Lidé v Opavě četli 24 hodin biblické úryvky
V Opavě se už potřetí četlo z Písma svatého. Při čtyřiadvacetihodinovém čtení biblických úryvků se vystřídalo více než 100 lidí různých věkových kategorií a sociálních vrstev. Kromě farníků se do čtení zapojili i představitelé města, sportovci, studenti, nebo skauti.
Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie v Opavě opět po roce patřila 24ti-hodinovému čtení z bible. Cílem akce je seznámit s nejčtenější knihou na světě zejména nevěřící.
Lukáš Graca, farník římskokatolické církve, konkatedrála Nanebevzetí panny Marie: “Lidí přišlo hodně, kolem stovky, možná přes stovku. Včera byli hosté, představitelé města, taky přijel biskup Martin David, ekumenické církve byly zastoupeny, představitelé ekumenických církví a čtenáři se vystřídali Pokryla se i noc, což mám velkou radost.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Já jsem byl u zrodu této myšlenky a myslím, že každý rok je to lepší a lepší a mám z toho velkou radost, protože dnes už tolik do kostela nechodím, ale v minulosti, já jsem vyrostl v křesťanské rodině a s rodiči jsme chodili a byl jsem také ministrant, takže jsem pomáhal knězi, četl jsem také modlitby, myslím si, že vždycky v tom písmu najdeme tu pomoc, tu radu a jsem rád, že se takové akce dějí.”
Pavel Štěpánek, varhaník: “Akci vnímám moc příjemně a je super příležitost, že i lidi, kteří nejsou kosteloví, se můžou seznámit s biblí. Moje úloha tady byla naprosto okrajová, já jsem varhaník, zahrál jsem dvakrát dnešní vstupy a teďka máme před sebou slavnostní zakončení, tak mám tu milou úlohu odehrát Tedeum, čili chvalozpěv Tebe Bože chválíme.”
V rámci akce si lidé mohli prohlédnout i na 8 desítek biblí, které konkatedrále zapůjčilo Muzeum biblí z Jablunkova. Letos výjimečně mezi nimi byly i vzácné bible z 16. a 17. století psané v latině.
Lukáš Graca, farník římskokatolické církve, konkatedrála Nanebevzetí panny Marie: “Jedna bible je Bible svatá vydaná v Berlíně v roce 1813 a další bible je třeba Hebrejsko-německý starý zákon provedený v oslí kůži. Jsou dva díly a je to vytištěno pravděpodobně v druhé polovině 19. století.Takže takové zajímavé nabídky tady máme.”
Tohle je svitek tóry, je to 5 knih mojžíšových a správně by se na to nemělo sahat, pouze tady tímto ukazovátkem. Vypadá to jako lžička, ale je tam prst.Takhle se čte hebrejsky.
anketa: návštěvníci akce: “Já jsem se letos druhý rok zúčastnila, i jsem četla dopoledne a byla jsem na včerejším zahájení i na ukončení a myslím si, že je to přínosem nejen pro mě, ale pro všechny.”
“Samozřejmě jsem potěšen touto akcí. Je to posila na duši, určitě pro každého, doporučuju.”
“Byla jsem tu vloni, byla jsem letos a obdivuji Lukáše Gracu jako, že má takovou sílu a chuť do toho je to od něho oběť určitě.”
24ti-hodinové čtení bible probíhá vždy před Květnou nedělí, aby se lidé naladili na Svatý týden a Velikonoce, jedny z největších svátků v roce.
---
V SNO jako první v ČR použili nové magnetické zrno Sirius Pintuition
Slezská nemocnice v Opavě jako první v Česku operovala dvě pacientky s maligním nádorem prsu magnetickým zrnem. Oproti jodovému je absolutně nezávadné a lze jej detekovat s mnohem větší přesností.
První dvě operace v Česku s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition, které pochází z Nizozemí, provedli operatéři ve Slezské nemocnici v Opavě u dvou onkologických pacientek s karcinomem prsu.
Jan Žatecký, chirurg SNO: “Toto je první použití magnetického Sirius Pintuition v ČR. Jsme rádi, že jsme tuto metodu mohli využít, protože proti například lokalizaci jódovým zrnem má výhodu, že my přesně víme vzdálenost špičky té sondy od zrna v milimetrech. Pro chirurga to znamená lepší představivost, kde se ten nádor přesně nachází, což samozřejmě pro pacientky, doufáme, že to bude znamenat přesnější resekci toho nádoru. Druhá velká výhoda je, že ta sonda umí přesně říct směrovost. To znamená, jestli nemíříme náhodou mimo ten nádor, ale jestli jsme přímo nad ním.”
Obě operace proběhly bez komplikací a trvaly zhruba 3 hodiny.
Jan Žatecký, chirurg SNO: “Použití toho zrna pro nás v chirurgii bylo velice intuitivní, takže splnilo naše očekávání a doufáme, že i nadále splní a budeme tuto metodu moci využívat dál. Přijel vlastně z Nizozemska pan evropský ředitel firmy Serious medical, která vyrábí tato zrna a spolu s českým zastoupením, s firmou Aspironix nám přijel toto zrno prezentovat a asistovat i u první operace, takže jsme vlastně tady měli i zahraniční zastoupení.”
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Jsme rádi, protože samozřejmě nové technologie přináší spoustu výhod a benefitů jak pro nás tak pro pacienty, nebo pacientky v tomto případě. Je to absolutně nezávadné. To znamená, je to v podstatě pro tělo, když to řeknu úplně jednoduše, tělo ani neví, že to tam má. Není tam nic, co by jakýmkoliv způsobem ovlivnilo tu tkáň, nebo samotný organismus pacientky.”
Magnetické zrno Sirius se bude prozatím používat pouze na operace onkologických pacientů s nádorem prsu.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Používání na jiné nádory momentálně nejsem si úplně jistý. To použití jakoby nedokážu říct, jestli se to bude používat na nějaké jiné, mám určitou představu, na co by se to dalo použít jako štítná žláza a podobně, ale to ukáže samozřejmě čas a vývoj. Takže momentálně jen na tu mamologii a upřímně jenom pro onkologická onemocnění.”
Dané magnetické zrno je zdravotními pojišťovnami v ČR schváleno teprve od letošního března. V několika centrech se používají starší magnetická zrna jiného výrobce, která ovšem postrádají možnost přesnější lokalizace jako tato nová metoda.
---
Předškoláci se pohádkově seznámili se ZŠ Englišova
Základní škola Englišova uspořádala pohádkový týden pro děti mateřských škol z celé Opavy. Zábavnou formou se tak seznámíly s vychovatelkami, prostředím školy i případnými budoucími spolužáky.
Předškoláci navštívili prostory školní družiny na Základní škole Englišova. Čekaly tam na ně postavičky a kulisy z pohádek Ferda Mravenec, Loupežník Sarka Farka, Perníková chaloupka a O zlaté rybce. Připraveny pro ně byly i různé úkoly.
Jakub Palkovič, vedoucí vychovatel ŠD, ZŠ Englišova: “Pohádkový týden na naší škole je tradiční akce, kdy zveme předškolní děti z celé Opavy, aby se mohly seznámit s naší školou pohádkovou formou, kde si projdou pár pohádek, seznámí se jak s vychovateli, protože spoustu z těch dětí uvidíme v září na naší škole. Máme tady 4 místnosti pohádek, v každé pohádce na děti čekají úkoly, které plní a nakonec dostanou odměnu. Každým rokem měníme skladbu pohádek, aby to nebylo pořád stejné.”
Miroslava Běčáková, vychovatelka ŠD, ZŠ Englišova: “Tady se děti dostanou do pohádky O zlaté rybce. Tady si vyzkouší práci rybáře, loví rybičky. Také pomáhají vyčistit moře, aby rybičky u nás mohly žít a na síti jsou různé části různých živočichů, které se snaží potom spojit. Děti jsou báječné, jsou šikovné a když se ptám, děti nejvíc baví čistit moře.”
Michal Korbel, vychovatel, ZŠ Englišova: “Máme tu Perníkovou chaloupku a děti tady chodí k ježibabě a dělají tady různé úkoly, chodí tady lesem a skládají jakoby zoubky ježibaby. To jsme všechno vyráběli, bylo to docela pracné.”
Veškeré kulisy vyrábí žáci školy v družině. Třeba pohádku O zlaté rybce tvořili zhruba měsíc.
anketa: děti z MŠ: “Lovil jsem rybičky, uklízel moře.”
“Jeskyně. I mince se tam sbírali. Moc se mi tady líbilo.”
O Pohádkový týden byl ze strany mateřských škol velký zájem. Ani jeden z nabízených termínů nezůstal volný.
---