Opavský expres
- Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
- Komunální volby v Opavě vyhrálo ANO
- Volební účast v Opavě: 39,83%
- Výsledky voleb v Opavě kopírují celostátní politiku
V následujícím volebním období bude v Opavě nadále pod taktovkou ANO. Opravňuje jej k tomu zisk 17 křesel v 39 členném zastupitelstvu. Jednání o budoucí koalici už se rozjíždí a vzhledem k vysokému počtu mandátů vítěze voleb to nejspíš nebude složité.
Komunální volby vyhrálo v Opavě hnutí ANO už potřetí za sebou. Tentokrát s nejlepším výsledkem, ziskem 17 mandátů. Ostatní politické subjekty mají počet křesel výrazně nižší. Koalice Společně pro Opavu 7, SPD 5, Občané městských částí 3, Změna pro Opavu také 3, Zelená pro Opavu a KDU-ČSL po dvou.
Díky velkému náskoku před ostatními, nebude zřejmě pro vítěze voleb vytvoření koalice, ke které je 39 členném zastupitelstvu potřeba nejméně 20 hlasů, problém. ANO nejdříve osloví své současné koaliční partnery.
Tomáš Navrátil (ANO), lídr kandidátky: „Určitě to budou Občané městských částí (OMČO), mohou to být také Zelení pro Opavu a také KDU-ČSL. Oslovíme je jako první. Ale spolupráci si dokážeme představit s každým.“
Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu), lídr kandidátky: „Určitě chceme témata z našeho volebního programu dál prosazovat. Řekli jsme si, že v rámci příp. jednání o nové koalici, bychom chtěli některé věci řešit jiným způsobem, tak na to budeme apelovat.“
Platnými členy zastupitelstva budou také tři nynější opoziční subjekty. Druhé místo ve volbách patřilo koalici Společně pro Opavu složené z kandidátů ODS a TOP 09.
Marek Veselý (Společně pro Opavu – ODS, TOP 09), lídr kandidátky: „Zastupitelé mají své povinnosti, ať už jsou v koalici či v opozici. Ta práce je o tom, studovat materiály, chystat podklady pro co nejlepší správu města. To není o osobních cílech.“
Změna pro Opavu počítá s tím, že zůstane v opozici a do koalice nepůjde.
Ondřej Veselý (Změna pro Opavu), lídr kandidátky: „Budeme jim šlapat na paty, aby se Opava rozvíjela ku prospěchu občanů. Aby tam nebyly řekněme nějaké nekalé věci . To budeme hlídat.“
Ze dvou mandátů na pět si polepšilo nyní opoziční SPD.
Martin Šatný (SPD), lídr kandidátky: „Celkově je kampaň SPD stavěna pro lidi. Nejsme tady ani pro developerské společnosti. Ani pro podnikatelské sektory ale pro lidi. A dost lidí si toto uvědomuje.“
Pod 5% hranicí zůstali sociální demokraté, současní opoziční členové zastupitelstva. Samosprávu opouští také Piráti. Po 12 letech služby odchází jejich členka Hana Brňáková.
Hana Brňáková (Piráti & Opavané), lidryně kandidátky: „Já si myslím, že jsem odvedla kus poctivé práce. Odcházím středem, s hlavou vztyčenou, ale nenechám to spát. To ať se nikdo nebojí.“
Ze zastupitelstva voliči vyřadili i komunisty. Za pěti procentní hranici se nedostala ani Trikolora, Volný blok, Demokratická strana zelených nebo Nezávislí pro Opavu.
V Opavě kandidovalo celkem 14 politických subjektů. Voličským sítem do zastupitelstva jich prošla polovina.
---
Necelých 40% oprávněných voličů přišlo v Opavě k volbám, to je o něco více, než před 4 lety. Větší zájem o hlasování byl v osmi městských částech, kde se volební účast pohybovala od 50 do 80%. Tady je rekapitulace obou volebních dnů.
V komunálních volbách mělo v Opavě možnost hlasovat 45 517 oprávněných voličů. Připraveno pro ně bylo 59 volebních místností. V opavské městské části Suché Lazce komise zasedala v místním kulturním domě.
Marta Lukešová, zapisovatelka okrskové volební komise Suché Lazce: „Dobrý den, jsou dvě hodiny a můžeme začít volit.“
S hlasovacím lístkem spěchal k volební schránce na minutu přesně Václav Volný.
Václav Volný, obyvatel Suchých Lazců: „Mám čas, jsem důchodce, tak jdu první.“
Krátce po druhé hodině začali přicházet také další voliči. Mnohdy se tvořila před plentou fronta.
Valérie Skuplíková, místopředsedkyně okrskové volební komise, Suché Lazce: Největší zájem o volební místnosti očekáváme hlavně ze začátku voleb. Někteří lidé totiž nemusí mít o víkendu čas.“
Během prvního volebního dne v Suchých Lazcích vhodilo svůj hlas do schránky 40% oprávněných voličů. Další den se jejich počet navýšil na 64,5 %.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Na základě zkušeností z výsledků letošních i minulých komunálních voleb vyplývá, že v městských částech je volební účast vyšší, někde až kolem 80%.
V osmi opavských městských částech Opavy lidé hlasovali hned dvakrát. Do zastupitelstva městské části a pak také do zastupitelstva statutárního města Opavy.“
V jednom z největších opavských volebních okrsků, v Základní škole Vrchní, bylo na seznamech zapsáno na 1 400 voličů. Během úvodních 60 minut jich přišlo odevzdat svůj hlas okolo 6%.
Michaela Němcová, předsedkyně okrskové volební komise, Opava: „Máme účast zatím do jedné stovky. Je to první hodina plus minus, takže je to pomalejší. Ale většinou se tempo zrychluje až k pozdějším odpoledním hodinám."
Volební komise v Opavě po prvním volebním dni zaznamenaly 21% volební účast.
účastník voleb, občan Opavy: Je důležité, aby tady na magistrátu seděli lidé, kterým věřím.“
Hlasovat mohli lidé také do přenosné volební schránky, kterou hojně využívali především starší obyvatelé domovů pro seniory.
V Opavě nakonec své zastupitele volilo 39,8 % oprávněných voličů. Volební účast byla tentokrát o téměř dvě procenta vyšší než v předchozích komunálních volbách.
---
Výsledky voleb v Opavě rozebereme také s politologem Lukášem Vomlelou ze Slezské univerzity. Zeptáme se, jaké změny mají občané očekávat. A zda se směřování města bude po volbách nějak zásadně měnit.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Hnutí ANO si v Opavě od posledních voleb do zastupitelstva města polepšilo o zhruba 12%. Čím je tento výrazný nárůst preferencí způsobený?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Je to určitě způsobeno vývojem v celostátní politice, kdy se ANO těší větší popularitě než v předchozích posledních měsících. Na druhou stranu je to také způsobeno popularitou místního lídra Tomáše Navrátila.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Kromě ANO bude v zastupitelstvu zasedat ještě dalších 6 politických subjektů. A je poměrně dobře čitelné, s kým bude chtít vítěz voleb spolupracovat. Jsou to současní koaliční partneři, jako Občané městských částí, Zelená pro Opavu a KDU-ČSL. Dohromady to je pohodlných 24 hlasů. Znamená to, že Opavu v jejím směřování nečekají žádné změny?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Je to asi nejpravděpodobnější scénář. Protože ta koalice byla úspěšná, stabilní. Neukazovaly se tam nějaké výrazné rozdíly. Mohou navazovat na práci předchozího zastupitelstva, resp. rady. Čili je to jeden z nejmožnějších scénářů.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Ještě k volební účasti. Na Opavsku je tradičně poměrně vysoká. Nyní byla kolem 50%, samotná Opava pak měla 40%. Přesto, je to dost na to aby se v tomto poměru zobrazila vůle občanů, kam má jejich obec směřovat?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „To je specifická otázka. V některých ohledech nemusí být voliči motivováni, aby přišli k volbám. Třeba z toho důvodu, že jsou spokojeni, jak se vyvíjí komunální politika. A nemají potřebu do toho promlouvat. Volební účast může odrážet dvě věci: jednak potřebu, ochotu se angažovat a být účasten toho volebního, demokratického procesu. Na druhou stranu pokud nedochází k výraznějším sporům, může se to také na účasti projevit.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O primátorské křeslo bude usilovat znovu Tomáš Navrátil. Je to jediná výrazná osobnost pro vedení města nebo by se mohla objevit ještě nějaká další?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Nikdy se nedá vyloučit, že se může objevit někdo další. Ale v tuto chvíli je to velmi nepravděpodobné. Protože je to lídr a má opravdu velmi silnou podporu s daleko větším ziskem, než se očekávalo.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přes 5% hranici se dostala také SPD, která svůj počet hlasů od posledních voleb víc jak zdvojnásobila, nyní má 5 mandátů. Jakou roli bude mít?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Já si myslím, že v tomto případě bude SPD spíš marginálním subjektem, který bude pravděpodobně v izolaci. A nevím, do jaké míry se budou schopni zapojit do fungování zastupitelstva. Uvidíme. V každém případě si nemyslím, že by sehrávali významnější roli.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O zastupitelská křesla naopak přišli např. Piráti, sociální demokraté a komunisté. To jsou subjekty, které dlouhodobě v samosprávě pracovaly. Proč se tak stalo?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „V případě ČSSD a KSČM je to dlouhodobý vývoj, kdy velmi živelně ztratili podporu a nedokázali na Opavsku zaujmout nad úroveň jejich celostátní podpory. V případě ČSSD je to škoda, protože bylo platným koaličním partnerem hnutí ANO, ale nebyli schopni překonat 5 % bariéru, a v tomto ohledu následovali vývoj, který ČSSD postihl v posledních parlamentních volbách. Co se týká Pirátů, tak to je výrazný neúspěch. Očekávalo se, že jejich zisk nebude nijak velký, ale myslím, že pro ně nepřekročení 5% hranice je výrazným zklamáním.“
---
V následujícím volebním období bude v Opavě nadále pod taktovkou ANO. Opravňuje jej k tomu zisk 17 křesel v 39 členném zastupitelstvu. Jednání o budoucí koalici už se rozjíždí a vzhledem k vysokému počtu mandátů vítěze voleb to nejspíš nebude složité.
Komunální volby vyhrálo v Opavě hnutí ANO už potřetí za sebou. Tentokrát s nejlepším výsledkem, ziskem 17 mandátů. Ostatní politické subjekty mají počet křesel výrazně nižší. Koalice Společně pro Opavu 7, SPD 5, Občané městských částí 3, Změna pro Opavu také 3, Zelená pro Opavu a KDU-ČSL po dvou.
Díky velkému náskoku před ostatními, nebude zřejmě pro vítěze voleb vytvoření koalice, ke které je 39 členném zastupitelstvu potřeba nejméně 20 hlasů, problém. ANO nejdříve osloví své současné koaliční partnery.
Tomáš Navrátil (ANO), lídr kandidátky: „Určitě to budou Občané městských částí (OMČO), mohou to být také Zelení pro Opavu a také KDU-ČSL. Oslovíme je jako první. Ale spolupráci si dokážeme představit s každým.“
Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu), lídr kandidátky: „Určitě chceme témata z našeho volebního programu dál prosazovat. Řekli jsme si, že v rámci příp. jednání o nové koalici, bychom chtěli některé věci řešit jiným způsobem, tak na to budeme apelovat.“
Platnými členy zastupitelstva budou také tři nynější opoziční subjekty. Druhé místo ve volbách patřilo koalici Společně pro Opavu složené z kandidátů ODS a TOP 09.
Marek Veselý (Společně pro Opavu – ODS, TOP 09), lídr kandidátky: „Zastupitelé mají své povinnosti, ať už jsou v koalici či v opozici. Ta práce je o tom, studovat materiály, chystat podklady pro co nejlepší správu města. To není o osobních cílech.“
Změna pro Opavu počítá s tím, že zůstane v opozici a do koalice nepůjde.
Ondřej Veselý (Změna pro Opavu), lídr kandidátky: „Budeme jim šlapat na paty, aby se Opava rozvíjela ku prospěchu občanů. Aby tam nebyly řekněme nějaké nekalé věci . To budeme hlídat.“
Ze dvou mandátů na pět si polepšilo nyní opoziční SPD.
Martin Šatný (SPD), lídr kandidátky: „Celkově je kampaň SPD stavěna pro lidi. Nejsme tady ani pro developerské společnosti. Ani pro podnikatelské sektory ale pro lidi. A dost lidí si toto uvědomuje.“
Pod 5% hranicí zůstali sociální demokraté, současní opoziční členové zastupitelstva. Samosprávu opouští také Piráti. Po 12 letech služby odchází jejich členka Hana Brňáková.
Hana Brňáková (Piráti & Opavané), lidryně kandidátky: „Já si myslím, že jsem odvedla kus poctivé práce. Odcházím středem, s hlavou vztyčenou, ale nenechám to spát. To ať se nikdo nebojí.“
Ze zastupitelstva voliči vyřadili i komunisty. Za pěti procentní hranici se nedostala ani Trikolora, Volný blok, Demokratická strana zelených nebo Nezávislí pro Opavu.
V Opavě kandidovalo celkem 14 politických subjektů. Voličským sítem do zastupitelstva jich prošla polovina.
---
Necelých 40% oprávněných voličů přišlo v Opavě k volbám, to je o něco více, než před 4 lety. Větší zájem o hlasování byl v osmi městských částech, kde se volební účast pohybovala od 50 do 80%. Tady je rekapitulace obou volebních dnů.
V komunálních volbách mělo v Opavě možnost hlasovat 45 517 oprávněných voličů. Připraveno pro ně bylo 59 volebních místností. V opavské městské části Suché Lazce komise zasedala v místním kulturním domě.
Marta Lukešová, zapisovatelka okrskové volební komise Suché Lazce: „Dobrý den, jsou dvě hodiny a můžeme začít volit.“
S hlasovacím lístkem spěchal k volební schránce na minutu přesně Václav Volný.
Václav Volný, obyvatel Suchých Lazců: „Mám čas, jsem důchodce, tak jdu první.“
Krátce po druhé hodině začali přicházet také další voliči. Mnohdy se tvořila před plentou fronta.
Valérie Skuplíková, místopředsedkyně okrskové volební komise, Suché Lazce: Největší zájem o volební místnosti očekáváme hlavně ze začátku voleb. Někteří lidé totiž nemusí mít o víkendu čas.“
Během prvního volebního dne v Suchých Lazcích vhodilo svůj hlas do schránky 40% oprávněných voličů. Další den se jejich počet navýšil na 64,5 %.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Na základě zkušeností z výsledků letošních i minulých komunálních voleb vyplývá, že v městských částech je volební účast vyšší, někde až kolem 80%.
V osmi opavských městských částech Opavy lidé hlasovali hned dvakrát. Do zastupitelstva městské části a pak také do zastupitelstva statutárního města Opavy.“
V jednom z největších opavských volebních okrsků, v Základní škole Vrchní, bylo na seznamech zapsáno na 1 400 voličů. Během úvodních 60 minut jich přišlo odevzdat svůj hlas okolo 6%.
Michaela Němcová, předsedkyně okrskové volební komise, Opava: „Máme účast zatím do jedné stovky. Je to první hodina plus minus, takže je to pomalejší. Ale většinou se tempo zrychluje až k pozdějším odpoledním hodinám."
Volební komise v Opavě po prvním volebním dni zaznamenaly 21% volební účast.
účastník voleb, občan Opavy: Je důležité, aby tady na magistrátu seděli lidé, kterým věřím.“
Hlasovat mohli lidé také do přenosné volební schránky, kterou hojně využívali především starší obyvatelé domovů pro seniory.
V Opavě nakonec své zastupitele volilo 39,8 % oprávněných voličů. Volební účast byla tentokrát o téměř dvě procenta vyšší než v předchozích komunálních volbách.
---
Výsledky voleb v Opavě rozebereme také s politologem Lukášem Vomlelou ze Slezské univerzity. Zeptáme se, jaké změny mají občané očekávat. A zda se směřování města bude po volbách nějak zásadně měnit.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Hnutí ANO si v Opavě od posledních voleb do zastupitelstva města polepšilo o zhruba 12%. Čím je tento výrazný nárůst preferencí způsobený?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Je to určitě způsobeno vývojem v celostátní politice, kdy se ANO těší větší popularitě než v předchozích posledních měsících. Na druhou stranu je to také způsobeno popularitou místního lídra Tomáše Navrátila.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Kromě ANO bude v zastupitelstvu zasedat ještě dalších 6 politických subjektů. A je poměrně dobře čitelné, s kým bude chtít vítěz voleb spolupracovat. Jsou to současní koaliční partneři, jako Občané městských částí, Zelená pro Opavu a KDU-ČSL. Dohromady to je pohodlných 24 hlasů. Znamená to, že Opavu v jejím směřování nečekají žádné změny?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Je to asi nejpravděpodobnější scénář. Protože ta koalice byla úspěšná, stabilní. Neukazovaly se tam nějaké výrazné rozdíly. Mohou navazovat na práci předchozího zastupitelstva, resp. rady. Čili je to jeden z nejmožnějších scénářů.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Ještě k volební účasti. Na Opavsku je tradičně poměrně vysoká. Nyní byla kolem 50%, samotná Opava pak měla 40%. Přesto, je to dost na to aby se v tomto poměru zobrazila vůle občanů, kam má jejich obec směřovat?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „To je specifická otázka. V některých ohledech nemusí být voliči motivováni, aby přišli k volbám. Třeba z toho důvodu, že jsou spokojeni, jak se vyvíjí komunální politika. A nemají potřebu do toho promlouvat. Volební účast může odrážet dvě věci: jednak potřebu, ochotu se angažovat a být účasten toho volebního, demokratického procesu. Na druhou stranu pokud nedochází k výraznějším sporům, může se to také na účasti projevit.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O primátorské křeslo bude usilovat znovu Tomáš Navrátil. Je to jediná výrazná osobnost pro vedení města nebo by se mohla objevit ještě nějaká další?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Nikdy se nedá vyloučit, že se může objevit někdo další. Ale v tuto chvíli je to velmi nepravděpodobné. Protože je to lídr a má opravdu velmi silnou podporu s daleko větším ziskem, než se očekávalo.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přes 5% hranici se dostala také SPD, která svůj počet hlasů od posledních voleb víc jak zdvojnásobila, nyní má 5 mandátů. Jakou roli bude mít?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Já si myslím, že v tomto případě bude SPD spíš marginálním subjektem, který bude pravděpodobně v izolaci. A nevím, do jaké míry se budou schopni zapojit do fungování zastupitelstva. Uvidíme. V každém případě si nemyslím, že by sehrávali významnější roli.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O zastupitelská křesla naopak přišli např. Piráti, sociální demokraté a komunisté. To jsou subjekty, které dlouhodobě v samosprávě pracovaly. Proč se tak stalo?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „V případě ČSSD a KSČM je to dlouhodobý vývoj, kdy velmi živelně ztratili podporu a nedokázali na Opavsku zaujmout nad úroveň jejich celostátní podpory. V případě ČSSD je to škoda, protože bylo platným koaličním partnerem hnutí ANO, ale nebyli schopni překonat 5 % bariéru, a v tomto ohledu následovali vývoj, který ČSSD postihl v posledních parlamentních volbách. Co se týká Pirátů, tak to je výrazný neúspěch. Očekávalo se, že jejich zisk nebude nijak velký, ale myslím, že pro ně nepřekročení 5% hranice je výrazným zklamáním.“
---