Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Žilina bude mít chybějící chodník i vodovod
  • Okamžiky staré 80 let připomněla přednáška v muzeu
  • Branný den s dynamickými akcemi vojáků zocelil děti

Žilina bude mít chybějící chodník i vodovod

Žilina se dočká stavby chodníku ve své koncové části, na silnici směrem k Životicím u Nového Jičína. Chodník tu bude dobudován spolu s chybějícím vodovodem v příštím roce.

Chodník dosud v Žilině chybí podél hlavního silničního tahu směrem od ulice Pstruží potok po konec katastru této místní části směrem k Životicím u Nového Jičína. Jeho vybudování proběhne souběžně s neméně důležitou stavbou, prodloužením vodovodu v tomto úseku.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Prodloužení vodovodu v této části je záležitostí, která nás trápí dlouho. V roce 2015 byla zadána studie a následně zpracována projektová dokumentace. Stavební povolení bylo vydáno v roce 2020, ale k tomuto projektu bylo potřeba přidat i prodloužení chodníku. Požadavkem Správy a údržby silnic bylo pro vedení obou projektů najednou.”

Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Co se týká chodníkového tělesa, určitě to zvýší bezpečnost v místní části Žilina. Víme, že je to jeden z posledních úseků, kde ještě chodník nebyl vybudován. Jedná se opravdu o nebezpečný úsek v zatáčce.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Tento úsek je nebezpečný pro chodce, kteří nemají jinou možnost než jít po komunikaci, především pro děti, které jsou ohroženy při cestě na autobusovou zastávku.”

V roce 2023 tedy došlo k aktualizaci projektové dokumentace. O realizaci staveb chodníku i vodovodu rozhodla rada města definitivně v těchto dnech. Na řadě je nyní výběr zhotovitele, samotná stavba začne příští rok. Kolaudace je plánována na jaro 2027.

Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Celková délka nového chodníkového tělesa bude necelých 600 metrů, jeho šířka metr a půl. Budou tam postaveny opěrné zdi a zemní zídky. Co se týká vodovodu, tak jedná se o prodloužení hlavního vodovodního řadu v délce necelých 600 metrů. Na ty navážou dva odbočné zásobovací vodovody v celkové délce 200 metrů, takže celková délka nově vybudovaného vodovodního řádku bude skoro 800 metrů.”

Vodovod tedy z velké části povede pod chodníkem, případně v zeleném pásu podél silnice.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: ”Na vodovod bude mít možnost se připojit 18 nemovitostí. V dnešní době, kdy nás trápí často sucho a na druhou stranu znečištění studní při povodních to bude velká pomoc pro zdejší obyvatel.”

Stavba vodovodu přijde zhruba na 13 milionů korun, chodník bude stát okolo 40 milionů. Na oba projekty se město snaží získat dotace. Ty mohou být celkem až ve výši 28, 5 milionů korun.

---

Okamžiky staré 80 let připomněla přednáška v muzeu

Jaká byla v Novém Jičíně noc z 5. na 6. května před osmdesáti lety…. To bylo téma přednášky v Muzeu Novojičínska. Zájemci se mohli podrobně seznámit s místními událostmi konce druhé světové války.

Lidé ve středu v podvečer zaplnili Trámový sál Žerotínského zámku, aby si tu poslechli přednášku, která připomněla květnové dny roku 1945 v Novém Jičíně. Na dané téma hovořil historik Martin Vitko.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Tím dnem, který dnes oslavujeme a který si od skončení druhé světové války připomínáme, je 6. květen. Tehdy byl Nový Jičín, který byl předešlé šestileté období součástí nacistické Třetí říše, osvobozen sovětskou armádou. Pro české obyvatelstvo je to úleva, protože končí období, které nebylo v žádném případě jednoduché, a nastává nová etapa mírového konsolidačního života. Takže ten 6. květen je v tomto směru přelomový.”

Město bylo osvobozeno bez dramatických okolností, Němci vyhodili do vzduchu tři mosty, ale jinak bylo víceméně zkázy ušetřeno.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: ”V zásadě, kromě menších zásahů po dělostřeleckých granátech nebo výstřelech z lehkých pěchotních zbraní, město nezažilo těžký průběh osvobozovacích bojů. Ani ty ztráty nebyly nijak významné. Co se týká sovětských vojáků, tak můžeme hovořit o jednom padlém, ale to nebylo na katastru Nového Jičína, ale obce Rybí, a z civilního obyvatelstva se udává jeden člověk, který podlehl zraněním z dělostřelecké palby.”

Podrobnosti, které tu zazněly v souvislosti s osmdesát let starými událostmi, přilákaly posluchače z obecného zájmu i z osobních důvodů.

Emílie Bartoňová, účastnice přednášky: “Květnové události jsou mi hodně blízké. Už i jenom z toho důvodu, že jsme ročník 1945. Přežila jsem jak Pražské povstání, tak 25. března i americký nálet na Prahu a v květnu jsem přišla o tátu. Jako člen Českého svazu bojovníků za svobodu se zajímám o tuto historii, takže si jdu poslechnou to, co se týká Nového Jičína, protože sem jsem přišla teprve v roce 1967.”

Jindřich Žlebčík, účastník přednášky: “Zajímám se o tyto události, protože otec byl součástí těchto událostí a postihlo ho to, byl v tom zapojen, tak jsem si přišle poslechnout, co se dozvím od pana doktora.”

Historik archivu tu dále také pohovořil o dramatických epizodách, které samotnému konci války předcházely.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “V podstatě v reakci na výzvy československého zahraničního rozhlasu se několik málo Čechů, kteří v Novém Jičíně zůstali, připravuje na přechod válečné fronty. Uvědomují si, že bude potřeba převzít správu města a nějak řídit tu poměrně náročnou dobu po přechodu fronty. A tak několik z nich, ať už to byl učitel Oldřich Kresta, majitel drogerie František Pytloun a mnozí další, se takto připravují a snaží se v tajnosti, v ilegalitě rozdělit úkoly. Neopatrností jednoho člověka se bohužel stalo, že gestapo přišlo na jejich stopu a ještě v posledních týdnech, těsně před přechodem fronty, je zatýká a vyšetřuje. Byli vezeni k soudu, aby nad nimi byl vynesen ortel smrti. Naštěstí, shodou dobrých okolností, jsou v Zábřehu zásluhou civilních úředníků a místních obyvatel osvobozeni a jejich životy jsou zachráněny. Dostávají se zpět do Nového Jičína.”

Celý tento příběh Martin Vitko podrobně popsal v článku v květnovém vydání Novojičínského zpravodaje.

---

Branný den s dynamickými akcemi vojáků zocelil děti

U příležitosti výročí osvobození a konce II. světové války se uskutečnil Branný den. Velký zájem vzbudily ukázky Armády České republiky a prezentace Klubu vojenské historie Fenix.

Nepřehlédnutelným lákadlem Branného dne, konaného 10. května, byl hned u vstupu do sportovního areálu v Šenově u Nového Jičína tank.

Petr Kaška, jednota ČsOL Nový Jičín: “Je to tank T 34/85, který patří Armádě České republiky a se souhlasem ministerstva mohl být na této akci prezentován. Zrovna tento kus je poválečná výroba, už v bývalém Československu, vyrobili ho v závodech těžkého strojírenství v Martině.”

Právě to, kde postavit takovou to těžkou techniku a současně uspořádat celý program, rozhodlo o tom, proč novojičínský Klub vojenské historie Fenix spolu s Československou obcí legionářskou přesunuli Branný den do šenovském areálu. Byl to 4. ročník této akce.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Ten nápad vznikl už před několika lety, a byli jsme možná trošku vizionáři, co se týká té branné výchovy, protože dneska je to aktuální téma, protože branná výchova probíhá i na základních školách.”

Dynamická ukázka klubu vojenské historie tu připomněla události spojené s koncem II. světové války na Novojičínsku.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “V tom výjevu druhoválečné ukázky uvidí návštěvníci období květen 1945, poslední dny II. světové války. Uvidí ustupující německé vojsko, které už v podstatě nechtělo bojovat, ale ještě se dostávalo do střetu s místními občany a partyzány a v patách jim byla spojenecká vojska a potřebovali se dostat právě do té západní zóny, aby se nedostali do rukou sovětů.”

David Panáček, Armáda ČR, 71. mechanizovaný prapor Hranice na Moravě: “Můžete tu vidět různé typy zbraní, které používá náš prapor jako je například útočná puška, dále zde můžete vidět kulomet Minimi, pušku pro přesnou střelbu a protiletadlový lafetovaný kulomet. V dynamické ukázce uvidíte lečku na vozidlo s následným zadržením VIP osob a ve druhé ukázce to bude patrolování s následným výbuchem.”

Především byl ale Branný den o co největší interakci účastníků. Pro děti bylo připraveno množství disciplín, střelba ze vzduchovky, akustická střelba, průchod v maskách zamořeným územím, plížení, vědomostní soutěž, a dále třeba uzlování nebo zdravověda.

Hana Křížová, studentka Mendelovy střední školy: “Dětem tady ukazujeme resuscitaci malého dítěte a potom puberťáka ve věku 15 až 17 let.”

Marie Kočnarová, skautské středisko PAGODA Nový Jičín: “na našem stanovišti se děcka učí uzly, nachystali jsme asi sedm uzlů a musí alespoň tři uvázat.”

účastníci akce:

“Líbí se mi tu a hlavně se mi líbí ti vojáci.”

“Líbí se mi ty vojenské vozidla, které tady jezdí.”

“Super bylo to střílení a různé hry.”

“Líbí se mi, že můžu lézt na tank.”

Prozkoumat celý areál znamenalo setkat se tu také s ukázkou technicky Vojenského opravárenského podniku, s aktivitami studentů Střední odborné školy Educa a organizací Sport a kultura Studénka, s hlídkou novojičínské městské policie nebo s Policií České republiky.

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Pro nejmenší tady máme křížovky, omalovánky, puzzle, my si s nimi popovídáme o nějakých rizicích, které jim hrozí a jak se těm rizikům vyvarovat. Starší si mohou vyzkoušet slalomovou trať, máme pro ně připraveny simulační brýle, simulující stav, jak člověk vidí, když je pod vlivem alkoholu. marihuany nebo velké únavy.”

Michal Trefil, Muzeum porevoluční policie: “Přijeli jsme s policejní Felicií combi, rok výroby 1995, a dále je tam Favorit rok výroby 1993. Jsou to repliky, protože vozy byly v takovém stavu, že se to opravdu nevyplatilo spravovat, lepší bylo postavit repliku.”

Akce trvala od 11 do 17 hodin, areálem za tu dobu prošlo téměř 1 500 lidí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
12. května 2025, 16:20

Žilina bude mít chybějící chodník i vodovod

Žilina se dočká stavby chodníku ve své koncové části, na silnici směrem k Životicím u Nového Jičína. Chodník tu bude dobudován spolu s chybějícím vodovodem v příštím roce.

Chodník dosud v Žilině chybí podél hlavního silničního tahu směrem od ulice Pstruží potok po konec katastru této místní části směrem k Životicím u Nového Jičína. Jeho vybudování proběhne souběžně s neméně důležitou stavbou, prodloužením vodovodu v tomto úseku.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Prodloužení vodovodu v této části je záležitostí, která nás trápí dlouho. V roce 2015 byla zadána studie a následně zpracována projektová dokumentace. Stavební povolení bylo vydáno v roce 2020, ale k tomuto projektu bylo potřeba přidat i prodloužení chodníku. Požadavkem Správy a údržby silnic bylo pro vedení obou projektů najednou.”

Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Co se týká chodníkového tělesa, určitě to zvýší bezpečnost v místní části Žilina. Víme, že je to jeden z posledních úseků, kde ještě chodník nebyl vybudován. Jedná se opravdu o nebezpečný úsek v zatáčce.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Tento úsek je nebezpečný pro chodce, kteří nemají jinou možnost než jít po komunikaci, především pro děti, které jsou ohroženy při cestě na autobusovou zastávku.”

V roce 2023 tedy došlo k aktualizaci projektové dokumentace. O realizaci staveb chodníku i vodovodu rozhodla rada města definitivně v těchto dnech. Na řadě je nyní výběr zhotovitele, samotná stavba začne příští rok. Kolaudace je plánována na jaro 2027.

Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Celková délka nového chodníkového tělesa bude necelých 600 metrů, jeho šířka metr a půl. Budou tam postaveny opěrné zdi a zemní zídky. Co se týká vodovodu, tak jedná se o prodloužení hlavního vodovodního řadu v délce necelých 600 metrů. Na ty navážou dva odbočné zásobovací vodovody v celkové délce 200 metrů, takže celková délka nově vybudovaného vodovodního řádku bude skoro 800 metrů.”

Vodovod tedy z velké části povede pod chodníkem, případně v zeleném pásu podél silnice.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: ”Na vodovod bude mít možnost se připojit 18 nemovitostí. V dnešní době, kdy nás trápí často sucho a na druhou stranu znečištění studní při povodních to bude velká pomoc pro zdejší obyvatel.”

Stavba vodovodu přijde zhruba na 13 milionů korun, chodník bude stát okolo 40 milionů. Na oba projekty se město snaží získat dotace. Ty mohou být celkem až ve výši 28, 5 milionů korun.

---

Okamžiky staré 80 let připomněla přednáška v muzeu

Jaká byla v Novém Jičíně noc z 5. na 6. května před osmdesáti lety…. To bylo téma přednášky v Muzeu Novojičínska. Zájemci se mohli podrobně seznámit s místními událostmi konce druhé světové války.

Lidé ve středu v podvečer zaplnili Trámový sál Žerotínského zámku, aby si tu poslechli přednášku, která připomněla květnové dny roku 1945 v Novém Jičíně. Na dané téma hovořil historik Martin Vitko.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Tím dnem, který dnes oslavujeme a který si od skončení druhé světové války připomínáme, je 6. květen. Tehdy byl Nový Jičín, který byl předešlé šestileté období součástí nacistické Třetí říše, osvobozen sovětskou armádou. Pro české obyvatelstvo je to úleva, protože končí období, které nebylo v žádném případě jednoduché, a nastává nová etapa mírového konsolidačního života. Takže ten 6. květen je v tomto směru přelomový.”

Město bylo osvobozeno bez dramatických okolností, Němci vyhodili do vzduchu tři mosty, ale jinak bylo víceméně zkázy ušetřeno.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: ”V zásadě, kromě menších zásahů po dělostřeleckých granátech nebo výstřelech z lehkých pěchotních zbraní, město nezažilo těžký průběh osvobozovacích bojů. Ani ty ztráty nebyly nijak významné. Co se týká sovětských vojáků, tak můžeme hovořit o jednom padlém, ale to nebylo na katastru Nového Jičína, ale obce Rybí, a z civilního obyvatelstva se udává jeden člověk, který podlehl zraněním z dělostřelecké palby.”

Podrobnosti, které tu zazněly v souvislosti s osmdesát let starými událostmi, přilákaly posluchače z obecného zájmu i z osobních důvodů.

Emílie Bartoňová, účastnice přednášky: “Květnové události jsou mi hodně blízké. Už i jenom z toho důvodu, že jsme ročník 1945. Přežila jsem jak Pražské povstání, tak 25. března i americký nálet na Prahu a v květnu jsem přišla o tátu. Jako člen Českého svazu bojovníků za svobodu se zajímám o tuto historii, takže si jdu poslechnou to, co se týká Nového Jičína, protože sem jsem přišla teprve v roce 1967.”

Jindřich Žlebčík, účastník přednášky: “Zajímám se o tyto události, protože otec byl součástí těchto událostí a postihlo ho to, byl v tom zapojen, tak jsem si přišle poslechnout, co se dozvím od pana doktora.”

Historik archivu tu dále také pohovořil o dramatických epizodách, které samotnému konci války předcházely.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “V podstatě v reakci na výzvy československého zahraničního rozhlasu se několik málo Čechů, kteří v Novém Jičíně zůstali, připravuje na přechod válečné fronty. Uvědomují si, že bude potřeba převzít správu města a nějak řídit tu poměrně náročnou dobu po přechodu fronty. A tak několik z nich, ať už to byl učitel Oldřich Kresta, majitel drogerie František Pytloun a mnozí další, se takto připravují a snaží se v tajnosti, v ilegalitě rozdělit úkoly. Neopatrností jednoho člověka se bohužel stalo, že gestapo přišlo na jejich stopu a ještě v posledních týdnech, těsně před přechodem fronty, je zatýká a vyšetřuje. Byli vezeni k soudu, aby nad nimi byl vynesen ortel smrti. Naštěstí, shodou dobrých okolností, jsou v Zábřehu zásluhou civilních úředníků a místních obyvatel osvobozeni a jejich životy jsou zachráněny. Dostávají se zpět do Nového Jičína.”

Celý tento příběh Martin Vitko podrobně popsal v článku v květnovém vydání Novojičínského zpravodaje.

---

Branný den s dynamickými akcemi vojáků zocelil děti

U příležitosti výročí osvobození a konce II. světové války se uskutečnil Branný den. Velký zájem vzbudily ukázky Armády České republiky a prezentace Klubu vojenské historie Fenix.

Nepřehlédnutelným lákadlem Branného dne, konaného 10. května, byl hned u vstupu do sportovního areálu v Šenově u Nového Jičína tank.

Petr Kaška, jednota ČsOL Nový Jičín: “Je to tank T 34/85, který patří Armádě České republiky a se souhlasem ministerstva mohl být na této akci prezentován. Zrovna tento kus je poválečná výroba, už v bývalém Československu, vyrobili ho v závodech těžkého strojírenství v Martině.”

Právě to, kde postavit takovou to těžkou techniku a současně uspořádat celý program, rozhodlo o tom, proč novojičínský Klub vojenské historie Fenix spolu s Československou obcí legionářskou přesunuli Branný den do šenovském areálu. Byl to 4. ročník této akce.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Ten nápad vznikl už před několika lety, a byli jsme možná trošku vizionáři, co se týká té branné výchovy, protože dneska je to aktuální téma, protože branná výchova probíhá i na základních školách.”

Dynamická ukázka klubu vojenské historie tu připomněla události spojené s koncem II. světové války na Novojičínsku.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “V tom výjevu druhoválečné ukázky uvidí návštěvníci období květen 1945, poslední dny II. světové války. Uvidí ustupující německé vojsko, které už v podstatě nechtělo bojovat, ale ještě se dostávalo do střetu s místními občany a partyzány a v patách jim byla spojenecká vojska a potřebovali se dostat právě do té západní zóny, aby se nedostali do rukou sovětů.”

David Panáček, Armáda ČR, 71. mechanizovaný prapor Hranice na Moravě: “Můžete tu vidět různé typy zbraní, které používá náš prapor jako je například útočná puška, dále zde můžete vidět kulomet Minimi, pušku pro přesnou střelbu a protiletadlový lafetovaný kulomet. V dynamické ukázce uvidíte lečku na vozidlo s následným zadržením VIP osob a ve druhé ukázce to bude patrolování s následným výbuchem.”

Především byl ale Branný den o co největší interakci účastníků. Pro děti bylo připraveno množství disciplín, střelba ze vzduchovky, akustická střelba, průchod v maskách zamořeným územím, plížení, vědomostní soutěž, a dále třeba uzlování nebo zdravověda.

Hana Křížová, studentka Mendelovy střední školy: “Dětem tady ukazujeme resuscitaci malého dítěte a potom puberťáka ve věku 15 až 17 let.”

Marie Kočnarová, skautské středisko PAGODA Nový Jičín: “na našem stanovišti se děcka učí uzly, nachystali jsme asi sedm uzlů a musí alespoň tři uvázat.”

účastníci akce:

“Líbí se mi tu a hlavně se mi líbí ti vojáci.”

“Líbí se mi ty vojenské vozidla, které tady jezdí.”

“Super bylo to střílení a různé hry.”

“Líbí se mi, že můžu lézt na tank.”

Prozkoumat celý areál znamenalo setkat se tu také s ukázkou technicky Vojenského opravárenského podniku, s aktivitami studentů Střední odborné školy Educa a organizací Sport a kultura Studénka, s hlídkou novojičínské městské policie nebo s Policií České republiky.

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Pro nejmenší tady máme křížovky, omalovánky, puzzle, my si s nimi popovídáme o nějakých rizicích, které jim hrozí a jak se těm rizikům vyvarovat. Starší si mohou vyzkoušet slalomovou trať, máme pro ně připraveny simulační brýle, simulující stav, jak člověk vidí, když je pod vlivem alkoholu. marihuany nebo velké únavy.”

Michal Trefil, Muzeum porevoluční policie: “Přijeli jsme s policejní Felicií combi, rok výroby 1995, a dále je tam Favorit rok výroby 1993. Jsou to repliky, protože vozy byly v takovém stavu, že se to opravdu nevyplatilo spravovat, lepší bylo postavit repliku.”

Akce trvala od 11 do 17 hodin, areálem za tu dobu prošlo téměř 1 500 lidí.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-12-05-2025-16-24