Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Volby do Poslanecké sněmovny 2021 v Opavě
  • OHK Opava rozvíjí spolupráci se školami
  • Slezské divadlo: Nové zdroje financování?
  • Přírodní zahrada ke hře i k poučení

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 v Opavě

Začaly volby do Poslanecké sněmovny. Podíváme se, jak to vypadalo ve volebních místnostech i na speciálním drive-in stanovišti, kde mohli volit lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě či izolaci, s předstihem už ve středu.

Pro některé voliče začaly volby o pár dnů dříve. A to už ve středu. K urnám si museli dojet autem. Ti, kteří zůstali kvůli koronaviru v karanténě, totiž volili na speciálních drive–in stanovištích. Tady v Opavě ale této možnosti nevyužilo příliš mnoho voličů. Jejich počet byl nakonec srovnatelný s loňskou účastní ve volbách do zastupitelstva kraje.  Svůj hlas tady vhodilo do schránky 36 voličů, o tři více než vloni. Přitom v karanténě nebo izolaci je letos méně lidí, než ve stejném čase v roce 2020. Pro ostatní voliče se volební místnosti otevřely v pátek ve 14 hodin.

Hana Fraňková, zapisovatelka volební komise: „Hodinu po otevření volební místnosti můžeme říct, že máme účast víc jak 11%.“

účastnk voleb: „Chodím vždycky takto brzy, ať to mám za sebou a nemusím na to myslet.“

účastnk voleb: „Čekáme zítra návštěvu na zítřek, velká příprava. Tak jsme si říkali: dnes si to odvolíme a máme pokoj.“

V letošním roce zaznamenali na opavském magistrátu velký zájem o přenosnou volební urnu a také o voličské průkazy, se kterými mohou lidé hlasovat mimo určený volební okrsek. Úředníci jich vydali téměř tisícovku. To je ve srovnání s předchozími parlamentními volbami dvojnásobek.


POČET LIDÍ V KARANTÉNĚ A IZOALCI V OPAVĚ:

2021                       izolace         331

                               karanténa    937


2020                      izolace           452

                              karanténa    1466


---

OHK Opava rozvíjí spolupráci se školami

Staronovým předsedou představenstva Okresní hospodářské komory Opava se stal Lukáš Pavelek. Prioritou vedení bude v následujících tří letech i nadále spolupráce se školami v regionu. Cílem je, aby z nich odcházeli absolventi oborů, které trh práce potřebuje.

Opavská hospodářská komora sdružuje víc jak stovku firem. Jejich delegáti na svém shromáždění volili nové vedení pro nadcházející tři roky. O funkci předsedy představenstva se znovu ucházel Lukáš Pavelek, který provedl podnikatele náročnou kovidovou krizí. V tajné volbě byl přítomnými jednomyslně zvolen. Ve funkci zůstali také oba místopředsedové Tomáš Kerlín i Walo Hinterberger.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva: "Kovidová situace byla jedna věc, která se, doufám, opakovat nebude. Ale je před námi spousta dalších výzev, které mohou mít podobné dopady na podnikatele. A já doufám, že se firmy naučí lépe reagovat na nenadálé situace.“

Pandemie ale přerušila rozvíjející se spolupráci se školami. Kvůli protiepidemickým opatřením se nemohl uskutečnit Veletrh povolání, který pomáhal deváťákům správně si zvolit střední školu a perspektivní zaměstnání.

Firmy a školy budou i v následujících letech spolupracovat při vzniku nových oborů tak, aby je opouštěli kvalifikovaní pracovníci, kteří jsou v regionu potřeba.

Tomáš Kerlín, místopředseda představenstva, Okresní hospodářská komora Opava: „Dále bychom chtěli spolupráci mezi firmami a středními školami prohlubovat. Ale je důležité, aby byla dobrá vůle na obou stranách. Jak ve školách, tak i na straně firem. A po vzájemné dohodě  mohl následovat určitý proces, který povede k tomu, aby ředitel střední školy mohl nový obor založit."

Navzdory problémům, které kvůli koronaviru v hospodářství nastaly, ať už je to nedostatek materiálů či komponentů a také stagnace automobilového průmyslu, se počet lidí bez práce na Opavsku už čtvrtý měsíc stagnuje. Podíl nezaměstnaných činí 2,8 % a je nejnižší v kraji.

Jan Schindler, člen Okresní hospodářské komory Opava: „Myslím, že Opavané čím zaujmout. Má širokou platformu firem. Nejen ve výrobním segmentu, ale i ve službách."

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR již dříve ocenil za rozvoj podnikání představitele dvou opavských firem: ředitele KHS Industrial Tomáše Kerlína a Kateřinu Krejčí, jednatelku Slezských staveb. Výrazné podnikatele v regionu hledá nyní soutěž Merkurova křídla.

Miluše Psotová, ředitelka Okresní hospodářské komory Opava: „Pokud máte dojem, že znáte živnostníka, máte nějakou oblíbenou firmu či osobnost, která pro region udělala něco významného, vyplňte dotazník, který je na našem webu.“

Vyhlášení vítězů plánuje okresní hospodářská komora na začátek prosince.

Odkaz na dotazník MERKUROVA KŘÍDLA:  





---

Slezské divadlo: Nové zdroje financování?

Opavská radnice si nechala zpracovat audit, který má transformovat financování Slezského divadla. Město, jeho zřizovatel, jej dlouhodobě podporuje částkou, která tvoří zhruba 5 – 7% rozpočtu. A to je podle vedení města hodně. Výsledky auditu probereme s náměstkem primátora Opavy Petrem Orieščíkem.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Výsledek auditu předložil čtyři varianty řešení. Pro kterou variantu jste se rozhodli?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Město Opava se nyní nerozhodlo ani pro jednu z variant, které nabízí analýza. My v tuto chvíli hledáme především vícezdrojové financování, aby se zachovalo vícesložkové divadlo.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Už víte, odkud by měly nové finanční toky proudit?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Samozřejmě, pro nás je nejdůležitější domluvit se s Ministerstvem kultury a s Moravskoslezským krajem, aby financování bylo nejenom na Městě Opavě, ale aby také ministerstvo a kraj poskytlo na fungování divadla více zdrojů.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ministerstvo kultury už vám nějaké peníze poskytlo. Je to 20,4 mil. Kč. Je ta částka dostatečná a budete s ní moci počítat také příští rok?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „V rámci tohoto provozu je ta částka pro nás velmi dobrá. A my budeme jednat o tom, aby to tak mohlo být i v dalších letech.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Problém s financováním mají všechna tzv. okresní divadla napříč republikou. Jak by, podle vás, mělo financování vypadat, aby města netrápilo. Jak by měl pomoci stát?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „My bychom byli rádi, kdyby se zachovala podpora Ministerstva kultury (20,4 mil. Kč). Rádi bychom jednali o větší podpoře z Moravskoslezského kraje. Pokud bychom měli peníze z ministerstva plus ještě 3 – 4 mil. korun z kraje, věřím, že bychom to zvládli."

Kateřina Geryková, TV POLAR: Slezské divadlo je dvou souborové, s činohrou a operou. Náklady na druhou jmenovanou složku jsou vyšší, kvůli angažmá orchestru a sboru. Hledali jste úspory také tam?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Samozřejmě,  o opeře ve Slezském divadle se mluví mnoho a mnohé už se řeklo. My hledáme úspory. Ale pro město je v tuto chvíli nejdůležitější zachovat operu a hledat ve vícezdrojovém financování záchranu divadla.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ještě do konce roku povede Slezské divadlo současný ředitel Ilja Racek, který rezignoval. Už dříve se konalo výběrové řízení na jeho nástupce, ale nikoho se vybrat nepodařilo. Teď běží další kolo. Už víte, kdo se přihlásil a podle čeho budete nástupce Ilji Racka vybírat?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Druhé kolo výběrového řízení stále běží. Takže nemohu nic konkrétního říci. Věřím, že vybereme někoho perspektivního, který po panu Rackovi funkci převezme. A budeme s ním dále pracovat na záchraně a modernizaci divadla.“



PŘÍSPĚVEK ZŘIZOVATELE - STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVA:

2017             73 000 000 Kč
2018             82 000 000 Kč
2019             86 500 000 Kč
2020             83 000 000 Kč
2021             80 000 000 Kč


PŘÍSPĚVEK MINISTERSTVA KULTURY:

2017                6 000 000 Kč                                                                                                                                                                            2018                6 000 000 Kč
2019                6 600 000 Kč
2020                8 100 000 Kč                                                                                                                                                                            2021              20 400 000 Kč

---

Přírodní zahrada ke hře i k poučení

Děti z Mateřské školy Srdíčko v Opavě mají nově upravenou zahradu, která slouží nejen ke hře, ale také ke vzdělávání. Mohou tady pozorovat přírodu během celého roku. Pěstují zeleninu a bylinky, a učí se poznávat horniny. Součástí je také venkovní učebna.

Z obyčejné zelené plochy s dětskými prolézačkami a pískovištěm se stala zahrada, kde se děti mohou schovat v lesním zákoutí, ztratit se v bylinkovém labyrintu nebo pěstovat zeleninu.

Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Srdíčko, Opava: „Sázeli, starali se o růst rostlinek, pleli, zalévali, okopávali. Pak měli možnost si to i ochutnat. Ať to byly ředkvičky, mrkvičky, hrášek a teď se těšíme na podzimní úrodu dýní.“

Děti mohou sledovat, jak se příroda během roku mění. Díky „živému atlasu“, který jim roste přímo na zahradě, se učí poznávat stromy, plodiny, květiny i bylinky.

Venku mohou trávit čas i během nepříznivého počasí. A to díky přístřešku, který vznikl rekonstrukcí z nevzhledné přístavby. Na zahradě přibyly také výukové materiály o přírodě.

Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Srdíčko, Opava: „V této další fázi projektu přírodní zahrady z Fondu Životního prostředí jsme realizovali dílčí moduly. Je tady modul lesa, květnaté louky, máme tady expozici geologickou.“

Zahrada je plná nejrůznějších zákoutí, která nabízejí dětem místo ke hře. Nerovný terén zoceluje jejich pohybové schopnosti. Jsou tady ale i upravené sportovní plochy pro míčové hry.

Petra Wolfová, učitelka MŠ Srdíčko, Opava: „Děti mohou běhat, mohou se rozletět kam se jim zlíbí. Ten pohyb je pro ně strašně důležitý. Pořád sedět ve třídě také není moc zdravé. Víme, že některé děti nechodí tak často ven s rodiči. Tak se jim snažíme umožnit tady ten pohyb pestřejší.“

Přírodní zahrada u Mateřské školy Srdíčko začala vznikat před 8 lety. Projekt dohromady za víc jak 3 miliony korun byl ukončený letos.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
09. října 2021, 16:40

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 v Opavě

Začaly volby do Poslanecké sněmovny. Podíváme se, jak to vypadalo ve volebních místnostech i na speciálním drive-in stanovišti, kde mohli volit lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě či izolaci, s předstihem už ve středu.

Pro některé voliče začaly volby o pár dnů dříve. A to už ve středu. K urnám si museli dojet autem. Ti, kteří zůstali kvůli koronaviru v karanténě, totiž volili na speciálních drive–in stanovištích. Tady v Opavě ale této možnosti nevyužilo příliš mnoho voličů. Jejich počet byl nakonec srovnatelný s loňskou účastní ve volbách do zastupitelstva kraje.  Svůj hlas tady vhodilo do schránky 36 voličů, o tři více než vloni. Přitom v karanténě nebo izolaci je letos méně lidí, než ve stejném čase v roce 2020. Pro ostatní voliče se volební místnosti otevřely v pátek ve 14 hodin.

Hana Fraňková, zapisovatelka volební komise: „Hodinu po otevření volební místnosti můžeme říct, že máme účast víc jak 11%.“

účastnk voleb: „Chodím vždycky takto brzy, ať to mám za sebou a nemusím na to myslet.“

účastnk voleb: „Čekáme zítra návštěvu na zítřek, velká příprava. Tak jsme si říkali: dnes si to odvolíme a máme pokoj.“

V letošním roce zaznamenali na opavském magistrátu velký zájem o přenosnou volební urnu a také o voličské průkazy, se kterými mohou lidé hlasovat mimo určený volební okrsek. Úředníci jich vydali téměř tisícovku. To je ve srovnání s předchozími parlamentními volbami dvojnásobek.


POČET LIDÍ V KARANTÉNĚ A IZOALCI V OPAVĚ:

2021                       izolace         331

                               karanténa    937


2020                      izolace           452

                              karanténa    1466


---

OHK Opava rozvíjí spolupráci se školami

Staronovým předsedou představenstva Okresní hospodářské komory Opava se stal Lukáš Pavelek. Prioritou vedení bude v následujících tří letech i nadále spolupráce se školami v regionu. Cílem je, aby z nich odcházeli absolventi oborů, které trh práce potřebuje.

Opavská hospodářská komora sdružuje víc jak stovku firem. Jejich delegáti na svém shromáždění volili nové vedení pro nadcházející tři roky. O funkci předsedy představenstva se znovu ucházel Lukáš Pavelek, který provedl podnikatele náročnou kovidovou krizí. V tajné volbě byl přítomnými jednomyslně zvolen. Ve funkci zůstali také oba místopředsedové Tomáš Kerlín i Walo Hinterberger.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva: "Kovidová situace byla jedna věc, která se, doufám, opakovat nebude. Ale je před námi spousta dalších výzev, které mohou mít podobné dopady na podnikatele. A já doufám, že se firmy naučí lépe reagovat na nenadálé situace.“

Pandemie ale přerušila rozvíjející se spolupráci se školami. Kvůli protiepidemickým opatřením se nemohl uskutečnit Veletrh povolání, který pomáhal deváťákům správně si zvolit střední školu a perspektivní zaměstnání.

Firmy a školy budou i v následujících letech spolupracovat při vzniku nových oborů tak, aby je opouštěli kvalifikovaní pracovníci, kteří jsou v regionu potřeba.

Tomáš Kerlín, místopředseda představenstva, Okresní hospodářská komora Opava: „Dále bychom chtěli spolupráci mezi firmami a středními školami prohlubovat. Ale je důležité, aby byla dobrá vůle na obou stranách. Jak ve školách, tak i na straně firem. A po vzájemné dohodě  mohl následovat určitý proces, který povede k tomu, aby ředitel střední školy mohl nový obor založit."

Navzdory problémům, které kvůli koronaviru v hospodářství nastaly, ať už je to nedostatek materiálů či komponentů a také stagnace automobilového průmyslu, se počet lidí bez práce na Opavsku už čtvrtý měsíc stagnuje. Podíl nezaměstnaných činí 2,8 % a je nejnižší v kraji.

Jan Schindler, člen Okresní hospodářské komory Opava: „Myslím, že Opavané čím zaujmout. Má širokou platformu firem. Nejen ve výrobním segmentu, ale i ve službách."

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR již dříve ocenil za rozvoj podnikání představitele dvou opavských firem: ředitele KHS Industrial Tomáše Kerlína a Kateřinu Krejčí, jednatelku Slezských staveb. Výrazné podnikatele v regionu hledá nyní soutěž Merkurova křídla.

Miluše Psotová, ředitelka Okresní hospodářské komory Opava: „Pokud máte dojem, že znáte živnostníka, máte nějakou oblíbenou firmu či osobnost, která pro region udělala něco významného, vyplňte dotazník, který je na našem webu.“

Vyhlášení vítězů plánuje okresní hospodářská komora na začátek prosince.

Odkaz na dotazník MERKUROVA KŘÍDLA:  





---

Slezské divadlo: Nové zdroje financování?

Opavská radnice si nechala zpracovat audit, který má transformovat financování Slezského divadla. Město, jeho zřizovatel, jej dlouhodobě podporuje částkou, která tvoří zhruba 5 – 7% rozpočtu. A to je podle vedení města hodně. Výsledky auditu probereme s náměstkem primátora Opavy Petrem Orieščíkem.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Výsledek auditu předložil čtyři varianty řešení. Pro kterou variantu jste se rozhodli?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Město Opava se nyní nerozhodlo ani pro jednu z variant, které nabízí analýza. My v tuto chvíli hledáme především vícezdrojové financování, aby se zachovalo vícesložkové divadlo.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Už víte, odkud by měly nové finanční toky proudit?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Samozřejmě, pro nás je nejdůležitější domluvit se s Ministerstvem kultury a s Moravskoslezským krajem, aby financování bylo nejenom na Městě Opavě, ale aby také ministerstvo a kraj poskytlo na fungování divadla více zdrojů.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ministerstvo kultury už vám nějaké peníze poskytlo. Je to 20,4 mil. Kč. Je ta částka dostatečná a budete s ní moci počítat také příští rok?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „V rámci tohoto provozu je ta částka pro nás velmi dobrá. A my budeme jednat o tom, aby to tak mohlo být i v dalších letech.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Problém s financováním mají všechna tzv. okresní divadla napříč republikou. Jak by, podle vás, mělo financování vypadat, aby města netrápilo. Jak by měl pomoci stát?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „My bychom byli rádi, kdyby se zachovala podpora Ministerstva kultury (20,4 mil. Kč). Rádi bychom jednali o větší podpoře z Moravskoslezského kraje. Pokud bychom měli peníze z ministerstva plus ještě 3 – 4 mil. korun z kraje, věřím, že bychom to zvládli."

Kateřina Geryková, TV POLAR: Slezské divadlo je dvou souborové, s činohrou a operou. Náklady na druhou jmenovanou složku jsou vyšší, kvůli angažmá orchestru a sboru. Hledali jste úspory také tam?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Samozřejmě,  o opeře ve Slezském divadle se mluví mnoho a mnohé už se řeklo. My hledáme úspory. Ale pro město je v tuto chvíli nejdůležitější zachovat operu a hledat ve vícezdrojovém financování záchranu divadla.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ještě do konce roku povede Slezské divadlo současný ředitel Ilja Racek, který rezignoval. Už dříve se konalo výběrové řízení na jeho nástupce, ale nikoho se vybrat nepodařilo. Teď běží další kolo. Už víte, kdo se přihlásil a podle čeho budete nástupce Ilji Racka vybírat?

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Druhé kolo výběrového řízení stále běží. Takže nemohu nic konkrétního říci. Věřím, že vybereme někoho perspektivního, který po panu Rackovi funkci převezme. A budeme s ním dále pracovat na záchraně a modernizaci divadla.“



PŘÍSPĚVEK ZŘIZOVATELE - STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVA:

2017             73 000 000 Kč
2018             82 000 000 Kč
2019             86 500 000 Kč
2020             83 000 000 Kč
2021             80 000 000 Kč


PŘÍSPĚVEK MINISTERSTVA KULTURY:

2017                6 000 000 Kč                                                                                                                                                                            2018                6 000 000 Kč
2019                6 600 000 Kč
2020                8 100 000 Kč                                                                                                                                                                            2021              20 400 000 Kč

---

Přírodní zahrada ke hře i k poučení

Děti z Mateřské školy Srdíčko v Opavě mají nově upravenou zahradu, která slouží nejen ke hře, ale také ke vzdělávání. Mohou tady pozorovat přírodu během celého roku. Pěstují zeleninu a bylinky, a učí se poznávat horniny. Součástí je také venkovní učebna.

Z obyčejné zelené plochy s dětskými prolézačkami a pískovištěm se stala zahrada, kde se děti mohou schovat v lesním zákoutí, ztratit se v bylinkovém labyrintu nebo pěstovat zeleninu.

Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Srdíčko, Opava: „Sázeli, starali se o růst rostlinek, pleli, zalévali, okopávali. Pak měli možnost si to i ochutnat. Ať to byly ředkvičky, mrkvičky, hrášek a teď se těšíme na podzimní úrodu dýní.“

Děti mohou sledovat, jak se příroda během roku mění. Díky „živému atlasu“, který jim roste přímo na zahradě, se učí poznávat stromy, plodiny, květiny i bylinky.

Venku mohou trávit čas i během nepříznivého počasí. A to díky přístřešku, který vznikl rekonstrukcí z nevzhledné přístavby. Na zahradě přibyly také výukové materiály o přírodě.

Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Srdíčko, Opava: „V této další fázi projektu přírodní zahrady z Fondu Životního prostředí jsme realizovali dílčí moduly. Je tady modul lesa, květnaté louky, máme tady expozici geologickou.“

Zahrada je plná nejrůznějších zákoutí, která nabízejí dětem místo ke hře. Nerovný terén zoceluje jejich pohybové schopnosti. Jsou tady ale i upravené sportovní plochy pro míčové hry.

Petra Wolfová, učitelka MŠ Srdíčko, Opava: „Děti mohou běhat, mohou se rozletět kam se jim zlíbí. Ten pohyb je pro ně strašně důležitý. Pořád sedět ve třídě také není moc zdravé. Víme, že některé děti nechodí tak často ven s rodiči. Tak se jim snažíme umožnit tady ten pohyb pestřejší.“

Přírodní zahrada u Mateřské školy Srdíčko začala vznikat před 8 lety. Projekt dohromady za víc jak 3 miliony korun byl ukončený letos.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-11-10-2021-16-44