Ostrava přispívá věznici na kurzy šití pro odsouzené
Jednou z hlavních priorit vedení Ostravy je bezpečnost a město proto podporuje řadu aktivit zaměřených na prevenci kriminality. Většina cílí na děti a mládež, ale některé i na dospělé, ať už oběti nebo pachatele trestných činů. Ve Vazební věznici tak například vznikl kurz šití pro odsouzené.
Nebýt specifického oděvu švadlenek, asi by nikdo nepoznal, že tento kurz šití se koná v Ostravské vazební věznici. Je o něj veliký zájem přesto, že ho odsouzené mohou absolvovat pouze po práci, ve svém volném čase.
odsouzené: "Motivací bylo, že se můžu naučit něco nového a zlepší to možnost práce do budoucna."
"Do kurzu jsem se přihlásila proto, že mě to prostě bavilo a chtěla jsem se vzdělávat."
Kurz šití funguje díky městu Ostrava, která jej financuje v rámci strategie prevence kriminality, zaměřené na práci s pachateli trestné činnosti.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "My se snažíme zabránit recidivě těch lidí, kteří tam pobývají a snažíme se je pomoct zapojit zpátky do pracovního procesu."
Marcela Kvapilová, mluvčí Vazební věznice Ostrava: "Rekvalifikační kurzy, které organizujeme pro muže i ženy, jsou financovány z různých zdrojů. Jedním z hlavních je dar Magistrátu města Ostravy, který například loni přispěl na tyto kurzy částkou 100 tisíc korun."
Rekvalifikační kurzy připraví odsouzené po propuštění na lepší uplatnění na trhu práce.
Stanislav Janoš, speciální pedagog Vazební věznice Ostrava: "Je to součástí náplně práce v rámci nepodmíněného trestu, který vykonávají a součástí toho je práce s tou osobností ve všech směrech. U těch kurzů je důvodem uplatnitelnost na trhu práce."
Výrobky, které odsouzené ve věznici ušijí putují k dětským pacientům nemocnic, zařízením Charity, ale i do domovů pro seniory.
---
Na obnovu hřbitovů ve městě je připraveno 30 milionů kč
Ostrava v posledních letech velmi dbá na to, aby měly městské obvody dostatek financí na péči a obnovu hřbitovů. Letos je na to vyčleněno 30 milionů korun a další finance z rozpočtu jdou také přímo na Ústřední hřbitov ve Slezské-Ostravě.
Hřbitovy, jako místa poledního odpočinku našich blízkých, bezesporu také patří k našemu životu a je důležité o ně dobře pečovat. Ostrava proto už mnoho let nabízí městským obvodům, které je mají ve správě, finance na jejich údržbu, obnovu a rekonstrukci. Celkem je v Ostravě 22 hřbitovů v 16 městských obvodech.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "„Po předchozích konzultacích se starosty městských obvodů, v nichž jsou obnovy hřbitovů realizovány a po prověrce připravenosti projektů, jsme rozhodli o financování celého spektra potřebných prací. Vybudovány tak budou například nové chodníky, opěrná zeď, rekonstruována bude márnice."
Nejkrásnější rozhled je ze hřbitova v Krásném Poli, který je jen kousek o nejvyššího místa Ostravy. Letos se na něm bude stavět kolumbárium, které trochu zvýší vyčerpanou kapacitu.
Tomáš Výtisk (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Krásného Pole): "Těsně před koncem roku jsme dokončili stavbu budovy kolumbária a na letošek je naplánováno, že budeme dělat vnitřní prostory. To znamená vlastní boxy pro urny a vůbec vnitřní vybavení budovy a za zbytek peněz, které máme ze statutárního města, budeme budovat nové chodníky."
Celkem je v Ostravě 22 hřbitovů v 16 městských obvodech. Velká investice 5 milionů korun jde také na mariánskohorský hřbitov, kde probíhá komplexní rekonstrukce. Magistrát přispěje v letošním roce obvodům 30ti miliony korun a Ústřední hřbitov dostane dalších 5 milionů.
---
Ostrava hledá nového ředitele Janáčkova Máje
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je značka, kterou zná asi každý. Stejně tak k němu dlouhá léta neodmyslitelně patřil i dlouholetý ředitel Jaromír Javůrek. Ten nyní odchází na odpočinek a proto Ostrava hledá nového ředitele či ředitelku.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v letošním roce slaví jubilejní 75. ročník. Více než 40 let byl jedním z pilířů této akce Jaromír Javůrek. nejprve jako člen programové rady, později jako tajemník a posledních 32 let byl ředitelem. Nyní se ale rozhodl završit své působení v čele festivalu a proto hledá ostrava nového ředitele či ředitelku.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Ve správní radě jsme se rozhodli vyhlásit výběrové řízení na obsazení místa ředitele nebo ředitelky obecně prospěšné společnosti Janáčkův máj, jejímž zakladatelem je statutární město Ostrava."
Letošní ročník bude pro Jaromíra Javůrka poslední. Festival je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice a jeho historie sahá až do roku 1950. Na jeho úspěchu má ředitel velkou zásluhu.
Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: „Když potom odcházíte ze sálu, kde dozněla hudba a lidé se usmívají, jsou příjemní, poděkují vám, někteří vám dokonce pošlou děkovné e-maily, tak si říkáte ‚ano, to úsilí, ta námaha, ta dřina, ta práce za to stála.‘
Zájemci mohou zaslat přihlášku do výběrového řízení nejpozději do 30. března. Součástí je mimo jiné také písemně zpracovaný návrh koncepce fungování a rozvoje Janáčkova máje.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.