Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Festival piva, dobré zábavy a oslav přátelství
  • Město ocenilo talentované a pilné školáky
  • Jan Saudek vystavuje na Staré poště
  • Digitální plakát studentky Educy získal bronz

Festival piva, dobré zábavy a oslav přátelství

V Novém Jičíně se konalo Pivobraní. Lidé zaplnili náměstí, aby mohli ochutnávat až sto druhů piv. Součástí byly koncerty, pivní soutěž a také připomínka partnerství s německým Ludwigsburgem.

Pivní festival se v Novém Jičíně konal po osmé, na Masarykovo náměstí se vrátil po dvouleté pauze a nabídl prostřednictvím 30 minipivovarů více než 100 druhů piv.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pro nás je to neskutečný pocit, měli jsme oslavit desetileté výročí, vracíme se o dva roky zpátky a jsem neskutečně rádi, že lidé přišli, že nám přijely pivovary, že pivovary neskončily. Rozšířili jsme i gastrozonu, jelikož s pitím roste i hlad a také musím zmínit královskou pivní soutěže, kterou převzal tým armwrestlingu.”

návštěvníci akce: 

“Chodíme tady pravidelně, jsme spokojeni, jinak bychom tady nebyli.”

“Jsme pravidelní účastníci pivních soutěží.”

“Je tu i vynikající bavorská kapela, spousta dobré muziky.”

Pivobraní bylo ale také oslavou výročí partnerství mezi Novým Jičínem a německým městem Ludwigsburg. Smlouva o partnerství mezi oběma městy byla podepsána před 10 lety, vztahy mezi nimi se ale začaly vytvářet od roku 1991. Oba starostové událost stvrdili naražením sudu piva.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Největší zásluhu na tomto partnerství má bývalý starosta Pavel Wessely. Toto město je na naše město již historicky navázáno. Při odsunu německých občanů z Nového Jičína se tito kumulovali právě na území Ludwigsburgu.”

Mathias Knecht, starosta Ludwigsburgu (Německo): “Přátelství mezi Novým Jičínem a Ludwigsburgem samozřejmě trvá dlouhodobě a jsme na to velmi hrdí. Nový Jičín je krásné město, dnešní akci provází výborné počasí, skvělá organizace, jsme velmi spokojeni a rádi se tu zase vrátíme.”

Na pivní slavnosti nechyběla ani Královská pivní soutěž ve spolupráci s novojičínským armwrestlingovým klubem.

Jaroslav Sládek, viceprezident České asociace armwrestlingu: “Bude spočívat v tom, že se přihlásí dvanáct mužů a žen, do finále se probojují dva a při závěrečném souboji budou mít na zádech pivní šerpu s pivním sudem, ženy nižší váhu, muží vyšší. Střetnou se spolu a vítěz bere vše.”

Mimo soutěž se v Novém Jičíně sešla dospělá i juniorská česká armwrestlingová elita, mezi kterou patří i zdejší borci. Kdo nechtěl soupeřit, mohl si s nimi zkusit páku jen tak.

O zábavu bylo postaráno také v herní zóně a v dětském koutku Rodinného centra Mozaika, které do svého programu zapracovalo jednu z novinek letošního Pivobraní - novojičínské vratné kelímky. Město pořídilo vlastních 30 tisíc kelímků se speciálním designem, který obsahuje šest historických staveb. Mozaika vytvořila na toto téma soutěžní hru.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Na té rodinné stezce budou hledat šest dominant, které jsou i na kelímku. Je to například Žerotínský zámek, mariánský sloup nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Cílem je vyluštit tajenku a dát pojmenování jedné postavičce z kelímku.”

Dalším poprvé letošní pivní slavnosti byl doprovodný jarmark, jízdy parním vlakem nebo dobovým autobusem po právovárečných místech v Novém Jičíně.

Nedílnou součástí akce byly koncerty. Vystoupily například kapely Kiss forever, Stromboli, Monkey Bussines a Support Lesbiens.



---

Město ocenilo talentované a pilné školáky

Město ocenilo úspěšné žáky základních škol. Byli mezi nimi ti, kteří zabodovali ve vědomostních soutěžích, a nebo mají dlouhodobě vynikající prospěch.

Skvělé výsledky například v chemii, matematice nebo ve znalosti jazyků. To jsou příklady oblastí, ve kterých se dařilo novojičínským školákům. Ti nejlepší z nich teď za svou dobrou práci převzali ocenění na radnici.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče aktivit škol, tak jako zřizovatel základních škol jsme velmi spokojeni. Rád bych poděkoval všem pedagogům a také rodičům, kteří připravují to podnětné prostředí pro tyto talentované žáky.”

Co se týče schopností dětí, tak mě nejvíce udivuje ta kreativita i ty děti, které vyhrají, jazykové soutěže, tak mají můj údiv.”

Ocenění byla udělena ve dvou kategoriích, za reprezentaci školy a města ve vědomostních a sportovních soutěžích a za dlouhodobě výborné studijní výsledky.

Adéla Žingorová, ZŠ Tyršova: “Byla jsem nervózní, když jsme tam šla, ale potěšilo mě to, je to dobré za to něco dostat, když už těch devět let mám samé jedničky. Třeba na fyziku a chemii, to se musím dost učit, ale třeba jazyky, čeština a matematiky mi jdou tak nějak přirozeně.”

Například Kaya Grossmannová vyhrála konverzační soutěž v anglickém jazyce v okresním i krajském kole.

Kaya Grossmannová, ZŠ Komenského 66: “Já ani nevím, jak jsme se anglicky naučila, já bych řekla, že jsem se jednoho dne začal dívat na anglická videa číst anglické knížky, a naučila jsem se z toho slovíčka i gramatiku.”

TOMÁŠ BRACHNIAK, MŠ a ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Je to skvělé, já jsem byl za dlouhodobé dobré studijní výsledky. Můj oblíbený předmět je matematika a chystám se na Mendelovu střední školu.”

Matěj Šedivý, MŠ a ZŠ Jubilejní: “Já jsme moderoval celou naši akademii školní, hodně jsem se zúčastnil těchto akcí, a také mám celkem dobrý prospěch, minimálně si to myslím. Účastnil jsem se také sportovních akcí.”

Další oceněná školačka, Patrice Chalupová z Komenské 68, je úspěšnou ředitelkou okresního kola chemické olympiády získala 2. místo v regionálním kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika České republiky.

Patricie Chalupová, Komenského 68: “Byla jsem v soutěži mladý a chemické olympiádě. Určitě bych to chtěla využít ve svém budoucím povolání.”

Město oceňuje úspěšné žáky pravidelně, letos si do auly radnice přišlo pro čestné uznání a drobné dárky 25 školáků.

---

Jan Saudek vystavuje na Staré poště

Na Staré poště začala 1. července výstava velikána české fotografie Jana Saudka. Jeho snímky zaplnily výstavní galerii, schodiště budovy i kavárnu pod střechou.

Nechybí mezi nimi fotografie z jeho raného období, legendární snímky ze 70tých let nebo slavné stylizované fotografie žen. Výstavu, která je průřezem jeho tvorby, ale také doplňuje úplná novinka - Saudkovo grafické dílo.

Pavel Chmelík, galerista: “My se snažíme, aby ty výstavy byly děsně zajímavé, tak Jan Saudek někdy před rokem a půl udělal svou první litografii. A ta se jmenuje podle té legendární fotografie Marie č. 1. To jsou ty nádherné ženské rty, které patřily jeho třetí ženě, dnes už díky této fotografii patří všem. Můžu prozradit, zrovna včera jsem přivezl jeho poslední litografii, která je úplně nová, jmenuje se 120 kilometrů v hodině. to je také jedna z těch známých fotografií, kdy Jan Saudek sedí na závoře železničního přejezdu a kolem se prožene, profičí vlak.”

Dosud Jan Saudek tedy vytvořil 8 litografií a všechny už jsou instalovány na Staré poště.

Pavel Chmelík, galerista: “Já přeji všem návštěvníkům, aby si to užili, protože je to opravdu mimořádná událost a těším se na to. Jan, když jsme mu dělali první výstavu, tak měl 77 roků. Dnes má 87 let, takže i po těch deseti letech ty výstavy velmi velmi táhnou. A mám pocit, že jsme v takovém boomu a spousta lidí jakoby znovu objevuje tohoto velkého fotografa.”

Výstava Jan Saudek “87” bude v Novém Jičíně k vidění až do 21. srpna.

---

Digitální plakát studentky Educy získal bronz

Studentka Střední odborné školy Educa získala třetí místo v celorepublikové soutěži o nejlépe zpracovaný digitální plakát. Úkolem bylo zobrazit téma radost a smíchu v době covidu.

Motivovat studenty k co nejlepšímu výkonu formou účasti v různých soutěžích se Střední odborná škola Educa snaží pravidelně. Jedna ze studentek oboru reprodukční grafik teď zaznamenala výrazný úspěch, a to v konkurenční výzvě, která byla vyhlášena pro polygrafické školy z celé České republiky.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “To téma byla takové celkem zajímavé, měli zpracovat digitálně plakát, jehož téma bylo radost a smích, a mělo to být vyjádření toho, co dělalo těm žákům radost v době covidu, což samozřejmě pojmout není úplně jednoduché. Vendule se to povedlo, zúčastnilo se více našich žáků a ona se umístila na skvělém 3. místě.”

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “To téma radost a smích je těžké, je těžké o něm přemýšlet i jej zpracovat. Když jsem byla na té soutěží, tak jsem tam viděla i mnohem hezčí výtvory a říkala jsem si, aha, tam jsem mohla udělat něco lépe a více to zkombinovat.”

Do své úspěšné práci Vendula Nedopílková zapracovala různé geometrické tvary, a také například šachy, které v době covidu doma hrála.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: ”Pocit radosti určitě představují pestré barvy, které jsem použila, a také ty šachové figurky. Je tam i kočka, motýlci.”

Co se ji dále povedlo v grafické práci zobrazit byl pozitivní vztah k východní filozofii.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “To je do tvaru origami a origami je spojeno s Japonskem, kvůli tomu tady mám i jin a jang. Během cvidu jsem se zaměřila na Japonsko, učila jsem se i jejich jazyk a kulturu, protože jejich kultura mě velice zajímá.”

Grafické předměty léta na Educe vyučuje Dagmar Gregorová, jejíž žačkou je i Vendula Nedopilková. O tyto obory je na škole každoročně velký zájem. Studenti v rámci výuky spolupracují i s městem Nový Jičín, vymalovali například učebnu dopravní výchovy nebo prostory v Návštěvnickém centru.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
01. července 2022, 16:20

Festival piva, dobré zábavy a oslav přátelství

V Novém Jičíně se konalo Pivobraní. Lidé zaplnili náměstí, aby mohli ochutnávat až sto druhů piv. Součástí byly koncerty, pivní soutěž a také připomínka partnerství s německým Ludwigsburgem.

Pivní festival se v Novém Jičíně konal po osmé, na Masarykovo náměstí se vrátil po dvouleté pauze a nabídl prostřednictvím 30 minipivovarů více než 100 druhů piv.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pro nás je to neskutečný pocit, měli jsme oslavit desetileté výročí, vracíme se o dva roky zpátky a jsem neskutečně rádi, že lidé přišli, že nám přijely pivovary, že pivovary neskončily. Rozšířili jsme i gastrozonu, jelikož s pitím roste i hlad a také musím zmínit královskou pivní soutěže, kterou převzal tým armwrestlingu.”

návštěvníci akce: 

“Chodíme tady pravidelně, jsme spokojeni, jinak bychom tady nebyli.”

“Jsme pravidelní účastníci pivních soutěží.”

“Je tu i vynikající bavorská kapela, spousta dobré muziky.”

Pivobraní bylo ale také oslavou výročí partnerství mezi Novým Jičínem a německým městem Ludwigsburg. Smlouva o partnerství mezi oběma městy byla podepsána před 10 lety, vztahy mezi nimi se ale začaly vytvářet od roku 1991. Oba starostové událost stvrdili naražením sudu piva.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Největší zásluhu na tomto partnerství má bývalý starosta Pavel Wessely. Toto město je na naše město již historicky navázáno. Při odsunu německých občanů z Nového Jičína se tito kumulovali právě na území Ludwigsburgu.”

Mathias Knecht, starosta Ludwigsburgu (Německo): “Přátelství mezi Novým Jičínem a Ludwigsburgem samozřejmě trvá dlouhodobě a jsme na to velmi hrdí. Nový Jičín je krásné město, dnešní akci provází výborné počasí, skvělá organizace, jsme velmi spokojeni a rádi se tu zase vrátíme.”

Na pivní slavnosti nechyběla ani Královská pivní soutěž ve spolupráci s novojičínským armwrestlingovým klubem.

Jaroslav Sládek, viceprezident České asociace armwrestlingu: “Bude spočívat v tom, že se přihlásí dvanáct mužů a žen, do finále se probojují dva a při závěrečném souboji budou mít na zádech pivní šerpu s pivním sudem, ženy nižší váhu, muží vyšší. Střetnou se spolu a vítěz bere vše.”

Mimo soutěž se v Novém Jičíně sešla dospělá i juniorská česká armwrestlingová elita, mezi kterou patří i zdejší borci. Kdo nechtěl soupeřit, mohl si s nimi zkusit páku jen tak.

O zábavu bylo postaráno také v herní zóně a v dětském koutku Rodinného centra Mozaika, které do svého programu zapracovalo jednu z novinek letošního Pivobraní - novojičínské vratné kelímky. Město pořídilo vlastních 30 tisíc kelímků se speciálním designem, který obsahuje šest historických staveb. Mozaika vytvořila na toto téma soutěžní hru.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Na té rodinné stezce budou hledat šest dominant, které jsou i na kelímku. Je to například Žerotínský zámek, mariánský sloup nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Cílem je vyluštit tajenku a dát pojmenování jedné postavičce z kelímku.”

Dalším poprvé letošní pivní slavnosti byl doprovodný jarmark, jízdy parním vlakem nebo dobovým autobusem po právovárečných místech v Novém Jičíně.

Nedílnou součástí akce byly koncerty. Vystoupily například kapely Kiss forever, Stromboli, Monkey Bussines a Support Lesbiens.



---

Město ocenilo talentované a pilné školáky

Město ocenilo úspěšné žáky základních škol. Byli mezi nimi ti, kteří zabodovali ve vědomostních soutěžích, a nebo mají dlouhodobě vynikající prospěch.

Skvělé výsledky například v chemii, matematice nebo ve znalosti jazyků. To jsou příklady oblastí, ve kterých se dařilo novojičínským školákům. Ti nejlepší z nich teď za svou dobrou práci převzali ocenění na radnici.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče aktivit škol, tak jako zřizovatel základních škol jsme velmi spokojeni. Rád bych poděkoval všem pedagogům a také rodičům, kteří připravují to podnětné prostředí pro tyto talentované žáky.”

Co se týče schopností dětí, tak mě nejvíce udivuje ta kreativita i ty děti, které vyhrají, jazykové soutěže, tak mají můj údiv.”

Ocenění byla udělena ve dvou kategoriích, za reprezentaci školy a města ve vědomostních a sportovních soutěžích a za dlouhodobě výborné studijní výsledky.

Adéla Žingorová, ZŠ Tyršova: “Byla jsem nervózní, když jsme tam šla, ale potěšilo mě to, je to dobré za to něco dostat, když už těch devět let mám samé jedničky. Třeba na fyziku a chemii, to se musím dost učit, ale třeba jazyky, čeština a matematiky mi jdou tak nějak přirozeně.”

Například Kaya Grossmannová vyhrála konverzační soutěž v anglickém jazyce v okresním i krajském kole.

Kaya Grossmannová, ZŠ Komenského 66: “Já ani nevím, jak jsme se anglicky naučila, já bych řekla, že jsem se jednoho dne začal dívat na anglická videa číst anglické knížky, a naučila jsem se z toho slovíčka i gramatiku.”

TOMÁŠ BRACHNIAK, MŠ a ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Je to skvělé, já jsem byl za dlouhodobé dobré studijní výsledky. Můj oblíbený předmět je matematika a chystám se na Mendelovu střední školu.”

Matěj Šedivý, MŠ a ZŠ Jubilejní: “Já jsme moderoval celou naši akademii školní, hodně jsem se zúčastnil těchto akcí, a také mám celkem dobrý prospěch, minimálně si to myslím. Účastnil jsem se také sportovních akcí.”

Další oceněná školačka, Patrice Chalupová z Komenské 68, je úspěšnou ředitelkou okresního kola chemické olympiády získala 2. místo v regionálním kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika České republiky.

Patricie Chalupová, Komenského 68: “Byla jsem v soutěži mladý a chemické olympiádě. Určitě bych to chtěla využít ve svém budoucím povolání.”

Město oceňuje úspěšné žáky pravidelně, letos si do auly radnice přišlo pro čestné uznání a drobné dárky 25 školáků.

---

Jan Saudek vystavuje na Staré poště

Na Staré poště začala 1. července výstava velikána české fotografie Jana Saudka. Jeho snímky zaplnily výstavní galerii, schodiště budovy i kavárnu pod střechou.

Nechybí mezi nimi fotografie z jeho raného období, legendární snímky ze 70tých let nebo slavné stylizované fotografie žen. Výstavu, která je průřezem jeho tvorby, ale také doplňuje úplná novinka - Saudkovo grafické dílo.

Pavel Chmelík, galerista: “My se snažíme, aby ty výstavy byly děsně zajímavé, tak Jan Saudek někdy před rokem a půl udělal svou první litografii. A ta se jmenuje podle té legendární fotografie Marie č. 1. To jsou ty nádherné ženské rty, které patřily jeho třetí ženě, dnes už díky této fotografii patří všem. Můžu prozradit, zrovna včera jsem přivezl jeho poslední litografii, která je úplně nová, jmenuje se 120 kilometrů v hodině. to je také jedna z těch známých fotografií, kdy Jan Saudek sedí na závoře železničního přejezdu a kolem se prožene, profičí vlak.”

Dosud Jan Saudek tedy vytvořil 8 litografií a všechny už jsou instalovány na Staré poště.

Pavel Chmelík, galerista: “Já přeji všem návštěvníkům, aby si to užili, protože je to opravdu mimořádná událost a těším se na to. Jan, když jsme mu dělali první výstavu, tak měl 77 roků. Dnes má 87 let, takže i po těch deseti letech ty výstavy velmi velmi táhnou. A mám pocit, že jsme v takovém boomu a spousta lidí jakoby znovu objevuje tohoto velkého fotografa.”

Výstava Jan Saudek “87” bude v Novém Jičíně k vidění až do 21. srpna.

---

Digitální plakát studentky Educy získal bronz

Studentka Střední odborné školy Educa získala třetí místo v celorepublikové soutěži o nejlépe zpracovaný digitální plakát. Úkolem bylo zobrazit téma radost a smíchu v době covidu.

Motivovat studenty k co nejlepšímu výkonu formou účasti v různých soutěžích se Střední odborná škola Educa snaží pravidelně. Jedna ze studentek oboru reprodukční grafik teď zaznamenala výrazný úspěch, a to v konkurenční výzvě, která byla vyhlášena pro polygrafické školy z celé České republiky.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “To téma byla takové celkem zajímavé, měli zpracovat digitálně plakát, jehož téma bylo radost a smích, a mělo to být vyjádření toho, co dělalo těm žákům radost v době covidu, což samozřejmě pojmout není úplně jednoduché. Vendule se to povedlo, zúčastnilo se více našich žáků a ona se umístila na skvělém 3. místě.”

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “To téma radost a smích je těžké, je těžké o něm přemýšlet i jej zpracovat. Když jsem byla na té soutěží, tak jsem tam viděla i mnohem hezčí výtvory a říkala jsem si, aha, tam jsem mohla udělat něco lépe a více to zkombinovat.”

Do své úspěšné práci Vendula Nedopílková zapracovala různé geometrické tvary, a také například šachy, které v době covidu doma hrála.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: ”Pocit radosti určitě představují pestré barvy, které jsem použila, a také ty šachové figurky. Je tam i kočka, motýlci.”

Co se ji dále povedlo v grafické práci zobrazit byl pozitivní vztah k východní filozofii.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “To je do tvaru origami a origami je spojeno s Japonskem, kvůli tomu tady mám i jin a jang. Během cvidu jsem se zaměřila na Japonsko, učila jsem se i jejich jazyk a kulturu, protože jejich kultura mě velice zajímá.”

Grafické předměty léta na Educe vyučuje Dagmar Gregorová, jejíž žačkou je i Vendula Nedopilková. O tyto obory je na škole každoročně velký zájem. Studenti v rámci výuky spolupracují i s městem Nový Jičín, vymalovali například učebnu dopravní výchovy nebo prostory v Návštěvnickém centru.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-01-07-2022-16-24