Obchodní centrum Slezanka se bude bourat. Na jejím místě budou stát domy
Centrum Opavy čeká velká změna: budova obchodního centra Slezanka se bude bourat. Místo ní tady vyrostou bytové domy a také multifunkční sál. Problémy s poloprázdnou budovou řeší vedení města v pořadí už čtvrté volební období.
Obchodní centrum Slezanka bylo na Horním náměstí v Opavě postaveno na přelomu 60. - 70. let minulého století v tzv. bruselském stylu, který byl inspirovaný úspěšnou československou účastí na Světové výstavě v Bruselu, a přinesl moderní pohled na architekturu i umění. Strohý blok obchodů a restaurací vyplnil mezeru, která zůstala po domech zničených válkou. Nyní je tato stavba v centru města téměř prázdná a nevyužívaná.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dlouhé roky se tady nic neděje. Ta budova chátrá. Je to ostuda Opavy.“
Jak naložit s tímto objektem – to se řeší už od r. 2008, kdy budovu za neuvěřitelných 270 mil. korun město Opava v čele s tehdejším primátorem Stanjurou koupilo. Tedy pouze její část. Po dobu čtyř volebních období jednotlivá vedení města přemýšlela, co dál. Původní myšlenka, vystavět zde nákupní centrum, postupem času ztrácela na atraktivnosti.
Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy od r. 1998: „Ten projekt zhavaroval a pak jiní investoři postavili jiné obchodní domy a od té doby je tento prostor za Slezankou odsouzen k vyčkávání.“
Vypracovány byly také dvě architektonické studie. A na otázku: Co se se Slezankou odpovídali v průzkumu veřejného mínění také Opavané.
K výraznému posunu došlo až nyní. Město se snaží odkoupit od soukromých vlastníků další podíly tak, aby mu budova 100% patřila. Pak přijde na řadu demolice.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Když jsme řešili nákladovost, tzn. rekonstruovat tuto budovu vs. postavit něco nového, tak nákladově nová budova vyjde levněji.“
Na tomto místě by mělo vyrůst 6 bytových domů se vzhledem historických fasád a s podzemním parkovištěm.
obyvatelka Opavy: „Mělo by se s tím něco dělat každopádně. Už to tam dlouho chátrá.“
Zároveň v zadní části, na místě budovy bývalého Divadelního klubu, bude stát multifunkční sál. Zatímco jeho výstavbu by zaplatilo město, bytové domy, které by odkazovaly na původní zástavbu ze 17. století, by pak stavěli soukromníci.
Přestože to vypadá, že se ledy hnuly a centrum Opavy se po 50 letech změní, nebude to tak rychle. Změny začnou nejdříve příští rok.
---
Rekonstrukce ZŠ Komárov dokončena. Žáci usednou do lavic v pondělí
Jeden školní rok trvala rekonstrukce základní školy v Komárově. Během toto doby se děti učily v náhradních prostorách. Škola už je dokončená, jen se ladí poslední detaily. Do lavic budou moci žáci poprvé usednout v pondělí.
Omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy byly důvodem celkové rekonstrukce 150 let staré školní budovy. Kvůli ní se musely děti během loňského školního roku učit v náhradních prostorách. Třeba na faře nebo v hasičské zbrojnici. Nyní už je budova pro 75 komárovských školáků, připravená. Díky půdní vestavbě zde se prostory rozšířily o dvě oddělení družiny. A pak také o další prostory.
Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: Vznikla počítačová učebna, kterou budeme používat jako v podstatě multifunkční učebnu, kde se dá dělat také spousta jiných věcí."
Rekonstrukce za zhruba 40 mil. korun začala vloni v červenci. Během prvních zářijových dnů tady probíhaly ještě nezbytné úpravy. Školáci zasednou do lavic 5. září.
---
Kapela Nebe zahrála na střeše Bredy
Chátrající obchodní dům Breda v Opavě ožívá. Nejenže tady byly započaty záchranné práce, ale objekt se stal také pódiem pro kapelu Nebe, která odehrála koncert na střeše. Tato akce byla připomínkou 150. výročí narození architekta Leopolda Bauera, který budovu před téměř sto lety projektoval.
Přestože obchodní dům Breda, který nedávno koupilo město, čeká ještě dlouhá cesta k rekonstrukci, už nyní je centrem kulturního dění. Před časem zde mohli zájemci nahlédnout během komentovaných prohlídek nebo se zúčastnit nejrůznějších workshopů. Teď si 150. výročí narození architekta Leopolada Bauera, který honosnou budovu navrhnul, mohli Opavané připomenout koncertem. Jako impozantní pódium pro členy kapely Nebe posloužila rovná střecha obchodního domu.
Petr Harazim, zpěvák a kytarista, skupina Nebe: „ Bude to zvláštní hrát pro lidi, kteří stojí před velkoplošnou obrazovkou a jsou nějakých dvacet metrů pod námi.“
Místo zde bylo také pro několik posluchačů a především štáb, který přenášel obraz i zvuk na velkou obrazovku umístěnou dole, pod budovou.
Marek Zygula, správce budovy: „Střecha je celá konstrukčně v pořádku. Akorát jsme si od města museli udělat výpůjčku tohoto objektu na jeden den a udělat zabezpečení ať nám někdo nepřepadne.“
Zapadající slunce a pozadí Jeseníků se postaralo o výjimečnou atmosféru. Kapela odehrála pod širým nebem, vysoko nad zemí, hodinový koncert, který byl průřezem jejich hudební tvorbou. A prostor dostaly také písně z poslední desky s názvem Než v tom zůstaneme sami.
Záměrem Spolku na záchranu obchodního domu Breda, který akci připravil, je vracet zde postupně život. Tato stavba patří neodmyslitelně k Opavě už téměř jedno století. Poslední roky, než ji koupilo město, ale chátrala. Její oživení teď obyvatelům města připomíná, že historiskou budovu teď čeká nová epocha, epocha oprav.
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Naším cílem je dům oživit. Chceme, aby si lidé zvykli sem chodit. Máme v plánu pořádat různé kulturní akce.
Chystají se také přednášky nebo promítání filmů. Lidé mají stále zájem o komentované prohlídky. A mohou se také zapojit do worshopů, které hledají odpověď na to, jaké využití by mohla budova mít.
návštěvník akce: „Určitě jsem ráda, že se s tím něco děje.“
návštěvník akce: „Uvidíme, co s tím bude.“
Nejdříve přijde řadu úprava fasády a výměna stovky oken. Ty budou vyrobeny podle těch původních. Nyní se připravuje výběrové řízení na dodavatele.
---
Komentované prohlídky opavských kostelů
Komentované prohlídky některých opavských sakrálních památek jsou připraveny v následujících týdnech pro milovníky historie. Během podzimu se mohou zájemci podívat také do ostatních kostelů mimo bohoslužby. Otevřeny budou až do října v rámci akce Otevřené chrámy.
Během září budou moci zájemci nahlédnout do některých opavských kostelů s průvodcem a dozvědět se mnohé o historii těchto staveb i zajímavostech, které se s nimi pojí. S Petrem Tesařem ze Zemského archivu v Opavě, se malá skupinka vypravila na prohlídku Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejstarší opavský kostel. Jeho stavba začala na konci 13. století.
návštěvnice akce: „Ráda bych věděla něco o historii.“
Prohlídku začali u severní věže. Zastavili se u kovaných dveří, které kdysi vedly do krypty. A také u nepřehlédnutelného opěrného oblouku, který podpírá vysoký presbytář. A místní mu neřeknou jinak než noha.
Ivana Maloušková, historik a kurátor, OKO Opava: „V rámci komentovaných prohlídek je možné se podívat do míst, která např. během bohoslužeb či běžného zpřístupnění bývají zamčena.“
Návštěvníci tak mohli výjimečně vstoupit do chrámu přes kapli sv. Anny, která slouží jako sakristie, Zatímco kostel je postavený v gotickém stylu s patrnými připomínkami renesance, jeho vnitřní přestavba je barokní. Hlavní oltář s baldachýnem je z 18. století.
Petr Tesař, průvodce, Zemský archiv v Opavě: „Hlavní oltář je zpracován podle návrhu německého architekta italského původu Maurizia Pedettiho, což se donedávna nevědělo.“
Průvodce upozornil na epitaf knížete Karla z Lichtenštejna od opavského sochaře J. G. Lehnera umístěný na zdi v presbytáři.
Na závěr se mohli návštěvníci pokochat pohledem na jednu z největších monstrancí v republice. Je vysoká necelý metr. Stříbrné tělo zdobí zlacení a český křišťál.
Během září se budou prohlídky v opavské konkatedrále ještě opakovat. Veřejnost se bude moci podívat s průvodcem také do kostela sv. Vojtěcha nebo do Švédské kaple. Tam bude výjimečně sloužená bohoslužba.
V rámci akce Otevřené chrámy pak mohou zájemci o sakrální památky nahlédnout mimo bohoslužby do 37 chrámů v Moravskoslezském kraji.
---