Opavský expres
- Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
- Linda Bittová pomalu vrací obchodní dům Breda do života
- Výtvarný workshop s K. Gebauerem v obchodním domě Breda
- Spálená kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu
Od začátku letošního roku je obchodní dům Breda v majetku města a zdá se, že se chátrající kulturní památka dočká záchrany. Jen málokdo ale ví, že nejdříve byl slyšet hlas Lindy Bittové, která založila Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Následující příspěvek i rozhovor shrne nejpodstatnější.
To, že v centru Opavy stojí chátrající kulturní památka světového významu, věděla Linda Bittová stejně dobře, jako mnozí Opavané. Když se před dvěma lety náhodně seznámila se sochařem Kurtem Gebaurem, dostalo se jí v této věci spolehlivého podporovatele.
Na cestě za záchranou Bredy ji doprovázely ještě stovky, možná i tisíce lidí, kteří nahlédli dovnitř díky přednáškám a prohlídkám. A mohli tak nostalgické vzpomnínky na elegantní obchodní dům s prvorepublikovou atmosférou konfrontovat s realitou. Přestože uvnitř shledali ohořelý interiér, zvlněnou podlahu a rozbitá okna, pořád zde byly stopy ohromujícího díla architekta Leopolda Bauera dobře znát.
Kulturní památka v centru Opavy je kvůli špatnému technickému stavu už devátým rokem zavřená. Když se firma majitele Kamila Kolka dostala do konkurzu, nabídl insolvenční správce zdevastovanou nemovitost k prodeji.
Do života tento architektonický skvost vrátila loňská internetová sbírka na vánoční osvětlení. Zapojilo se do ní na 1500 dárců a vybralo se přes půl milionu korun.
V adventním čase se vloni obchodní dům opět rozzářil jako kdysi.
A v předvánočním čase také zastupitelé rozhodli, že z rozpočtu uvolní necelých 40 milionů korun na odkup nemovitosti od insolvenčního správce.
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč vám tato stavba architekta Leopolda Bauera tolik přirostla k srdci?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Je to kulturní památka, nádherná. Tak jednoduše jsem se zamilovala. Máme společné jakési pouto, které ani nedokážu vysvětlit.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na podzim jste spolu s Kurtem Gebauerem iniciovala obnovení jeho vánočního nasvícení. Tato nostalgická vzpomínka mobilizovala tisíce Opavanů k finanční podpoře. Množí z nich se o prvorepublikovém obchodním domu vyjadřují až s posvátnou úctou. Čím to?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že pro spoustu lidí je Breda určitá část historie živých vzpomínek. Myslím, že Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed města Opavy, ale dům, který potřebuje zachránit. Tak proto ta sbírka a veřejnost.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě nedávno Opavané chodili kolem zchátralé budovy a mohli jen snít o tom, stejně tak jsme o to usilovali i my, novináři. Teď je naprosto běžné, že se tady pořádají přednášky, besedy, workshopy, prohlídky. Co vás jako první napadlo, když jste vstoupila do obchodního domu Breda & Weinstein?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Vzhledem k tomu, že jsme tady byli jako pracovní skupina, kterou ustanovilo město Opava, tak jako první mne napadlo, že by to měla vidět veřejnost. Aby znala současný stav a měla možnost se zapojit do záchrany objektu.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Město nyní dům koupilo. Tak se blýská na lepší časy. Intenzivně se teď řeší, co všechno by tady mělo být. Jaké jsou vaše nápady?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já bych nechtěla zatím nic prozrazovat. Akčně řeším nápady s lidmi v Praze, setkávám se se známými lidmi, kteří mají zkušenosti s takovými objekty. A vůbec s naplněním funkce. Mým snem je, aby do Opavy jezdili nejen lidé z Prahy, ale z celé Evropy.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na sociálních sítích vyzýváte veřejnost, aby se k tomu, co by zde mohlo být, vyjádřila. Plánujete Opavany ještě aktivněji zapojit do rozhodování?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Plánujeme udělat veřejné workshopy s různými skupinami. A nechceme zapomenout na veřejnost. Takže bychom pro ně chtěli připravit malá překvapení. A součástí toho bude publikace Já, Breda. Kde budeme vyzývat občany, aby se zapojili a sdělili nám své příběhy, dojmy a emoce z obchodního domu Breda. A proč se zapojili do naší sbírky a proč nám tím vlastně pomáhají.“
HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA & WEINSTEIN V DATECH:
1927 zahájení stavby
1928 dokončení stavby
1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“
1965 rekonstrukce
1989 vrací se původní název „Breda“
1994 objekt získal v privatizaci K. Kolek
2004 požár a následně rekonstrukce
2013 uzavření
2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji
2022 město Opava se stává vlastníkem nemovitosti
---
V opavském obchodním domě Breda se setkali účastníci workshopu s Kurtem Gebauertem. Zakoupením poukazu na tuto akci přispěli do internetové sbírky na obnovu této kulturní památky. Osm let chátrající budovu letos koupilo město a chystá se ji rekonstruovat.
Na konci minulého roku těchto 15 milovníků výtvarného umění podpořilo obnovu obchodního domu Breda zakoupením poukazu na malířský workshop se sochařem Kurtem Gebauerem. A to přímo uvnitř této prvorepublikové stavby. Tak je od roku 2013 kvůli špatnému technickému stavu uzavřená.
Nejprve je čekala krátká přednáška, aby se dozvěděli něco o historii slavného obchodního domu. Poté následovala prohlídka objektu od sklepa až po půdu. Následně si každý našel místo, které pro něj bylo inspirativní, rozložil zde malířské náčiní a pustil se do práce.
Lenka Chorvátová, účastnice workshopu: „Zaujala mne tato kopule a světlo, které sem proniká.“
Většina výtvarníků zůstala v impozantní vstupní hale s dvojramenným schodištěm, skleněnou kupolí a vitrážovými okny.
Kdo chtěl více klidu, vydal se hlouběji do útrob domu. Provizorní ateliér vznikl také v nejvyšším patře budovy.
Věra Monczová, účastnice workshopu: „Už od dětství mne fascinovala ta kulatá okýnka, když jsem se na ně dívala z venku. Tak jsem sem chtěla nahlédnout. A tento prostor nebyl nikdy přístupný.“
Někdo se pustil do práce hned, jiný dlouho čekal na myšlenku, kterou na papír zachytí. Mohla to být realita, vzpomínky nebo momentální emoce, které zanedbaná stavba vzbuzuje.
Linda Bittová, organizátorka akce, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „My bychom byli rádi, kdyby účastníci workshopu namalovali interiér Bredy, ať už její historii nebo současnost nebo vizi do budoucna.“
Kurt Gebauer jen lehce korigoval nápady.
Kurt Gebauer, sochař: „Je to na nich, aby si vybrali, co chtějí. Jestli kreslí nebo malují to, co vidí. Nebo nějakou emoci, která jim tady z toho vytanula v hlavě.“
Organizátoři akce plánují, že díla, která vznikla během čtyř hodinového workshopu, v budoucnu také vystaví.
---
Doba koupání a slunění je v plném proudu. Lidé by neměli zapomínat na to, že nadměrné vystavování se slunci bez potřebné ochrany může kůži poškodit. Spáleniny zvyšují riziko melanomu. Ultrafialové záření je jedním z faktorů, který se podílí na vzniku rakoviny kůže.
Slunění s mírou a také s použitím vhodného opalovacího krému. To je jednoduché pravidlo, jak v létě kůži zbytečně nezatěžovat. Největší ohrožení představují spáleniny.
Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „To je jeden z velkých rizikových faktorů pro melanomy. Takové to spálení do červena, do puchýřů zejména v dětství."
Slunce působí na kůži nejen u vody, ale také třeba během túry či při sportovních aktivitách. Nebo při běžné cestě do školy či do práce. Ochrana je důležitá. Zatímco v tuzemsku stačí preparáty s faktorem 30, v jižních zemích by to měla být spíš padesátka. Nutné je natírat všechny části těla, které nejsou pokryté oblečením.
Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Já bych doporučovala chránit si zejména obličej. Ten je nejvíce vystavovaný, i když jsme oblečeni. Je chrornicky vystavovaný UV záření.“
Větší pozornost si zaslouží dětská pokožka a také pokožka světlého fototypu. V těchto případech by slunění mělo být pozvolné a vždy s použitím přípravku s vyšším ochranným faktorem. Pro ději se vyrábějí ve formě pěny či mlhy, aby se daly co nejjednodušeji na kůži aplikovat.
Zdá se, že v poslední době lidé sahají po opalovacích krémech častěji, než dřív. A leckdy si zajdou pro specifické přípravky do lékárny.
Gabriela Krhutová, farmaceutka: „Lidé nejvíce požadují preparáty pro děti, dále preparáty pro lidi, kteří trpí nějakými kožními nemocemi. Příp. pro alergicky, s vyššími faktory, to je zajímá.“
Péči o kůži by lidé měli podceňovat a pozornost by měli také věnovat mateřským znaménkám a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.
DOBA SLUNĚNÍ PODLE FOTOTYPŮ:
---
Od začátku letošního roku je obchodní dům Breda v majetku města a zdá se, že se chátrající kulturní památka dočká záchrany. Jen málokdo ale ví, že nejdříve byl slyšet hlas Lindy Bittové, která založila Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Následující příspěvek i rozhovor shrne nejpodstatnější.
To, že v centru Opavy stojí chátrající kulturní památka světového významu, věděla Linda Bittová stejně dobře, jako mnozí Opavané. Když se před dvěma lety náhodně seznámila se sochařem Kurtem Gebaurem, dostalo se jí v této věci spolehlivého podporovatele.
Na cestě za záchranou Bredy ji doprovázely ještě stovky, možná i tisíce lidí, kteří nahlédli dovnitř díky přednáškám a prohlídkám. A mohli tak nostalgické vzpomnínky na elegantní obchodní dům s prvorepublikovou atmosférou konfrontovat s realitou. Přestože uvnitř shledali ohořelý interiér, zvlněnou podlahu a rozbitá okna, pořád zde byly stopy ohromujícího díla architekta Leopolda Bauera dobře znát.
Kulturní památka v centru Opavy je kvůli špatnému technickému stavu už devátým rokem zavřená. Když se firma majitele Kamila Kolka dostala do konkurzu, nabídl insolvenční správce zdevastovanou nemovitost k prodeji.
Do života tento architektonický skvost vrátila loňská internetová sbírka na vánoční osvětlení. Zapojilo se do ní na 1500 dárců a vybralo se přes půl milionu korun.
V adventním čase se vloni obchodní dům opět rozzářil jako kdysi.
A v předvánočním čase také zastupitelé rozhodli, že z rozpočtu uvolní necelých 40 milionů korun na odkup nemovitosti od insolvenčního správce.
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč vám tato stavba architekta Leopolda Bauera tolik přirostla k srdci?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Je to kulturní památka, nádherná. Tak jednoduše jsem se zamilovala. Máme společné jakési pouto, které ani nedokážu vysvětlit.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na podzim jste spolu s Kurtem Gebauerem iniciovala obnovení jeho vánočního nasvícení. Tato nostalgická vzpomínka mobilizovala tisíce Opavanů k finanční podpoře. Množí z nich se o prvorepublikovém obchodním domu vyjadřují až s posvátnou úctou. Čím to?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že pro spoustu lidí je Breda určitá část historie živých vzpomínek. Myslím, že Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed města Opavy, ale dům, který potřebuje zachránit. Tak proto ta sbírka a veřejnost.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě nedávno Opavané chodili kolem zchátralé budovy a mohli jen snít o tom, stejně tak jsme o to usilovali i my, novináři. Teď je naprosto běžné, že se tady pořádají přednášky, besedy, workshopy, prohlídky. Co vás jako první napadlo, když jste vstoupila do obchodního domu Breda & Weinstein?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Vzhledem k tomu, že jsme tady byli jako pracovní skupina, kterou ustanovilo město Opava, tak jako první mne napadlo, že by to měla vidět veřejnost. Aby znala současný stav a měla možnost se zapojit do záchrany objektu.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Město nyní dům koupilo. Tak se blýská na lepší časy. Intenzivně se teď řeší, co všechno by tady mělo být. Jaké jsou vaše nápady?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já bych nechtěla zatím nic prozrazovat. Akčně řeším nápady s lidmi v Praze, setkávám se se známými lidmi, kteří mají zkušenosti s takovými objekty. A vůbec s naplněním funkce. Mým snem je, aby do Opavy jezdili nejen lidé z Prahy, ale z celé Evropy.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na sociálních sítích vyzýváte veřejnost, aby se k tomu, co by zde mohlo být, vyjádřila. Plánujete Opavany ještě aktivněji zapojit do rozhodování?
Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Plánujeme udělat veřejné workshopy s různými skupinami. A nechceme zapomenout na veřejnost. Takže bychom pro ně chtěli připravit malá překvapení. A součástí toho bude publikace Já, Breda. Kde budeme vyzývat občany, aby se zapojili a sdělili nám své příběhy, dojmy a emoce z obchodního domu Breda. A proč se zapojili do naší sbírky a proč nám tím vlastně pomáhají.“
HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA & WEINSTEIN V DATECH:
1927 zahájení stavby
1928 dokončení stavby
1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“
1965 rekonstrukce
1989 vrací se původní název „Breda“
1994 objekt získal v privatizaci K. Kolek
2004 požár a následně rekonstrukce
2013 uzavření
2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji
2022 město Opava se stává vlastníkem nemovitosti
---
V opavském obchodním domě Breda se setkali účastníci workshopu s Kurtem Gebauertem. Zakoupením poukazu na tuto akci přispěli do internetové sbírky na obnovu této kulturní památky. Osm let chátrající budovu letos koupilo město a chystá se ji rekonstruovat.
Na konci minulého roku těchto 15 milovníků výtvarného umění podpořilo obnovu obchodního domu Breda zakoupením poukazu na malířský workshop se sochařem Kurtem Gebauerem. A to přímo uvnitř této prvorepublikové stavby. Tak je od roku 2013 kvůli špatnému technickému stavu uzavřená.
Nejprve je čekala krátká přednáška, aby se dozvěděli něco o historii slavného obchodního domu. Poté následovala prohlídka objektu od sklepa až po půdu. Následně si každý našel místo, které pro něj bylo inspirativní, rozložil zde malířské náčiní a pustil se do práce.
Lenka Chorvátová, účastnice workshopu: „Zaujala mne tato kopule a světlo, které sem proniká.“
Většina výtvarníků zůstala v impozantní vstupní hale s dvojramenným schodištěm, skleněnou kupolí a vitrážovými okny.
Kdo chtěl více klidu, vydal se hlouběji do útrob domu. Provizorní ateliér vznikl také v nejvyšším patře budovy.
Věra Monczová, účastnice workshopu: „Už od dětství mne fascinovala ta kulatá okýnka, když jsem se na ně dívala z venku. Tak jsem sem chtěla nahlédnout. A tento prostor nebyl nikdy přístupný.“
Někdo se pustil do práce hned, jiný dlouho čekal na myšlenku, kterou na papír zachytí. Mohla to být realita, vzpomínky nebo momentální emoce, které zanedbaná stavba vzbuzuje.
Linda Bittová, organizátorka akce, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „My bychom byli rádi, kdyby účastníci workshopu namalovali interiér Bredy, ať už její historii nebo současnost nebo vizi do budoucna.“
Kurt Gebauer jen lehce korigoval nápady.
Kurt Gebauer, sochař: „Je to na nich, aby si vybrali, co chtějí. Jestli kreslí nebo malují to, co vidí. Nebo nějakou emoci, která jim tady z toho vytanula v hlavě.“
Organizátoři akce plánují, že díla, která vznikla během čtyř hodinového workshopu, v budoucnu také vystaví.
---
Doba koupání a slunění je v plném proudu. Lidé by neměli zapomínat na to, že nadměrné vystavování se slunci bez potřebné ochrany může kůži poškodit. Spáleniny zvyšují riziko melanomu. Ultrafialové záření je jedním z faktorů, který se podílí na vzniku rakoviny kůže.
Slunění s mírou a také s použitím vhodného opalovacího krému. To je jednoduché pravidlo, jak v létě kůži zbytečně nezatěžovat. Největší ohrožení představují spáleniny.
Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „To je jeden z velkých rizikových faktorů pro melanomy. Takové to spálení do červena, do puchýřů zejména v dětství."
Slunce působí na kůži nejen u vody, ale také třeba během túry či při sportovních aktivitách. Nebo při běžné cestě do školy či do práce. Ochrana je důležitá. Zatímco v tuzemsku stačí preparáty s faktorem 30, v jižních zemích by to měla být spíš padesátka. Nutné je natírat všechny části těla, které nejsou pokryté oblečením.
Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Já bych doporučovala chránit si zejména obličej. Ten je nejvíce vystavovaný, i když jsme oblečeni. Je chrornicky vystavovaný UV záření.“
Větší pozornost si zaslouží dětská pokožka a také pokožka světlého fototypu. V těchto případech by slunění mělo být pozvolné a vždy s použitím přípravku s vyšším ochranným faktorem. Pro ději se vyrábějí ve formě pěny či mlhy, aby se daly co nejjednodušeji na kůži aplikovat.
Zdá se, že v poslední době lidé sahají po opalovacích krémech častěji, než dřív. A leckdy si zajdou pro specifické přípravky do lékárny.
Gabriela Krhutová, farmaceutka: „Lidé nejvíce požadují preparáty pro děti, dále preparáty pro lidi, kteří trpí nějakými kožními nemocemi. Příp. pro alergicky, s vyššími faktory, to je zajímá.“
Péči o kůži by lidé měli podceňovat a pozornost by měli také věnovat mateřským znaménkám a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.
DOBA SLUNĚNÍ PODLE FOTOTYPŮ:
---