Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Ulice Těšínská projde celkovou rekonstrukcí
  • SNO má zmodernizovaný pavilon onkologie
  • Visegrad Cup se přesunul z Kravař do Malých Hoštic

Ulice Těšínská projde celkovou rekonstrukcí

Ulice Těšínská v Opavě projde celkovou rekonstrukcí. Už ji potřebovala delší dobu. Je to totiž ve špatném stavu. Jedná se o souvislou opravu silnice v délce asi 2, 5 km.

Moravskoslezský kraj už ve čtvrtek začne s opravou Těšínské ulice. Rekonstrukce bude probíhat postupně zhruba do poloviny října a vyžádá si částečné omezení dopravy.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Město Opava samozřejmě vítá tuto opravu, protože ulice byla, nebo je stále ve velmi špatném stavu. Původně jsme usilovali, aby k této opravě došlo až v polovině září, kdy bude otevřen severní obchvat města a nebude v Opavě taková doprava. Bohužel toto nešlo a museli jsme tedy přistoupit na rekonstrukci, která začíná tento týden. Snažili jsme se kontaktovat firmy, kterých se to omezení týká tak, aby se na to mohly připravit a aby nebyly překvapeny.”

Opravy se budou provádět od Nádražního okruhu až po kruhovou křižovatku u Globusu a jsou rozděleny na 3 etapy.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “31.8. až 6.9. proběhne frézování od okružní křižovatky u Globusu, kde bude odfrézování, bude tam v tloušťce 9 cm a potom postupně zase 9 cm pokládka zpět živičných ploch. Je to asi cirka nějakých 400 metrů a je to z důvodu firmy Ostroj, se kterou jsme jednali, aby tam byl zabezpečen stálý průjezd do tohoto podniku. V rozmezí do 5. 10. bude probíhat celkový úsek ulice Těšínská a zbývající úsek z ulice Nádražní okruh.”

Řidiči, kteří pojedou z Opavy na Ostravu, budou jezdit po Těšínské ulici, která bude zjednosměrněna. Řidiči, kteří pojedou z Ostravy na Opavu, budou muset jezdit objížďkou od Globusu po spojce.

Samotné práce budou probíhat technologií Remix plus, která umožní částečnou recyklaci stávajícího asfaltu.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “Remix plus je vlastně technologie, která naruší pokladní vrstvu, smíchá se a na tom se hned při jednom pokládá poslední obrusná vrstva v tloušťce 3 cm. 24 hodin by na to neměla být puštěna doprava."

Bohužel tím vždy na jeden den dojde k omezení dostupnosti většiny firemních areálů a bytových domů na ul. Těšínské a Nádražní okruh, ale také na ul. Anenská, Jiráskova, Jateční, Mlýnská a Polanova.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “Jednak je tam obchodní dům Tesco, Lidl, Technické služby Opava, je tam i TQM, s kterými bylo jednáno a bude samozřejmě s nimi jednáno i během stavby, aby se umožnil částečně nějaký vjezd do těchto areálů.

Po rekonstrukci ulice se řidiči dočkají lepšího jízdního komfortu a moderní technologie zajistí i snížení hlučnosti.

---

SNO má zmodernizovaný pavilon onkologie

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nově zrekonstruovaný pavilon onkologie. Rekonstrukce trvala sedm měsíců a vyžádala si na 45 milionů korun. Přispěl na ni MS kraj i opavská radnice.

Opavské slezské nemocnici přibývá onkologických pacientů. Původní pavilon tak nevyhovoval kapacitně a budova, ve které sídlí, byla navíc zchátralá a působila depresivně. Nemocnice se proto rozhodla pro její rekonstrukci.

Karel Siebert, ředitel SNO: “V dočasném provozu, který trval asi 7 měsíců, tak oddělení bylo přestěhováno v psychiatrické nemocnici v pavilonu číslo 7, který jsme museli částečně opravit, protože je to taky historický pavilon, ale chci poděkovat zástupcům nemocnice za velice příjemné prostředí a podmínky, které nám po tu dobu vytvořili.”

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: “Jsem velmi rád, že zrovna ten obor modernizujeme, protože jak víme všichni, onkologie není zrovna oborem, který by byl pro lidi příjemný a já se domnívám, že je nejdůležitější pro ty pacienty prostředí a samozřejmě personál, který se okolo těchto pacientů pohybuje. Dneska se otevřelo toto oddělení, které je moderně vybaveno, je čisté a právě to by mělo uklidnit pacienty, kteří tady přichází.”

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: “Za každou takovou úpravu mám velkou radost, protože za prvé, jsou tady kvalitní služby, ale i to prostředí tvoří tu atmosféru těch lidí a tu náladu, tu pozitivnost a zvlášť tady na onkologickém oddělení, kdy právě tady pacienti nechodí klidní, jsou samozřejmě nervózní, neví, co bude, jaké budou jejich výsledky, nebo mají nějaký horší stav, tak samozřejmě to prostředí jim strašně moc pozitivně pomůže. Je to laděné do příjemného, s obrázky, takže ti pacienti se tady cítí daleko lépe. Je to pro ně důstojnější zázemí.”

Díky rekonstrukci se nejen rozšířil provoz onkologické kliniky, ale nově byla vybudována recepce a čekárna pro pacienty.

Margita Nováčiková, primářka klinické onkologie, SNO: “My jsme z toho nadšeni. Je mi ctí, že ta akce se provedla a jsem za to moc ráda, že tu máme jak pečující personál, tak hlavně pacienti jiné prostředí a jiný komfort. Jsme všichni propojené nádoby, takže spokojenost pacientů se bude přenášet na nás a spokojenost personálu na pacienty. My tu celkem na ty aplikace. Máme 4 pokoje včetně tady toho, který je samostatným lůžkem. Máme 7 postelí, 7 aplikačních křesel a máme 3 ambulance pro 3 lékaře, kteří pacienty vyšetřují a odbavují.”

Co se týká zdraví, tak nejdůležitější je prevence. Česko oproti jiným zemím pokulhává. Na preventivní vyšetření vůbec nechodí zhruba třetina obyvatel.

Margita Nováčiková, primářka klinické onkologie, SNO: “Nejdůležitější pro ty pacienty je, aby se ta diagnóza provedla včas, aby se onemocnění, když už vzniklo, diagnostikovalo včas a ten včasný záchyt zase umožňují různé screeningové programy. U žen karcinom děložního čípku, korporální karcinom u obou pohlaví, karcinom prsu, tam screeningy běží. Teď je pilotní screening na 5 let u karcinomu plic a už jsou pozitivní výstupy , že to význam má, že zvažuje se, jestli nebude screening u karcinomu prostaty, karcinomu pankreatu, který je opravdu tichý zabiják a narůstají počty a léčba je tam málo úspěšná.”

V opavské slezské nemocnici probíhá i rekonstrukce interny a pavilonu chirurgických oborů. Práce by měly skončit do konce roku. Ještě letos v listopadu chce nemocnice začít s výstavbou koridoru.

---

Visegrad Cup se přesunul z Kravař do Malých Hoštic

Malé Hoštice se vůbec poprvé staly místem konání dvoudenního mezinárodního fotbalového turnaje Visegrad cup. Zúčastnilo se ho 20 dětských týmů z pěti zemí a také známé sportovní osobnosti.

Skvělé zázemí, skvělá atmosféra, skvělé výkony. Takový byl letošní jubilejní 10. ročník mezinárodního fotbalového turnaje VISEGRAD CUP, který se přesunul z Kravař do Malých Hoštic. Jde o turnaj pro děti ročníku narození 2014 a mladší.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: “Já jsem moc rád, že letošní ročník se pořádá tady v Malých Hošticích, což je naše městská část. Mám obrovskou radost, sešlo se tady 20 týmů, je to mezinárodní turnaj, jsou tady i naše partnerská města jako Zaglebie, Ratiboř, Liptovský Mikuláš a podobně. Počasí vyšlo, takže dětem přeji, aby si to užily, aby se nikdo nezranil.”

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Já jsem velice ráda, že se tento mezinárodní fotbalový turnaj odehrává v letošním roce u nás, protože je to poprvé a moc bychom si přáli, kdyby tomu tak bylo i nadále. Já si myslím, že tady děti mají naprosto úžasné podmínky, mají tady krásnou halu, několik hřišť, několik kabin.”

Hrálo se na čtyřech hřištích o velikosti 42 krát 26 metrů systémem 5+1.

Andreas Drastík, organizátor, SK Sipa Sport Opava: “Máme 20 družstev z 5 zemí. Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Bulharsko. Vždycky to bylo v Kravařích, ale tím, že tam je fotovoltaika, tak jsme to přemístili sem. Pokud budou Malé Hoštice chtít, tak to tak zůstane. My už to máme nastavené 10 let, že to hraje 20 mančaftů, že je ten systém vymakaný, že ty kluby, ty děti hrají 14 zápasů za dva dny a hrají to se 14 soupeři, takže se nepotkají s nikým stejným a kdo získá nejvíce bodů, ten vyhraje.”

anketa: účastníci turnaje: “Jsme hrozně rádi za výhru. Vyhráli jsme 7:0, rodiče krásně fandí a moc jsme si to užili.”

“Fanoušci samozřejmě fandili, trenéři nám dávali pokyny, jak máme hrát a oni tak hráli a tak to dopadlo.”

"Chytalo se dobře, ale prohráli jsme 4:0, protože některé góly nešly chytit a jako gratuluji jim."

“Chytalo se dobře, ale prohráli jsme 4:0, protože některé góly nešly chytit a jako gratuluji jim.

Byl to dobrý soupeř, ale byli jsme lepší a hrálo se nám dobře s celým týmem, protože všichni jsme dobří v tomto týmu.”

“My jsme vyhráli, chceme vyhrát celý turnaj a všichni máme radost.”

Na turnaj zavítaly i sportovní osobnosti, mezi nimi například legendární fotbalista antonín Panenka, známý útočník Petr Švancara nebo mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala.

Jaroslav Sakala, bývalý český skokan na lyžích: “Já jsem tady hrozně rád, jsem tady podruhé, byl jsem tady vloni a byl jsem unesený z toho počtu dětí a z toho, jak ten turnaj je organizovaný a musím pořadatelům sklonit určitě poklonu. To bych chtěl taky umět takhle ty děti dát dohromady třeba na můstku a jak jsem říkal, sportující děti rovná se šťastné děti.”

Turnaj má i charitativní podtext. Výtěžek z aukce dresů, sportovních knih a relikvií jako každoročně poputuje na dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě a domov pro seniory v Kravařích. Co se týká výsledků, tak turnaj tentokrát vyhrál FC Baník Ostrava. Druhé místo patří polskému týmu Zaglebie Sosnowiec a třetí příčku vybojoval SFC Opava.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
30. srpna 2023, 16:42

Ulice Těšínská projde celkovou rekonstrukcí

Ulice Těšínská v Opavě projde celkovou rekonstrukcí. Už ji potřebovala delší dobu. Je to totiž ve špatném stavu. Jedná se o souvislou opravu silnice v délce asi 2, 5 km.

Moravskoslezský kraj už ve čtvrtek začne s opravou Těšínské ulice. Rekonstrukce bude probíhat postupně zhruba do poloviny října a vyžádá si částečné omezení dopravy.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Město Opava samozřejmě vítá tuto opravu, protože ulice byla, nebo je stále ve velmi špatném stavu. Původně jsme usilovali, aby k této opravě došlo až v polovině září, kdy bude otevřen severní obchvat města a nebude v Opavě taková doprava. Bohužel toto nešlo a museli jsme tedy přistoupit na rekonstrukci, která začíná tento týden. Snažili jsme se kontaktovat firmy, kterých se to omezení týká tak, aby se na to mohly připravit a aby nebyly překvapeny.”

Opravy se budou provádět od Nádražního okruhu až po kruhovou křižovatku u Globusu a jsou rozděleny na 3 etapy.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “31.8. až 6.9. proběhne frézování od okružní křižovatky u Globusu, kde bude odfrézování, bude tam v tloušťce 9 cm a potom postupně zase 9 cm pokládka zpět živičných ploch. Je to asi cirka nějakých 400 metrů a je to z důvodu firmy Ostroj, se kterou jsme jednali, aby tam byl zabezpečen stálý průjezd do tohoto podniku. V rozmezí do 5. 10. bude probíhat celkový úsek ulice Těšínská a zbývající úsek z ulice Nádražní okruh.”

Řidiči, kteří pojedou z Opavy na Ostravu, budou jezdit po Těšínské ulici, která bude zjednosměrněna. Řidiči, kteří pojedou z Ostravy na Opavu, budou muset jezdit objížďkou od Globusu po spojce.

Samotné práce budou probíhat technologií Remix plus, která umožní částečnou recyklaci stávajícího asfaltu.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “Remix plus je vlastně technologie, která naruší pokladní vrstvu, smíchá se a na tom se hned při jednom pokládá poslední obrusná vrstva v tloušťce 3 cm. 24 hodin by na to neměla být puštěna doprava."

Bohužel tím vždy na jeden den dojde k omezení dostupnosti většiny firemních areálů a bytových domů na ul. Těšínské a Nádražní okruh, ale také na ul. Anenská, Jiráskova, Jateční, Mlýnská a Polanova.

Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava, Správa silnic MS kraje: “Jednak je tam obchodní dům Tesco, Lidl, Technické služby Opava, je tam i TQM, s kterými bylo jednáno a bude samozřejmě s nimi jednáno i během stavby, aby se umožnil částečně nějaký vjezd do těchto areálů.

Po rekonstrukci ulice se řidiči dočkají lepšího jízdního komfortu a moderní technologie zajistí i snížení hlučnosti.

---

SNO má zmodernizovaný pavilon onkologie

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nově zrekonstruovaný pavilon onkologie. Rekonstrukce trvala sedm měsíců a vyžádala si na 45 milionů korun. Přispěl na ni MS kraj i opavská radnice.

Opavské slezské nemocnici přibývá onkologických pacientů. Původní pavilon tak nevyhovoval kapacitně a budova, ve které sídlí, byla navíc zchátralá a působila depresivně. Nemocnice se proto rozhodla pro její rekonstrukci.

Karel Siebert, ředitel SNO: “V dočasném provozu, který trval asi 7 měsíců, tak oddělení bylo přestěhováno v psychiatrické nemocnici v pavilonu číslo 7, který jsme museli částečně opravit, protože je to taky historický pavilon, ale chci poděkovat zástupcům nemocnice za velice příjemné prostředí a podmínky, které nám po tu dobu vytvořili.”

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: “Jsem velmi rád, že zrovna ten obor modernizujeme, protože jak víme všichni, onkologie není zrovna oborem, který by byl pro lidi příjemný a já se domnívám, že je nejdůležitější pro ty pacienty prostředí a samozřejmě personál, který se okolo těchto pacientů pohybuje. Dneska se otevřelo toto oddělení, které je moderně vybaveno, je čisté a právě to by mělo uklidnit pacienty, kteří tady přichází.”

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: “Za každou takovou úpravu mám velkou radost, protože za prvé, jsou tady kvalitní služby, ale i to prostředí tvoří tu atmosféru těch lidí a tu náladu, tu pozitivnost a zvlášť tady na onkologickém oddělení, kdy právě tady pacienti nechodí klidní, jsou samozřejmě nervózní, neví, co bude, jaké budou jejich výsledky, nebo mají nějaký horší stav, tak samozřejmě to prostředí jim strašně moc pozitivně pomůže. Je to laděné do příjemného, s obrázky, takže ti pacienti se tady cítí daleko lépe. Je to pro ně důstojnější zázemí.”

Díky rekonstrukci se nejen rozšířil provoz onkologické kliniky, ale nově byla vybudována recepce a čekárna pro pacienty.

Margita Nováčiková, primářka klinické onkologie, SNO: “My jsme z toho nadšeni. Je mi ctí, že ta akce se provedla a jsem za to moc ráda, že tu máme jak pečující personál, tak hlavně pacienti jiné prostředí a jiný komfort. Jsme všichni propojené nádoby, takže spokojenost pacientů se bude přenášet na nás a spokojenost personálu na pacienty. My tu celkem na ty aplikace. Máme 4 pokoje včetně tady toho, který je samostatným lůžkem. Máme 7 postelí, 7 aplikačních křesel a máme 3 ambulance pro 3 lékaře, kteří pacienty vyšetřují a odbavují.”

Co se týká zdraví, tak nejdůležitější je prevence. Česko oproti jiným zemím pokulhává. Na preventivní vyšetření vůbec nechodí zhruba třetina obyvatel.

Margita Nováčiková, primářka klinické onkologie, SNO: “Nejdůležitější pro ty pacienty je, aby se ta diagnóza provedla včas, aby se onemocnění, když už vzniklo, diagnostikovalo včas a ten včasný záchyt zase umožňují různé screeningové programy. U žen karcinom děložního čípku, korporální karcinom u obou pohlaví, karcinom prsu, tam screeningy běží. Teď je pilotní screening na 5 let u karcinomu plic a už jsou pozitivní výstupy , že to význam má, že zvažuje se, jestli nebude screening u karcinomu prostaty, karcinomu pankreatu, který je opravdu tichý zabiják a narůstají počty a léčba je tam málo úspěšná.”

V opavské slezské nemocnici probíhá i rekonstrukce interny a pavilonu chirurgických oborů. Práce by měly skončit do konce roku. Ještě letos v listopadu chce nemocnice začít s výstavbou koridoru.

---

Visegrad Cup se přesunul z Kravař do Malých Hoštic

Malé Hoštice se vůbec poprvé staly místem konání dvoudenního mezinárodního fotbalového turnaje Visegrad cup. Zúčastnilo se ho 20 dětských týmů z pěti zemí a také známé sportovní osobnosti.

Skvělé zázemí, skvělá atmosféra, skvělé výkony. Takový byl letošní jubilejní 10. ročník mezinárodního fotbalového turnaje VISEGRAD CUP, který se přesunul z Kravař do Malých Hoštic. Jde o turnaj pro děti ročníku narození 2014 a mladší.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: “Já jsem moc rád, že letošní ročník se pořádá tady v Malých Hošticích, což je naše městská část. Mám obrovskou radost, sešlo se tady 20 týmů, je to mezinárodní turnaj, jsou tady i naše partnerská města jako Zaglebie, Ratiboř, Liptovský Mikuláš a podobně. Počasí vyšlo, takže dětem přeji, aby si to užily, aby se nikdo nezranil.”

Miroslava Konečná, starostka Malých Hoštic: “Já jsem velice ráda, že se tento mezinárodní fotbalový turnaj odehrává v letošním roce u nás, protože je to poprvé a moc bychom si přáli, kdyby tomu tak bylo i nadále. Já si myslím, že tady děti mají naprosto úžasné podmínky, mají tady krásnou halu, několik hřišť, několik kabin.”

Hrálo se na čtyřech hřištích o velikosti 42 krát 26 metrů systémem 5+1.

Andreas Drastík, organizátor, SK Sipa Sport Opava: “Máme 20 družstev z 5 zemí. Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Bulharsko. Vždycky to bylo v Kravařích, ale tím, že tam je fotovoltaika, tak jsme to přemístili sem. Pokud budou Malé Hoštice chtít, tak to tak zůstane. My už to máme nastavené 10 let, že to hraje 20 mančaftů, že je ten systém vymakaný, že ty kluby, ty děti hrají 14 zápasů za dva dny a hrají to se 14 soupeři, takže se nepotkají s nikým stejným a kdo získá nejvíce bodů, ten vyhraje.”

anketa: účastníci turnaje: “Jsme hrozně rádi za výhru. Vyhráli jsme 7:0, rodiče krásně fandí a moc jsme si to užili.”

“Fanoušci samozřejmě fandili, trenéři nám dávali pokyny, jak máme hrát a oni tak hráli a tak to dopadlo.”

"Chytalo se dobře, ale prohráli jsme 4:0, protože některé góly nešly chytit a jako gratuluji jim."

“Chytalo se dobře, ale prohráli jsme 4:0, protože některé góly nešly chytit a jako gratuluji jim.

Byl to dobrý soupeř, ale byli jsme lepší a hrálo se nám dobře s celým týmem, protože všichni jsme dobří v tomto týmu.”

“My jsme vyhráli, chceme vyhrát celý turnaj a všichni máme radost.”

Na turnaj zavítaly i sportovní osobnosti, mezi nimi například legendární fotbalista antonín Panenka, známý útočník Petr Švancara nebo mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala.

Jaroslav Sakala, bývalý český skokan na lyžích: “Já jsem tady hrozně rád, jsem tady podruhé, byl jsem tady vloni a byl jsem unesený z toho počtu dětí a z toho, jak ten turnaj je organizovaný a musím pořadatelům sklonit určitě poklonu. To bych chtěl taky umět takhle ty děti dát dohromady třeba na můstku a jak jsem říkal, sportující děti rovná se šťastné děti.”

Turnaj má i charitativní podtext. Výtěžek z aukce dresů, sportovních knih a relikvií jako každoročně poputuje na dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě a domov pro seniory v Kravařích. Co se týká výsledků, tak turnaj tentokrát vyhrál FC Baník Ostrava. Druhé místo patří polskému týmu Zaglebie Sosnowiec a třetí příčku vybojoval SFC Opava.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-30-08-2023-16-42