Lidé si připomněli 33 let svobody
Na Nádvoří Václava Havla si Novojičínští připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Třiatřicet let svobody oslavili happeningem s malým koncertem. Řečníci na něm připomněli i tragické události roku 1939.
Také písnička Jaroslava Hutky, který je jedním ze symbolů pádu komunistického režimu, zazněla v podvečer 17. listopadu na novojičínském Nádvoří Václava Havla v podání Vojtěcha Nováka. Kolem prostoru vzpomínkového setkání byla ke shlédnutí malá výstava obrázků dětí základních škol Komenského 66 a Galaxie. Happening s malým koncertem svolala Novojičínská otevřená společnost s podporou města.
Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Já si myslím, že 17. listopad je z těch svátků, které slavíme, vůbec ten nejzákladnější. Když vezmu těch 33 let, které se od něho odvinuly, tak spousta věcí, které se tady změnily, to, že lidé sedí někde na radnici nebo ve vládě, tak bez toho 17. listopadu by tak nebylo, Bylo by to jinak a někteří by možná byli členy komunistické strany a seděli by někde jinde. Takže si myslím, že ten svátek je úplně zásadní.”
Modlitba pro Martu se Nádvořím Václava Havla rozezněla v 17 hodin 11 minut. Nový Jičín se tak poprvé připojí k celorepublikové iniciativě spolku Díky, že můžem.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tento svátek je výjimečný tím, že si připomínáme dva svátky, a já si myslím, že každý rok tento svátek přináší něco nového, co můžeme oslavovat. Letos je to ještě “okořeněné” tím, že se za svobodu bojuje i nedaleko na východ od nás. Takže je to jakási manifestace toho, že chceme zůstat na té cestě ke svobodě, kterou jsme započali v tom roce 1989.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Pro mne je to velice důležité. Ratím ten názor, že my, kteří jsme to prožili, si to musíme připomínat, a těm, kteří to nezažili, to musím říkat a opakovat. Aby věděli, že svoboda není samozřejmost, že za svobodu hodně lidí položil životy. A ono je důležité to, že máme vůbec na co vzpomínat a že vůbec máme tu možnost se sejít a vzpomínat, protože nebylo to vždycky samozřejmostí.”
---
Poctu veteránům chtějí víc pro lidi a na náměstí
Prožít historické události první poloviny 20. století tak rochu na vlastní kůži umožňuje veřejnosti už několik let novojičínský Klub vojenské historie FENIX. Zabývá se zejména událostmi první první a druhé světové války, ze kterých ztvárňuje bojové ukázky.
Klub FENIX z Nového Jičína se zabývá vojenskou historií od roku 1900 do konce druhé světové války. Ztvárňuje bojové ukázky i civilní postavy. Pravidelně se zúčastňuje dobových ukázek na Opavsku, což jsou zejména rekonstrukce závěrečných bojů Ostravsko-opavské operace, ale ve spolupráci se Slezským muzeem a dalšími kluby se rozjíždí i na další místa Moravy.
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Pro Slezské zemské muzeum v Opavě jsme také zařizovali akce a spolupracovali jsme na nich, jedna byla v Drahanách a druhá v Ludgeřovicích, kde se zrovna nacházím a ukončujeme sezonu akcí, které jsme na letošní rok měli připravené.”
Tato poslední ukázka z 11. listopadu souvisela s Dnem válečných veteránů. Ten by chtěl klub FENIX i ve svém domácím působišti, v Novém Jičíně, připomenout v příštím roce 105. výročí konce 1. světové války výraznějším způsobem.
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “S vedením města Nový Jičín jsme začali jednat o této akci. Máme nějakou představu, že bychom mohli něco vymyslet na náměstí, aby to bylo komplexní jak pro děti, tak pro dospělé. Aby se zapojili do této akce a připomněli bychom jim tu historii, proč ten 11. listopad je ve známost.”
Letos už poprvé jeden program, kdy účastníci nebyli diváky, ale aktivními hráči - zejména tedy děti - klub uspořádal. Na Skalkách připravil Branný den.
V zimním období se činnost klubu sice utlumí, ale dává příležitost pro účast na menších speciálních akcích - jsou to ukázky partyzánské činnost v Beskydech, kdy členové FENIXu většinou zajišťují tu druhou stranu.
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Jsou takzvané protipartyzánské akce, které se děly v našem regionu v Beskydech, kde se zúčastňují členové z našeho klubu s dalšími spřátelenými lidmi, kteří jsou pořadateli nebo spolupořadateli těchto akcí. Tyto akce jsou každoročně prováděny v zimním období, kdy ta partyzánská činnost byla nejvíce vidět. Jsou to zajímavé akce v přírodě, je to taková living history, kdy si to účastníci užívají od A až do Z.”
Takováto nejbližší partyzánská ukázka je naplánována například v lednu v Hostašovicích na Trojačce. Aktivně klub FENIX spolupracuje také s Československou obcí legionářskou, a to především na vzdělávacích akcích ve školách.
---
Vinný trh oživí podzimní čas i prázdný dům
V Novém Jičíně se uskuteční první vinný trh, a to v sobotu 26. listopadu do 14 do 22 hodin v prostorách v domě na ulici 28. října, kde dříve bývala prodejna textilu.
Akci komornějšího charakteru pořádá Návštěvnické centrum. V podzimním čase se tak lidé mohou pobavit a dozvědět se i zajímavosti o víně.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Na této první vinné mohou návštěvníci ochutnat víno, degustovat vzorky vinařství, které nabízí zdejší podnikatelé. A zejména zpříjemní pobyt v těchto prostorách cimbálová muzika Poštár.”
Vína zde budou prezentovat prodejci vín osvědčených vinařství.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pro tuto akci jsme nechali vyrobit tisíc kusů vinných skleniček s potiskem loga Novojičínský vinný trh.”
Vinný trh tak zhruba po půl roce opět oživí prázdný dům, pro který město zatím hledá trvalé využití. Počátkem června se zde konal i první novojičínský minimarket, ten byl zaměřen na podporu místních drobných rukodělných prodejců.
---
Turnaj v judu svedl na žíněnky mládež ze severu Moravy
Konala se Malá cena Nového Jičína v judu. Na žíněnkách se utkalo více než sto mladých bojovníků. Domácí klub vyslal do turnaje své zkušené judisty i začátečníky.
Malá cena Nového Jičína v judu byla turnajem pro děti od čtyř, pěti let až po dorostence, na žíněnkách se střetli bojovníci z domácího pořadatelského klubu, a například z Českého Těšína, Frýdku-Místku, Štramberku, Závišic nebo z Hranic na Moravě.
Stanislav Brídzik, trenér a předseda oddílu JUDO Nový Jičín: “Je to pro děti, aby věděly, jak se soutěží, aby se naučily, jak se soutěží, aby zjistily, jak to judo vypadá.”
V Novém Jičíně je o judo velký zájem, členskou základnu klubu tvoří 160 dětí a dospělých. Trenérům se daří získat pro tento sport zejména i ty nejmenší.
Ella Agnan, oddíl JUDO Nový Jičín: “Judo dělám čtvrtým rokem, k judu mě přivedl brácha, tak jsem to chtěla zkusit taky. Vede se mi, myslím si, že docela dobře. Někdy je to těžké s těma kulkama, protože mají větší sílu. Chtěl abych dosáhnout většího pásku a chtěla bych se dostat na mistrovství republiky.”
Richard Volek, oddíl JUDO Nový Jičín: “Chci mít nové pásky, nejlépe červeno bílý. Dneska už jsem vyhrál. Na judu mě baví, že se peru.”
V současné době nejúspěšnější odchovankyní a členkou novojičínského klubu je Zuzana Podzemná. V kategorii starších žákyň získala individuální bronz na letošním mistrovství republiky a zlato v dorostenecké soutěži družstev, a je i medailistkou z Přeboru České republiky.
Zuzana Podzemná, oddíl JUDO Nový Jičín: “Já jsem začínala v roce 2017, mým prvním trenérem byl Láďa Závorka. Můj vzor byl a stále je Lukáš Krpálek, bylo to po jeho vítězství v Rio de Janeiro v roce 2016, kvůli tomu jsme se rozhodla dělat judo.”
Stanislav Brídzik, trenér a předseda oddílu JUDO Nový Jičín: “Máme dnes 160 dětí, na soutěžích jsme na tom hodně dobře, máme mistry republiky, když jezdíme jako družstvo, tak se umisťujeme i před takovými oddíly, jako jsou Baník nebo Opava.”
Malá cena Nového Jičína se konala v tělocvičně v nových prostorách oddílu juda na Poděbradově ulici, které si klub druhým rokem postupně buduje svépomocí.
Stanislav Brídzik, trenér a předseda oddílu JUDO Nový Jičín: “Trénovali jsme na gymnáziu na prostoru 6 krát 10 metrů, dneska tady máme 10 krát 25, což je značný rozdíl. Máme tady šťastny, chceme tady vybudovat saunu, zázemí pro děti. A je to všechno v rámci toho, co udělali rodiče.”
---