Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Začal festival Bezručova Opava
  • Opavští zastupitelé se sešli naposledy
  • Nově opravená Základní škola v Komárově

Začal festival Bezručova Opava

Měsíc září už po 65. patří multižánrovému festivalu Bezručova Opava. Milovníci kultury se mohou těšit na všechny její podoby: od výstav, koncertů, divadelních a filmových představení až třeba po přednášky. Na slavnostním zahájení převzal Cenu Petra Bezruče skladatel, klavírista a pedagog Petr Hanousek.

Festival babího léta, Bezručova Opava, letos vstoupil do svého 65. ročníku. Jeho kontinuitu nepřerušila ani pandemie koronaviru v minulých letech. Ta se naopak stala inspirací pro 53 pořadů, které během měsíce mohou lidé navštívit. Spojuje je téma Stěhování mezi světy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: „Chceme právě na základě zkušenosti z covidové pandemie, kdy jsme se přestěhovali do počítačového, digitálního světa, tak budeme zvažovat výhody a nevýhody virtuálního a fyzického světa.

Téma je zpracováno ve výstavách, přednáškách, koncertech filmech či divadelních představeních. V některých pořadech bude využita také virtuální realita, kdy s pomocí virtuálních brýlí bude možné stát se např. přímo účastníkem divadelního představení. A nebo se ocitnout v kůži brouka, jak o tom píše Franz Kafka v povídce Proměna. Program se bude během září odehrávat na různých místech ve městě. Některé pořady jsou bez vstupného.

Během úvodního ceremoniálu předal primátor Opavy ocenění za celoživotní práci v oblasti kultury. Cenu Petra Bezruče převzal Petr Hanousek. Klavírista, skladatel, pedagog a publicista se pak přítomným představil v krátkém vystoupení se svým synem Janem.

Petr Hanousek, klavírista a skladatel, laureát Ceny P. Bezruče: „Já jsem muziku jako kluk dělat nechtěl. Ale pak se to tak seběhlo. A teď je to pro mne součást života.“

Zahájení festivalu Bezručova Opava bylo také příležitostí pro udělení Ceny města. Její první laureátkou se stala dlouholetá ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová. Ceremoniálu se ale nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Ocenění města mne potěšilo. Já jsem vlastně celý svůj /životní/ profesní život zasvětila službě městu.“

Druhou laureátkou byla výtvarnice a dříve také učitelka na základní umělecké škole Marcela Mrázková. Stále aktivně tvoří a své grafiky, malby a koláže prezentuje také na veřejnosti.

Marcela Mrázková, výtvarnice, členka výtvarné skupiny X: „Já také ráda cestuji. A tak si  po každém výletě si udělám výstavu svých 15 – 20 prací.“

Cena města Opavy je udělována každoročně osobnostem z nejrůznějších oblastí. Letos ji získaly dvě ženy shodně z oblasti kultury.

Jana Foltysová, kancelář primátora, Magistrát města Opavy: „Je to náhoda, ale nám se to velmi hodí. Když máme zahájení festivalu, tak je příjemné, že můžeme zrovna předávat Ceny města z oblasti kultury.“

V rámci festivalu Bezručova Opava je už nyní v Domě umění zpřístupněna výstava bezejmenných velkoformátových abstraktních olejových maleb Miloslava Mouchy. Tento výtvarník se po emigraci v roce 1968 do Francie výrazně prosadil v zahraničí.

Dagmar Hlubučková, kurátorka výstavy: „Jsem ráda, že tady opět po 30 letech můžeme vystavovat dílo Miloslava Mouchy. Jeho dílo je ojedinělé, unikátní.“

V prostorách kostela sv. Václava jsou umístěna díla studentů opavské základní umělecké školy. A to jednak jejich výtvarné práce a také intermediální projekt Proměny, který spojuje monumentální malbu s filmem.


---

Opavští zastupitelé se sešli naposledy

Opavští zastupitelé se sešli naposledy před nadcházejícími volbami a v tomto složení uzavřeli čtyři roky společného budování města. A nebylo to nic jednoduchého. Spektrum názorů bylo totiž široké. V zastupitelstvu se po volbách v roce 2018 sešlo 10 politických uskupení.

Sál kulturního domu Na Rybníčku. Tady se 39 opavských zastupitelů několikrát do roka schází, aby rozhodovali o důležitých věcech, které se týkají chodu města i jeho rozvoje. A nebylo to vždycky jednoduché. Široká platforma politických stran, hnutí a koalic, zvolených ve volbách v roce 2018 představovala rozmanitou paletu názorů.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Ty nevýhody široké koalice, to je samozřejmě to, že se musíte domlouvat s více subjekty na tom, jak to má vypadat. A ty názory někdy nejsou úplně stejné. A musíte dojít ke kompromisu. Ale to je demokracie.“

Koalici po volbách vytvořily tyto subjekty: ANO, Piráti a Opavané, Občané městských částí Opavy, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. V polovině volebního období sem ale vstoupili sociální demokraté. Piráti se totiž rozhodli kvůli neshodám z koalice odejít a opustit místo ve vedení města. Jako důvod uvedli porušování koaliční smlouvy a nedodržování principů spolupráce.

Hana Brňáková (Piráti), členka Zastupitelstva města Opavy: „Já jsem přesvědčena, že když se řeší strategické věci města, tak je politickým uměním to řádně vyjednat víc než 21 hlasovou podporu.“

Po odchodu Pirátů z vedení města tlaky mezi koalicí a opozicí sílily a vyvrcholily marným pokusem o odvolání primátora za hnutí ANO Tomáše Navrátila v dubnu roku 2021. To mohli občané sledovat on-line na internetu, protože ještě před odchodem Pirátů z vlády se jim podařilo přímé přenosy ze zasedání prosadit.

Monika Klapková (TOP 09), opoziční členka Zastupitelstva města Opavy: „Ta koalice z mého pohledu pohledu by měla pracovat lépe. Informace dodávat dříve. I komunikace dlouho vázla.“

Během čtyř let se v Opavě podařilo realizovat mnoho investičních akcí. Jednoznačně největší je vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov. Prováděly se opravy škol, výstavba parkovacího domu, budovaly se cyklostezky. Kromě toho muselo město počítat s neočekávanými výdaji, které sanovaly pandemii koronaviru nebo byly určeny ukrajinským uprchlíkům.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přesto se nám podařilo proinvestovat přes 1,5 miliardy korun. To jsou krásné peníze a je to na Opavě vidět. Takže můžu říct, že ty čtyři roky byly proinvestiční.“

Jaké budou následující 4 roky v Opavě? Odpověď dají voliči svým hlasem v komunálních volbách, které se uskuteční 23. a 24. září. Na ustavujícím zasedání se 39 nově zvolených zastupitelů sejde v říjnu.

---

Nově opravená Základní škola v Komárově

Děti z opavské městské části Komárov si prodloužily prázdniny a zasedly do lavic až nyní. To proto, aby se vše stihlo nachystat na nový školní rok v opravené škole. Historická budova dostala novou fasádu a díky přístavbě je tady také více místa.

Budova školy v Komárově byla vystavěna v roce 1875. Její téměř sto padesátiletý věk ještě donedávna připomínala omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy. Kvůli opravám se žáci museli na rok přestěhovat do náhradních učeben. Třeba na faru, na obecní úřed nebo do sokolovny.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „My jsme vyučovali na 6 místech, v různých budovách. A teď si představte, že se vlastně musely všechny ty budovy zabydlet. To máte od lavic, koberců až po wi-fi. A následně to dát zase zpátky do pořádku.“

S koncem letošních prázdnin skončily i opravy. Během prvních zářijových dní se ještě ladily poslední detaily, takže si děti trochu prodloužily letní volno. Ale teď už jsou opět v lavicích. A to včetně dvaceti prvňáčků, které do nově opravené školy doprovodili rodiče.

Lumír Měch (OMČO), starosta Komárova: „Ta škola byla celkově ve špatném stavu. Jela už dlouho na hygienické výjimky. Jsme rádi, že se konečně našly v rozpočtu města peníze, aby se zrekonstruovala.“

Trvalo to ovšem dvě desetiletí. A tak se projekt logicky rozšířil. Kromě původní výměny oken a zateplení fasády také o vestavbu v půdních prostorách, rekonstrukci vnitřních rozvodů a úpravu interiéru.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Zhodnotili jsme, že nebudeme dělat jen lehkou opravu. Ale vezmeme to komplexně. Udělají se také nové podhledy s osvětlením, boční stěny a kompletně se udělají také futra a nové dveře.“

Celková cena rekonstrukce nakonec dosáhla ke 40 milionům korun. Přestavbou se škola rozrostla o prostory družiny, které tady dříve chyběly. A také o zázemí pro pedagogy.

Opravy jsou v plném proudu ještě na dvou dalších školách, které zřizuje město Opava.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „V tuto chvíli probíhají rekonstrukce školy v Suchých Lazcích zhruba za 15 mil. Kč a také kompletní rekonstrukce budovy školy na ul. Pekařské za 30 mil. Kč.“

A plánují se také stavební úpravy některých mateřských škol tak, aby se rozšířila jejich kapacita.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
07. září 2022, 16:41

Začal festival Bezručova Opava

Měsíc září už po 65. patří multižánrovému festivalu Bezručova Opava. Milovníci kultury se mohou těšit na všechny její podoby: od výstav, koncertů, divadelních a filmových představení až třeba po přednášky. Na slavnostním zahájení převzal Cenu Petra Bezruče skladatel, klavírista a pedagog Petr Hanousek.

Festival babího léta, Bezručova Opava, letos vstoupil do svého 65. ročníku. Jeho kontinuitu nepřerušila ani pandemie koronaviru v minulých letech. Ta se naopak stala inspirací pro 53 pořadů, které během měsíce mohou lidé navštívit. Spojuje je téma Stěhování mezi světy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: „Chceme právě na základě zkušenosti z covidové pandemie, kdy jsme se přestěhovali do počítačového, digitálního světa, tak budeme zvažovat výhody a nevýhody virtuálního a fyzického světa.

Téma je zpracováno ve výstavách, přednáškách, koncertech filmech či divadelních představeních. V některých pořadech bude využita také virtuální realita, kdy s pomocí virtuálních brýlí bude možné stát se např. přímo účastníkem divadelního představení. A nebo se ocitnout v kůži brouka, jak o tom píše Franz Kafka v povídce Proměna. Program se bude během září odehrávat na různých místech ve městě. Některé pořady jsou bez vstupného.

Během úvodního ceremoniálu předal primátor Opavy ocenění za celoživotní práci v oblasti kultury. Cenu Petra Bezruče převzal Petr Hanousek. Klavírista, skladatel, pedagog a publicista se pak přítomným představil v krátkém vystoupení se svým synem Janem.

Petr Hanousek, klavírista a skladatel, laureát Ceny P. Bezruče: „Já jsem muziku jako kluk dělat nechtěl. Ale pak se to tak seběhlo. A teď je to pro mne součást života.“

Zahájení festivalu Bezručova Opava bylo také příležitostí pro udělení Ceny města. Její první laureátkou se stala dlouholetá ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová. Ceremoniálu se ale nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Ocenění města mne potěšilo. Já jsem vlastně celý svůj /životní/ profesní život zasvětila službě městu.“

Druhou laureátkou byla výtvarnice a dříve také učitelka na základní umělecké škole Marcela Mrázková. Stále aktivně tvoří a své grafiky, malby a koláže prezentuje také na veřejnosti.

Marcela Mrázková, výtvarnice, členka výtvarné skupiny X: „Já také ráda cestuji. A tak si  po každém výletě si udělám výstavu svých 15 – 20 prací.“

Cena města Opavy je udělována každoročně osobnostem z nejrůznějších oblastí. Letos ji získaly dvě ženy shodně z oblasti kultury.

Jana Foltysová, kancelář primátora, Magistrát města Opavy: „Je to náhoda, ale nám se to velmi hodí. Když máme zahájení festivalu, tak je příjemné, že můžeme zrovna předávat Ceny města z oblasti kultury.“

V rámci festivalu Bezručova Opava je už nyní v Domě umění zpřístupněna výstava bezejmenných velkoformátových abstraktních olejových maleb Miloslava Mouchy. Tento výtvarník se po emigraci v roce 1968 do Francie výrazně prosadil v zahraničí.

Dagmar Hlubučková, kurátorka výstavy: „Jsem ráda, že tady opět po 30 letech můžeme vystavovat dílo Miloslava Mouchy. Jeho dílo je ojedinělé, unikátní.“

V prostorách kostela sv. Václava jsou umístěna díla studentů opavské základní umělecké školy. A to jednak jejich výtvarné práce a také intermediální projekt Proměny, který spojuje monumentální malbu s filmem.


---

Opavští zastupitelé se sešli naposledy

Opavští zastupitelé se sešli naposledy před nadcházejícími volbami a v tomto složení uzavřeli čtyři roky společného budování města. A nebylo to nic jednoduchého. Spektrum názorů bylo totiž široké. V zastupitelstvu se po volbách v roce 2018 sešlo 10 politických uskupení.

Sál kulturního domu Na Rybníčku. Tady se 39 opavských zastupitelů několikrát do roka schází, aby rozhodovali o důležitých věcech, které se týkají chodu města i jeho rozvoje. A nebylo to vždycky jednoduché. Široká platforma politických stran, hnutí a koalic, zvolených ve volbách v roce 2018 představovala rozmanitou paletu názorů.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Ty nevýhody široké koalice, to je samozřejmě to, že se musíte domlouvat s více subjekty na tom, jak to má vypadat. A ty názory někdy nejsou úplně stejné. A musíte dojít ke kompromisu. Ale to je demokracie.“

Koalici po volbách vytvořily tyto subjekty: ANO, Piráti a Opavané, Občané městských částí Opavy, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. V polovině volebního období sem ale vstoupili sociální demokraté. Piráti se totiž rozhodli kvůli neshodám z koalice odejít a opustit místo ve vedení města. Jako důvod uvedli porušování koaliční smlouvy a nedodržování principů spolupráce.

Hana Brňáková (Piráti), členka Zastupitelstva města Opavy: „Já jsem přesvědčena, že když se řeší strategické věci města, tak je politickým uměním to řádně vyjednat víc než 21 hlasovou podporu.“

Po odchodu Pirátů z vedení města tlaky mezi koalicí a opozicí sílily a vyvrcholily marným pokusem o odvolání primátora za hnutí ANO Tomáše Navrátila v dubnu roku 2021. To mohli občané sledovat on-line na internetu, protože ještě před odchodem Pirátů z vlády se jim podařilo přímé přenosy ze zasedání prosadit.

Monika Klapková (TOP 09), opoziční členka Zastupitelstva města Opavy: „Ta koalice z mého pohledu pohledu by měla pracovat lépe. Informace dodávat dříve. I komunikace dlouho vázla.“

Během čtyř let se v Opavě podařilo realizovat mnoho investičních akcí. Jednoznačně největší je vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov. Prováděly se opravy škol, výstavba parkovacího domu, budovaly se cyklostezky. Kromě toho muselo město počítat s neočekávanými výdaji, které sanovaly pandemii koronaviru nebo byly určeny ukrajinským uprchlíkům.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přesto se nám podařilo proinvestovat přes 1,5 miliardy korun. To jsou krásné peníze a je to na Opavě vidět. Takže můžu říct, že ty čtyři roky byly proinvestiční.“

Jaké budou následující 4 roky v Opavě? Odpověď dají voliči svým hlasem v komunálních volbách, které se uskuteční 23. a 24. září. Na ustavujícím zasedání se 39 nově zvolených zastupitelů sejde v říjnu.

---

Nově opravená Základní škola v Komárově

Děti z opavské městské části Komárov si prodloužily prázdniny a zasedly do lavic až nyní. To proto, aby se vše stihlo nachystat na nový školní rok v opravené škole. Historická budova dostala novou fasádu a díky přístavbě je tady také více místa.

Budova školy v Komárově byla vystavěna v roce 1875. Její téměř sto padesátiletý věk ještě donedávna připomínala omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy. Kvůli opravám se žáci museli na rok přestěhovat do náhradních učeben. Třeba na faru, na obecní úřed nebo do sokolovny.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „My jsme vyučovali na 6 místech, v různých budovách. A teď si představte, že se vlastně musely všechny ty budovy zabydlet. To máte od lavic, koberců až po wi-fi. A následně to dát zase zpátky do pořádku.“

S koncem letošních prázdnin skončily i opravy. Během prvních zářijových dní se ještě ladily poslední detaily, takže si děti trochu prodloužily letní volno. Ale teď už jsou opět v lavicích. A to včetně dvaceti prvňáčků, které do nově opravené školy doprovodili rodiče.

Lumír Měch (OMČO), starosta Komárova: „Ta škola byla celkově ve špatném stavu. Jela už dlouho na hygienické výjimky. Jsme rádi, že se konečně našly v rozpočtu města peníze, aby se zrekonstruovala.“

Trvalo to ovšem dvě desetiletí. A tak se projekt logicky rozšířil. Kromě původní výměny oken a zateplení fasády také o vestavbu v půdních prostorách, rekonstrukci vnitřních rozvodů a úpravu interiéru.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Zhodnotili jsme, že nebudeme dělat jen lehkou opravu. Ale vezmeme to komplexně. Udělají se také nové podhledy s osvětlením, boční stěny a kompletně se udělají také futra a nové dveře.“

Celková cena rekonstrukce nakonec dosáhla ke 40 milionům korun. Přestavbou se škola rozrostla o prostory družiny, které tady dříve chyběly. A také o zázemí pro pedagogy.

Opravy jsou v plném proudu ještě na dvou dalších školách, které zřizuje město Opava.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „V tuto chvíli probíhají rekonstrukce školy v Suchých Lazcích zhruba za 15 mil. Kč a také kompletní rekonstrukce budovy školy na ul. Pekařské za 30 mil. Kč.“

A plánují se také stavební úpravy některých mateřských škol tak, aby se rozšířila jejich kapacita.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-07-09-2022-16-41