Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Parkoviště na Hranečníku je větší i modernější
  • Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím
  • Modernizace SAP pokračuje podle plánu
  • MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků

Parkoviště na Hranečníku je větší i modernější

Parkoviště osobních vozidel na dopravním terminálu Hranečník v Ostravě prošlo rekonstrukcí. Hlavním cílem bylo navýšit kapacitu parkovacích míst. Projekt byl zpracován s maximálním ohledem na životní prostředí.

Odstavné parkoviště Park and Ride na Hranečníku bylo prvním v Ostravě a během let se stalo velmi oblíbeným. Lidé hlavně z Karvinska zde nechávají svá vozidla, když jedou do práce a pak už pokračují hromadnou dopravou. Jenže postupem času už 82 míst přestalo stačit a proto Ostrava rozhodla o rozšíření parkoviště.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Už původní parkoviště s počtem 82 parkovacích míst bylo plně využíváno, a proto bylo jeho rozšíření logickým krokem k posílení funkce P+R. Parkoviště má nyní dvojnásobnou kapacitu a je napojeno nejen na MHD, ale také na systém městských sdílených kol. Nově nabízí také nabíječky pro elektromobily. Projekt byl zpracován s maximálním ohledem na životní prostředí. Výrazně posiluje podíl nově vysazené zeleně. Zároveň jsme pilotně v rámci parkoviště navrhli systém nakládání s dešťovými vodami. Parkovací stání jsou z drenážní dlažby s rozšířenými spárami pro vsakování vody. Dešťové vody jsou po přečištění sváděny do akumulační nádrže a zpětně využívány k zálivce zeleně."

Parkoviště je tak nově složeno z 92 kolmých stání, 80 běžných parkovacích stání, 7 míst pro nabíjení elektromobilů, 5 míst pro invalidy. Koncept P+R je cesta, kterou chce vedení radnice jít i v budoucnu.

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: "Chceme lidem nabídnout možnost přestoupit z auta na veřejnou dopravu tak, aby nemuseli zajíždět do centra. Má to dvojí efekt: první je samozřejmě vliv na životní prostředí a druhý, že ta auta už není fyzicky kde dávat, kde parkovat."

Náklady na rozšíření parkoviště byly asi 21 milionů korun. V průběhu jara bude ještě v jeho okolí vysazena zeleň. V plánu je také automatický závorový systém, který bude jednotný na všech městských parkovištích. 

---

Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím

Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”

Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

---

Modernizace SAP pokračuje podle plánu

V Porubě je v plném proudu druhá etapa rekonstrukce sportovního areálu. Z bývalého stadionu VOKD, který léta chátral, se tak stane moderní sportoviště nejen pro profesionální, ali i rekreační sportovce.

Modernizace sportovního areálu na Skautské ulici v Porubě se chýlí ke konci. Momentálně probíhá výstavba tribuny, která má pojmout až tisíc lidí.

Filip Stružka, hlavní stavbyvedoucí: “Máme hrubou stavbu šaten a administrativní části, takže vnitřní rozvod, omítky, podlahy, střechu, fasádu.”

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Díky počasí bohužel nemůžeme postupovat tak jak bychom chtěli, protože všude kolem je spousta bahna a veškerá technika by se asi hodně bořila. Takže čekáme až to trošičku vyschne a budeme pokračovat ve výstavbě hlavní travnaté fotbalové plochy, bude vybudováno workoutové hřiště, dětské hřiště, tréninkové fotbalové hřiště a zázemí.”

Vznikne tady i nový atletický ovál, který bude splňovat parametry nejen pro tréninky, ale i pro pořádání soutěží.

Jan Dohnal (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Já jsem rád, že probíhá rekonstrukce sportovního stadionu v Porubě, protože je to druhé největší sportoviště, které Ostrava provozuje prostřednictvím společnosti Sareza, takže za mě určitě dobře že se ta akce odehrává. V loňském roce vlastně skončila první etapa, která zahrnovala rekonstrukci šaten, postavení umělého hřiště, které dneska slouží veřejnosti, ale hraje se na něm třeba i americký fotbal, trénují fotbalisté Poruby.”

Zatímco první etapa si vyžádala 57 milionů korun, druhá bude stát bezmála 170 milionů.

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Lidi se těší až bude rekonstrukce u konce. Myslím, že tady najde využití spoustu lidí z veřejnosti. Nejenom na zápasové a tréninkové jednotky, což se týká hlavně fotbalistů a amerického fotbalu, tak i pro širokou veřejnost a hlavně také pro výuku okolních škol.”

Tomáš Břeský, předseda klubu, Atletika Poruba: “My se těšíme, že rozšíříme naše tréninkové možnosti, máme více než 1000 členů a ty stávající podmínky na Porubské nám už nevyhovují z hlediska kapacit. Chtěli bychom tady mít především tréninky, ale také chceme vrátit atletické soutěže tady do Poruby, takže závody nejen krajského významu, ale také celostátního významu. Chceme, aby se tady na tom novém stadionu plně pořádaly.”

Zmodernizovaný sportovní areál by se měl lidem otevřít už v červenci letošního roku.

---

MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků

Ostravská městská policie věnuje velkou část své práce prevenci. Zaměřuje se především na zranitelné skupiny obyvatel jako jsou senioři, ale začíná už u dětí v mateřských školách.

Prevence je pro ostravské strážníky velmi důležitou součástí každodenní práce a když je prováděna dobře, ke spoustě trestných činů pak nemusí vůbec dojít. Důležité je začít s prevencí co nejdříve a to strážníci dobře vědí. proto docházejí už do mateřských škol.

I když učitelky v mateřských školách samozřejmě s dětmi o bezpečnosti často mluví, strážník v uniformě vzbuzuje u žáčků respekt a pozornost.

anketa, děti: "Dozvěděla jsem se jaké má policie číslo." 

"Nemám si povídat s cizími lidmi a když mi bude dávat lízátko, určitě s ním nepůjdu domů." 

Martina Stoklasová, učitelka MŠ Plesná: "Učitelka má samozřejmě povědomí a know-how jak to pojmout, přesto, když tady přijdou ti policisté a děti vidí ty odznaky a všechno kolem, je to velmi atraktivní." 

V průběhu jednoho týdne stihli ostravští strážníci navštívit 31 vybraných školek. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravská MP dává velký důraz prevenci. my věříme, že prevence se vyplácí a proto jsme připravili řadu přednášek a projektů. začínáme předškoláky a končíme seniory."

V dubnu budou strážnici v této preventivní činnosti pokračovat. Tématem tentokrát bude bezpečnost silničního provozu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
16. března 2023, 18:35

Parkoviště na Hranečníku je větší i modernější

Parkoviště osobních vozidel na dopravním terminálu Hranečník v Ostravě prošlo rekonstrukcí. Hlavním cílem bylo navýšit kapacitu parkovacích míst. Projekt byl zpracován s maximálním ohledem na životní prostředí.

Odstavné parkoviště Park and Ride na Hranečníku bylo prvním v Ostravě a během let se stalo velmi oblíbeným. Lidé hlavně z Karvinska zde nechávají svá vozidla, když jedou do práce a pak už pokračují hromadnou dopravou. Jenže postupem času už 82 míst přestalo stačit a proto Ostrava rozhodla o rozšíření parkoviště.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Už původní parkoviště s počtem 82 parkovacích míst bylo plně využíváno, a proto bylo jeho rozšíření logickým krokem k posílení funkce P+R. Parkoviště má nyní dvojnásobnou kapacitu a je napojeno nejen na MHD, ale také na systém městských sdílených kol. Nově nabízí také nabíječky pro elektromobily. Projekt byl zpracován s maximálním ohledem na životní prostředí. Výrazně posiluje podíl nově vysazené zeleně. Zároveň jsme pilotně v rámci parkoviště navrhli systém nakládání s dešťovými vodami. Parkovací stání jsou z drenážní dlažby s rozšířenými spárami pro vsakování vody. Dešťové vody jsou po přečištění sváděny do akumulační nádrže a zpětně využívány k zálivce zeleně."

Parkoviště je tak nově složeno z 92 kolmých stání, 80 běžných parkovacích stání, 7 míst pro nabíjení elektromobilů, 5 míst pro invalidy. Koncept P+R je cesta, kterou chce vedení radnice jít i v budoucnu.

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: "Chceme lidem nabídnout možnost přestoupit z auta na veřejnou dopravu tak, aby nemuseli zajíždět do centra. Má to dvojí efekt: první je samozřejmě vliv na životní prostředí a druhý, že ta auta už není fyzicky kde dávat, kde parkovat."

Náklady na rozšíření parkoviště byly asi 21 milionů korun. V průběhu jara bude ještě v jeho okolí vysazena zeleň. V plánu je také automatický závorový systém, který bude jednotný na všech městských parkovištích. 

---

Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím

Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”

Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

---

Modernizace SAP pokračuje podle plánu

V Porubě je v plném proudu druhá etapa rekonstrukce sportovního areálu. Z bývalého stadionu VOKD, který léta chátral, se tak stane moderní sportoviště nejen pro profesionální, ali i rekreační sportovce.

Modernizace sportovního areálu na Skautské ulici v Porubě se chýlí ke konci. Momentálně probíhá výstavba tribuny, která má pojmout až tisíc lidí.

Filip Stružka, hlavní stavbyvedoucí: “Máme hrubou stavbu šaten a administrativní části, takže vnitřní rozvod, omítky, podlahy, střechu, fasádu.”

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Díky počasí bohužel nemůžeme postupovat tak jak bychom chtěli, protože všude kolem je spousta bahna a veškerá technika by se asi hodně bořila. Takže čekáme až to trošičku vyschne a budeme pokračovat ve výstavbě hlavní travnaté fotbalové plochy, bude vybudováno workoutové hřiště, dětské hřiště, tréninkové fotbalové hřiště a zázemí.”

Vznikne tady i nový atletický ovál, který bude splňovat parametry nejen pro tréninky, ale i pro pořádání soutěží.

Jan Dohnal (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Já jsem rád, že probíhá rekonstrukce sportovního stadionu v Porubě, protože je to druhé největší sportoviště, které Ostrava provozuje prostřednictvím společnosti Sareza, takže za mě určitě dobře že se ta akce odehrává. V loňském roce vlastně skončila první etapa, která zahrnovala rekonstrukci šaten, postavení umělého hřiště, které dneska slouží veřejnosti, ale hraje se na něm třeba i americký fotbal, trénují fotbalisté Poruby.”

Zatímco první etapa si vyžádala 57 milionů korun, druhá bude stát bezmála 170 milionů.

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Lidi se těší až bude rekonstrukce u konce. Myslím, že tady najde využití spoustu lidí z veřejnosti. Nejenom na zápasové a tréninkové jednotky, což se týká hlavně fotbalistů a amerického fotbalu, tak i pro širokou veřejnost a hlavně také pro výuku okolních škol.”

Tomáš Břeský, předseda klubu, Atletika Poruba: “My se těšíme, že rozšíříme naše tréninkové možnosti, máme více než 1000 členů a ty stávající podmínky na Porubské nám už nevyhovují z hlediska kapacit. Chtěli bychom tady mít především tréninky, ale také chceme vrátit atletické soutěže tady do Poruby, takže závody nejen krajského významu, ale také celostátního významu. Chceme, aby se tady na tom novém stadionu plně pořádaly.”

Zmodernizovaný sportovní areál by se měl lidem otevřít už v červenci letošního roku.

---

MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků

Ostravská městská policie věnuje velkou část své práce prevenci. Zaměřuje se především na zranitelné skupiny obyvatel jako jsou senioři, ale začíná už u dětí v mateřských školách.

Prevence je pro ostravské strážníky velmi důležitou součástí každodenní práce a když je prováděna dobře, ke spoustě trestných činů pak nemusí vůbec dojít. Důležité je začít s prevencí co nejdříve a to strážníci dobře vědí. proto docházejí už do mateřských škol.

I když učitelky v mateřských školách samozřejmě s dětmi o bezpečnosti často mluví, strážník v uniformě vzbuzuje u žáčků respekt a pozornost.

anketa, děti: "Dozvěděla jsem se jaké má policie číslo." 

"Nemám si povídat s cizími lidmi a když mi bude dávat lízátko, určitě s ním nepůjdu domů." 

Martina Stoklasová, učitelka MŠ Plesná: "Učitelka má samozřejmě povědomí a know-how jak to pojmout, přesto, když tady přijdou ti policisté a děti vidí ty odznaky a všechno kolem, je to velmi atraktivní." 

V průběhu jednoho týdne stihli ostravští strážníci navštívit 31 vybraných školek. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravská MP dává velký důraz prevenci. my věříme, že prevence se vyplácí a proto jsme připravili řadu přednášek a projektů. začínáme předškoláky a končíme seniory."

V dubnu budou strážnici v této preventivní činnosti pokračovat. Tématem tentokrát bude bezpečnost silničního provozu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-16-03-2023-18-35