Opava se chystá koupit chátrající Bredu
Opava se chystá koupit chátrající obchodní dům Breda. Za necelých 40 milionů ji městu nabídl správce konkurzní podstaty. Objekt je ve velmi špatném stavu. Náklady na rekonstrukci této národní kulturní památky mnohonásobně převýší její cenu. V budoucnu by tady mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.
Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Teď chátrá. Zdi vlhnou, do děravé střechy zatéká a skleněné výplně z oken se sypou na ulici. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.
obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“
Architektonický skvost roky nikdo koupit nechtěl. Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.
Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách. První 19,5 a v následujícím roce 20 mil. korun.“
Pokud se město stane novým vlastníkem, bude si muset připravit také další výdaje na opravu. Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.
Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“
Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. Ještě před koronavirovou krizí byly náklady na opravy odhadovány na půl miliardy korun. Opozice k tomu má výhrady.
Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."
Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „V první fázi musíme udělat nejnutnější základní opravy. Což je minimálně sundání střechy a nová krytina. Abychom zamezili dalšímu zatékání a devastaci této budovy.“
Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát. Při loňské návštěvě Opavy to slíbil dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na užitné ploše 10 000 mby mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.
Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.
OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ V DATECH:
1927 zahájení stavby
1928 dokončení stavby
1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“
1965 rekonstrukce
1989 vrací se původní název „Breda“
1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek
2004 požár a následně rekonstrukce
2013 uzavření
2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji
---
MHD je v Opavě omezená kvůli vysoké nemocnosti řidičů
Kvůli vysoké nemocnosti řidičů musel opavský dopravní podnik na čas zrušit tři trolejbusové linky číslo 202, 204 a 210 Toto opatření platí do 29. října.
Do konce měsíce se musí cestující hromadnou dopravou v Opavě obejít bez trolejbusových linek číslo 202, 204 a 210. Jedná se o spoje, které míří k nákupním centrům na okraji města. K jejich dočasnému zrušení muselo vedení opavského dopravního podniku přistoupit poté, co do práce nepřišla téměř čtvrtina řidičů.
Pavel Gebauer, ředitel MDPO: „Máme momentálně 19 řidičů v nemocenském stavu. Ze 100 řidičů je to 20%. Jedná se o dlouhodobé nemocenské, případně krátkodobé respirační nemoci.“
Část chybějících řidičů dočasně nahradí zaměstnanci z řad dopravního podniku. Na zachování plného rozsahu provozu to ale stačit nebude. Proto je omezení plánováno do 29. října, kdy by se z pracovní neschopnosti měla vrátit většina chybějících zaměstnanců. V případě, že tomu tak nebude, vedení podniku omezení dopravy ještě prodlouží.
OMEZENÍ PROVOZU TROLEJBUSOVÝCH LINEk
18. - 22.10. 2021
202 Globus – Kateřinky
204 Kylešovice, Bílovecká – Albert
210 Kylešovice, Bílovecká - Globus
---
Taktické cvičení hasičů: požár lesa
8 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Opavska i Ostravska a také hlučínský Záchranný útvar HZS cvičili v Dobroslavicích na Opavsku. Společně hasili 4 lesní požáry hned na několika místech. Situaci jim pomáhaly monitorovat také dva drony, které létaly nad lesním porostem a mapovaly situaci.
Šest jednotek profesionálních hasičů a dvě dobrovolné spolupracovaly na cvičení, jehož cílem bylo uhasit čtyři lesní požáry, které se nacházely několik set metrů od sebe. Kromě základní výjezdové techniky používali záchranáři odolné cisterny s balistickou ochranou, které mají k dispozici v hlučínském záchranném útvaru. Jeho členové zde také cvičili.
Jana Urbancová, tisková mluvčí, Záchranného útvaru HZS ČR: „Doplněny jsou velkokapacitní cisternou CV 40, která je specifická svou délkou a také velkým objemem nádrže, který činí 21 000 litrů.“
Požár se rozhořel hned na několika lokalitách v lese u Dobroslavic. Přístup na místo záchranářům komplikoval složitý terén. Zarostlé úzké lesní cesty nebo vyvrácené kmeny stromů tarasily hasičům průjezd na místo požáru. Takže ke slovu přišly i motorové pily. Problémem byl také členitý terén, místy bahnitý tak, že zde zapadaly kola těžké techniky.
Zdeněk Bělík, vedoucí cvičení, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Hlučín: „Překvapilo nás mokro, které teď v lese je. Dostupnost se nám posunula o 20 – 30% než jsme počítali.“
Do podmáčených a špatně dostupných lokalit vyslali hasiči lehčí stříkačky Triton, které k místu požáru bez potíží dojely.
Petr Serafín, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Opava: „Jedna věc je dostat ten požár pod kontrolu, lokalizovat ho a samozřejmě kromě hašení je tady důležité ověření kyvadlové dopravy vody.“
Tu přivážely cisterny z nedaleké hlučínské štěrkovny.
Pro dorozumívání v členitém terénu hasiči používali tzv. nezávislý digitální opakovač, který zlepšil komunikaci. Nedaleko hořícího lesa bylo přistaveno mobilní operační středisko. Do zásahu byly zapojeny také dva drony, které mapovaly hořící les z ptačí perspektivy a velitel zásahu tak mohl díky tomu lépe koordinovat spolupráci jednotlivých složek.
---
Ivana Peroutková v opavské knihovně
Knihovna Petra Bezruče hostila spisovatelku Ivanu Peroutkovou. Na besedě vyprávěla o tom, jak začala psát knihy pro děti. Knihovna tak opět zahájila tradiční setkávání se školáky, které na rok přerušil koronavirus.
Děti ze základních škol jsou v opavské knihovně častými hosty. Nebo spíš byly. Pravidelně sem přicházely na besedy o knihách, spisovatelích či ilustrátorech. Až do loňského roku, kdy tato setkání přerušil koronavirus. Se zahájením nového školního roku a rozvolněním opatření se teď vše pomalu vrací do původních kolejí.
Pavlína Nováková, vedoucí dětského odd., Knihovna P. Bezruče, Opava: „Máme klasické knihovnické lekce, kdy přicházejí děti z 1. a 2. třídy, seznamují se s knížkami, s chodem knihovny. Ať ví, kdy si mohou půjčovat a jaké knihy si mohou půjčovat.“
Připraveny jsou také besedy s autory dětských knížek. Do Opavy zavítala třeba Ivana Peroutková, autorka série knih o holčičce Aničce. S touho hrdinkou vstoupila, původně spisovatelka pro dospělé, do dětského světa. Prostřednictvím hlavní postavy vzpomíná na svou babičku, u které jako malá žila.
Ivana Peroutková, spisovatelka: „Když zemřela, tak jsem na to začala vzpomínat a psát si to. A říkala jsem si, že bych mohla mít jednu dětskou knížku. To jsem si opravdu myslela, že to bude jedna dětská knížka.“
Nakonec postava Aničky opanovala deseti dílnou knižní sérii. U té ovšem autorka víc jak třiceti knih pro děti a mládež nezůstala.
Ivana Peroutková, spisovatelka: „Teď mám další sérii, na které pracuju, to je Valentýnka. V té budu pokračovat. Nynívyšel 4. díl. Ještě plánuju nějaký ten díl napsat.“
Ivana Peroutková předala také ocenění nejlepším čtenářům, kteří se zapojili do soutěže Lovci perel.
čtenář Knihovny P. Bezruče, Opava: „Já hrozně rád čtu. Každý večer si musím přečíst, jinak neusnu.“
čtenář Knihovny P. Bezruče, Opava: „Já si vždycky půjčuju dvě na měsíc a hodně mne to baví! Rád čtu dobrodružné knížky.“
Pavlína Raková, vedoucí dětského odd., Knihovna P. Bezruče, Opava: „Je to vlastně po roce, kdy se scházíme s větší částí dětí ve velkém sále. Abychom jim předali cenu za soutěž Lovci perel. Tím, že byla knihovna uzavřená, tak jsme nemohli dětem předat ani ocenění, ani diplomy.“
Kromě besed se čtenáři připravuje opavská knihovna také třeba setkání s rodiči a nejmenšími dětmi nebo tvůrčí dílny či přednášky se zajímavými lidmi.
---