím souvisí i další zkulturňování porodního prostředí i hotelových služeb.”

    Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Studénce má nové vybavení. Zdravotnický batoh výrazně zlepšuje péči a nejvíce jej hasiči využívají při dopravních nehodách. Díky němu hasiči zajistí první pomoc postiženým do příjezdu odborných lékařských složek.

    Hasiči disponují novým zdravotnickým systémem

      Tomáš Šnejdrla, velitel družstva: „Od Moravskoslezského kraje jsme dostali nový technický prostředek, jedná se o zdravotnický batoh. Dostali jsme ho, aby se sjednotilo vybavení na prvovýjezdových vozech.“

      Nový zdravotnický batoh je oproti původnímu vybaven a uspořádán jednotně ve všech hasičských vozech. Tato skutečnost zásadním způsobem usnadňuje hasičům práci v terénu a napomáhá k rychlejšímu poskytnutí nutné předlékařské péče. 

      Tomáš Šnejdrla, velitel družstva: „Počínaje od základního vybavení – obvazů – sterilního krytí, máme tam také láhev s kyslíkem, tu používáme při intoxikaci kouřem. Máme i speciální nůžky, které rozstřihnou i tvrdé boty.“

      Jakub Dehner, velitel družstva, zdravotník, strojník: „Co je pro nás novinka, je lepší modernější sada – ambuvak, ten se používá při resuscitaci. Je u něj kvalitnější maska, je vybaven filtrem. Napojuje se na něj kyslíková láhev. Dává se buďto polomaska, když má někdo málo kyslíku anebo se používá jen ambuvak, kdy se na něj přidělá hadička a do těla přivádíme kyslík.“

      Kromě základního zdravotnického materiál, který je v autolékárničce, batoh obsahuje například tlakoměr, stetoskop, termofolii a deku.

      Jakub Dehner, velitel družstva, zdravotník, strojník: „Dále se v batohu nachází glukometr, často se při otevření bytu stává, že je postižený v bezvědomí a my zjistíme, jestli není diabetik.“ 

      Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Studénce má speciálně školeného zdravotníka, který má oprávnění učit ostatní členy sboru základům poskytování první pomoci. školení probíhá jednou ročně.

      Psychiatři v kraji jsou plně vytíženi, Psychiatrie bude mít komfortní prostředí, Poscovidovou péči potřebují také zdravotníci: MUDr. Michal Samson, primář psychiatrického odd. Nemocnice s pol. Havířov

      Simona Součková, TV Polar: Já jsem moc ráda, že už může přivítat v našem studiu primáře psychiatrického oddělení havířovské nemocnice pana doktora Michala Samsona. Dobrý den.

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Dobrý den

      Simona Součková, TV Polar: Pane primáři je psychiatrická péče v Moravskoslezském kraji dostatečná?

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Poměrně záludné a komplikovaná otázka. Určitě můžeme tvrdit, že každému kdo potřebuje péči psychiatra, tak se mu této péče dostane. V čem asi se shodneme a v čem vidíme největší zádrhel, tak je časová dostupnost této péče, místní dostupnost této péče a její komplexita. Nicméně mám za to, že se blýská na lepší časy, že jsme v situaci, kdy probíhají poměrně zásadní organizační změny v poskytování psychiatrické péče a že budovaná síť, která je jaksi plánovaná v Moravskoslezském kraji, tak bude dostatečná a hlavně bude dostatečně funkční. To znamená, že bude dostatek center duševního zdraví, dostatek akutních lůžek, dostatek psychiatrických ambulancí. Aktuálně se nacházíme v situaci, kdy všichni jsme již přetížení, ať už když se to týká péče nemocniční nebo kolegů v ambulancích, kdy pacienti jaksi musím ocenit, že jsou velmi trpěliví a velmi zdvořilí. Nicméně všichni cítíme, že by bylo potřeba se o ně starat daleko komplexněji a poskytovat jim tu péči řekněme v kratším časovém intervalu než v jakém jsme schopni.

      Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já bych zmínila i to, že u vás prochází psychiatrické oddělení rekonstrukcí, co se chystá nového a kdy to bude dokončeno?

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Rekonstrukce by měla být dokončena v září letošního roku a chystá se to, že budeme mít kompletně opravený pavilon psychiatrie v areálu naší nemocnice, kde budeme schopni daleko kvalitněji poskytovat akutní psychiatrickou péči, které se věnujeme v náhradních prostorách a smyslem rekonstrukce je nejenom zkvalitnit péči o naše pacienty, ale i personálu psychiatrického oddělení vytvořit podmínky adekvátního poskytování této péče.

      Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, vy jste zmínil i zaměstnance. Já bych se teď vrátila k tomu, co trápí hodně lidí, kteří třeba prodělali covid a mají psychické a psychiatrické potíže, protože to je prokázáno a byli vystaveni velkému stresu jejich rodiny. Ale co zdravotníci jako jakým způsobem jste schopni pomoci svým kolegům zdravotníkům, kteří opravdu... Já to řeknu lidově třeba melou z posledního.

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Oni opravdu mleli někteří z posledního, protože si ani neumíme představit, co ten poslední rok zažívali, kdy opustili svá oddělení, kde byli zvyklí na svou práci, svůj kolektiv a najednou museli zcela změnit charakter práce v prostředí, kde pracovali, museli se sžít s novými kolegy, zažívali situace, které si ani neumíme představit. Nejčastěji si stěžovali na velice intenzivní blízkost smrti, kdy mnozí kolegové třeba z rehabilitace nebyli zvyklí, aby několikrát denně prostě popisovali úmrtní listy a rodinám oznamovali smutné zprávy, že jim zemřel někdo milovaný. Takže těmto kolegům jsme schopni nabídnout podporu jak psychologickou prostřednictvím klinických psychologů nebo psychoterapeutů. Máme tři oddělení intervenční tým pro první psychickou pomoc v rámci nemocnic funguje si myslím velmi hezky a velmi dobře. Tým, který je schopny poskytnout efektivní účinnou psychickou pomoc kolegům samozřejmě pokud není tato psychologická péče či péče intervencí dostačující, tak samozřejmě se u ní máme kolegů kolegyň v naší ambulanci.

      Simona Součková, TV Polar: Pane primáři v souvislosti s covidem se říká nebo uvádí, že lidé, určité procento lidí trpí úzkosti nebo nespavostí nebo špatně spí. Co děláte když tak neznáte vlastně to onemocnění samotné. A také nevíte jak se to může vyvíjet dál?

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: No ono tak je otázkou o kterém onemocněním víme, jak se bude vyvíjet dál. Vždycky řekl bych obecně každému onemocnění můžeme nebo musíme počítat s jakýmsi méně fatálním průběhem. Ale těmto lidem jsme schopni nabídnout standardní péči prostě léčbu úzkosti a léčbu nespavosti léčbou poruchy nálady. To jsou ty nejčastější obtíže, které je provázejí. Spočívá tato pomoc samozřejmě čichu farmacii z pohledu psychiatra ale také v jakési redukci doporučení režim nových opatření. To znamená například sportovní aktivitě či můžeme mluvit že pokud jsou schopni absolvovat spánku mají je na správná a kvalitní stravování takže je je těch možností vícero. A ten přístup volíme takové jako komplexní nespoléhá mimo informace a snažíme se ošetřit zeširoka ty symptomy, které je trápí. A jsme optimisté takže já si myslím a zatím se to potvrzuje že je otázkou času kdy kdy těch toho trápení se pacienti. Myslím tím v souvislosti s obdobím po prodělané nápovědu kdy se toho zbaví a když se vše na něčem významně zvýší.

      Simona Součková, TV Polar: Pane primáři já vám v tuto chvíli děkuju za vaše slova posílám hodně podpory v péči o vaše pacienty ale také vaše kolegy zdravotníky a těším se s vámi i s vámi diváci někdy příště zase na viděno.

      Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Moc děkuju. Mějte se hezky nashledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      30. června 2021, 17:44

      Začíná magazín věnovaný zdraví a jsem ráda, že se díváte. Covid zamával s psychikou nejednoho pacienta, ale i celých rodin. Hostem bude PRIMÁŘ PSYCHIATRICKÉHO ODDĚLENÍ havířovské nemocnice Michal Samson, který bude mluvit i o pomoci zdravotníkům. Dobrovolní hasiči ve Studénce dostali nové vybavení a rodičky v havířovské nemocnici snídají jako v hotelu. Definitivně odzvonilo klasice třeba v podobě rohlíku s pomazánkou a čajem. Podrobnosti už v reportáži.

      Rodičky v havířovské nemocnici snídají jako v hotelu

        V havířovské nemocnici se rodí čím dál tím více dětí. Novorozenecké oddělení se proto snaží rodičkám zpříjemnit prostředí po všech stránkách. Změnila se i forma stravování, definitivně odzvonilo klasice třeba v podobě rohlíku s pomazánkou a čajem.

        Vyvážená strava u maminek po porodu je velmi důležitá. Přesto není prozatím běžné, že by ve všech nemocnicích měly rodičky takový výběr. 

        Lucie Kantorová, vrchní sestra porodního oddělení NsP Havířov: “Kdysi neměly na výběr. Dostaly rohlík s pomazánkou, a to bylo vše. Teď mají výběr z různého druhu pečiva, ovoce, zelenina, různé druhy pomazánek, mléčné výrobky. Mohou si vybrat dle své chuti.”

        Maminky jsou pod dozorem nutričních terapeutů. 

        Pavlína Vránová, vedoucí stravovacího provozu a nutričních terapeutek: “Naším cílem bylo hlavně, aby byla strava pestrá, nutričně vyvážená, aby se ztotožňovala se zdravým životním stylem. A hlavně, aby obsahovala vše, co kojící maminky potřebují. To znamená dostatek bílkovin, vlákniny, minerálních látek, vitamínů. Zavedli jsme tady i takovou novinku. Maminka si může z čerstvého ovoce i zeleniny kdykoliv rozmixovat čerstvou šťávu.”

        anketa: “Myslím si, že to je obrovský krok kupředu. Je to pro každou maminku lepší volba, vybere si, na co má chuť, co jí vyhovuje, nabere si, kolik sní, nemusí čekat na to, co se jí pošle.” V posledních letech porodů stále přibývá, a ne jinak tomu je v tomto roce.

        Irma Kaňová, manažer pro vztahy s veřejností a marketing NsP Havířov: “Nedokážeme vyhodnotit, jestli se opravdu jedná o covidové děti, anebo je to tím, že nárůst péče a trendy, které jsou možné aplikujeme právě tady u nás v havířovské porodnici, protože třeba oproti loňskému roku jsme dosáhli počtu narozených dětí, který bylo v loni v srpnu 450, už letos v květnu. Spíš si myslím, že to je dlouhodobější trend, poslední dva roky sledujeme, že nárůst porodů tady v havířovské nemocnici raketově narůstá a máme z toho obrovskou radost.”

        Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení NsP Havířov: “Plánujeme další navýšení kapacity. Myslím, že takové číslo kolem tisíce porodů se jeví optimální, uvidíme, jak daleko se posuneme. Jsme rádi, že expandujeme, že počet porodů stoupá, rozhodně s tím souvisí i další zkulturňování porodního prostředí i hotelových služeb.”

        Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Studénce má nové vybavení. Zdravotnický batoh výrazně zlepšuje péči a nejvíce jej hasiči využívají při dopravních nehodách. Díky němu hasiči zajistí první pomoc postiženým do příjezdu odborných lékařských složek.

        Hasiči disponují novým zdravotnickým systémem

          Tomáš Šnejdrla, velitel družstva: „Od Moravskoslezského kraje jsme dostali nový technický prostředek, jedná se o zdravotnický batoh. Dostali jsme ho, aby se sjednotilo vybavení na prvovýjezdových vozech.“

          Nový zdravotnický batoh je oproti původnímu vybaven a uspořádán jednotně ve všech hasičských vozech. Tato skutečnost zásadním způsobem usnadňuje hasičům práci v terénu a napomáhá k rychlejšímu poskytnutí nutné předlékařské péče. 

          Tomáš Šnejdrla, velitel družstva: „Počínaje od základního vybavení – obvazů – sterilního krytí, máme tam také láhev s kyslíkem, tu používáme při intoxikaci kouřem. Máme i speciální nůžky, které rozstřihnou i tvrdé boty.“

          Jakub Dehner, velitel družstva, zdravotník, strojník: „Co je pro nás novinka, je lepší modernější sada – ambuvak, ten se používá při resuscitaci. Je u něj kvalitnější maska, je vybaven filtrem. Napojuje se na něj kyslíková láhev. Dává se buďto polomaska, když má někdo málo kyslíku anebo se používá jen ambuvak, kdy se na něj přidělá hadička a do těla přivádíme kyslík.“

          Kromě základního zdravotnického materiál, který je v autolékárničce, batoh obsahuje například tlakoměr, stetoskop, termofolii a deku.

          Jakub Dehner, velitel družstva, zdravotník, strojník: „Dále se v batohu nachází glukometr, často se při otevření bytu stává, že je postižený v bezvědomí a my zjistíme, jestli není diabetik.“ 

          Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Studénce má speciálně školeného zdravotníka, který má oprávnění učit ostatní členy sboru základům poskytování první pomoci. školení probíhá jednou ročně.

          Psychiatři v kraji jsou plně vytíženi, Psychiatrie bude mít komfortní prostředí, Poscovidovou péči potřebují také zdravotníci: MUDr. Michal Samson, primář psychiatrického odd. Nemocnice s pol. Havířov

          Simona Součková, TV Polar: Já jsem moc ráda, že už může přivítat v našem studiu primáře psychiatrického oddělení havířovské nemocnice pana doktora Michala Samsona. Dobrý den.

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Dobrý den

          Simona Součková, TV Polar: Pane primáři je psychiatrická péče v Moravskoslezském kraji dostatečná?

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Poměrně záludné a komplikovaná otázka. Určitě můžeme tvrdit, že každému kdo potřebuje péči psychiatra, tak se mu této péče dostane. V čem asi se shodneme a v čem vidíme největší zádrhel, tak je časová dostupnost této péče, místní dostupnost této péče a její komplexita. Nicméně mám za to, že se blýská na lepší časy, že jsme v situaci, kdy probíhají poměrně zásadní organizační změny v poskytování psychiatrické péče a že budovaná síť, která je jaksi plánovaná v Moravskoslezském kraji, tak bude dostatečná a hlavně bude dostatečně funkční. To znamená, že bude dostatek center duševního zdraví, dostatek akutních lůžek, dostatek psychiatrických ambulancí. Aktuálně se nacházíme v situaci, kdy všichni jsme již přetížení, ať už když se to týká péče nemocniční nebo kolegů v ambulancích, kdy pacienti jaksi musím ocenit, že jsou velmi trpěliví a velmi zdvořilí. Nicméně všichni cítíme, že by bylo potřeba se o ně starat daleko komplexněji a poskytovat jim tu péči řekněme v kratším časovém intervalu než v jakém jsme schopni.

          Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já bych zmínila i to, že u vás prochází psychiatrické oddělení rekonstrukcí, co se chystá nového a kdy to bude dokončeno?

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Rekonstrukce by měla být dokončena v září letošního roku a chystá se to, že budeme mít kompletně opravený pavilon psychiatrie v areálu naší nemocnice, kde budeme schopni daleko kvalitněji poskytovat akutní psychiatrickou péči, které se věnujeme v náhradních prostorách a smyslem rekonstrukce je nejenom zkvalitnit péči o naše pacienty, ale i personálu psychiatrického oddělení vytvořit podmínky adekvátního poskytování této péče.

          Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, vy jste zmínil i zaměstnance. Já bych se teď vrátila k tomu, co trápí hodně lidí, kteří třeba prodělali covid a mají psychické a psychiatrické potíže, protože to je prokázáno a byli vystaveni velkému stresu jejich rodiny. Ale co zdravotníci jako jakým způsobem jste schopni pomoci svým kolegům zdravotníkům, kteří opravdu... Já to řeknu lidově třeba melou z posledního.

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Oni opravdu mleli někteří z posledního, protože si ani neumíme představit, co ten poslední rok zažívali, kdy opustili svá oddělení, kde byli zvyklí na svou práci, svůj kolektiv a najednou museli zcela změnit charakter práce v prostředí, kde pracovali, museli se sžít s novými kolegy, zažívali situace, které si ani neumíme představit. Nejčastěji si stěžovali na velice intenzivní blízkost smrti, kdy mnozí kolegové třeba z rehabilitace nebyli zvyklí, aby několikrát denně prostě popisovali úmrtní listy a rodinám oznamovali smutné zprávy, že jim zemřel někdo milovaný. Takže těmto kolegům jsme schopni nabídnout podporu jak psychologickou prostřednictvím klinických psychologů nebo psychoterapeutů. Máme tři oddělení intervenční tým pro první psychickou pomoc v rámci nemocnic funguje si myslím velmi hezky a velmi dobře. Tým, který je schopny poskytnout efektivní účinnou psychickou pomoc kolegům samozřejmě pokud není tato psychologická péče či péče intervencí dostačující, tak samozřejmě se u ní máme kolegů kolegyň v naší ambulanci.

          Simona Součková, TV Polar: Pane primáři v souvislosti s covidem se říká nebo uvádí, že lidé, určité procento lidí trpí úzkosti nebo nespavostí nebo špatně spí. Co děláte když tak neznáte vlastně to onemocnění samotné. A také nevíte jak se to může vyvíjet dál?

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: No ono tak je otázkou o kterém onemocněním víme, jak se bude vyvíjet dál. Vždycky řekl bych obecně každému onemocnění můžeme nebo musíme počítat s jakýmsi méně fatálním průběhem. Ale těmto lidem jsme schopni nabídnout standardní péči prostě léčbu úzkosti a léčbu nespavosti léčbou poruchy nálady. To jsou ty nejčastější obtíže, které je provázejí. Spočívá tato pomoc samozřejmě čichu farmacii z pohledu psychiatra ale také v jakési redukci doporučení režim nových opatření. To znamená například sportovní aktivitě či můžeme mluvit že pokud jsou schopni absolvovat spánku mají je na správná a kvalitní stravování takže je je těch možností vícero. A ten přístup volíme takové jako komplexní nespoléhá mimo informace a snažíme se ošetřit zeširoka ty symptomy, které je trápí. A jsme optimisté takže já si myslím a zatím se to potvrzuje že je otázkou času kdy kdy těch toho trápení se pacienti. Myslím tím v souvislosti s obdobím po prodělané nápovědu kdy se toho zbaví a když se vše na něčem významně zvýší.

          Simona Součková, TV Polar: Pane primáři já vám v tuto chvíli děkuju za vaše slova posílám hodně podpory v péči o vaše pacienty ale také vaše kolegy zdravotníky a těším se s vámi i s vámi diváci někdy příště zase na viděno.

          Michal Samson, primář psychiatrického oddělení NsP Havířov: Moc děkuju. Mějte se hezky nashledanou.

          Redakčně upraveno / zkráceno.

          Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-30-06-2021-17-44