Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Opava třídí biologicky rozložitelný odpad
  • Devátým miminkem z opavského babyboxu je Vojtěch
  • Farmářské trhy v Opavě zahájeny!
  • Premiéra operety Polská krev ve Slezském divadle

Opava třídí biologicky rozložitelný odpad

Opavané mohou nově třídit biologicky rozložitelný odpad. Prozatím bylo v rámci pilotním projektu přistaveno na 40 nádob na kuchyňský odpad na jednom ze zdejších sídlišť. Město postupně pokrývají také kontejnery na odpad rostlinného původu.

Vloni na podzim odborníci analyzovali půl tuny komunálního odpadu z jednoho opavského sídliště. Zjistili, že víc jak polovinu tvoří komodity, které je možné ještě dále roztřídit, jako sklo, papír, plast nebo elektro. Největší část tvořil biologicky rozložitelný odpad.

Jiří Vaníček, vedoucí odb. životního prostřední, Magistrát Opava: „Z fyzické analýzy vyšlo, že více než 30% ve směsném komunálním odpadu ze sídlišť, byl bio odpad a gastro odpad.“

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Je to složka, která má nejvyšší podíl ve směsném komunálním odpadu. Tak má smysl ji začít třídit a začít se jí zabývat.“

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu bude město vyhodnocovat jeden rok. Poté se nejspíš nádoby na gastro odpad rozšíří do celého města.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Opava rozšiřuje také možnost třídění bioodpadu. Zatímco dříve byly tyto kontejnery k odkládání např. zbytků rostlin, trávy či listí dostupné pouze v místech se zástavbou rodinný domků, nyní se postupně objevují také na sídlištích.

Opava ročně zaplatí za svoz a zpracování odpadu zhruba 70 milionů korun. Přitom poplatky, které město vybírá od občanů, tyto náklady pokryjí jen asi ze 60%. Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

---

Devátým miminkem z opavského babyboxu je Vojtěch

Opavský babybox zachránil život v pořadí už 9. miminku. Tentokrát jde o chlapečka, který dostal jméno Vojtěch. Dítě prozatím zůstává v péči lékařů na novorozeneckém oddělení Slezské nemocnice. Pokud se o něj nikdo nepřihlásí, bude nabídnuto k adopci.

Babybox, který je umístěný na jednom z pavilonů Slezské nemocnice, zachránil život miminku už po deváté. Tentokrát šlo o chlapečka, který se sem dostal zřejmě jen několik desítek minut po porodu.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Nebyl podvázaný pupečník, takže paní doktorka ho na místě podvázala. A miminko přenesla spolu se sestřičkou na dětskou jednotku intenzivní péče. Kde potom dítě přijali a dělali další zdravotní a ošetřovatelské úkony.“

Nyní je malý Vojta ještě v nemocnici. Pobude si tady ještě týden.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Teď u něj řešíme lehkou infekci. Okolnosti narození mohly být v různém prostředí. Teď má antibiotika momentálně. Ale nemá žádné jiné problémy či komplikace.“

Po šesti týdnech od narození bude miminko nabídnuto k adopci. Do té doby bude vyrůstat v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo v pěstounské rodině.

---

Farmářské trhy v Opavě zahájeny!

V Opavě začaly Farmářské trhy. Po dvou koronavirových letech opět bez omezení. A bylo to znát. Hned během prvního dne bylo u stánků plno. Prodejci nabízeli převážně produkty regionálních pěstitelů a výrobců.

Možná, že si vzpomenete: dvou metrové mezery mezi stánky, omezený počet nakupujících nebo zákaz konzumace potravin. Tato nařízení platila ve dvou předešlých, koronavirových letech. Letos jsou Farmářské trhy konečně zase bez omezení. Zatímco vloni na opavském Dolním náměstí nabízelo zboží jen 7 prodejců, letos jich je kolem dvacítky.

Martin Žižlavský, pořadatel Farmářských trhů v Opavě: „Zájem je velký. Máme tady asi 80% stálých prodejců. A zbylých 20% jsou ti, kteří přijíždějí nepravidelně.“

Sazenice zeleniny, hrnkové květiny a bylinky, pečivo, maso, koření, sladkosti, sýry – takový sortiment je vystavený na stáncích.

Martin Žižlavský, pořadatel Farmářských trhů v Opavě: „Začátek je hlavně o výpěstcích, o květinách a sadbových rostlinkách. Později přichází zelenina a ovoce. Ale jsou tady samozřejmě i perníky nebo řezníci, kteří jsou nedílnou součástí trhů.“

Většina zboží pochází z regionu. Takže do Opavy nevážilo dalekou cestu. Otické zahradnictví tady pravidelně, už několik let, prodává své výpěstky.

Tereza Řehulková, Zahradnictví Weiss, Otice: „Teď se nejvíce nakupuje sadba: saláty, kedlubny, celer, květák. Pak hodně pro jahody lidé chodí a bylinky a trvalky chtějí do skalek.“

Z Jeseníků přijíždí vždy v pátek pojízdná prodejna s masem.

Jitka Batlová, Farma Jan Hořák, Rýmařov: „Nabízíme hovězí maso. Je vyzrávané, 14 dní vyvěšené v celých kusech. Ráno čerstvě roz bourané.“

Hned první prodejní den vyrazily na tržiště stovky lidí. Mnozí z nich dávají zdejšímu zboží přednost před nákupem v kamenných obchodech.

nakupující: „Pravidelně tady chodím, ráda zde nakupuji. Mají tady pěkné věci, kvalitní.“

Také v letošním roce budou součástí opavských Farmářských trhů ještě další akce. Chystají se Řemeslné trhy nebo také Den regionálních výrobků. Chybět nebude ani tradiční zabíjačka. Trhy pak uzavře Svatomartinská slavnost.

Prodejci budou nabízet své zboží na Dolním náměstí každou středu, pátek a sobotu od 6,30 do 14,00 hodin až do listopadu.



---

Premiéra operety Polská krev ve Slezském divadle

Slezské divadlo připravilo premiéru jedné z nejhranějších a nepopulárnějších českých operet Polská krev. Výpravná scéna, kostýmy a jeviště plné zpěváků i tanečníků zajistilo divákům velkou podívanou.

Slavnou operetu Polská krev měli diváci shlédnout už v loňském roce. Koronavirus její premiéru ale přesně o rok posunul. Teď si mohli představení o třech jednáních vychutnat v celé parádě. Velkolepá úvodní plesová scéna a nádherné kostýmy ohromily diváky v hledišti nejspíš stejně, jako v době premiéry v roce 1913.

Tomáš Hanák, dirigent: „Snažili jsme se vycházet co nejvíce z tradice /a i/ nezasahovali jsme vůbec do pořadí jednotlivých hudebních čísel. Škrtali jsme minimálně.“

Hrabě Boleslav Baranski nezřízeně utrácí peníze a pořádá opulentní zábavu pro své známé z aristokratických kruhů. Rozmařilý život jej ale přivede na mizinu.

Dominik Beneš, režisér: „Boleslav Baranski hýří penězi a začínají mu ubývat. Na tom zátku by se mělo ukázat, jak si umí užívat party.“

Na ples přichází sem také dávný přítel Zaremba se svou dcerou Helenou. Jeho přáním je, provdat ji za Baranského. Ten ji ale urazí a zesměšní. Helena se rozhodne pro pomstu. Nechá se najmout jako jeho hospodyně. Nakonec zachrání  hraběte před úpadkem. A zamilují se do sebe.

Roli otce Heleny už podruhé ve své kariéře ztvárnil Jiří Přibyl z Moravského divadla v Olomouci.

Jiří Přibyl, role otce Heleny Zarembové: „Když jsem dostal tu nabídku, neváhal jsem i přes můj nabitý program. Říkal jsem si, rád se vrátím k té roli. Je to s odstupem 10 let. Ledacos ve mne dozrálo. I já jsem trochu dozrál.“

Na jevišti se představily všechny soubory Slezského divadla – operní, činoherní i baletní. A a v operetě Polská krev se skvěle propojily.

Barbora Čechová, role Heleny Zarembové: „Opereta je opravdu těžká v tom, že v sobě snoubí nejenom zpěv a herectví, ale i pohyb, tanec a mluvu, která není snadná. Hlavně pro nás, pro zpěváky.“

Nedbalova Polská krev je považována za nejpopulárnější a nejhranější českou operetu. Ovšem námět je ruský, odehrává se v polském prostředí a českou hudbu vyplňuje rakouské libreto.

Dominik Beneš, režisér: „Ta operetě doslova překypuje hity, jako např. Blondýnky sladké, Jste kavalír, to vím a další šlágry, které zlidověly. Proto diváci tu operetu milují.“

Pokud si budete chtít známé melodie poslechnout, další představení plánuje Slezské divadlo na 5. května.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
27. dubna 2022, 16:41

Opava třídí biologicky rozložitelný odpad

Opavané mohou nově třídit biologicky rozložitelný odpad. Prozatím bylo v rámci pilotním projektu přistaveno na 40 nádob na kuchyňský odpad na jednom ze zdejších sídlišť. Město postupně pokrývají také kontejnery na odpad rostlinného původu.

Vloni na podzim odborníci analyzovali půl tuny komunálního odpadu z jednoho opavského sídliště. Zjistili, že víc jak polovinu tvoří komodity, které je možné ještě dále roztřídit, jako sklo, papír, plast nebo elektro. Největší část tvořil biologicky rozložitelný odpad.

Jiří Vaníček, vedoucí odb. životního prostřední, Magistrát Opava: „Z fyzické analýzy vyšlo, že více než 30% ve směsném komunálním odpadu ze sídlišť, byl bio odpad a gastro odpad.“

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Je to složka, která má nejvyšší podíl ve směsném komunálním odpadu. Tak má smysl ji začít třídit a začít se jí zabývat.“

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu bude město vyhodnocovat jeden rok. Poté se nejspíš nádoby na gastro odpad rozšíří do celého města.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Opava rozšiřuje také možnost třídění bioodpadu. Zatímco dříve byly tyto kontejnery k odkládání např. zbytků rostlin, trávy či listí dostupné pouze v místech se zástavbou rodinný domků, nyní se postupně objevují také na sídlištích.

Opava ročně zaplatí za svoz a zpracování odpadu zhruba 70 milionů korun. Přitom poplatky, které město vybírá od občanů, tyto náklady pokryjí jen asi ze 60%. Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

---

Devátým miminkem z opavského babyboxu je Vojtěch

Opavský babybox zachránil život v pořadí už 9. miminku. Tentokrát jde o chlapečka, který dostal jméno Vojtěch. Dítě prozatím zůstává v péči lékařů na novorozeneckém oddělení Slezské nemocnice. Pokud se o něj nikdo nepřihlásí, bude nabídnuto k adopci.

Babybox, který je umístěný na jednom z pavilonů Slezské nemocnice, zachránil život miminku už po deváté. Tentokrát šlo o chlapečka, který se sem dostal zřejmě jen několik desítek minut po porodu.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Nebyl podvázaný pupečník, takže paní doktorka ho na místě podvázala. A miminko přenesla spolu se sestřičkou na dětskou jednotku intenzivní péče. Kde potom dítě přijali a dělali další zdravotní a ošetřovatelské úkony.“

Nyní je malý Vojta ještě v nemocnici. Pobude si tady ještě týden.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Teď u něj řešíme lehkou infekci. Okolnosti narození mohly být v různém prostředí. Teď má antibiotika momentálně. Ale nemá žádné jiné problémy či komplikace.“

Po šesti týdnech od narození bude miminko nabídnuto k adopci. Do té doby bude vyrůstat v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo v pěstounské rodině.

---

Farmářské trhy v Opavě zahájeny!

V Opavě začaly Farmářské trhy. Po dvou koronavirových letech opět bez omezení. A bylo to znát. Hned během prvního dne bylo u stánků plno. Prodejci nabízeli převážně produkty regionálních pěstitelů a výrobců.

Možná, že si vzpomenete: dvou metrové mezery mezi stánky, omezený počet nakupujících nebo zákaz konzumace potravin. Tato nařízení platila ve dvou předešlých, koronavirových letech. Letos jsou Farmářské trhy konečně zase bez omezení. Zatímco vloni na opavském Dolním náměstí nabízelo zboží jen 7 prodejců, letos jich je kolem dvacítky.

Martin Žižlavský, pořadatel Farmářských trhů v Opavě: „Zájem je velký. Máme tady asi 80% stálých prodejců. A zbylých 20% jsou ti, kteří přijíždějí nepravidelně.“

Sazenice zeleniny, hrnkové květiny a bylinky, pečivo, maso, koření, sladkosti, sýry – takový sortiment je vystavený na stáncích.

Martin Žižlavský, pořadatel Farmářských trhů v Opavě: „Začátek je hlavně o výpěstcích, o květinách a sadbových rostlinkách. Později přichází zelenina a ovoce. Ale jsou tady samozřejmě i perníky nebo řezníci, kteří jsou nedílnou součástí trhů.“

Většina zboží pochází z regionu. Takže do Opavy nevážilo dalekou cestu. Otické zahradnictví tady pravidelně, už několik let, prodává své výpěstky.

Tereza Řehulková, Zahradnictví Weiss, Otice: „Teď se nejvíce nakupuje sadba: saláty, kedlubny, celer, květák. Pak hodně pro jahody lidé chodí a bylinky a trvalky chtějí do skalek.“

Z Jeseníků přijíždí vždy v pátek pojízdná prodejna s masem.

Jitka Batlová, Farma Jan Hořák, Rýmařov: „Nabízíme hovězí maso. Je vyzrávané, 14 dní vyvěšené v celých kusech. Ráno čerstvě roz bourané.“

Hned první prodejní den vyrazily na tržiště stovky lidí. Mnozí z nich dávají zdejšímu zboží přednost před nákupem v kamenných obchodech.

nakupující: „Pravidelně tady chodím, ráda zde nakupuji. Mají tady pěkné věci, kvalitní.“

Také v letošním roce budou součástí opavských Farmářských trhů ještě další akce. Chystají se Řemeslné trhy nebo také Den regionálních výrobků. Chybět nebude ani tradiční zabíjačka. Trhy pak uzavře Svatomartinská slavnost.

Prodejci budou nabízet své zboží na Dolním náměstí každou středu, pátek a sobotu od 6,30 do 14,00 hodin až do listopadu.



---

Premiéra operety Polská krev ve Slezském divadle

Slezské divadlo připravilo premiéru jedné z nejhranějších a nepopulárnějších českých operet Polská krev. Výpravná scéna, kostýmy a jeviště plné zpěváků i tanečníků zajistilo divákům velkou podívanou.

Slavnou operetu Polská krev měli diváci shlédnout už v loňském roce. Koronavirus její premiéru ale přesně o rok posunul. Teď si mohli představení o třech jednáních vychutnat v celé parádě. Velkolepá úvodní plesová scéna a nádherné kostýmy ohromily diváky v hledišti nejspíš stejně, jako v době premiéry v roce 1913.

Tomáš Hanák, dirigent: „Snažili jsme se vycházet co nejvíce z tradice /a i/ nezasahovali jsme vůbec do pořadí jednotlivých hudebních čísel. Škrtali jsme minimálně.“

Hrabě Boleslav Baranski nezřízeně utrácí peníze a pořádá opulentní zábavu pro své známé z aristokratických kruhů. Rozmařilý život jej ale přivede na mizinu.

Dominik Beneš, režisér: „Boleslav Baranski hýří penězi a začínají mu ubývat. Na tom zátku by se mělo ukázat, jak si umí užívat party.“

Na ples přichází sem také dávný přítel Zaremba se svou dcerou Helenou. Jeho přáním je, provdat ji za Baranského. Ten ji ale urazí a zesměšní. Helena se rozhodne pro pomstu. Nechá se najmout jako jeho hospodyně. Nakonec zachrání  hraběte před úpadkem. A zamilují se do sebe.

Roli otce Heleny už podruhé ve své kariéře ztvárnil Jiří Přibyl z Moravského divadla v Olomouci.

Jiří Přibyl, role otce Heleny Zarembové: „Když jsem dostal tu nabídku, neváhal jsem i přes můj nabitý program. Říkal jsem si, rád se vrátím k té roli. Je to s odstupem 10 let. Ledacos ve mne dozrálo. I já jsem trochu dozrál.“

Na jevišti se představily všechny soubory Slezského divadla – operní, činoherní i baletní. A a v operetě Polská krev se skvěle propojily.

Barbora Čechová, role Heleny Zarembové: „Opereta je opravdu těžká v tom, že v sobě snoubí nejenom zpěv a herectví, ale i pohyb, tanec a mluvu, která není snadná. Hlavně pro nás, pro zpěváky.“

Nedbalova Polská krev je považována za nejpopulárnější a nejhranější českou operetu. Ovšem námět je ruský, odehrává se v polském prostředí a českou hudbu vyplňuje rakouské libreto.

Dominik Beneš, režisér: „Ta operetě doslova překypuje hity, jako např. Blondýnky sladké, Jste kavalír, to vím a další šlágry, které zlidověly. Proto diváci tu operetu milují.“

Pokud si budete chtít známé melodie poslechnout, další představení plánuje Slezské divadlo na 5. května.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-27-04-2022-16-41