Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Opavská MHD zřejmě zdraží
  • Třídící patrola radí, co s odpadem
  • Škapa, Hábl a Nenutil vystavují v Domě umění

Opavská MHD zřejmě zdraží

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

Opavský dopravní podnik provozuje 11 trolejbusových a 15 autobusových linek. Ročně přepraví necelých 9 milionů cestujících. Jejich počet ale nyní klesá. V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zatímco rozpočet pro letošní rok měl dopravní podnik devadesáti milionový, návrh na příští rok překročil 100 milionů korun. Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Co se týká úpravy tarifů, tak ten byl u časového jízdného dlouhodobého naposledy zvedán v roce 2013. Letos jsme zvedali hotovostní platbu z 15 na 20 a je plánovaná na 30 Kč.“

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Zároveň se město bude snažit, aby se cestující, kteří v době kovidu hromadnou dopravu přestali používat, do autobusů a trolejbusů znovu vrátili.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Kampaň budeme dělat, musí to být marketingově propojeno. Ale ten návrat cestujících už takový nebude.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


---

Třídící patrola radí, co s odpadem

Opavští školáci budou radit, jak správně třídit odpad. Třídící patrola vysvětlí, jak který druh odpadu vytřídit a také jak zbytečnému o odpadu předcházet. Lidé by si měli dávat pozor, co odhazují do popelnice. Novela Zákona o odpadech totiž výrazně navýšila cenu za jeho ukládání na skládkách.

Do projektu Třídící patrola se zapojily děti ze čtyř opavských škol. Pro žáky z vávrovické základní školy není téma třídění odpadu nic nového. Podrobně se mu věnují. Nejen ve vyučování, ale i ve volném čase. A je to vidět. Nádoby na třídění nechybí v žádné třídě ani na chodbách.

Jakub Ludvík, žák ZŠ Vávrovice: „My ve škole netřídíme jen papír, plasty a směsný odpad. Ale i bio odpad, baterie, hliník a pastelky.“

Teď mohou své zkušenosti předat každému, kdo má o ně zájem.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ a MŠ Vávrovice: „My máme vlastní eko-hlídku, která se stará o odpady ve škole. A tito dva členové byli startovacím týmem.

Děti teď radí, jak naložit s odpadem, také ostatním. Zda domácnost třídí dobře, je zřejmé z nahlédnutí do popelnice.

Filip Grambál, žák ZŠ Vávrovice: „Myslím, že si lidé  někdy nejsou jistí, co kam dát.“

Viktorie Fedčuk, žákyně ZŠ Vávrovice: „Odpad je velký problém naší planety.“

Třídící patrola dochází za zájemci na vyžádání a v doprovodu úředníka z magistrátu, který může např. doplnit informace, které by děti nevěděly. Návštěvu je nutné objednat e-mailem () .

Katka Durčáková, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Třídící patrola pak přijde přímo domů. A vysvětlí jim, jak by měli nejlépe třídit odpad. Kam konkrétně co odkládat. Mohou se zeptat i na nějaké záludnosti.“

Opavané na tom nejsou s tříděním plastu, papíru, skla, elektroodpadu, bioodpadu, oděvů či oleje vůbec špatně. Sděluje to průměrných 200 kilogramů vyvezeného komunálního odpadu, který se v přepočtu na jednoho obyvatele ukládá ročně na skládku. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem je to méně než polovina.

Martin Škrabánek, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Množství směsného odpadu je nutné snižovat, protože rok od roku poroste poplatek za uložení jedné tuny na skládku.“

Město Opava vytisklo na podporu této kampaně speciální letáky a finančně ji podporuje také Moravskoslezský kraj.


KONTAKT:  tridicipatrola@opava-city.cz       

---

Škapa, Hábl a Nenutil vystavují v Domě umění

Hned tři významní současní výtvarníci okupují prostory opavského Domu umění. Venkovní neonovou instalaci připravil Michal Škapa. Vnitřní prostory zaplnily velkoformátová plátna Patrika Hábla a také obrazy a instalace Marka Nenutila.

Přestože Michal Škapa tvoří v poslední době spíše v ateliéru, nezapře v sobě původně streetového umělce, který začínal s graffiti. Venkovní prostory jej ale stále lákají. Přímo pro opavský Dům umění vytvořil instalaci z neonových trubic. Tento materiál symbolizuje posledních šest let jeho tvorbu.

Michal Škapa, výtvarník: „To dílo se jmenuje Starman. Je to vlastně průzkumník, kosmonaut, který vzhlíží ke hvězdám.

Starman je umístěný na venkovní výtahové šachtě, která se tyčí nad Domem umění. Protože je objekt památkově chráněný, instalaci museli schválit památkáři.

Michal Škapa, výtvarník: „Mně baví ta technologie, je specifická. Má zvláštní barevnou škálu. Líbí se mi i to, že je to vlastně řemeslo, že tu trubicí musí sklář ručně tvarovat nad plamenem.“

V atriu Domu umění vstoupíme do přírodní krajiny Patrika Hábla. Její pojetí stojí na hranici reality a abstrakce. Malby zachycují asijskou krajinu a hory, které autora inspirovaly během jeho cest.

Rozlehlé prostory sousedního Kostela sv. Václava patří velkoforátovým plátnům, které Hábl vytvořil originální technikou.

Patrik, Hábl, malíř: „Jsou to tzv. vytrhávané obrazy, které vytvářím několik let. Ten obraz dlouhodobě maluji, pak jej různě překládám skládám - diagonálně, symetricky, asymetricky. On pak schne řádově 2 – 3 roky.

Obrazy vnikají postupním vrstvením nejrůznějších odstínů, kterých může být i deset, a z nich se postupně vynořují tváře nebo i celé postavy. Každý si může na plátně najít něco svého. Případně také přidat příběh, který se začne odehrávat v mysli.

Patrik, Hábl, malíř: „Když návštěvník bude pozorně stát před těmi obrazy, tak se může ponořit do obrazu a zahledět. A zjistí, že je tam tvář, která se noří z toho plátna a divák může pomyslně do toho plátna vstoupit.“

Pokud byste chtěli vědět, jak se jednotlivá díla Patrika Hábla jmenují, hledali byste popisky marně. Malíř dává návštěvníkům svých výstav rád prostor pro jejich fantazii.

Svůj ateliér přestěhoval symbolicky do Domu umění Marek Nenutil. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do intimního území výtvarníka, kde vznikají jeho malby, grafiky, koláže nebo instalace.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Snažil jsem se tady vytvořit ateliér, který představuje mé pracovní místo se vším,  co mne inspiruje.“

Retrospektivní výstava přináší průřez pestrou tvorbou ostravského výtvarníka a díky této malířské paletě se vrací až na její úplný začátek, do dětských let.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Už jsem ji chtěl několikrát vyhodit, ale pak m to nedalo, takže je tady k vidění.“

Velkou část své tvorby věnoval Marek Nenutil figurální malbě. Od surrealistických námětů došel třeba až ke sportu. V poslední době se však jednoznačně obrací k přírodě. A také upozorňuje na ekologické problémy. Třeba kácení deštných pralesů.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Myslím, že příroda je naše bytí. To je naše podstata, které si musme nejvíce cenit a vážit. A, bohužel, se to tak neděje.“

Pozoruhodné jsou také aranžované dioramatické boxy. Za nasvíceným sklem se odehrávají nejrůznější bizardní příběhy. Tyto trojrozměrné práce zaujímají velkou část Nenutilovy tvorby.

Marek Nenutil o sobě říká více, než musí. Třeba videem s výsledkem z vlastního vyšetření na magnetické rezonanci. Lékaři mu před 12 lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Možná, že paradoxně je toto onemocnění motorem, které posunuje Nenutilovu tvorbu kupředu. Všechny výstavy zůstanou v Domě umění do poloviny ledna příštího roku. Návštěvníci musí dbát na aktuální protiepiedemická opatření.

Dominik Beneš, dramaturg, Opavská kulturní organizace: „Vstup do výstavních prostor je podmíněn bezinfekčností. Takže návštěvník se prokáže očkováním nebo testem. V případě, že nemá test udělaný před příchodem do Domu umění, může si ho zakoupit u nás na recepci.“


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
13. listopadu 2021, 16:30

Opavská MHD zřejmě zdraží

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

Opavský dopravní podnik provozuje 11 trolejbusových a 15 autobusových linek. Ročně přepraví necelých 9 milionů cestujících. Jejich počet ale nyní klesá. V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zatímco rozpočet pro letošní rok měl dopravní podnik devadesáti milionový, návrh na příští rok překročil 100 milionů korun. Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Co se týká úpravy tarifů, tak ten byl u časového jízdného dlouhodobého naposledy zvedán v roce 2013. Letos jsme zvedali hotovostní platbu z 15 na 20 a je plánovaná na 30 Kč.“

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Zároveň se město bude snažit, aby se cestující, kteří v době kovidu hromadnou dopravu přestali používat, do autobusů a trolejbusů znovu vrátili.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Kampaň budeme dělat, musí to být marketingově propojeno. Ale ten návrat cestujících už takový nebude.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


---

Třídící patrola radí, co s odpadem

Opavští školáci budou radit, jak správně třídit odpad. Třídící patrola vysvětlí, jak který druh odpadu vytřídit a také jak zbytečnému o odpadu předcházet. Lidé by si měli dávat pozor, co odhazují do popelnice. Novela Zákona o odpadech totiž výrazně navýšila cenu za jeho ukládání na skládkách.

Do projektu Třídící patrola se zapojily děti ze čtyř opavských škol. Pro žáky z vávrovické základní školy není téma třídění odpadu nic nového. Podrobně se mu věnují. Nejen ve vyučování, ale i ve volném čase. A je to vidět. Nádoby na třídění nechybí v žádné třídě ani na chodbách.

Jakub Ludvík, žák ZŠ Vávrovice: „My ve škole netřídíme jen papír, plasty a směsný odpad. Ale i bio odpad, baterie, hliník a pastelky.“

Teď mohou své zkušenosti předat každému, kdo má o ně zájem.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ a MŠ Vávrovice: „My máme vlastní eko-hlídku, která se stará o odpady ve škole. A tito dva členové byli startovacím týmem.

Děti teď radí, jak naložit s odpadem, také ostatním. Zda domácnost třídí dobře, je zřejmé z nahlédnutí do popelnice.

Filip Grambál, žák ZŠ Vávrovice: „Myslím, že si lidé  někdy nejsou jistí, co kam dát.“

Viktorie Fedčuk, žákyně ZŠ Vávrovice: „Odpad je velký problém naší planety.“

Třídící patrola dochází za zájemci na vyžádání a v doprovodu úředníka z magistrátu, který může např. doplnit informace, které by děti nevěděly. Návštěvu je nutné objednat e-mailem () .

Katka Durčáková, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Třídící patrola pak přijde přímo domů. A vysvětlí jim, jak by měli nejlépe třídit odpad. Kam konkrétně co odkládat. Mohou se zeptat i na nějaké záludnosti.“

Opavané na tom nejsou s tříděním plastu, papíru, skla, elektroodpadu, bioodpadu, oděvů či oleje vůbec špatně. Sděluje to průměrných 200 kilogramů vyvezeného komunálního odpadu, který se v přepočtu na jednoho obyvatele ukládá ročně na skládku. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem je to méně než polovina.

Martin Škrabánek, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Množství směsného odpadu je nutné snižovat, protože rok od roku poroste poplatek za uložení jedné tuny na skládku.“

Město Opava vytisklo na podporu této kampaně speciální letáky a finančně ji podporuje také Moravskoslezský kraj.


KONTAKT:  tridicipatrola@opava-city.cz       

---

Škapa, Hábl a Nenutil vystavují v Domě umění

Hned tři významní současní výtvarníci okupují prostory opavského Domu umění. Venkovní neonovou instalaci připravil Michal Škapa. Vnitřní prostory zaplnily velkoformátová plátna Patrika Hábla a také obrazy a instalace Marka Nenutila.

Přestože Michal Škapa tvoří v poslední době spíše v ateliéru, nezapře v sobě původně streetového umělce, který začínal s graffiti. Venkovní prostory jej ale stále lákají. Přímo pro opavský Dům umění vytvořil instalaci z neonových trubic. Tento materiál symbolizuje posledních šest let jeho tvorbu.

Michal Škapa, výtvarník: „To dílo se jmenuje Starman. Je to vlastně průzkumník, kosmonaut, který vzhlíží ke hvězdám.

Starman je umístěný na venkovní výtahové šachtě, která se tyčí nad Domem umění. Protože je objekt památkově chráněný, instalaci museli schválit památkáři.

Michal Škapa, výtvarník: „Mně baví ta technologie, je specifická. Má zvláštní barevnou škálu. Líbí se mi i to, že je to vlastně řemeslo, že tu trubicí musí sklář ručně tvarovat nad plamenem.“

V atriu Domu umění vstoupíme do přírodní krajiny Patrika Hábla. Její pojetí stojí na hranici reality a abstrakce. Malby zachycují asijskou krajinu a hory, které autora inspirovaly během jeho cest.

Rozlehlé prostory sousedního Kostela sv. Václava patří velkoforátovým plátnům, které Hábl vytvořil originální technikou.

Patrik, Hábl, malíř: „Jsou to tzv. vytrhávané obrazy, které vytvářím několik let. Ten obraz dlouhodobě maluji, pak jej různě překládám skládám - diagonálně, symetricky, asymetricky. On pak schne řádově 2 – 3 roky.

Obrazy vnikají postupním vrstvením nejrůznějších odstínů, kterých může být i deset, a z nich se postupně vynořují tváře nebo i celé postavy. Každý si může na plátně najít něco svého. Případně také přidat příběh, který se začne odehrávat v mysli.

Patrik, Hábl, malíř: „Když návštěvník bude pozorně stát před těmi obrazy, tak se může ponořit do obrazu a zahledět. A zjistí, že je tam tvář, která se noří z toho plátna a divák může pomyslně do toho plátna vstoupit.“

Pokud byste chtěli vědět, jak se jednotlivá díla Patrika Hábla jmenují, hledali byste popisky marně. Malíř dává návštěvníkům svých výstav rád prostor pro jejich fantazii.

Svůj ateliér přestěhoval symbolicky do Domu umění Marek Nenutil. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do intimního území výtvarníka, kde vznikají jeho malby, grafiky, koláže nebo instalace.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Snažil jsem se tady vytvořit ateliér, který představuje mé pracovní místo se vším,  co mne inspiruje.“

Retrospektivní výstava přináší průřez pestrou tvorbou ostravského výtvarníka a díky této malířské paletě se vrací až na její úplný začátek, do dětských let.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Už jsem ji chtěl několikrát vyhodit, ale pak m to nedalo, takže je tady k vidění.“

Velkou část své tvorby věnoval Marek Nenutil figurální malbě. Od surrealistických námětů došel třeba až ke sportu. V poslední době se však jednoznačně obrací k přírodě. A také upozorňuje na ekologické problémy. Třeba kácení deštných pralesů.

Marek Nenutíl, výtvarník: „Myslím, že příroda je naše bytí. To je naše podstata, které si musme nejvíce cenit a vážit. A, bohužel, se to tak neděje.“

Pozoruhodné jsou také aranžované dioramatické boxy. Za nasvíceným sklem se odehrávají nejrůznější bizardní příběhy. Tyto trojrozměrné práce zaujímají velkou část Nenutilovy tvorby.

Marek Nenutil o sobě říká více, než musí. Třeba videem s výsledkem z vlastního vyšetření na magnetické rezonanci. Lékaři mu před 12 lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Možná, že paradoxně je toto onemocnění motorem, které posunuje Nenutilovu tvorbu kupředu. Všechny výstavy zůstanou v Domě umění do poloviny ledna příštího roku. Návštěvníci musí dbát na aktuální protiepiedemická opatření.

Dominik Beneš, dramaturg, Opavská kulturní organizace: „Vstup do výstavních prostor je podmíněn bezinfekčností. Takže návštěvník se prokáže očkováním nebo testem. V případě, že nemá test udělaný před příchodem do Domu umění, může si ho zakoupit u nás na recepci.“


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-13-11-2021-16-34