Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka
  • Bábovkový den připomíná obětavost pěstounů
  • Ostrava se i letos připojila k Bábovkovému dni
  • Začala oprava domu na náměstí Svatopluka Čecha
  • Ostrava přispěje červenému kříži na zásahové oděvy

Ostrava se i letos připojila k Bábovkovému dni

Bábovka jako symbol domova, lásky a bezpečí znovu spojila Ostravu. Město se i letos připojilo k celorepublikové výzvě „Dík náhradním rodinám“, která vzdává hold pěstounům a všem, kteří pomáhají dětem najít nový domov.

V letošním roce si vedení ostravského magistrátu vybralo pro pečení bábovek základní školu Bohumíra Dvorského v Bělském lese, která je zaměřena na sport. V kuchyni, která slouží pro výuku a kroužek vaření, bylo tentokrát velmi rušno. Malé hokejisty totiž posílili i jejich vzory z HC Vítkovice a tak se vařilo v týmech.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Ten dnešní den bábovky, den, tak je takovým symbolem rodinné pohody."

Občas bylo potřeba kouknout do receptu, protože každá bábovka byla odlišná, ale vše šlo jako na drátkách.

Šimon Fasner, hráč HC Vítkovice Ridera: "Nepekl jsem, ale snažím se to naučit i vaření, tak začínám teď. 

Sebastian Glas, hráč HC Vítkovice Ridera: "No, tohle je pro mě úplně nová zkušenost. Nikdy, nikdy jsem nepekl, maximálně tak uvařil těstoviny doma."

malý hokejista, ZŠ B. Dvorského "Mamce pomáhám, pečeme třeba muffiny, bábovky a tak."

Na pečení samozřejmě dohlédla paní učitelka a tak se všechny bábovky moc povedly. To ale nebylo to hlavní.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Je to opravdu na dobrou věc, takže jsem rád, že se k téhle akci  každoročně připojujeme a věřím, že tak bude i do budoucna. Samozřejmě ta akce sama o sobě vlastně upozorní na tu problematiku jako takovou. Takže za tu iniciativu jsem rád."

Bábovkový den má ale také osvětový rozměr. Pěstounů je stále nedostatek a tak pokud máte široké srdce a milujete děti, neváhejte a navštivte magistrát města, kde se dozvíte vše podstatné.

---

Začala oprava domu na náměstí Svatopluka Čecha

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Poklepáním na kámen oficiálně začala rekonstrukce historického domu na náměstí Svatopluka Čecha. Vedení obvodu chce tomuto architektonickému skvostu vrátit jeho původní krásu a vdechnout mu nový život.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Toto nádherné náměstí si zaslouží i nádherné budovy kolem. Když se podíváte, není to až taková pravda, takže my s tím začínáme."

Hlavním cílem celé rekonstrukce je změna využití tohoto objektu. Z administrativní budovy se stane moderní dům, který nabídne 17 nájemních bytů a kavárnu.

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dům, který má přes sto let, čeká mnohé od samotné střechy a krovů. Vzniknou tady podkrovní byty, mimochodem. Zároveň všechny sítě a tak dále jsou tady doopravdy 50 let a tak dále staré. Takže musíme si uvědomit, že to bude doopravdy kompletní rekonstrukce. No a to, co nás celou dobu trápilo, byla krásná fasáda, která se teď promění znova v tu původní krásu."

V domě najde své místo také služebna městské policie, která přispěje k větší bezpečnosti v této lokalitě.

Vít Švec, vedoucí oblasti Městské policie Ostrava pro Moravskou Ostravu a Přívoz: "Zahájení této rekonstrukce vnímám jako důležitý krok, který povede ke zkvalitnění podmínek pro výkon služby a zefektivnění práce strážníků."

Po slavnostním zahájení následovala komentovaná prohlídka, která přiblížila historii této budovy.

Martin Strakoš, památkář, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě: "Byl to typický polyfunkční dům, tudíž sloužil v rovině přízemí službám. Byla tady kavárna Korzo a v prvním patře bylo bydlení."

Slavnostní zahájení stavby je dalším krokem k oživení této části města. Rekonstrukce za přibližně sto milionů korun by měla být dokončena během příštího roku.

---

Ostrava přispěje červenému kříži na zásahové oděvy

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Ostrava dlouhodobě podporuje složky integrovaného záchranného systému. A není to jen městská policie, kterou zřizuje. Pravidelně přispívá hasičům na nákup techniky a vybavení, podporuje zdravotníky i policii. Snaží se pomáhat také dalším organizacím, které mají nezastupitelnou úlohu, což se projevuje hlavně v době krizových situací. Takový je například Český červený kříž, kterému město přispěje na nákup oděvů.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Působí v Ostravě a ve městě dělá opravdu spoustu věcí. Pomáhal nám při covidu, pomáhal nám při povodních, při uprchlické krizi. Takže opravdu i oni jsou vlastně součástí celého toho komplexu, celého toho celku. A my jsme se rozhodli je podpořit částkou necelých 200 tisíc korun."

Záchranný tým Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ostravě vznikl v roce 2003, kdy velmi vzrostla poptávka po zajištění zdravotnických asistencí na nejrůznějších akcích. Dnes je ale činnost Červeného kříže mnohem pestřejší.

Natalie Tassanyi, ředitelka Úřadu OS ČČK v Ostravě: "Jsme moc rádi a chceme Statutárnímu městu Ostrava moc poděkovat. Poskytli nám dar ve výši 195 tisíc, za což jsme schopni nakoupit přibližně 30 kusů uniforem zásahových oděvů, které potřebujeme a které jsou pro nás velmi důležité."

Město už v minulosti pomohlo Oblastnímu spolku Českého červeného kříže s rekonstrukcí budov a přispívá i na další aktivity, mezi kterými mají jistě velký význam preventivní programy určené dětem, mládeži či seniorům. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
28. května 2026, 18:35

Ostrava se i letos připojila k Bábovkovému dni

Bábovka jako symbol domova, lásky a bezpečí znovu spojila Ostravu. Město se i letos připojilo k celorepublikové výzvě „Dík náhradním rodinám“, která vzdává hold pěstounům a všem, kteří pomáhají dětem najít nový domov.

V letošním roce si vedení ostravského magistrátu vybralo pro pečení bábovek základní školu Bohumíra Dvorského v Bělském lese, která je zaměřena na sport. V kuchyni, která slouží pro výuku a kroužek vaření, bylo tentokrát velmi rušno. Malé hokejisty totiž posílili i jejich vzory z HC Vítkovice a tak se vařilo v týmech.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Ten dnešní den bábovky, den, tak je takovým symbolem rodinné pohody."

Občas bylo potřeba kouknout do receptu, protože každá bábovka byla odlišná, ale vše šlo jako na drátkách.

Šimon Fasner, hráč HC Vítkovice Ridera: "Nepekl jsem, ale snažím se to naučit i vaření, tak začínám teď. 

Sebastian Glas, hráč HC Vítkovice Ridera: "No, tohle je pro mě úplně nová zkušenost. Nikdy, nikdy jsem nepekl, maximálně tak uvařil těstoviny doma."

malý hokejista, ZŠ B. Dvorského "Mamce pomáhám, pečeme třeba muffiny, bábovky a tak."

Na pečení samozřejmě dohlédla paní učitelka a tak se všechny bábovky moc povedly. To ale nebylo to hlavní.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Je to opravdu na dobrou věc, takže jsem rád, že se k téhle akci  každoročně připojujeme a věřím, že tak bude i do budoucna. Samozřejmě ta akce sama o sobě vlastně upozorní na tu problematiku jako takovou. Takže za tu iniciativu jsem rád."

Bábovkový den má ale také osvětový rozměr. Pěstounů je stále nedostatek a tak pokud máte široké srdce a milujete děti, neváhejte a navštivte magistrát města, kde se dozvíte vše podstatné.

---

Začala oprava domu na náměstí Svatopluka Čecha

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Poklepáním na kámen oficiálně začala rekonstrukce historického domu na náměstí Svatopluka Čecha. Vedení obvodu chce tomuto architektonickému skvostu vrátit jeho původní krásu a vdechnout mu nový život.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Toto nádherné náměstí si zaslouží i nádherné budovy kolem. Když se podíváte, není to až taková pravda, takže my s tím začínáme."

Hlavním cílem celé rekonstrukce je změna využití tohoto objektu. Z administrativní budovy se stane moderní dům, který nabídne 17 nájemních bytů a kavárnu.

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dům, který má přes sto let, čeká mnohé od samotné střechy a krovů. Vzniknou tady podkrovní byty, mimochodem. Zároveň všechny sítě a tak dále jsou tady doopravdy 50 let a tak dále staré. Takže musíme si uvědomit, že to bude doopravdy kompletní rekonstrukce. No a to, co nás celou dobu trápilo, byla krásná fasáda, která se teď promění znova v tu původní krásu."

V domě najde své místo také služebna městské policie, která přispěje k větší bezpečnosti v této lokalitě.

Vít Švec, vedoucí oblasti Městské policie Ostrava pro Moravskou Ostravu a Přívoz: "Zahájení této rekonstrukce vnímám jako důležitý krok, který povede ke zkvalitnění podmínek pro výkon služby a zefektivnění práce strážníků."

Po slavnostním zahájení následovala komentovaná prohlídka, která přiblížila historii této budovy.

Martin Strakoš, památkář, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě: "Byl to typický polyfunkční dům, tudíž sloužil v rovině přízemí službám. Byla tady kavárna Korzo a v prvním patře bylo bydlení."

Slavnostní zahájení stavby je dalším krokem k oživení této části města. Rekonstrukce za přibližně sto milionů korun by měla být dokončena během příštího roku.

---

Ostrava přispěje červenému kříži na zásahové oděvy

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Ostrava dlouhodobě podporuje složky integrovaného záchranného systému. A není to jen městská policie, kterou zřizuje. Pravidelně přispívá hasičům na nákup techniky a vybavení, podporuje zdravotníky i policii. Snaží se pomáhat také dalším organizacím, které mají nezastupitelnou úlohu, což se projevuje hlavně v době krizových situací. Takový je například Český červený kříž, kterému město přispěje na nákup oděvů.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Působí v Ostravě a ve městě dělá opravdu spoustu věcí. Pomáhal nám při covidu, pomáhal nám při povodních, při uprchlické krizi. Takže opravdu i oni jsou vlastně součástí celého toho komplexu, celého toho celku. A my jsme se rozhodli je podpořit částkou necelých 200 tisíc korun."

Záchranný tým Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ostravě vznikl v roce 2003, kdy velmi vzrostla poptávka po zajištění zdravotnických asistencí na nejrůznějších akcích. Dnes je ale činnost Červeného kříže mnohem pestřejší.

Natalie Tassanyi, ředitelka Úřadu OS ČČK v Ostravě: "Jsme moc rádi a chceme Statutárnímu městu Ostrava moc poděkovat. Poskytli nám dar ve výši 195 tisíc, za což jsme schopni nakoupit přibližně 30 kusů uniforem zásahových oděvů, které potřebujeme a které jsou pro nás velmi důležité."

Město už v minulosti pomohlo Oblastnímu spolku Českého červeného kříže s rekonstrukcí budov a přispívá i na další aktivity, mezi kterými mají jistě velký význam preventivní programy určené dětem, mládeži či seniorům. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-28-05-2026-18-35