Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Nový web informuje o kulturních akcích i sportu
- Dubnové taneční scéně patřily v divadle tři večery
- Čarodějnice bavily a také oživily lidové tradice
Město vytvořilo nový webový portál, který slouží jako centrální kalendář kulturních, společenských a sportovních akcí. Jednoduše, na několik kliků, lze zjistit, na jakou akci zajít dnes, o víkendu nebo v jiný vybraný termín.
Nový web nazvaný Akce Nový Jičín, který radnice spustila v těchto dnech, nabízí přehledné zobrazení událostí z oblasti kultury, a také společenské a sportovní akce s možností filtrování data, typu události nebo zájmové kategorie.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když se tvořila nová vizuální identita městského kulturního střediska a nový web, tak se při běžném průzkumu přišlo na to, že občana nezajímá, jestli tu akci dělá městské kulturní středisko a nebo že knihovna je součástí kulturního střediska, stejně tak kino. Pro občana je důležité, že ta akce se koná ve městě Nový Jičín. A ideální je, aby všechny informace o tom, které akce se konají, našel na jednom místě a nemusel postupně procházet web divadla, kina, kulturního střediska a podobně. A to nás inspirovalo k tomu, abychom vytvořili web, který všechny informace o akcích, které se ve městě konají, shromažďuje.”
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Když si najedete na hlavní stránku toho nového webu, tak se nejdříve objeví titulní stránka, kde jsou tři takové nejstěžejnější akce, třeba Slavnost města, které mají větší dosah pro občany města. Když se podíváme nahoru, tak v menu můžete vybírat o jaký typ akce máte zájem, nebo zadat termín, kdy chcete vyrazit, jestli dnes, zítra, tento týden o víkendu.”
Přidat avízo na svou události tu navíc mohou i další organizace, nejen ty městské, a mohou to být také pozvánky i do blízkého okolí Nového Jičína.
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Po rozkliknutí daného formuláře můžete nahrát akci, jsou tady nějaké povinné údaje, to je především proto, abychom věděli, koho případně kontaktovat. Náš webmaster následně tu akci, pokud splňuje dané podmínky, zveřejní.”
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Novinkou, která tam je, jsou akce sportovní, které v kalendáři Návštěvnického centra, který byl dosud hlavním kalendářem, nebyly zveřejňovány. Dnes jsou tady i sportovní akce týkající se města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A ta adresa je jednoduchá, akce.novyjicin.cz. Na této adrese občané web najdou, stejně tak je možné se na něj dostat přes stránky města. A mohu ještě zmínit, že jsme se inspirovali ve větších městech, jako je třeba Plzeň nebo Praha, kde podobné weby mají. Ale současně musím vyzdvihnout, že ve městech naší velikosti to úplně běžné není, takže jsem v tom trošku taková světlá výjimka.”
Co je také důležité, nový web, kromě pokročilého filtrování, umožňuje také přímý odkaz na koupi vstupenek nebo na web pořadatele.
---
Základní umělecká škola oslavila Mezinárodní den tance. Stalo se tak tradiční Dubnovou taneční scénou v Beskydském divadle. Žáci školy tu protančili tři dny.
Tyto záběry jsou ze zkoušky všech choreografií letošní Dubnové taneční scény. Po doladění detailů pak tanečníci základní umělecké školy, už naostro, po tři večery předvedli v Beskydském divadle svůj program před plným hledištěm.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Představí se všech dvě stě dětí, na jevišti opravdu vystoupí všechny děti, od těch pětiletých předškolních, až po maturantky. A takovou perličkou při našem dnešním večeru bude vystoupení bývalých absolventek, které se stává téměř tradicí. Jsou to naše bývalé žačky a troufám si říct, že letos ve věku od pětadvaceti do dvaačtyřiceti let.”
Taneční scéna je především přehlídkou toho, co se děti v daném školním roce naučily. A současně je také poctou samotnému uměleckému pohybu, protože se koná v termínu Mezinárodního dne tance, což je 29. dubna.
Třeba kreativitu této choreografie podtrhlo zapojení rekvizit v podobě hudebního nástroje a doprovodu klavíru a houslí, na které hrála jedna ze žaček hudebního oboru školy.
Zuzana Radinová, hudební obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbí se mi to, baví mě, když někoho doprovázím a taky mě baví, jak ty holky na to umí tančit. Hrála jsem jim druhou větu od Aloise Ručka.”
Tereza Syrovátková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Baví mě to, protože můžu ukázat, co jsem se za celý rok naučila, mám tam kámošky a prostě si rozumíme.”
Ema Gajdošíková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Tanec mě hrozně baví, doufám, že se nám to s holkami večer povede, ale povedlo se nám každé vystoupení, rozumíme si, i Zuzanka to na housle hrála hezky, paní učitelka na klavír, takže určitě budeme suproví.”
Ellen Havránková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Já se na to strašně těším, doufám, že se nám to s holkami povede. Je to opravdu hezké, i když je to těžké, celý rok jsme na to dřely a doufáme, že se nám to prostě povede.”
Lada Grófová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “I když tam uděláme chybu, tak to jde vždycky dotancovat a nejde to vůbec poznat. A když se něco stane, tak prostě musíme jet dál a nic nás nezastaví.”
Letošní Dubnovou taneční scénu obohatilo i vystoupení hostů z Uherského Hradiště.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “My jsme samozřejmě pyšní na to, jak to ve škole děláme, jaké máme výsledky, ale je vždycky dobré vidět, jak se to dělá někde jinde. Pozvali jsme si naši kolegyni ze základní umělecké školy z Uherského Hradiště, která přijede se svou skupinou ARTem Dance Company, což jsou loňští vítězové celostátní soutěže Smetana 200 Proč bychom si netančili, která byla k výročí narození Bedřicha Smetany.”
A také novojičínská zuška je nyní v očekávání - dvě její choreografie postoupily do celostátního kola soutěžní přehlídky tanečního oboru základních uměleckých škol. Koná se na přelomu května a června v Karlových Varech.
---
Centrum města patřilo posledního dubna malým i velkým čarodějnicím a čarodějům. Magický podvečer se tu nesl v duchu her, lidových zvyků, a také dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.
Tradiční Čarodějnice si 30. dubna podmanily centrum města. Program obsadil náměstí, Žerotínský zámek, včetně jeho okolí, Laudonovo nádvoříčko a samozřejmě Žerotínovu ulici.
účastníci akce:
“Vždycky tady rádi chodíme jako rodina. Je to taková pěkná akce.”
“Mám tu sestru, synovce, neteře, sestřenky a tady mám tetu.”
“Je to dobrý, jsme tu každý rok.”
“My se těšíme každý rok, každý rok soutěžíme, teď už vlastně potřetí. Soutěže jsou tady krásné, pro děti je všechno perfektně připravené, takže úžasný den.”
“Líbí se mi na tom, jak jsou tady všichni krásně oblečení a jak jsou tady vymyšlené ty akce.”
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “V podstatě rozvíjíme akci, která tady vznikla na popud místních podnikatelů. V současné době se na tom podílíme s rodinným centrem Mozaika, s Muzeem Novojičínska a v podstatě je tu hromada dobrovolníků, takže je to zase taková pěkná komunitní akce. Žerotínově ulici věnuje dospělým, kde můžete posedět, poslechnout si nějakou muziku a náměstí je věnováno dětem, kde jsou různá soutěžní stanoviště a čeká je průvod. V letošním roce tu máme i kartářku, takže kdo chtěl, mohl si nechat vyložit svůj osud."
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Pro děti s maskou i bez masky je připravena čarodějná stezka, které vede především náměstím. Po splnění všech úkolů dostávají děti odměnu. Protože spousta dětí tu chodí opakovaně každý rok, tak jsme připravili i čtyři nová stanoviště, jako je například čarodějná kuchyně nebo zapomnětlivé kouzlo.“
Muzejní pracovníci zase přiblížil Filipojakubskou noc jako velmi starý a dodnes živý lidový zvyk.
Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Připomínáme tradice, které byly spojené s Filipojakubskou nocí a s 1. májem. Takže během naší čarodějné noci postavíme májku, připomeneme ochranné prvky, které lidé v okolí používali při ochraně proti čarodějnicím, a budou vzpomínány také lidové tradice jiného typu. Připraveno je několik workshopů, třeba výroba korálků, nebo workshop lidových tanců s folklorním souborem Haná z Velké Bystřice.”
Program v muzeu trval do desáté hodiny večer. Mezi tím už městem prošel také průvod všech čarodějných masek a ty nejlepší byly vyhodnoceny.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Máme čtyři kategorie, jsou to školkové děti, školní děti, potom máme kategorii rodina, kdy nám chodím stále více celých rodin, za což jsme velice rádi. A poslední kategorií je extra cena, to je, když přijde něco extra. Loni nám třeba přiletěla chaloupka, předloni to byl ozdobený kočár nebo koloběžka.”
Finále Čarodějnic nakonec patřilo místu, kde celá akce před zhruba třiceti lety vznikla, a to Žerotínově ulici. Podnikatelé tu připravili stánky s občerstvením a místní kapely odehrály do půlnoci tři koncert, zazněla Klika NJ blues band, Věšák a peruánsko-české trio Chasing Eagles.
---
Město vytvořilo nový webový portál, který slouží jako centrální kalendář kulturních, společenských a sportovních akcí. Jednoduše, na několik kliků, lze zjistit, na jakou akci zajít dnes, o víkendu nebo v jiný vybraný termín.
Nový web nazvaný Akce Nový Jičín, který radnice spustila v těchto dnech, nabízí přehledné zobrazení událostí z oblasti kultury, a také společenské a sportovní akce s možností filtrování data, typu události nebo zájmové kategorie.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když se tvořila nová vizuální identita městského kulturního střediska a nový web, tak se při běžném průzkumu přišlo na to, že občana nezajímá, jestli tu akci dělá městské kulturní středisko a nebo že knihovna je součástí kulturního střediska, stejně tak kino. Pro občana je důležité, že ta akce se koná ve městě Nový Jičín. A ideální je, aby všechny informace o tom, které akce se konají, našel na jednom místě a nemusel postupně procházet web divadla, kina, kulturního střediska a podobně. A to nás inspirovalo k tomu, abychom vytvořili web, který všechny informace o akcích, které se ve městě konají, shromažďuje.”
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Když si najedete na hlavní stránku toho nového webu, tak se nejdříve objeví titulní stránka, kde jsou tři takové nejstěžejnější akce, třeba Slavnost města, které mají větší dosah pro občany města. Když se podíváme nahoru, tak v menu můžete vybírat o jaký typ akce máte zájem, nebo zadat termín, kdy chcete vyrazit, jestli dnes, zítra, tento týden o víkendu.”
Přidat avízo na svou události tu navíc mohou i další organizace, nejen ty městské, a mohou to být také pozvánky i do blízkého okolí Nového Jičína.
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Po rozkliknutí daného formuláře můžete nahrát akci, jsou tady nějaké povinné údaje, to je především proto, abychom věděli, koho případně kontaktovat. Náš webmaster následně tu akci, pokud splňuje dané podmínky, zveřejní.”
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Novinkou, která tam je, jsou akce sportovní, které v kalendáři Návštěvnického centra, který byl dosud hlavním kalendářem, nebyly zveřejňovány. Dnes jsou tady i sportovní akce týkající se města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A ta adresa je jednoduchá, akce.novyjicin.cz. Na této adrese občané web najdou, stejně tak je možné se na něj dostat přes stránky města. A mohu ještě zmínit, že jsme se inspirovali ve větších městech, jako je třeba Plzeň nebo Praha, kde podobné weby mají. Ale současně musím vyzdvihnout, že ve městech naší velikosti to úplně běžné není, takže jsem v tom trošku taková světlá výjimka.”
Co je také důležité, nový web, kromě pokročilého filtrování, umožňuje také přímý odkaz na koupi vstupenek nebo na web pořadatele.
---
Základní umělecká škola oslavila Mezinárodní den tance. Stalo se tak tradiční Dubnovou taneční scénou v Beskydském divadle. Žáci školy tu protančili tři dny.
Tyto záběry jsou ze zkoušky všech choreografií letošní Dubnové taneční scény. Po doladění detailů pak tanečníci základní umělecké školy, už naostro, po tři večery předvedli v Beskydském divadle svůj program před plným hledištěm.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Představí se všech dvě stě dětí, na jevišti opravdu vystoupí všechny děti, od těch pětiletých předškolních, až po maturantky. A takovou perličkou při našem dnešním večeru bude vystoupení bývalých absolventek, které se stává téměř tradicí. Jsou to naše bývalé žačky a troufám si říct, že letos ve věku od pětadvaceti do dvaačtyřiceti let.”
Taneční scéna je především přehlídkou toho, co se děti v daném školním roce naučily. A současně je také poctou samotnému uměleckému pohybu, protože se koná v termínu Mezinárodního dne tance, což je 29. dubna.
Třeba kreativitu této choreografie podtrhlo zapojení rekvizit v podobě hudebního nástroje a doprovodu klavíru a houslí, na které hrála jedna ze žaček hudebního oboru školy.
Zuzana Radinová, hudební obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbí se mi to, baví mě, když někoho doprovázím a taky mě baví, jak ty holky na to umí tančit. Hrála jsem jim druhou větu od Aloise Ručka.”
Tereza Syrovátková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Baví mě to, protože můžu ukázat, co jsem se za celý rok naučila, mám tam kámošky a prostě si rozumíme.”
Ema Gajdošíková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Tanec mě hrozně baví, doufám, že se nám to s holkami večer povede, ale povedlo se nám každé vystoupení, rozumíme si, i Zuzanka to na housle hrála hezky, paní učitelka na klavír, takže určitě budeme suproví.”
Ellen Havránková, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Já se na to strašně těším, doufám, že se nám to s holkami povede. Je to opravdu hezké, i když je to těžké, celý rok jsme na to dřely a doufáme, že se nám to prostě povede.”
Lada Grófová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “I když tam uděláme chybu, tak to jde vždycky dotancovat a nejde to vůbec poznat. A když se něco stane, tak prostě musíme jet dál a nic nás nezastaví.”
Letošní Dubnovou taneční scénu obohatilo i vystoupení hostů z Uherského Hradiště.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “My jsme samozřejmě pyšní na to, jak to ve škole děláme, jaké máme výsledky, ale je vždycky dobré vidět, jak se to dělá někde jinde. Pozvali jsme si naši kolegyni ze základní umělecké školy z Uherského Hradiště, která přijede se svou skupinou ARTem Dance Company, což jsou loňští vítězové celostátní soutěže Smetana 200 Proč bychom si netančili, která byla k výročí narození Bedřicha Smetany.”
A také novojičínská zuška je nyní v očekávání - dvě její choreografie postoupily do celostátního kola soutěžní přehlídky tanečního oboru základních uměleckých škol. Koná se na přelomu května a června v Karlových Varech.
---
Centrum města patřilo posledního dubna malým i velkým čarodějnicím a čarodějům. Magický podvečer se tu nesl v duchu her, lidových zvyků, a také dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.
Tradiční Čarodějnice si 30. dubna podmanily centrum města. Program obsadil náměstí, Žerotínský zámek, včetně jeho okolí, Laudonovo nádvoříčko a samozřejmě Žerotínovu ulici.
účastníci akce:
“Vždycky tady rádi chodíme jako rodina. Je to taková pěkná akce.”
“Mám tu sestru, synovce, neteře, sestřenky a tady mám tetu.”
“Je to dobrý, jsme tu každý rok.”
“My se těšíme každý rok, každý rok soutěžíme, teď už vlastně potřetí. Soutěže jsou tady krásné, pro děti je všechno perfektně připravené, takže úžasný den.”
“Líbí se mi na tom, jak jsou tady všichni krásně oblečení a jak jsou tady vymyšlené ty akce.”
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “V podstatě rozvíjíme akci, která tady vznikla na popud místních podnikatelů. V současné době se na tom podílíme s rodinným centrem Mozaika, s Muzeem Novojičínska a v podstatě je tu hromada dobrovolníků, takže je to zase taková pěkná komunitní akce. Žerotínově ulici věnuje dospělým, kde můžete posedět, poslechnout si nějakou muziku a náměstí je věnováno dětem, kde jsou různá soutěžní stanoviště a čeká je průvod. V letošním roce tu máme i kartářku, takže kdo chtěl, mohl si nechat vyložit svůj osud."
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Pro děti s maskou i bez masky je připravena čarodějná stezka, které vede především náměstím. Po splnění všech úkolů dostávají děti odměnu. Protože spousta dětí tu chodí opakovaně každý rok, tak jsme připravili i čtyři nová stanoviště, jako je například čarodějná kuchyně nebo zapomnětlivé kouzlo.“
Muzejní pracovníci zase přiblížil Filipojakubskou noc jako velmi starý a dodnes živý lidový zvyk.
Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Připomínáme tradice, které byly spojené s Filipojakubskou nocí a s 1. májem. Takže během naší čarodějné noci postavíme májku, připomeneme ochranné prvky, které lidé v okolí používali při ochraně proti čarodějnicím, a budou vzpomínány také lidové tradice jiného typu. Připraveno je několik workshopů, třeba výroba korálků, nebo workshop lidových tanců s folklorním souborem Haná z Velké Bystřice.”
Program v muzeu trval do desáté hodiny večer. Mezi tím už městem prošel také průvod všech čarodějných masek a ty nejlepší byly vyhodnoceny.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Máme čtyři kategorie, jsou to školkové děti, školní děti, potom máme kategorii rodina, kdy nám chodím stále více celých rodin, za což jsme velice rádi. A poslední kategorií je extra cena, to je, když přijde něco extra. Loni nám třeba přiletěla chaloupka, předloni to byl ozdobený kočár nebo koloběžka.”
Finále Čarodějnic nakonec patřilo místu, kde celá akce před zhruba třiceti lety vznikla, a to Žerotínově ulici. Podnikatelé tu připravili stánky s občerstvením a místní kapely odehrály do půlnoci tři koncert, zazněla Klika NJ blues band, Věšák a peruánsko-české trio Chasing Eagles.
---