Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Karla Soukopa
  • Povodeň v Opavě napáchala škody za více než miliardu
  • Opavský majáles si užili dospělí i děti
  • Memoriál otce Jožky ve Stěbořicích

Povodeň v Opavě napáchala škody za více než miliardu

Opava přivítala rozhodnutí krajského soudu v Ostravě ohledně žaloby organizace Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro vodní dílo Nové Heřminovy. Věří, že přehrada spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními ochrání město před povodněmi.

Opava patří k jedním z nejvíce povodní postižených měst v Moravskoslezském kraji. Velká voda loni v září jen na městském majetku napáchala škody za více než miliardu korun. Každé kladné rozhodnutí ohledně přehrady v Nových Heřminovech je tak pro ni zásadní.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsem moc rád ohledně přehrady v Nových Heřminovech, protože první pozitivní informace je to, že proběhlo veřejné referendum, kdy se vlastně občané Nových Heřminov veřejně vyjádřili k tomu, že již dnes podporují stavbu v Nových Heřminovech.”

anketa: obyvatelé Nových Heřminov: “Jsem hlavně pro protipovodňová opatření v obci, protože ta hrázička, co teď máme, vydržela do nějakých 9 večer toho osudného večera.”

“Měla jsem jasno, určitě. Pro.”

“Určitě pro přehradu jo.”

“Ano, samozřejmě.”

“Myslím si, že jsem tady dneska stejně jako všichni ostatní, aby jsme zrušili něco, co bylo ohromný nesmysl.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsou tam stále nevykoupené nějaké pozemky, tuším, že posledních 12 pozemků, tak věřím, že se to podaří státu odkoupit proto, aby přehrada vznikla. A také proběhl soud na krajském soudu v Ostravě, kde byla shozena žaloba Dětí země a doufám, že snad už nic nebude bránit tomu, aby mohly práce začít. Jsem přesvědčen o tom, že stavba přehrady pomůže, aby už nebyla taková tragédie, jaká nás zasáhla v září loňského roku.”

Vodní dílo spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními na řece Opavě by mělo ochránit města a obce pod přehradou od Zátora až po Opavu. Se stavbou by se mělo začít v roce 2027.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Všechna ta protipovodňová opatření povedou k tomu, aby ty výtoky v těch hlavně větších městech nezpůsobily takové škody. Vlastně ona bude regulovaná časem tak, aby ta řeka se dokázala udržet v korytech a maximálně se vylila do nějakých suchých poldrů, případně třeba na pole.”

Opava hned po povodních začala s opravami poškozeného majetku, které už si vyžádaly bezmála 300 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Prvotně se opravovala hlavně infrastruktura, to znamená cesty, chodníky, mosty, lávky a následně jsme opravovali mateřské a základní školy a také sportoviště, které jsou pro veřejnost ať už patří do školství jako jsou tělocvičny tak městská sportoviště ať už Slezský fotbalový klub nebo basketbalový klub, hala nebo hokejový klub.”

Začala také rekonstrukce Městských lázní a v návaznosti na práce Povodí Odry se postupně začnou opravovat i cyklostezky podél řeky Opavy. Město zatím veškeré opravy hradí ze svého rozpočtu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Do současné chvíle jsme ještě nedostali žádnou dotaci, my jsme podali 13 žádostí. Podávali jsme jak na Národní sportovní agenturu, kde jsou ty sportovní části, tak jsme posílali také na MMR Živel 1 a zatím nemáme zpětnou vazbu, že by nějaká dotace byla schválena, pouze mám informaci, že pouze jedna žádost prošla zatím formální kontrolou.”

Co se týká domácností zasažených povodněmi, tak ty mohou žádat dotace na obnovu bytů a domů z programu Živel 3 Ministerstva pro místní rozvoj, kde jsou nově zapracované připomínky města Opavy.

---

Opavský majáles si užili dospělí i děti

Městské sady v Opavě patřily už 29. ročníku opavského majálesu. A jako každý rok nabídl spoustu zábavy, hudby, edukačních her a dalších atrakcí. Novinkou byla diskuzní zóna.

Kofe-In, Vojtaano, DJ, family zóna pro rodiny s dětmi, chill zóna, bohaté občerstvení, pivní speciály. To vše nabídl opavský majáles v Městských sadech v Opavě. Letos oslavil už 29 let.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Obrovské poděkování Slezské univerzitě a hlavně studentům unie, protože oni to připravují sami, je to prostě úsilí studentů a bývalých studentů a má to vždycky skvělý úspěch. Dnes i přesto počasí, že je trošku chladněji, tak je tady plno a já jim přeji, aby si to užili. Doufám, že jednou tady v těch prostorech bude městský amfiteátr a budeme tady ty akce venkovního typu, koncerty, divadelní představení a podobně trávit právě tady v tom amfiteátru.”

Tomáš Gongol, rektor SU: “Já jsem hrozně rád, že to dělají studenti a absolventi SU, že se drží ta tradice, že ti pořadatelé a organizátoři jsou stále spojeni s univerzitou, protože v mnoha univerzitních městech se to už předávalo soukromým firmám. Každoročně se něco přidává, v letošním roce je to mluvené slovo, je to stage, která je věnována rozhovorům, kterou máme tady za sebou.”

Velkou atrakcí byla plošina, na kterou stály dlouhé fronty. Zájemci si tak mohli prohlédnout Městské sady z výšky. A na akci nechyběly ani smyslové a zábavné hry.

Peter Tomáš, hasič: “Jezdíme nahoru a dolů, můžou se podívat na sanitku od záchranného hasičského sboru Tapi, nová plošina, to je tak za nás všechno.”

Iveta Ostrčilíková, akademický pracovník, Ústav speciální pedagogiky, FVP SU: “Mám tady sebou děvčata z Ústavu speciální pedagogiky, které si připravily smyslové hry

Zájem o to je veliký, protože už se nám tady vystřídalo možná 100 dětí. Podporuje se tím zrakové vnímání, sluchové vnímání a samozřejmě logické myšlení.”

Petra Hušková, PR oddělení SU: “Nabízíme zábavu zvláště pro děti. To znamená různé křížovky, bludiště, hlavolamy ať se zabaví a ať to tady mají pěkné odpoledne.”

Klára Hroudová, Studentská unie: “Tady máme připravený beer pong stejně jako hry, které jsou přímo za vámi. Hraje se to tak, že si člověk vezme kuličku nebo pingpongový míček a ten hází soupeřovi do jeho kelímku. Pokud se trefí, soupeř musí pivo vypít.”

anketa: návštěvníci majálesu: “Atmosféra super, počasí se vydařilo, i když vypadá, že bude pršet, ale líbí se nám tady, je to fajn.”

“Hlavně klid hrajem, dáváme si otázky a smějeme se tomu. Které číslo je největší? Devět osmin, 13 dvanáctin, 26 jednotek nebo 44 polovni. Přemýšlím asi, 25 jednotek.”

“Já myslím, že perfektní úplně, evidentně i děti si to užívají, takže super.”

“Je to tu fajn a je tu hodně zábavy, stánků a je tu skvělá atmosféra.”

anketa: stánkaři: “My tady nabízíme malování na obličej a airbrush, to je vlastně vše, ještě takové třpytky a vlastně takové festivalové looky.”

“Všechno je moje výroba, jsou to šperky z japonských korálků, jsou všechny ručně šité a tady jsou vlastně háčkované šátky, které jsou vlastně i mým autorským vzorem.”

“Dýmky můžeme podávat světlotu, pade na pade nebo černotu. Máme většinou sladké příchutě.”

Zájem o opavský majáles stále roste stejně jako o Slezskou univerzitu, na kterou si letos podalo přihlášky o 15 procent více zájemců než loni.

Tomáš Gongol, rektor SU: “Což je moc fajn, máme z čeho vybírat a jsem rád, že zájem o SU stále roste. Velký zájem je o FVP, jsou to profesní studijní programy, ale jsou to také tvůrčí obory jako je audiovizuální tvorba, je zájem o podnikání, ekonomické obory.”

Zájem stoupá také stoupá o fyziku a matematiku.

---

Memoriál otce Jožky ve Stěbořicích

Ve Stěbořicích proběhl tradiční Memoriál otce Jožky. Přespolní běh, rodinný pochod a dětský závod ukončil koncert oblíbené kapely Hradišťan.

Ve Stěbořicích si po 12. připomněli tragicky zesnulého faráře Josefa Motyku. A to už tradičně běžeckým závodem nazvaným Memoriál otce Jožky.

Martin Řehulka, ředitel závodu: “Pro závodníky máme připravené dvě závodní trasy na 4 km, 10 km a potom máme takovou speciální trasu, turistickou trasu, protože se snažíme podpořit maminky s malými dětmi, starší lidi, takže kdo nechce závodit, může absolvovat tuto turistickou trasu. Pro letošní rok máme takovou novinku, je to předzávod před tím hlavním závodem a je to takový předzávod předškolních dětí na 100 m.”

Jiří Morys, dobrovolník: “Trasy jsou připravené, ty jsou dané už dlouhodobě. Dva roky zpátky se upravila trochu trasa na 10 km a už je stabilní a už se běhá pořád stejně. Vede to kolem rybníků stěbořických až do Zlatníků ke kapli sv. Anny a potom kolem Slavkova zase zpátky do Stěbořic. Když je pěkné počasí a viditelnost, tak je vidět až na Praděd ze sv. Anny.”

Letos se zúčastnilo zatím nejvíce závodníků. Předem se jich registrovalo více než 550.

Martin Řehulka, ředitel závodu: “Závodníci se mohou přihlašovat ještě na místě, takže organizačně jsme připraveni na 700 až 800 závodníků. Jsme rádi hlavně za počasí a daří se dát dohromady lidi, na celé skci se podílí zhruba 100 dobrovolníků.”

David Wittek, trojnásobný vítěz: “To je určitě jeden z mých nejoblíbenějších závodů během roku, jedenkrát jsem se účastnil kratší trati čtyřkilometrové a jinak se pravidelně účastním desetikilometrové. Tu se mi podařilo třikrát vyhrát. Letos mě achilovka na trať nepustí.”

anketa: účastníci závodu: “Vybral jsem si deseti kilometrovou trať. Je to super tady, vždycky atmosféra je krásná, občerstvení super, organizace, fakt to stojí za to.”

“Já už běžím po několikáté, běžím 4 km. Chtěl bych si zlepšit čas z minula.”

“Já jsem si vybrala 4 km, běžím to asi potřetí a líbí se mi to tady hodně, protože trasa je příjemná, v hezké přírodě, je to kopcovité a je tady vždycky skvělá atmosféra.”

“Účastním se podruhé jako 2. ročník na trase 10 km. Doufám, že poběžím s davem, s lidmi, takže mě natáhnou, abych to udělal lepší než 50 minut.”

Josef Motyka působil 6 let jako farář ve Stěbořicích a v Hlavnici. Tragicky zemřel na dovolené na Oravské přehradě. Utopil se poté, co ho při lovu ryb zasáhl blesk.

Klement Rečlo, stěbořický farář: “Tak tragicky nečekaně odešel ve věku 37 let. Byl to člověk velkého srdce a byl tady otevřený pro všechny lidi a měl hodně nových vizí a dokázal ty lidi pro to nějak nadchnout a získat. Proto ten závod, začalo to tak, že jsme se potřebovali i s lidmi smířit s tím, že už tady není, ale pořád to graduje, takže není to něco, co by utichalo a vyhasínalo jako památka na něj, ale dostává pořád větší grády.”

Zatímco první ročník běželo kolem 200 lidí, letos to bylo více než 6 stovek. Pro závodníky bylo připraveno občerstvení a slavnostní ocenění, pro děti skákací hrad a pro všechny pak koncert Jiřího Pavlici s Hradišťanem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
14. května 2025, 16:40

Povodeň v Opavě napáchala škody za více než miliardu

Opava přivítala rozhodnutí krajského soudu v Ostravě ohledně žaloby organizace Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro vodní dílo Nové Heřminovy. Věří, že přehrada spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními ochrání město před povodněmi.

Opava patří k jedním z nejvíce povodní postižených měst v Moravskoslezském kraji. Velká voda loni v září jen na městském majetku napáchala škody za více než miliardu korun. Každé kladné rozhodnutí ohledně přehrady v Nových Heřminovech je tak pro ni zásadní.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsem moc rád ohledně přehrady v Nových Heřminovech, protože první pozitivní informace je to, že proběhlo veřejné referendum, kdy se vlastně občané Nových Heřminov veřejně vyjádřili k tomu, že již dnes podporují stavbu v Nových Heřminovech.”

anketa: obyvatelé Nových Heřminov: “Jsem hlavně pro protipovodňová opatření v obci, protože ta hrázička, co teď máme, vydržela do nějakých 9 večer toho osudného večera.”

“Měla jsem jasno, určitě. Pro.”

“Určitě pro přehradu jo.”

“Ano, samozřejmě.”

“Myslím si, že jsem tady dneska stejně jako všichni ostatní, aby jsme zrušili něco, co bylo ohromný nesmysl.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsou tam stále nevykoupené nějaké pozemky, tuším, že posledních 12 pozemků, tak věřím, že se to podaří státu odkoupit proto, aby přehrada vznikla. A také proběhl soud na krajském soudu v Ostravě, kde byla shozena žaloba Dětí země a doufám, že snad už nic nebude bránit tomu, aby mohly práce začít. Jsem přesvědčen o tom, že stavba přehrady pomůže, aby už nebyla taková tragédie, jaká nás zasáhla v září loňského roku.”

Vodní dílo spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními na řece Opavě by mělo ochránit města a obce pod přehradou od Zátora až po Opavu. Se stavbou by se mělo začít v roce 2027.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Všechna ta protipovodňová opatření povedou k tomu, aby ty výtoky v těch hlavně větších městech nezpůsobily takové škody. Vlastně ona bude regulovaná časem tak, aby ta řeka se dokázala udržet v korytech a maximálně se vylila do nějakých suchých poldrů, případně třeba na pole.”

Opava hned po povodních začala s opravami poškozeného majetku, které už si vyžádaly bezmála 300 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Prvotně se opravovala hlavně infrastruktura, to znamená cesty, chodníky, mosty, lávky a následně jsme opravovali mateřské a základní školy a také sportoviště, které jsou pro veřejnost ať už patří do školství jako jsou tělocvičny tak městská sportoviště ať už Slezský fotbalový klub nebo basketbalový klub, hala nebo hokejový klub.”

Začala také rekonstrukce Městských lázní a v návaznosti na práce Povodí Odry se postupně začnou opravovat i cyklostezky podél řeky Opavy. Město zatím veškeré opravy hradí ze svého rozpočtu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Do současné chvíle jsme ještě nedostali žádnou dotaci, my jsme podali 13 žádostí. Podávali jsme jak na Národní sportovní agenturu, kde jsou ty sportovní části, tak jsme posílali také na MMR Živel 1 a zatím nemáme zpětnou vazbu, že by nějaká dotace byla schválena, pouze mám informaci, že pouze jedna žádost prošla zatím formální kontrolou.”

Co se týká domácností zasažených povodněmi, tak ty mohou žádat dotace na obnovu bytů a domů z programu Živel 3 Ministerstva pro místní rozvoj, kde jsou nově zapracované připomínky města Opavy.

---

Opavský majáles si užili dospělí i děti

Městské sady v Opavě patřily už 29. ročníku opavského majálesu. A jako každý rok nabídl spoustu zábavy, hudby, edukačních her a dalších atrakcí. Novinkou byla diskuzní zóna.

Kofe-In, Vojtaano, DJ, family zóna pro rodiny s dětmi, chill zóna, bohaté občerstvení, pivní speciály. To vše nabídl opavský majáles v Městských sadech v Opavě. Letos oslavil už 29 let.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Obrovské poděkování Slezské univerzitě a hlavně studentům unie, protože oni to připravují sami, je to prostě úsilí studentů a bývalých studentů a má to vždycky skvělý úspěch. Dnes i přesto počasí, že je trošku chladněji, tak je tady plno a já jim přeji, aby si to užili. Doufám, že jednou tady v těch prostorech bude městský amfiteátr a budeme tady ty akce venkovního typu, koncerty, divadelní představení a podobně trávit právě tady v tom amfiteátru.”

Tomáš Gongol, rektor SU: “Já jsem hrozně rád, že to dělají studenti a absolventi SU, že se drží ta tradice, že ti pořadatelé a organizátoři jsou stále spojeni s univerzitou, protože v mnoha univerzitních městech se to už předávalo soukromým firmám. Každoročně se něco přidává, v letošním roce je to mluvené slovo, je to stage, která je věnována rozhovorům, kterou máme tady za sebou.”

Velkou atrakcí byla plošina, na kterou stály dlouhé fronty. Zájemci si tak mohli prohlédnout Městské sady z výšky. A na akci nechyběly ani smyslové a zábavné hry.

Peter Tomáš, hasič: “Jezdíme nahoru a dolů, můžou se podívat na sanitku od záchranného hasičského sboru Tapi, nová plošina, to je tak za nás všechno.”

Iveta Ostrčilíková, akademický pracovník, Ústav speciální pedagogiky, FVP SU: “Mám tady sebou děvčata z Ústavu speciální pedagogiky, které si připravily smyslové hry

Zájem o to je veliký, protože už se nám tady vystřídalo možná 100 dětí. Podporuje se tím zrakové vnímání, sluchové vnímání a samozřejmě logické myšlení.”

Petra Hušková, PR oddělení SU: “Nabízíme zábavu zvláště pro děti. To znamená různé křížovky, bludiště, hlavolamy ať se zabaví a ať to tady mají pěkné odpoledne.”

Klára Hroudová, Studentská unie: “Tady máme připravený beer pong stejně jako hry, které jsou přímo za vámi. Hraje se to tak, že si člověk vezme kuličku nebo pingpongový míček a ten hází soupeřovi do jeho kelímku. Pokud se trefí, soupeř musí pivo vypít.”

anketa: návštěvníci majálesu: “Atmosféra super, počasí se vydařilo, i když vypadá, že bude pršet, ale líbí se nám tady, je to fajn.”

“Hlavně klid hrajem, dáváme si otázky a smějeme se tomu. Které číslo je největší? Devět osmin, 13 dvanáctin, 26 jednotek nebo 44 polovni. Přemýšlím asi, 25 jednotek.”

“Já myslím, že perfektní úplně, evidentně i děti si to užívají, takže super.”

“Je to tu fajn a je tu hodně zábavy, stánků a je tu skvělá atmosféra.”

anketa: stánkaři: “My tady nabízíme malování na obličej a airbrush, to je vlastně vše, ještě takové třpytky a vlastně takové festivalové looky.”

“Všechno je moje výroba, jsou to šperky z japonských korálků, jsou všechny ručně šité a tady jsou vlastně háčkované šátky, které jsou vlastně i mým autorským vzorem.”

“Dýmky můžeme podávat světlotu, pade na pade nebo černotu. Máme většinou sladké příchutě.”

Zájem o opavský majáles stále roste stejně jako o Slezskou univerzitu, na kterou si letos podalo přihlášky o 15 procent více zájemců než loni.

Tomáš Gongol, rektor SU: “Což je moc fajn, máme z čeho vybírat a jsem rád, že zájem o SU stále roste. Velký zájem je o FVP, jsou to profesní studijní programy, ale jsou to také tvůrčí obory jako je audiovizuální tvorba, je zájem o podnikání, ekonomické obory.”

Zájem stoupá také stoupá o fyziku a matematiku.

---

Memoriál otce Jožky ve Stěbořicích

Ve Stěbořicích proběhl tradiční Memoriál otce Jožky. Přespolní běh, rodinný pochod a dětský závod ukončil koncert oblíbené kapely Hradišťan.

Ve Stěbořicích si po 12. připomněli tragicky zesnulého faráře Josefa Motyku. A to už tradičně běžeckým závodem nazvaným Memoriál otce Jožky.

Martin Řehulka, ředitel závodu: “Pro závodníky máme připravené dvě závodní trasy na 4 km, 10 km a potom máme takovou speciální trasu, turistickou trasu, protože se snažíme podpořit maminky s malými dětmi, starší lidi, takže kdo nechce závodit, může absolvovat tuto turistickou trasu. Pro letošní rok máme takovou novinku, je to předzávod před tím hlavním závodem a je to takový předzávod předškolních dětí na 100 m.”

Jiří Morys, dobrovolník: “Trasy jsou připravené, ty jsou dané už dlouhodobě. Dva roky zpátky se upravila trochu trasa na 10 km a už je stabilní a už se běhá pořád stejně. Vede to kolem rybníků stěbořických až do Zlatníků ke kapli sv. Anny a potom kolem Slavkova zase zpátky do Stěbořic. Když je pěkné počasí a viditelnost, tak je vidět až na Praděd ze sv. Anny.”

Letos se zúčastnilo zatím nejvíce závodníků. Předem se jich registrovalo více než 550.

Martin Řehulka, ředitel závodu: “Závodníci se mohou přihlašovat ještě na místě, takže organizačně jsme připraveni na 700 až 800 závodníků. Jsme rádi hlavně za počasí a daří se dát dohromady lidi, na celé skci se podílí zhruba 100 dobrovolníků.”

David Wittek, trojnásobný vítěz: “To je určitě jeden z mých nejoblíbenějších závodů během roku, jedenkrát jsem se účastnil kratší trati čtyřkilometrové a jinak se pravidelně účastním desetikilometrové. Tu se mi podařilo třikrát vyhrát. Letos mě achilovka na trať nepustí.”

anketa: účastníci závodu: “Vybral jsem si deseti kilometrovou trať. Je to super tady, vždycky atmosféra je krásná, občerstvení super, organizace, fakt to stojí za to.”

“Já už běžím po několikáté, běžím 4 km. Chtěl bych si zlepšit čas z minula.”

“Já jsem si vybrala 4 km, běžím to asi potřetí a líbí se mi to tady hodně, protože trasa je příjemná, v hezké přírodě, je to kopcovité a je tady vždycky skvělá atmosféra.”

“Účastním se podruhé jako 2. ročník na trase 10 km. Doufám, že poběžím s davem, s lidmi, takže mě natáhnou, abych to udělal lepší než 50 minut.”

Josef Motyka působil 6 let jako farář ve Stěbořicích a v Hlavnici. Tragicky zemřel na dovolené na Oravské přehradě. Utopil se poté, co ho při lovu ryb zasáhl blesk.

Klement Rečlo, stěbořický farář: “Tak tragicky nečekaně odešel ve věku 37 let. Byl to člověk velkého srdce a byl tady otevřený pro všechny lidi a měl hodně nových vizí a dokázal ty lidi pro to nějak nadchnout a získat. Proto ten závod, začalo to tak, že jsme se potřebovali i s lidmi smířit s tím, že už tady není, ale pořád to graduje, takže není to něco, co by utichalo a vyhasínalo jako památka na něj, ale dostává pořád větší grády.”

Zatímco první ročník běželo kolem 200 lidí, letos to bylo více než 6 stovek. Pro závodníky bylo připraveno občerstvení a slavnostní ocenění, pro děti skákací hrad a pro všechny pak koncert Jiřího Pavlici s Hradišťanem.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-14-05-2025-16-40