Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostravská univerzita otevřela nový City Campus

Jana Lipowská, TV Polar: Hezký den, Ostrava zažila mimořádnou událost, a proto budou dnešní minuty speciální. Celé se budou věnovat otevření nového kampusu pro studenty Ostravské univerzity. Pozemek na bezmála čtyřech hektarech na Černé louce pro jeho výstavbu darovalo město. Špičkově vybavený kampus bude kromě studentů a pedagogů přístupný také veřejnosti.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Když v roce 2017 představila Ostravská univerzita projekt dvou nových budov City Campus, mnozí to považovali za utopii. Dnes je to realita. Černou louku zaplaví studentský život, budovy jsou dokončeny a připraveny vzdělávat nové umělce, učitele či třeba trenéry.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Pochopitelně tento kraj byly vždycky primárně založený na těžkém průmyslu, na technologiích, a proto tady také sídlila Vysoká škola báňská Technická univerzita. Ale my si všichni uvědomujeme, že pokud má být v kraji život a pokud tady mají být lidé, pochopitelně potřebují práci, ale potřebuji mít i nějaký život po práci a tam ty humanitní, kulturní, sportovní aktivity jsou pochopitelně nesmírně důležité. Navíc, jak víme, byť se to podařilo v poslední době snad zastavit, z našeho kraje odcházejí lidé. Pokud jsem přitáhneme studenty, my víme, že více než tři čtvrtě studentů, kteří vystudují v nějakém městě, v tom městě zůstávají. My máme snahu i díky těmto novým budovám přitáhnout studenty, kteří zatím třeba o studium v Ostravě neuvažovali, ale nyní přijdou a zůstanou tady. To znamená tuto součást považujeme za důležitou věc, která pomůže i rozvoji našeho kraje.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Betonovou kostku bude využívat Fakulta umění. Bude sloužit především její hudební části.

Michal Kalhous, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity: V prvé řadě se to dotkne. Takže naše budova na Sokolské je činžák uprostřed města, který má svoje dvě patra a rekonstruovali ho v sedmdesátých letech. Nesplňuje akusticky vůbec nic. Prostorově také nesplňuje už vůbec nic a je to prostě přeexponovaná budova, ve které si skoro lezem po hlavě. Takže najednou dostáváme prostor pro ty hudební obory, které můžou normálně učit, může se učit trumpeta vedle zpěvu a nic se neděje. Takže něco takového nám to umožní. Dostáváme školu, které my vidíme, když jedeme do Katovic třeba nebo někam, kde vidíme ty školy, které jsou tak úžasné, jak bychom si přáli. Teď se nám to přání splnilo. K tomu máme možná i oproti ostatním tu korunu toho komorního sálu, který je akusticky řešený jako budova v budově, který splňuje nejenom akustická měření a jejich dozvuky, ale zároveň uši našich kolegů s tím souhlasí, což je takové velké štěstí. Potom je ta výtvarná část, která sem přesune všechny teorie, protože na na naší podlahovce nemáme učebny na teorie. Dále sem přesunujeme jako grafický design, který tady má nový obor, má své úplně nové úžasné zázemí. Přesuneme zde GAFU, budeme tady mít GAFU jako Galerii Fakulty umění.

Tomáš Kořistka, TV Polar: V další části areálu je zázemí pro sport, které bude sloužit potřebám studentů Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Univerzita totiž jako jediná v Česku dosud neměla vlastní sportoviště.

Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity: Pedagogická fakulta fakulta měla největší katedru, která se jmenuje Katedra studie lidského pohybu, kde opravdu v tuto chvíli studuje i v těch nových studijních programech zhruba 600 lidí, a ta katedra neměla svoje zázemí. My jsme si všechno pronajímali, a to dosti nešikovně nám komplikovalo rozvrh a zároveň univerzita jako taková neměla volnočasové aktivity, protože za všechno se platilo soukromým společnostem. Takže myslím, že ten záměr pro nás, pro pedagogickou fakultu je skvělý a pro univerzitu taky. Takže teď v tuto chvíli máme halu míčových sportů velká, nádherná, která je ve velikosti třech basketbalových hřišť. Je tam nádherný gymnastický sál, to jak pro naše studenty, tak pro malé děti, to tady potřebují. Nemáme také gymnastické haly tady u nás v Ostravě. Dále aerobní sál, posilovna, nádherná lezecká stěna uvnitř. Ten ovál, který je levitující, to je ovál, u kterého jsme se inspirovali na amerických univerzitách, kde jsme viděli, že ten ovál slouží pro aerobní aktivity a nemusí se využívat takové ty běhátkové argometry. Vybízí to vyloženě k tomu joggingu a k těm aerobním aktivitám, ale zároveň se tam dají třeba realizovat přijímací zkoušky, které můžeme realizovat, i když za nepřízně počasí na naší univerzitě. Pak máme takový ten bonbónek, že i na střeše potom je ovál, který se dá využit nejenom k běhu, ale třeba i ke kolečkovým bruslím nebo workoutové hřiště, které tam je, k józe nebo k nějakému zklidnění.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Sportoviště ale mohou využívat i občané města a k dispozici budou mít i podzemní parkoviště.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Je to milník v dějinách tohoto města, protože jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic do vzdělání, do vzdělanosti a věřím, že obě dvě tyhle budovy potvrdí svoji funkčnost a že se tady rodí nějaká nová historie města. My jsme před těmi šesti, sedmi lety, kdy plány na tuhle investici vznikaly, uvažovali o více lokalitách. Vlastně pan rektor mě přesvědčoval, ať jim dáme pozemky kolem Jatek, tam, kde stojí Bauhaus. Já jsem ho tehdy přesvědčil, že to ne, ale prošli jsme si právě Černou louku a našli jsme tady tohle místo, kdy, jestli si to vybavujete, tady byla země nikoho. Bylo tady MiniUni teda, ale jinak tady byly buřiny, spousta odpadků, bezdomovci tady žili a i díky tomu i přidanou hodnotou téhle investice je, že se další část města zpřístupnila veřejnosti.

Tomáš Kořistka, TV Polar: City Campus je ale důležitý pro celkový rozvoj centra a celého města.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Ta univerzita, to prostředí, ve kterém my se dneska nacházíme, stojí na ploše, která ještě před čtyřmi lety byla nevyužitým brownfieldem. Bylo to, řekněme, neprostupné území v blízkosti toho historického jádra města. Samozřejmě jsme opakovaně řešili tu skutečnost, že Nová Karolina tak, jak začala vyrůstat, tak vytáhla, lidi z centra města. Ono to tak možná z toho krátkodobého pohledu bylo, nebo určitě. Nicméně právě toto území je jakýmsi pojítkem nebo jedním z těch pojistek, které nám nakonec to historické jádro a tu novou výstavbu na Karolině mohou hezky propojit, a to je, to je tím cílem. Protože my se bavíme o tom, že celé to území je docházkově dostupné během několika málo minut a pouze tady byla celá řada bariér, které se právě díky tomu odstraňují, a to město se zacelí. A tím, jak se dostaví a zahustí, tak mám za to, že nakonec a tím finálním výsledkem by mělo být to, že i právě to historické jádro bude lépe fungovat, protože kolem něj nebudou jen prázdná nevyužitá místa. Samozřejmě nás čeká ještě celá řada návazných projektů, ať už odstranění toho starého mostu na Karolině, který je velmi vysoko, je na násypu a tím, že my jej odstraníme, snížíme celé to území, vytvoříme prostupnost směrem na druhou stranu. Hovoříme o jedné míli, která by od Smetanova náměstí kolem právě univerzit a divadla, měla vést nová ulice s tramvajovou tratí. Ta by nás měla propojit až do Dolní oblasti Vítkovice. Takže je to takový jako specifický střed toho propojování toho historického jádra a Dolní oblasti Vítkovic.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Výstavba trvala tři roky a stála jednu miliardu korun. Dalších 400 milionů investovala Ostrava například do podzemních garáží a také do souvisejících projektů.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já si to potřebuji v klidu projít. Já jsem samozřejmě tady chodil během těch kontrolních dnů a je to mohutné. Je to veliké, ale věřím, že ti lidi si to najdou. Už se tady začali trousit včera tím, že to bude i otevřené veřejnosti, že to není jenom pro študáky, ale že si tady lidi budou moct zaběhat na tom ovále nebo posedět na těch vyhlídkových schodech. My samozřejmě připravujeme celou řadu doprovodných investic směrem k řece, úprava toho břehu a další i napojení dopravní, takže věřím, že to do toho města zapadne.

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud jste se ještě na Černé louce nebyli podívat, určitě to brzy udělejte, stojí to za to. Ostravské minuty končí, Díky za pozornost a na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
16. února 2023, 18:30

Jana Lipowská, TV Polar: Hezký den, Ostrava zažila mimořádnou událost, a proto budou dnešní minuty speciální. Celé se budou věnovat otevření nového kampusu pro studenty Ostravské univerzity. Pozemek na bezmála čtyřech hektarech na Černé louce pro jeho výstavbu darovalo město. Špičkově vybavený kampus bude kromě studentů a pedagogů přístupný také veřejnosti.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Když v roce 2017 představila Ostravská univerzita projekt dvou nových budov City Campus, mnozí to považovali za utopii. Dnes je to realita. Černou louku zaplaví studentský život, budovy jsou dokončeny a připraveny vzdělávat nové umělce, učitele či třeba trenéry.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: Pochopitelně tento kraj byly vždycky primárně založený na těžkém průmyslu, na technologiích, a proto tady také sídlila Vysoká škola báňská Technická univerzita. Ale my si všichni uvědomujeme, že pokud má být v kraji život a pokud tady mají být lidé, pochopitelně potřebují práci, ale potřebuji mít i nějaký život po práci a tam ty humanitní, kulturní, sportovní aktivity jsou pochopitelně nesmírně důležité. Navíc, jak víme, byť se to podařilo v poslední době snad zastavit, z našeho kraje odcházejí lidé. Pokud jsem přitáhneme studenty, my víme, že více než tři čtvrtě studentů, kteří vystudují v nějakém městě, v tom městě zůstávají. My máme snahu i díky těmto novým budovám přitáhnout studenty, kteří zatím třeba o studium v Ostravě neuvažovali, ale nyní přijdou a zůstanou tady. To znamená tuto součást považujeme za důležitou věc, která pomůže i rozvoji našeho kraje.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Betonovou kostku bude využívat Fakulta umění. Bude sloužit především její hudební části.

Michal Kalhous, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity: V prvé řadě se to dotkne. Takže naše budova na Sokolské je činžák uprostřed města, který má svoje dvě patra a rekonstruovali ho v sedmdesátých letech. Nesplňuje akusticky vůbec nic. Prostorově také nesplňuje už vůbec nic a je to prostě přeexponovaná budova, ve které si skoro lezem po hlavě. Takže najednou dostáváme prostor pro ty hudební obory, které můžou normálně učit, může se učit trumpeta vedle zpěvu a nic se neděje. Takže něco takového nám to umožní. Dostáváme školu, které my vidíme, když jedeme do Katovic třeba nebo někam, kde vidíme ty školy, které jsou tak úžasné, jak bychom si přáli. Teď se nám to přání splnilo. K tomu máme možná i oproti ostatním tu korunu toho komorního sálu, který je akusticky řešený jako budova v budově, který splňuje nejenom akustická měření a jejich dozvuky, ale zároveň uši našich kolegů s tím souhlasí, což je takové velké štěstí. Potom je ta výtvarná část, která sem přesune všechny teorie, protože na na naší podlahovce nemáme učebny na teorie. Dále sem přesunujeme jako grafický design, který tady má nový obor, má své úplně nové úžasné zázemí. Přesuneme zde GAFU, budeme tady mít GAFU jako Galerii Fakulty umění.

Tomáš Kořistka, TV Polar: V další části areálu je zázemí pro sport, které bude sloužit potřebám studentů Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Univerzita totiž jako jediná v Česku dosud neměla vlastní sportoviště.

Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity: Pedagogická fakulta fakulta měla největší katedru, která se jmenuje Katedra studie lidského pohybu, kde opravdu v tuto chvíli studuje i v těch nových studijních programech zhruba 600 lidí, a ta katedra neměla svoje zázemí. My jsme si všechno pronajímali, a to dosti nešikovně nám komplikovalo rozvrh a zároveň univerzita jako taková neměla volnočasové aktivity, protože za všechno se platilo soukromým společnostem. Takže myslím, že ten záměr pro nás, pro pedagogickou fakultu je skvělý a pro univerzitu taky. Takže teď v tuto chvíli máme halu míčových sportů velká, nádherná, která je ve velikosti třech basketbalových hřišť. Je tam nádherný gymnastický sál, to jak pro naše studenty, tak pro malé děti, to tady potřebují. Nemáme také gymnastické haly tady u nás v Ostravě. Dále aerobní sál, posilovna, nádherná lezecká stěna uvnitř. Ten ovál, který je levitující, to je ovál, u kterého jsme se inspirovali na amerických univerzitách, kde jsme viděli, že ten ovál slouží pro aerobní aktivity a nemusí se využívat takové ty běhátkové argometry. Vybízí to vyloženě k tomu joggingu a k těm aerobním aktivitám, ale zároveň se tam dají třeba realizovat přijímací zkoušky, které můžeme realizovat, i když za nepřízně počasí na naší univerzitě. Pak máme takový ten bonbónek, že i na střeše potom je ovál, který se dá využit nejenom k běhu, ale třeba i ke kolečkovým bruslím nebo workoutové hřiště, které tam je, k józe nebo k nějakému zklidnění.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Sportoviště ale mohou využívat i občané města a k dispozici budou mít i podzemní parkoviště.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Je to milník v dějinách tohoto města, protože jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic do vzdělání, do vzdělanosti a věřím, že obě dvě tyhle budovy potvrdí svoji funkčnost a že se tady rodí nějaká nová historie města. My jsme před těmi šesti, sedmi lety, kdy plány na tuhle investici vznikaly, uvažovali o více lokalitách. Vlastně pan rektor mě přesvědčoval, ať jim dáme pozemky kolem Jatek, tam, kde stojí Bauhaus. Já jsem ho tehdy přesvědčil, že to ne, ale prošli jsme si právě Černou louku a našli jsme tady tohle místo, kdy, jestli si to vybavujete, tady byla země nikoho. Bylo tady MiniUni teda, ale jinak tady byly buřiny, spousta odpadků, bezdomovci tady žili a i díky tomu i přidanou hodnotou téhle investice je, že se další část města zpřístupnila veřejnosti.

Tomáš Kořistka, TV Polar: City Campus je ale důležitý pro celkový rozvoj centra a celého města.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Ta univerzita, to prostředí, ve kterém my se dneska nacházíme, stojí na ploše, která ještě před čtyřmi lety byla nevyužitým brownfieldem. Bylo to, řekněme, neprostupné území v blízkosti toho historického jádra města. Samozřejmě jsme opakovaně řešili tu skutečnost, že Nová Karolina tak, jak začala vyrůstat, tak vytáhla, lidi z centra města. Ono to tak možná z toho krátkodobého pohledu bylo, nebo určitě. Nicméně právě toto území je jakýmsi pojítkem nebo jedním z těch pojistek, které nám nakonec to historické jádro a tu novou výstavbu na Karolině mohou hezky propojit, a to je, to je tím cílem. Protože my se bavíme o tom, že celé to území je docházkově dostupné během několika málo minut a pouze tady byla celá řada bariér, které se právě díky tomu odstraňují, a to město se zacelí. A tím, jak se dostaví a zahustí, tak mám za to, že nakonec a tím finálním výsledkem by mělo být to, že i právě to historické jádro bude lépe fungovat, protože kolem něj nebudou jen prázdná nevyužitá místa. Samozřejmě nás čeká ještě celá řada návazných projektů, ať už odstranění toho starého mostu na Karolině, který je velmi vysoko, je na násypu a tím, že my jej odstraníme, snížíme celé to území, vytvoříme prostupnost směrem na druhou stranu. Hovoříme o jedné míli, která by od Smetanova náměstí kolem právě univerzit a divadla, měla vést nová ulice s tramvajovou tratí. Ta by nás měla propojit až do Dolní oblasti Vítkovice. Takže je to takový jako specifický střed toho propojování toho historického jádra a Dolní oblasti Vítkovic.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Výstavba trvala tři roky a stála jednu miliardu korun. Dalších 400 milionů investovala Ostrava například do podzemních garáží a také do souvisejících projektů.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já si to potřebuji v klidu projít. Já jsem samozřejmě tady chodil během těch kontrolních dnů a je to mohutné. Je to veliké, ale věřím, že ti lidi si to najdou. Už se tady začali trousit včera tím, že to bude i otevřené veřejnosti, že to není jenom pro študáky, ale že si tady lidi budou moct zaběhat na tom ovále nebo posedět na těch vyhlídkových schodech. My samozřejmě připravujeme celou řadu doprovodných investic směrem k řece, úprava toho břehu a další i napojení dopravní, takže věřím, že to do toho města zapadne.

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud jste se ještě na Černé louce nebyli podívat, určitě to brzy udělejte, stojí to za to. Ostravské minuty končí, Díky za pozornost a na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-16-02-2023-18-34