Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Karla Soukopa
  • Slezské divadlo nabídne hvězdnou 220. sezonu
  • O oslavu Dne země byl v Opavě velký zájem
  • V Opavě proběhl 1. ročník festivalu Z lásky

Slezské divadlo nabídne hvězdnou 220. sezonu

Slezské divadlo v Opavě příští rok oslaví 220 let. Nadcházející sezona tak bude hvězdná a plná novinek.

Slezské divadlo v Opavě se připravuje na oslavy výjimečného 220. výročí. Odpovídat tomu bude nová sezona, která bude plná velkých projektů a pro diváky velmi atraktivní.

Petr Kazík, ředitel, Slezské divadlo Opava: “Je to 220. sezona, takže chceme ukázat jak je to divadlo pro Opavu důležité, jak je zajímavé, takže budeme vzpomínat, budeme vzpomínat i nějakou výstavou a celý ten rok, ten katalog je věnován tomu divadlu jako domu, ale když se máme bavit o titulech, protože ty diváky samozřejmě zajímají nejvíc, tak první vrchol bude vlastně hned v září. Činohra, protože máme tu dvě úžasné opavské hvězdy, paní Ivanu Lebedovou, kteří všichni letos viděli ve Věci makropulos a paní Vaňkovou a tyto dvě dámy se sejdou na jevišti poprvé ve dvou hl. rolích.”

Půjde o černou komedii Odpočívej v pokoji. Skutečným vrcholem sezóny bude česká premiéra činohry Kniha velkého barda, která oslaví Williama Shakespeara příběhem party přátel, která se rozhodne zachránit jeho odkaz. Těšit se můžete i na českou klasiku Maryša, nebo francouzskou komedii Můj šťastný den.

Michal Spišák, šéf činohry: “Je o tom, že se hlavní hrdina zamýšlí, jestli žije šťastný život nebo ne a kdy byl ten den, kdy se rozhodlo o tom, jaký život žije a jaký život by žil, kdyby se rozhodl jinak. Čili je to o plynutí času, je to o štěstí, které nás potkává, které nás míjí. O tom je i Kniha velkého Barda, o tom je příběh o dvou důchodkyních, které žijí v jednom po koji,příběh o životě a smrti, to je příběh Maryši, takže nějaké myšlenkové spojení všech těch titulů tam existuje a pevně věřím, že naše diváky to bude bavit stejně jako nás.”

Operním vrcholem bude světově proslulá Carmen, která bude mít premiéru říjnu.

Miloslav Oswald, šéf opery? “Druhým titulem, vánočním titulem v prosinci by měl být Louskáček od Petra Iljiče Čajkovského. 1. března by měl být muzikál Hello Dolly, no a tím, že přecházíme k projektu, který vzniká nanovo ve Slezském divadle, Fakultní divadlo, tak jsme vybrali titul od Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna, kde by měli účinkovat studenti různých akademií, středních škol, konzervatoří, kteří se budou podílet na tom, budou se seznamovat s divadelním životem nebo vytvářením toho operního titulu.”

Jubilejní 220. sezonu zakončí opereta Čardášová princezna. Novinkou nebude jen Fakultní divadlo, ale také projekt Se Slezským divadlem k maturitě, který podpoří vzdělávání a lásku dětí k divadlu.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “My občas slýcháváme důvody a ne pouze z Opavy, ale i z kraje i z ministerstva, proč divadlo v Opavě, proč vícesouborové divadlo. Ta odpověď je jednoduchá, my jsme Slezské divadlo, zajišťujeme kulturu v celé oblasti Slezska a co je z mého pohledu úplně nejpodstatnější argument, téměř 16 tisíc dětí ZŠ za jednu sezonu projde Slezským divadlem. Z toho téměř 8 tisíc dětí je mimo opavských.”

V rámci nadcházející jubilejní sezony divadlo změnilo své logo, které teď působí mnohem svěžeji a moderněji.

Zásadní novinkou bude změna právní formy divadla. Přechodem na veřejnou kulturní instituci získá mimo jiné možnost vícezdrojového financování. A chystá se i výstava o historii divadla, které bylo slavnostně otevřeno 1. října roku 1805.

Sylva Pracná, historička SZM: “Těch milníků bylo mnohem více, protože zde byl roku 1820 opavský kongres, kdy svatá aliance, kdy se sjeli panovníci rakouský a pruský císař a ruský car a po celé dva měsíce tady bavili společnost. Roku 1944 než byla zavřená divadla v protektorátu Čechy a Morava, tak tady hrálo německojazyčné divadlo a vystřídali se tady desítky divadelních ředitelů, umělců, kteří hráli, zpívali po celé Evropě v rámci tehdejší sítě divadel.”

Až v roce 1945 vzniklo Slezské národní divadlo, které bylo ryze české a tak tomu je dodnes.

---

O oslavu Dne země byl v Opavě velký zájem

Opava si hned několika akcemi připomněla Den země. Tou největší byla oslava na Dolním náměstí a náměstí Osvoboditelů, která nabídla mimo jiné bohatou přehlídku aktivit škol a školek a různých spolků, domácí dobroty nebo ukázky tradičních řemesel.

Tvůrčí dílničky, pokusy, soutěže, stloukání hmyzích domečků, prohlídky popelářský vozů a spoustu dalších aktivit nabídla Oslava Dne země v Opavě. Návštěvnost byla veliká.

Petra Víchová Bielaková, učitelka MŠ Šrámkova: “Naše MŠ nabízí různé výrobky, které vyráběly děti z MŠ spolu s učitelkami a máme takovou vizi, že podpoříme Źelvu ostruhatou, která je v ZOO Ostrava. My jsme si ji adoptovali už v loňském roce, kdy jsme na Želvu ostruhatou poslali 5 tisíc korun a chceme v tom pokračovat i letos.”

Patricie Tihelková, studentka, Střední zemědělská škola Opava: “My tady máme různé větvičky našich stromů ze zemědělky a lidé je poznávají a za to sbírají buď razítka do svých soutěžních karet nebo zkoušejí své znalosti. Máme tady i letáčky ohledně našeho školního parku, kam lidé můžou vstoupit přes týden a prohlédnout si ho.”

Ivana Zetková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče: “My jsme tady s naším projektem Semínkovna, takže tady z různého rostlinného materiálu můžou děti a návštěvníci tvořit zahradu. Buď si můžou vytvořit nějakou malou oázu nebo potom spolu tvoříme takovou komunitní. Máme tady šeřík, levanduli, různé věci co jsme nasbírali cestou tady.”

Dalibor Halátek, památkář: “My tady máme fair tradeovou kavárnu, propagujeme Fair trade jako spravedlivý obchod a máme tady úkoly pro děti, aby si uvědomily, co se může vypěstovat v ČR nebo co se musí dovážet a může mít certifikaci fair trade jako je třeba čokoláda, káva, banány nebo bavlna.”

Na oslavě Dne země nechyběl ani oblíbený swap hraček a letošní novinkou byl výukový ODISbus věnovaný veřejné dopravě a jejím benefitům pro životní prostředí.

Blanka Závorková, učitelka, Církevní ZŠ svaté Ludmily: “Lidé si mohou přinést svoje hračky a můžou je buď vyměnit nebo si je koupit pokud nevyměňují a přispívají tak na humanitární organizaci Koridor, která funguje už od začátku války humanitární pomoci na Ukrajině.”

Lucie Drahošová, koordinátor ODIS: ”My jsme tady za společnost ODIS, což je koordinátor dopravy MSK a poskytujeme informace o veřejné dopravě, máme aktivity i pro děti, takže si můžou zkusit tady zajezdit s autobusy na dálkové ovládání, máme tady náš výukový ODIS bus, ten si můžou projít, prohlédnout a samozřejmě vyrábíme taky ODISky, dopravní karty, takže ty tady můžou mít zájemci na počkání.”

anketa: návštěvníci Dne země: “Zatím jsme tady chviličku, teprve u druhé stage, jo, baví nás to, super . Vyrábíme motýlka z takového prášku. Pískování to je.”

“Je to úžasné, jsme tady poprvé a jsme úplně nadšeni.”

“Úplně všechno skoro, třeba dělat tu včelku nebo si vázat květinu, udělat si svůj domeček jako pro ptáky nebo kostku ze dřeva a další věci.”

“My jsme tady byli na vystoupení dcery ze školky Edvarda Beneše a teď se chystáme plnit 10 úkolů a hledáme stánek, kde začneme. Atmosféra zatím fajn, vyšlo i počasí krásné a zatím to vypadá jako dobrá akce.”

“Akce se nám líbí moc, děti si vyzkoušely nejrůznější práce s přírodním materiálem z MŠ především a moc se jim to líbilo, že Honzíku a zrovna si jdeme vyzvednout odměnu, kterou jsme si zasloužili za splnění všech úkolů. A moc ještě chválíme děti, které tady vystupovaly, těm se to také moc povedlo.”

Novinkou byly i trhy místních tvůrců na Dolním náměstí, kde se představilo přes 20 prodejců s lokálními výrobky a věcmi z druhé ruky.

---

V Opavě proběhl 1. ročník festivalu Z lásky

Opava se na jeden den proměnila v centrum chutí, zábavy a tradic. V sadech Svobody se na 1. máje uskutečnil festival oslavující lásku.

První ročník festivalu Z lásky Opavany nadchl. Prostor od Ptačího vrchu až k Obecnímu domu byl plný stánků s různými dobrotami, dílničkami, chillout zónami a hlavně plný lidí, jak malých tak dospělých.

Jan Černý, ředitel Turistické oblasti Opavské Slezsko: “Zona Máj je celá o Opavském Slezsku, o regionu, návštěvníci mohou v této zóně najít představení turistické oblasti, to znamená tipy na výlety, mohou se dozvědět připravované novinky na tuto sezonu, dále je k dispozici regionální jarmark, kde jsou především prodejci se značkou regionální produkt Opavské Slezsko a na pódiu se odehrávají různá vystoupení a vlastně i představení těch producentů s tou regionální značkou. Návštěvnost je splněný sen."

Jenom v zóně Máj bylo více než 25 stánků, další téměř dvacítka pak v gastrozone.

anketa: vystavovatelé: “Máme dneska ochutnávku přírodních lisovaných šťáv, máme ty výrobky certifikované pod značkou Opavské Slezsko regionální produkt a pro děti jsme si připravili takový malý animační program, kdy děti poznávají různá semínka a rostlinky.”

“My tady jsme za město Kravaře, za zámek, ukazujeme tady různé akce co budeme mít na zámku a povídáme si s dětmi o zámeckém životě. Můžou si tady vyzkoušet různé aktivity, luštění šifer s alchymistou, oblékání princezny a pak tady máme ještě puzzle zámku.”

“My se tady prezentujeme v rámci Opavského Slezska, takže návštěvníkům přibližujeme jaká je teď aktuální nabídka muzea. Návštěvnost je od ranních hodin absolutně úžasná, my jsme to nečekali, davy proudí od samého začátku.”

Součástí festivalu byl také první ročník Koláčkofestu, kdy lidé ochutnávali různé druhy koláčků a poté vybrali ty nejlepší.

Kateřina Hrubá, Koláčky od Kačky: “O koláčky by obrovský zájem, enormní, pořád jsme tady měli fronty, takže lidé byli nadšeni a nejvíc koláče u nás šly teda borůvkové a tvarohové.”

anketa: návštěvníci festivalu: “My jsme před chvíli přišli, takže ještě se tu musíme trošku rozkoukat, ale je to krásné.”

“Jsme nadšeni, super, plno lidí, super.”

“Je nádherný tento festival, líbí se nám tady, my jsme tady poprvé a překvapeni, pěkné.”

“Je to tady super, výborné jídlo a není tady tolik lidí jak jsem čekala, že se tady dá aspoň trošičku dýchat.A je to super.”

Festival Z lásky měl i charitativní podtext. Dražily se obrazy pro malého Přemka, který je upoutaný na vozík.

Barbora Ulmanová, maminka Přemka: “Penízky, které se tady získají z té dražby, tak budou na rehabilitaci, které strašně potřebujeme. Přemek má spinální svalovou atrofii, to znamená, ochabnutí všech svalů na těle, je zaléčený, je pořád na léčbě, ale musí pořád cvičit a cvičit.”

O kulturní program se postaral flašinetář a lidové soubory.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
03. května 2025, 16:35

Slezské divadlo nabídne hvězdnou 220. sezonu

Slezské divadlo v Opavě příští rok oslaví 220 let. Nadcházející sezona tak bude hvězdná a plná novinek.

Slezské divadlo v Opavě se připravuje na oslavy výjimečného 220. výročí. Odpovídat tomu bude nová sezona, která bude plná velkých projektů a pro diváky velmi atraktivní.

Petr Kazík, ředitel, Slezské divadlo Opava: “Je to 220. sezona, takže chceme ukázat jak je to divadlo pro Opavu důležité, jak je zajímavé, takže budeme vzpomínat, budeme vzpomínat i nějakou výstavou a celý ten rok, ten katalog je věnován tomu divadlu jako domu, ale když se máme bavit o titulech, protože ty diváky samozřejmě zajímají nejvíc, tak první vrchol bude vlastně hned v září. Činohra, protože máme tu dvě úžasné opavské hvězdy, paní Ivanu Lebedovou, kteří všichni letos viděli ve Věci makropulos a paní Vaňkovou a tyto dvě dámy se sejdou na jevišti poprvé ve dvou hl. rolích.”

Půjde o černou komedii Odpočívej v pokoji. Skutečným vrcholem sezóny bude česká premiéra činohry Kniha velkého barda, která oslaví Williama Shakespeara příběhem party přátel, která se rozhodne zachránit jeho odkaz. Těšit se můžete i na českou klasiku Maryša, nebo francouzskou komedii Můj šťastný den.

Michal Spišák, šéf činohry: “Je o tom, že se hlavní hrdina zamýšlí, jestli žije šťastný život nebo ne a kdy byl ten den, kdy se rozhodlo o tom, jaký život žije a jaký život by žil, kdyby se rozhodl jinak. Čili je to o plynutí času, je to o štěstí, které nás potkává, které nás míjí. O tom je i Kniha velkého Barda, o tom je příběh o dvou důchodkyních, které žijí v jednom po koji,příběh o životě a smrti, to je příběh Maryši, takže nějaké myšlenkové spojení všech těch titulů tam existuje a pevně věřím, že naše diváky to bude bavit stejně jako nás.”

Operním vrcholem bude světově proslulá Carmen, která bude mít premiéru říjnu.

Miloslav Oswald, šéf opery? “Druhým titulem, vánočním titulem v prosinci by měl být Louskáček od Petra Iljiče Čajkovského. 1. března by měl být muzikál Hello Dolly, no a tím, že přecházíme k projektu, který vzniká nanovo ve Slezském divadle, Fakultní divadlo, tak jsme vybrali titul od Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna, kde by měli účinkovat studenti různých akademií, středních škol, konzervatoří, kteří se budou podílet na tom, budou se seznamovat s divadelním životem nebo vytvářením toho operního titulu.”

Jubilejní 220. sezonu zakončí opereta Čardášová princezna. Novinkou nebude jen Fakultní divadlo, ale také projekt Se Slezským divadlem k maturitě, který podpoří vzdělávání a lásku dětí k divadlu.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “My občas slýcháváme důvody a ne pouze z Opavy, ale i z kraje i z ministerstva, proč divadlo v Opavě, proč vícesouborové divadlo. Ta odpověď je jednoduchá, my jsme Slezské divadlo, zajišťujeme kulturu v celé oblasti Slezska a co je z mého pohledu úplně nejpodstatnější argument, téměř 16 tisíc dětí ZŠ za jednu sezonu projde Slezským divadlem. Z toho téměř 8 tisíc dětí je mimo opavských.”

V rámci nadcházející jubilejní sezony divadlo změnilo své logo, které teď působí mnohem svěžeji a moderněji.

Zásadní novinkou bude změna právní formy divadla. Přechodem na veřejnou kulturní instituci získá mimo jiné možnost vícezdrojového financování. A chystá se i výstava o historii divadla, které bylo slavnostně otevřeno 1. října roku 1805.

Sylva Pracná, historička SZM: “Těch milníků bylo mnohem více, protože zde byl roku 1820 opavský kongres, kdy svatá aliance, kdy se sjeli panovníci rakouský a pruský císař a ruský car a po celé dva měsíce tady bavili společnost. Roku 1944 než byla zavřená divadla v protektorátu Čechy a Morava, tak tady hrálo německojazyčné divadlo a vystřídali se tady desítky divadelních ředitelů, umělců, kteří hráli, zpívali po celé Evropě v rámci tehdejší sítě divadel.”

Až v roce 1945 vzniklo Slezské národní divadlo, které bylo ryze české a tak tomu je dodnes.

---

O oslavu Dne země byl v Opavě velký zájem

Opava si hned několika akcemi připomněla Den země. Tou největší byla oslava na Dolním náměstí a náměstí Osvoboditelů, která nabídla mimo jiné bohatou přehlídku aktivit škol a školek a různých spolků, domácí dobroty nebo ukázky tradičních řemesel.

Tvůrčí dílničky, pokusy, soutěže, stloukání hmyzích domečků, prohlídky popelářský vozů a spoustu dalších aktivit nabídla Oslava Dne země v Opavě. Návštěvnost byla veliká.

Petra Víchová Bielaková, učitelka MŠ Šrámkova: “Naše MŠ nabízí různé výrobky, které vyráběly děti z MŠ spolu s učitelkami a máme takovou vizi, že podpoříme Źelvu ostruhatou, která je v ZOO Ostrava. My jsme si ji adoptovali už v loňském roce, kdy jsme na Želvu ostruhatou poslali 5 tisíc korun a chceme v tom pokračovat i letos.”

Patricie Tihelková, studentka, Střední zemědělská škola Opava: “My tady máme různé větvičky našich stromů ze zemědělky a lidé je poznávají a za to sbírají buď razítka do svých soutěžních karet nebo zkoušejí své znalosti. Máme tady i letáčky ohledně našeho školního parku, kam lidé můžou vstoupit přes týden a prohlédnout si ho.”

Ivana Zetková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče: “My jsme tady s naším projektem Semínkovna, takže tady z různého rostlinného materiálu můžou děti a návštěvníci tvořit zahradu. Buď si můžou vytvořit nějakou malou oázu nebo potom spolu tvoříme takovou komunitní. Máme tady šeřík, levanduli, různé věci co jsme nasbírali cestou tady.”

Dalibor Halátek, památkář: “My tady máme fair tradeovou kavárnu, propagujeme Fair trade jako spravedlivý obchod a máme tady úkoly pro děti, aby si uvědomily, co se může vypěstovat v ČR nebo co se musí dovážet a může mít certifikaci fair trade jako je třeba čokoláda, káva, banány nebo bavlna.”

Na oslavě Dne země nechyběl ani oblíbený swap hraček a letošní novinkou byl výukový ODISbus věnovaný veřejné dopravě a jejím benefitům pro životní prostředí.

Blanka Závorková, učitelka, Církevní ZŠ svaté Ludmily: “Lidé si mohou přinést svoje hračky a můžou je buď vyměnit nebo si je koupit pokud nevyměňují a přispívají tak na humanitární organizaci Koridor, která funguje už od začátku války humanitární pomoci na Ukrajině.”

Lucie Drahošová, koordinátor ODIS: ”My jsme tady za společnost ODIS, což je koordinátor dopravy MSK a poskytujeme informace o veřejné dopravě, máme aktivity i pro děti, takže si můžou zkusit tady zajezdit s autobusy na dálkové ovládání, máme tady náš výukový ODIS bus, ten si můžou projít, prohlédnout a samozřejmě vyrábíme taky ODISky, dopravní karty, takže ty tady můžou mít zájemci na počkání.”

anketa: návštěvníci Dne země: “Zatím jsme tady chviličku, teprve u druhé stage, jo, baví nás to, super . Vyrábíme motýlka z takového prášku. Pískování to je.”

“Je to úžasné, jsme tady poprvé a jsme úplně nadšeni.”

“Úplně všechno skoro, třeba dělat tu včelku nebo si vázat květinu, udělat si svůj domeček jako pro ptáky nebo kostku ze dřeva a další věci.”

“My jsme tady byli na vystoupení dcery ze školky Edvarda Beneše a teď se chystáme plnit 10 úkolů a hledáme stánek, kde začneme. Atmosféra zatím fajn, vyšlo i počasí krásné a zatím to vypadá jako dobrá akce.”

“Akce se nám líbí moc, děti si vyzkoušely nejrůznější práce s přírodním materiálem z MŠ především a moc se jim to líbilo, že Honzíku a zrovna si jdeme vyzvednout odměnu, kterou jsme si zasloužili za splnění všech úkolů. A moc ještě chválíme děti, které tady vystupovaly, těm se to také moc povedlo.”

Novinkou byly i trhy místních tvůrců na Dolním náměstí, kde se představilo přes 20 prodejců s lokálními výrobky a věcmi z druhé ruky.

---

V Opavě proběhl 1. ročník festivalu Z lásky

Opava se na jeden den proměnila v centrum chutí, zábavy a tradic. V sadech Svobody se na 1. máje uskutečnil festival oslavující lásku.

První ročník festivalu Z lásky Opavany nadchl. Prostor od Ptačího vrchu až k Obecnímu domu byl plný stánků s různými dobrotami, dílničkami, chillout zónami a hlavně plný lidí, jak malých tak dospělých.

Jan Černý, ředitel Turistické oblasti Opavské Slezsko: “Zona Máj je celá o Opavském Slezsku, o regionu, návštěvníci mohou v této zóně najít představení turistické oblasti, to znamená tipy na výlety, mohou se dozvědět připravované novinky na tuto sezonu, dále je k dispozici regionální jarmark, kde jsou především prodejci se značkou regionální produkt Opavské Slezsko a na pódiu se odehrávají různá vystoupení a vlastně i představení těch producentů s tou regionální značkou. Návštěvnost je splněný sen."

Jenom v zóně Máj bylo více než 25 stánků, další téměř dvacítka pak v gastrozone.

anketa: vystavovatelé: “Máme dneska ochutnávku přírodních lisovaných šťáv, máme ty výrobky certifikované pod značkou Opavské Slezsko regionální produkt a pro děti jsme si připravili takový malý animační program, kdy děti poznávají různá semínka a rostlinky.”

“My tady jsme za město Kravaře, za zámek, ukazujeme tady různé akce co budeme mít na zámku a povídáme si s dětmi o zámeckém životě. Můžou si tady vyzkoušet různé aktivity, luštění šifer s alchymistou, oblékání princezny a pak tady máme ještě puzzle zámku.”

“My se tady prezentujeme v rámci Opavského Slezska, takže návštěvníkům přibližujeme jaká je teď aktuální nabídka muzea. Návštěvnost je od ranních hodin absolutně úžasná, my jsme to nečekali, davy proudí od samého začátku.”

Součástí festivalu byl také první ročník Koláčkofestu, kdy lidé ochutnávali různé druhy koláčků a poté vybrali ty nejlepší.

Kateřina Hrubá, Koláčky od Kačky: “O koláčky by obrovský zájem, enormní, pořád jsme tady měli fronty, takže lidé byli nadšeni a nejvíc koláče u nás šly teda borůvkové a tvarohové.”

anketa: návštěvníci festivalu: “My jsme před chvíli přišli, takže ještě se tu musíme trošku rozkoukat, ale je to krásné.”

“Jsme nadšeni, super, plno lidí, super.”

“Je nádherný tento festival, líbí se nám tady, my jsme tady poprvé a překvapeni, pěkné.”

“Je to tady super, výborné jídlo a není tady tolik lidí jak jsem čekala, že se tady dá aspoň trošičku dýchat.A je to super.”

Festival Z lásky měl i charitativní podtext. Dražily se obrazy pro malého Přemka, který je upoutaný na vozík.

Barbora Ulmanová, maminka Přemka: “Penízky, které se tady získají z té dražby, tak budou na rehabilitaci, které strašně potřebujeme. Přemek má spinální svalovou atrofii, to znamená, ochabnutí všech svalů na těle, je zaléčený, je pořád na léčbě, ale musí pořád cvičit a cvičit.”

O kulturní program se postaral flašinetář a lidové soubory.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-03-05-2025-16-36